Turecko na kole a další...

06.09.2012 - TURECKO - KAPPADOKIE NA KOLE         ·  Hvězdicové výlety i etapové přejezdy
·  Cyklistika nalehko pro trekingová i horská kola
·  Ubytování v hotelech s polopenzí
·  NP Göreme, skalní kláštery Kappadokie
·  Úchvatná krajina sopek a kaňonů
·  Závěr v Istanbulu
Více o zájezd a další nabídka EXOTIKY naleznete ZDE

Turecko na kole a další... TURECKO - KAPPADOKIE NA KOLE   

Devět dnů cyklistiky v unikátním prostředí hor, skalních útvarů, soutěsek a kaňonů, často posetých ojedinělými skalními sídly, křesťanskými kláštery a kostely. Kappadokie je vulkanická oblast tvořena masivy Mt. Erciyes, Mt. Hassan a Mt. Melendiz. Cílem zájezdu je využití nádherných cyklistických tras mimo hlavní turistické cesty, přesto s možnostmi návštěv významných památek. Cyklistiku proložíme dnem s pěším programem v těch nejatraktivnějších místech okolí Göreme.

Cestu zpět je možné proložit dvoudenní prohlídkou Istanbulu.

1. Praha-Istanbul-Nevşehir, transfer do Selime.
2. Cyklistika v okolí kláštera v Selime: vesnice u přehradní nádrže Mamasun Baraji, opuštěné kostely a muslimské hřbitovy, klášterní jeskynní komplex v Selime (60 km).
3. Výjezd pod dominantu kraje, vyhaslou sopku Hasan Daği (3268 m.n.m.): vesnice Halvedere, přejezd k monumentálnímu údolí Ilhara, do jehož úbočí byly vytesány na konci antiky první křesťanské kostely s freskami ortodoxní církve, malebná vesnice Belisirma (70 km).
4. Selime - Güzelyurt: přes opuštěný klášter Yüksek Kilise a Manastir do Güzelyurtu sousedícímu s původním řeckým starověkým městem s působivým kostelem sv. Řehoře Naziánského přestavěným na mešitu; navazující strmé údolí klášterů a kostelů, podzemní město (30 km)
5. Güzelyurt - Soğanli Valley: výjezd do sedla Sevrihisar Geçidi (1770 m.n.m.), antický Červený kostel, přes opuštěnou vysočinu k jezeru Acigöl (zatopený kráter sopky, kde se můžeme i vykoupat); ohromující komplex antického podzemního města v Derenkuyu (až 50 m do nitra země); zapomenuté údolí Soğanli plné opuštěných křeťanských kostelů a kolmých skal (70 km).
6. Soğanli - Mustafapasa: antické město Sobesos, cyklistika v okolí dominanty kraje vyhaslé sopky Erciyes Daği (3916 m.n.m.), skalní jehlany tzv. parabacalari, příjezd do srdce Kappadokie do města Mustafapasa s uchvatnými skalními útvary v okolí (50 km).
7. Mustafapasa - Cavusin: přes Ortisahar a tzv. Žlutý kostel do Ürgupu, siesta v karavanseraji na Hedvábné stezce v Sarihanu, podél nejdelší turecké řeky Kizilirmak Nehri do rušného Avanosu a do údolí Göreme (60 km).
8. Na kole nebo pěšky v nejmalebnější části Kappadokie v okolí Göreme: Červené údolí, Růžové, Holubí či Údolí lásky, množství křesťanských kostelů z 4. století a horkovzdušných balónů nad hlavami (fakultativně možnost absolvování balónového letu), odpolední návštěva tzv. Muzea pod širým nebem či tureckých lázních.
9. Komplex skalních jehlanů a kláštěrů v Zelve, možnost individální cyklisticky na populárních single-tracích v okolních údolích, kolem jehlanů v Paşabucaği, fakultativně nalehko výjezd přes turecký venkov do hor do města Hacibektaş, které je duchovním centrem bektašijů s fungujícím klášterním komplexem (90 km).
10. Vinařskou oblastí do města Gülşehir, přes skalní město Açiksaray a kostel sv. Jana (60 km).
11. Odjezd na letiště Nevşehir a odlet přes Istanbul do Prahy, nebo odpolední pokračování v Istanbulu.
12. - 13. Istanbul - dva celé dny plné poznávání nejen historie a památek, ale i současnosti úchvatného a naprosto ojedinělého města; výlet lodí Bosporskou úžinou.
14. Návrat do Prahy

Obj. č.

Termín

Cena (Kč)

Poznámka

21-232-301
21232301

23. 5. - 2. 6. 2013

33 900

bez Istanbulu

21-232-302
21232302

23. 5. - 5. 6. 2013

37 900

s Istanbulem

V ceně zahrnuto: průvodce CK, letenka vč. všech poplatků Praha-Nevşehir-Praha, doprava, 10x hotel *** (2lůžkový pokoj), 10x polopenze, potřebné mapy, vstupy do placených oblastí a areálů (Ihlara Valley, podzemní město Derenkuyu, Open Air Museum v Göreme, Soganli Valley, Red Valley atd.), výlet lodí v Bosporu.
V ceně nezahrnuto (platí se na místě): poplatky za letecký transport kola - 2 x 30 EUR (při prodloužení v Istanbulu navíc úschovna 30 EUR a ještě jednou za transport kola 30 EUR).
Doprava: transfery z a na letiště, převoz zavazadel při etapové cyklistice.
Ubytování: v úvodu budeme spát tři noci a v závěru čtyři noci na stejném místě.
Náročnost: Všechny etapy pojedeme nalehko, buďto etapově nebo jako okružní výlet; max. denní převýšení směrem nahoru je 1000 m, ale zpravidla je to podstatně méně; pro milovníky jízdy v terénu doporučujeme spíše horské kolo, jinak bohatě postačí trekingové.
Klima: Ideální období pro tuto oblast, svěží kvetoucí jaro v horách, přes den teplo, v noci chladno (vzhledem k nadmořské výšce).
Povrch a profil: Přibližně z 60 % nezpevněný povrch, ze 40 % asfalt; terén kopcovitý až hornatý v nadmořské výšce 900 až 1300 m.

MAROKO NA KOLE                                        

·  Etapově na horských kolech s doprovodným vozidlem

·  Ubytování převážně v hotelech se snídaněmi

·  Přejezd Středním a Vysokým Atlasem až k okraji Sahary

·  Památky UNESCO - Fés, Marrákeš, Ait Benhaddou

Kde projedete na kole cedrové lesy, nejvyšší horská sedla a dotknete se Sahary? Nikde jinde než v Maroku! A to vše jen během dvou týdnů. Společně poznáme opuštěné hory, rozpálenou poušť, divoké kaňony a stihneme si vychutnat atmosféru dvou královských měst. Seznámíme se nejen s pamětihodnostmi, ale i s tradiční berberskou a arabskou kulturou. Většinu času však strávíme v kouzelné i drsné přírodě a pouze vlastní zkušenost nám dá poznat, jak nádherná, pestrá a pohostinná země je Maroko.

1. - 2. Let Praha - Casablanka a pozemní transfer do Fésu , nocleh a prohlídka města s největší a nejzachovalejší medinou v Maroku.
3. Popovezení do Azrou - "hlavního města Berberů", večer ve městě.
4. - 6. Střední Atlas - cedrovými lesy s hejny makaků k pramenům (skalním vývěrům) řeky Rbia; jezero Azigza, náhorní planiny, berberské pastevecké osady (190 km/3 dny).
7. - 10. Vysoký Atlas - první část: hlubokými údolími a přes vysoká sedla (až 2900 m) do impozantních kaňonů Dadés a Todra; cesta opravdovými pustinami mimo civilizaci končí v Tinerhiru (295 km/4 dny).
11. - 12. Vysoký Atlas - druhá část: popovezení do pouštního města Ouarzazatte a dále opět na kolech; kasby Ait Benhaddou a Telouet, starou horskou cestou až do sedla Tizi´n Tichka (2260 m) (90 km/2 dny).
13. - 15. Vysoký Atlas - třetí část: objezd hlavního hřebene s nejvyšším vrcholem severní Afriky Džebel Toubkal (4167 m) a přejezd sedla Tizi´n Test (2092 m); popovezení do Marrákeše (145 až 200 km/3 dny).
16. Marrákeš : královské město s nezapomenutelnou atmosférou náměstí Jemaa el Fna a řadou unikátních památek, súky - staré obchodní čtvrti.
17. Přesun do Casablanky a let do Prahy.

Obj. č.

Termín

Cena (Kč)

Poznámka

21-400-301
21400301

26. 4. - 12. 5. 2013

39 900

pouze 9 dnů dovolené!

 

V ceně zahrnuto: průvodce CK a místní průvodci, letenka vč. všech poplatků Praha-Casablanka-Praha, doprava, ubytování, snídaně v hotelech, potřebné mapy, informační materiály, výškové profily tras.
V ceně nezahrnuto (platí se na místě): letecký transport kola - 2 x 60 EUR, poplatek na letišti Praha Ruzyně za odbavení kola - 250 Kč.
Doprava: pozemní transfery a přejezdy na trase, doprovodné vozidlo po celou dobu cyklistiky.
Ubytování: nocovat budeme v hotelech a několikrát (předpokládáme 4x) i ve volné přírodě ve vlastním stanu v místech, kde není jiná možnost ubytování (všechny věci nám veze doprovodné auto).
Náročnost: Všechny etapy jedeme nalehko, věci nám veze doprovodné auto.
Povrch a profil: až na výjimky kopcovitý terén s větším převýšením, dnes již výrazně převládá asfalt, ale nevyhneme se ani prašným cestám, délka celé trasy je přes 700 km.

TUNISKO NA KOLE                                           

·  Etapově s lehkou výbavou od hotelu k hotelu, snídaně

·  Opevněné berberské vesnice

·  Saharské i horské oázy

·  Očištění duše uprostřed pouště

Zájezd je určen pro cyklisty, kteří si chtějí dokonale vychutnat drsnou krásu okraje Sahary. Naše putování zahájíme v horských oázách a během etap se postupně přesuneme přes oblast šotů (slaných jezer) až mezi ksary (opevněné berberské vesnice). Na vlastní kůži zažijeme pocit dávných cestovatelů, kteří po desítkách kilometrů liduprázdnými písečnými pláněmi spočinou ve stínu palmového háje. Uvidíme fatu morgánu i skutečné ostrůvky zeleně uprostřed žluté pustiny, ochutnáme čerstvé datle, svezeme se na velbloudu a uvědomíme si nepatrnost člověka ve srovnání s majestátem nedozírných dálek.
Protože s námi nepojede doprovodné vozidlo, povezeme si věci s sebou. Stačí nám ale velice málo. Noclehy na trase budeme mít zajištěné, takže nepotřebujeme ani spacák, jídlo si budeme kupovat po cestě a tu trochu oblečení uvezeme. Etapy jsou průměrně dlouhé, ale probíhají v náročnějších klimatických podmínkách.

1. Letecky do Monastiru; nocleh přímo v historickém centru přímořského města Sousse UNESCO.
2. Koupání, prohlídka Sousse a jeho památek; noční přesun na jih.
3. Začátek cyklistiky - horská vesnice Mides u alžírských hranic; oáza Tamerza - nocleh u vodopádu (66 km).
4. Horská oáza Chibika - zavlažovací systém palmových hájů; saharská oáza Tozeur (72 km).
5. Přes slané jezero Chott El Jerid do Kebili (96 km - možno zkrátit busem).
6. - 7. Písečné duny a oázy v okolí Douzu (30-52 km); volný den v Douzu, tržnice, prohlídka palmerie; možnost výletu na velbloudech s noclehem v poušti.
8. - 9. Po severním okraji Sahary do Matmaty, prohlídka troglodytních (podzemních) domů (50 km/den).
10. - 11. Přes hory do kraje podivuhodných obydlí - ksarů; marabout v Ghomrassenu (66 a 56 km).
12. Horský ksar v Chenini a výlet krajem stolových hor (70 km).
13. Tataouine, návrat busem do Sousse.
14. - 15. Koupání, možnost výletu do poutního města Kairouanu UNESCO; přesun na letiště a odlet do Prahy.

Obj. č.

Termín

Cena (Kč)

Poznámka

21-410-201
21410201

27. 4. - 11. 5.

21 700

státní svátky

21-410-301
21410301

26. 4. - 10. 5. 2013

21 700

státní svátky

 

V ceně zahrnuto: průvodce, letenka vč. všech poplatků Praha-Monastir-Praha, doprava, ubytování, 7x snídaně, vyřízení vstupních formalit, potřebné mapy, výškové profily tras, informační materiály.
V ceně nezahrnuto (platí se na místě): letecký transport kola (0-1000 Kč dle aktuálních požadavků dopravce).
Doprava: po Tunisku vlakem, autobusem a s použitím místní dopravy zvané "louage" (taxíky jezdící po trase autobusů).
Ubytování: turistické hotýlky, bungalovy, 1x berberský stan.
Stravování: 7x snídaně, ostatní z místních zdrojů - dostupné, chutné a za příznivé ceny.
Náročnost: Délka a profil trasy odpovídají obtížnosti 2, při protivětru se může zvýšit až na 3.
Povrch a profil: Asi 85 % trasy vede po asfaltu, zbytek po šotolinových cestách. Začátek a konec je mírně kopcovitý, zbytek rovinatý.

ETIOPIE NA KOLE                                            

ČÁSTEČNĚ PRŮZKUMNÁ VÝPRAVA

·  700 kilometrů z Axumu do Lalibely 

·  Tři tisíce let staré obelisky

·  Chrámové komplexy vytesané ve skalách

·  Etnické bohatství pasteveckých kmenů

·  Danakilská propadlina - terénním autem 116 m pod úroveň moře

Cyklistický zájezd do Etiopie je vyústěním našich snah posledních let o vytvoření série různě zaměřených zájezdů do rozličných částí této mimořádně zajímavé země. Pro cyklistiku jsme zvolili jednu z mála nabízejících se možností - trasu z Axumu do Lalibely v severní části země. Zde nalezneme nejen vhodné silnice, které lze pospojovat do uceleného cyklistického přejezdu, ale i množství architektonických a kulturních zajímavostí. Cyklistiku v případě dostatku času proložíme fakultativním výletem do Velké příkopové propadliny na dno Danakilské deprese ležící 116 metrů pod hladinou moře.
Celá cyklistická trasa je vedena horskou krajinou, její rozlehlost a monumentalita spolu s dostatkem času je ideální pro duševní odpočinek. Po úvodní prohlídce hlavního města Addis Abeby přeletíme do Axumu, nyní známého především svými tisíce let starými obelisky. Nejtypičtějším architektonickým prvkem severu Etiopie jsou však chrámy středověkého křesťanského ortodoxního stavitelství vytesané ve skalách, z nichž nejznámější a nejimpozantnější jsou chrámové komplexy v Lalibele. Zde náš program zakončíme.
Etiopie je známá svou mimořádnou etnickou pestrostí, proto se budeme setkávat s mnoha zajímavými lidmi, především s příslušníky horských kmenů Amhara a Tigray nebo pasteveckého pouštního kmene Afar. Při kempování v pusté krajině budeme občas závislí i na jejich vodních zdrojích.
Jedeme do částečně nám již známých míst, ale poprvé na kolech. Faktická obtížnost etap, převýšení a množství stoupání se teprve ukáží, některá místa na spaní budeme hledat cestou. Zájezd je proto určen pouze těm, kteří mají rádi zdravou míru nejistoty a nevadí jim operativně dolaďovaný program na místě.

1. - 2. Dopolední odlet Praha - Addis Abeba: prohlídka tržiště Merkato (největší otevřená tržnice Afriky), národní muzeum ("Lucy" - antropologická expozice), etnologické muzeum (kmeny a národy Etiopie), katedrála sv. Jiří, vrch Entoto (3200 m) - místo prvního paláce císaře Menelika II., zakladatele města.
3. - 4. Přelet Addis Abeba - Axum : město a obchodní centrum ležící ve výšce 2000 m, srdce stejnojmeného království předrománského období i novodobější říše ovládající celou oblast od 4. st. př.n.l. do 10 st.n.l., místo korunovace králů a jejich sídlo; park starověkých obřích obelisků starých až 3000 let, ruiny tří královských paláců z 1. století, kostel Panny Marie postavený prvním křesťanským etiopským císařem Menelikem I. - potomkem královny ze Sáby (je údajně místem uložení Archy úmluvy) a další zajímavosti; sestavení kol a jejich otestování v okolí.
5. - 7. První část cyklistické trasy Axum - Adigrad: unikátní oblast tvořená řetězcem hor se skalními kostely, které jsou zdobeny freskami a skrývají vzácné rukopisy; ruiny chrámů a skalní hrobky v Yeha; sedlo Aloka 3277 m (bez odboček: asfalt/3 dny/130 km).
8. - 9. Druhá část cyklistické trasy Adigrad - Mekele: podél hrany Velké příkopové propadliny, skalní chrámy v okolí Wukro (bez odboček: asfalt/2 dny/115 km).
10. Mekele - volný a rezervní den; v případě úspory času fakultativní výlet do dech beroucí krajiny Danakilské propadliny; jezero Dalol - jedno z nejnižších míst na světě (-116 m).
11. - 13. Třetí část cyklistické trasy Mekele - Korem: stále hornatější krajinou s přejezdem sedla ve výšce 3075 m pod téměř čtyřtisícovými vrcholy; cestou velké sladkovodní jezero Ashange (bez odboček: asfalt/3 dny/170 km).
14. - 18. Čtvrtá část cyklistické trasy Korem - Lalibela : vrchol cyklistiky, z pouště se dostaneme do zelenější, hornatější a velmi málo osídlené krajiny, přejedeme několik sedel vysokých 2200-2900 m; unikátní poutní dřevěný chrám z 11. století Yimrehane Christos postavený pod skalním převisem (bez odboček: pista/5 dnů/230 km).
19. - 20. Lalibela UNESCO- světová rarita v křesťanské architektuře, třináct monolitických skalních chrámů vytesaných na přelomu 12.-13. století s původní výzdobou a inventářem; pěší výlet stezkou s panoramatickými výhledy ke klášteru Ashetem Mariam (sv. Marie); turistika s výstupem na vrcholy okolních stolových hor.
21. - 22. Let Lalibela - Addis Abeba, závěr ve městě a noční odlet do Prahy, přílet dopoledne.

Obj. č.

Termín

Cena (Kč)

Poznámka

21-485-301
21485301

27. 1. - 17. 2. 2013

69 900

 

 

V ceně zahrnuto: průvodce CK a místní průvodci, letenky vč. všech poplatků, doprava, ubytování, stravování.
V ceně nezahrnuto (platí se na místě): poplatky za letecký transport kola - 2x 60 EUR, vízum do Etiopie - 17 EUR (nebo 20 USD).
V ceně nezahrnuto - upřesnění: případný fakultativní výlet do Danakilské propadliny - asi 150 až 200 USD (podle počtu osob).
Letenky: Praha-Addis Abeba-Praha/Addis Abeba - Axum/Lalibela - Addis Abeba.
Doprava: dva místní přelety, pronajaté minibusy na veškeré transfery, doprovodné vozidlo po celou dobu cyklistiky, pozemní převoz kol z Addis Abeby do Axumu a z Lalibely do Addis Abeby.
Ubytování: 11x hotel ve 2lůžkových pokojích (z toho 7x v Addis Abebě, Axumu a Lalibele, dále plánujeme 4x během cyklistiky v Adigradu, Mekele a Koremu); ostatní noclehy podle možností, ale pravděpodobně ve stanech, protože zde neexistuje jiné ubytování (můžeme poskytnout stany a karimatky, je potřeba jen vlastní spacák).
Stravování: Snídaně v hotelech; dále je v ceně veškeré jídlo mimo civilizaci, kde není jiná možnost stravování - to zajišťujeme prostřednictvím našeho místního kuchaře v průběhu celé cyklistiky; zbylé obědy a večeře ve městech individuálně.
Náročnost: Pojedeme s podporou doprovodného vozidla, které bude přepravovat zavazadla a ve velmi omezeném počtu a v nutných případech i cyklisty - jede se tedy nalehko, ale není možné předem počítat se zkracováním tras popovážením; s výjimkou posledního cyklistického bloku každé 2-3 dny dojedeme do hotelu.
Klima: Termín je v období relativně chladného počasí, které je typické sice velmi chladnými nocemi, ale přesto dosti horkými dny (vždyť se budeme pohybovat mezi pouhým 12. a 14. stupněm severní šířky!).
Průvodce: Slávek Suldovský.
Velikost skupiny: 11 osob.
Povrch a profil: Celá trasa vede horami a rozlehlými údolími ve výškách 1900 až 3200 m, přibližně dvě třetiny po asfaltových slnicích a poslední úsek po horské pistě; odhadovaná celá délka trasy i s odbočkami je minimálně 700 km, což činí denní průměr při 13 cyklistických dnech kolem 55 km.

DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA NA KOLE              

·  Etapová cykloturistika s doprovodným vozidlem

·  Ubytování v hotelech

·  Na kole od Atlantiku ke Karibskému moři

·  Krásy hor a tropické přírody

·  Večery s hudbou a tancem merengue a bachata

Poznejme nejrozmanitější stránky života a krás Dominikánské republiky ze sedla kola! Od severu k jihu projedeme ostrov, který má tolik "nej" jako žádný jiný. Trasy jsou vybrány tak, aby si na své přišli jak zdatní bikeři (několik stoupání s mnohasetmetrovými převýšeními jsou pro ně tou pravou výzvou), ale i ti, pro které je kolo prostředkem k poznávání přírodních krás. Ti se budou moci v těch nejnáročnějších úsecích kochat jedinečnou přírodou z doprovodného vozidla. To bude k dispozici po celou trasu a nic nebrání tomu si některý den zalenošit. Kdo bude chtít, může si na závěr dopřát odpočinek s koupáním na příjemných plážích, pro náruživé cyklisty jsou však připraveny trasy téměř na každý den.

1. - 2. Letecky do Santo Dominga, přesun do Puerto Plata, návštěva továrny na rum spojená s ochutnávkou, úvodní cykloetapa po pobřeží zakončená koupáním v moři.
3. Pico Isabel de Torres (793 m) - přírodní rezervace s horským deštným pralesem, výjezd či sjezd hory, koupání v Atlantiku; cestu na vrchol lze absolovovat také pěšky nebo lanovkou.
4. V sedle kola po staré silničce z Puerto Plata přes hřeben Cordillera Septentrional do Santiaga, jedinečné výhledy na zátoku Puerto Plata i Sosá i na nejúrodnější část země - údolí Cibao, odpočinek v průběhu etapy si lze zpříjemnit návštěvou v dílnách na zpracování jantaru.
5. Prohlídka města Santiago, továrna na výrobu doutníků, cyklistická etapa do San José de las Matas.
6. Kopcovitým podhůřím Cordillera Central; zemědělsky obhospodařovanou krajinou, do které již z hor pronikají řídké lesy s antilskou borovicí, až do podhorského centra Jarabacoa.
7. Odpočinkový den s programem dle vlastního výběru: pěší výlet k vodopádům s možností koupání; výlet na koních; rafting, cyklovýlety po okolí.
8. Horská etapa do městečka Constanza, po východních svazích porostlých tropickou stále zelenou vegetací vystoupáme až do výšky 1250 m.
9. Krátká odpočinková etapa k nejvyššímu vodopádu (84 m) v Karibiku Aguas Blancas.
10. Výjezd do Valle Nuevo a následný sjezd do nížiny v údolí řeky Ocoa, tropickým horským lesem do městečka San José de Ocoa.
11. Závěrečná cykloetapa přímo na pláž v Las Salinas, občerstvení a koupání v moři, podvečerní přesun do Boca de Yuma.
12. - 14. Boca de Yuma - relaxace, pláž, moře. Fakultativní výlety do La Romana a Altos de Chavón, výlet na moře s rybolovem či za potápěním a šnorchlováním, pozorování velryb nebo návštěva NP Los Haitises a ostrova Cayo Levantado, jeep safari do vnitrozemí, noční prohlídka Santo Dominga.
15. - 16. Santo Domingo - prohlídka města; odlet do Prahy.

Obj. č.

Termín

Cena (Kč)

Poznámka

21-781-201
21781201

18. 2. - 4. 3.

59 900

 

21-781-302
21781302

16. 2. - 3. 3. 2013

59 900

 

V ceně zahrnuto: český průvodce, letenka vč. všech poplatků Praha-Santo Domingo-Praha ve výši 24 000 Kč, doprava pronajatým minibusem, doprovodné vozidlo po celou dobu cykloprogramu, ubytování, informační materiály.
V ceně nezahrnuto (platí se na místě): vstupní poplatky - 10 USD, stravování, vstupy, fakultativní programy, případný poplatek za letecký transport kola (v závislosti na letecké společnosti).
Ubytování: 2lůžkové pokoje v hotelech nebo penzionech turistické kategorie, vždy s vlastní sprchou a WC.
Stravování: individuálně - možnost snídaně a večeře v místě ubytování, ostatní v průběhu tras během programu.
Náročnost: denní délka etap 30-85 km, celkem přibližně 400-500 km. Při každé etapě lze individuálně upravit délku či vypustit obtížné úseky využitím doprovodného vozidla. Teplé tropické klima.
Povrch a profil: Asfaltové silničky, prašné cesty, rovinaté úseky se budou střídat i s kopcovitým terénem (místy se strmým stoupáním a klesáním). Doporučujeme horské kolo.
Poznámka: Pro skupiny od čtyř osob lze zajistit individuální termín za smluvní cenu.

!   BOLÍVIE NA KOLE                                          

CORDILLERA REAL A JEZERO TITICACA

·  Nalehko s doprovodnými terénními auty

·  Ubytování v hotelech, plná penze

·  Zasněžené vrcholy hor, Altiplano, Amazonie

·  Indiáni - potomci Inků, Aymarů, Guaranů a dalších

·  Odpočinek během plavby džunglí

Bolívie je země cyklistům zaslíbená, přestože by to možná málokdo čekal. Unikátní cesta na kolech vede přes sedla mezi vrcholy zasněžených velehor i hlubokými a divokými kaňony, drsným altiplanem, bujnou vegetací amazonské džungle, suchou horskou pouští, kokovými plantážemi, okolo slavného jezera Titicaca, nebo "silnicí smrti", která si dnes po dostavbě nové silnice získává hlavně bikery. Poznáme i pamětihodnosti nejvýše položené metropole - La Pazu, dávné poutní místo Copacabanu a ostrov, kde se zrodilo Slunce...
Bolívii je i zemí, která je přes svůj velký ekonomický potenciál nejchudší zemí Jižní Ameriky. Její nezměrné bohatství pro cestovatele však spočívá v geografické rozmanitosti a etnické různorodosti obyvatelstva, z nějž je 55% indiánského původu a kromě španělštiny má Bolívie další 34 úředních indiánských jazyků.

1. - 2. Let z Prahy do Bolívie, přílet do La Paz (3650 m); začátek časové i výškové aklimatizace, sestavení kol.
3. Valle de las Ánimas - téměř pouštní krajina divokého kaňonu tvořeného vysokými skalními věžemi; pěší túra do Allkamari Ekolodge (3 hodiny/600 m); odpoledne krátce na kolech do kaňonu Palca - skalní formace vysoké 200 metrů připomínající obelisky a věže gotických katedrál (8 km).
4. Autem do sedla (4400 m) mezi vrcholy Mururata a Illimani (6460 m), na kolech do Pasto Grande (1300 m) - místa předinckého osídlení ležícího v aridním kaňonu (60 km/450 m); kempování.
5. Kaňonem řeky La Paz - spoře osídlené údolí s malými políčky v polopouštní divočině (40 km/1000 m); dojezd autem do svěže zeleného tropického městečka Irupana (2000 m).
6. Irupana - Puente Villa (1300 m): cestovateli řídce využívaná cesta lemovaná bujnou vegetací lesní rezervace Apa Apa a obývaná afro-bolivijskými komunitami Chicaloma a Okobaya (60 km/900 m).
7. Přes kokové plantáže a vesnici Yolosa do Animal Refuge Senda Verde - místo našeho noclehu a zárověň útočiště mnoha vzácných a ohrožených místních druhů zvířat (50 km/1400 m).
8. Death Road - vrchol první části zájezdu; rovnoměrné stoupání silnicí vystřílenou ve strmém svahu porostlém džunglí, vinoucí se vysoko nad dnem údolí (30 km/1800 m); autem do La Paz.
9. Volný den v La Paz: hlavní město ležící v obrovské horské kotlině, prohlídka koloniálních památek, návštěva uličky čarodějnic a dalších pamětihodností; procházka na vyhlídku nad městem, západ slunce nad Illimani Peak.
10. Autem do sedla (5020 m) pod Huayna Potosi (6019 m); Altiplano - polopouštní krajinou do Puerto Perez ležícího na břehu jezera Humaimarca odděleného úzkým průlivem od jezera Titicaca (65 km/200 m).
11. Jezero Titicaca (3821 m): autem do Tiquiny, na kole do Yampupaty se spektakulárními výhledy na jezero poblíž peruánské hranice (51 km/900 m), loď na Isla del Sol.
12. Isla del Sol (4000 m) - pěší přechod ostrova po incké stezce se zbytky inckého osídlení; lodí do poutního města Copacabana.
13. Autem do sedla (4200 m); na kole silnicí s fascinujícími výhledy do Soraty (2650 m) - města obklopeného zelení a zasněženými vrcholy (41 km/300 m).
14. Sorata - cyklistický okruh po horských silnicích s návštěvou jeskyně San Pedro (26 km/950 m).
15. Autem do sedla (4860 m); z téměř pouštních hor vyprahlým kaňonem do zeleného údolí tropické Contazy (čistý sjezd 3500 m na 60 km!), výhledy na bílý vrchol Illampu (6400 m).
16. Dolů do Amazonie!; přes poslední kopce stále níže, až zakončíme cyklistiku v Mapiri ve výšce pouhých 650 metrů (40 km/700 m); cestou se vykoupeme v křišťálové vodě řeky Vagante.
17. - 18. Plavba džunglí motorizovanou pirogou po řece Mapiri s tábořením na břehu řeky; zlatokopecké město Guanay, původní deštný prales, pěší túra k vodopádům, koupání; nocleh ve stylové ekolodži s výhledem na Andy i nekonečnoý amazonský prales.
19. Ukončení plavby na řece Beni v městečku Rurrenabaque; přelet do La Paz.
20. Poslední cyklistika v okolí La Paz, Allkamari - Tahuapalca: horská poušť, opunciové plantáže, obilná políčka, divoké kaktusy, chudé vesničky s místními obyvateli a mohutní bílí velikání na obzoru (46 km/600 m); balení kol, závěrečný večer v La Paz.
21. - 22. Závěrečný den v La Paz, odlet z Bolívie, přílet do Prahy.

Obj. č.

Termín

Cena (Kč)

Poznámka

21-851-301
21851301

19. 5. - 9. 6. 2013

96 800

 

 

V ceně zahrnuto: průvodce CK a místní cyklistický průvodce, letenka vč. všech poplatků Praha-La Paz-Praha ve výši 38 000 Kč, doprava, ubytování, plná penze, vstupné do NP a rezervací.
V ceně nezahrnuto (platí se na místě): letecký transport kol - 2 x 75 EUR, poplatek na letišti Praha Ruzyně za odbavení kola - 250 Kč.
Doprava: transfery, doprovodná terénní auta pro přepravu zavazadel, osob i kol po celou dobu cyklistiky, pronajatá loď v Amazonii, místní přelet Rurrenabaque - La Paz.
Ubytování: kvalitní hotely a lodže, 2x kempování v přírodě (nepotřebujete žádné vlastní vybavení).
Stravování: plná penze (vyjma večeří v La Pazu a Soratě).
Náročnost: Denní dávky kilometrů nejsou zpravidla velké, v některých etapách však nasbíráme větší převýšení, všechna velká sedla vyjedeme auty, ale například celou Dead Road pojedeme do kopce; nutné jsou zkušenosti jízdy v náročném terénu, místy se budeme pohybovat ve větších nadmořských výškách; kdykoliv se lze autem svézt.
Klima: Nejvhodnější roční období bez deště, teploty od ranních mrazíků vysoko v horách po horko v nížinné džungli nebo v poušti.
Průvodce: Slávek Suldovský.
Doporučené kolo: pouze horské, dobře využijete i celoodpružené.
Povrch a profil: Téměř výhradně nezpevněné cesty, místy obtížný kamenitý povrch; horský terén s větším převýšením, dlouhé sjezdy do údolí, ve směru nahoru budeme často využívat naše terénní auta.

 

PATAGONIE NA KOLE                                     

·  Etapově na horských kolech s doprovodným vozidlem

·  V civilizaci hotely, v přírodě kempování

·  Carretera Austral - mýtická cesta do Patagonie

·  1000 km úchvatnou patagonskou krajinou, 6 národních parků

Legendární "Jižní cesta" začíná na severní hranici Patagonie a směřuje dál na jih Chile. Převážně štěrková silnice vede úžasnou krajinou nedotčené přírody. Během tisícikilometrového putování pojedeme kolem neproniknutelných pralesů, vykoupeme se v horkých pramenech, budeme obdivovat rozkvetlé louky i divoké ledovcové řeky a fjordy. Vulkány a horské štíty se sněhovými čepicemi nám budou zdobit cestu směrem k jihu až do travnaté jihoamerické pampy. Po cestě okusíme skvělé chilské pochoutky - bifteky, ryby, sýry, víno... a určitě i legendární pohostinnost Chilanů. Najdeme si čas i na prohlídku tří městeček, kterými budeme projíždět; jinak nás po cestě totiž čeká jen úchvatná příroda a sem tam pár barevných domků v poloopuštěných vesnicích. Věci nám poveze doprovodné vozidlo, takže si lépe vychutnáme i občasné terénní záludnosti oné královny mezi silnicemi - Carretery Austral.

1. - 2. Letecky Praha - Santiago de Chile - Puerto Montt.
3. - 5. Cyklistika v NP Alerce Andino, NP Hornopirén, NP Pumalín, městečko Chaitén (památník Carretery).
6. - 11. Údolím řeky Chaitén k ledovci Yelcho přes průsmyk Moraga (650 m), podél řek Frío a Palena, kolem jezera Risopatron do "německého" městečka Puyuhuapi, napříč NP Queulat ke stejnojmennému sedlu, kolem vodopádu Garcia, podél řeky Manihuales k jezeru Aguirré Cerda s úžasným výhledem na okolní hory - a kousek svezení po asfaltu v NP Río Simpson.
12. - 19. Město Coyhaiqué (odpočinkový den v centru oblasti), po kousku asfaltu vjedeme do sušší oblasti pampy; průsmyk Ing. Ibáñeze (1120 m), "skalní zámek" NP Cerro Castillo, kaňony a údolími řeky Ing. Ibáñeze k jezeru General Carrera, 30 km cesty vystřílené ve stěně nad jezerem, cíl v Chile Chico; v případě nevyužití časové rezervy též cyklovýlet pampou do Argentiny.
20. - 21. Trajekt přes jezero General Carrera a už po asfaltu do Balmacedy.
22. - 23. Přelet do Santiaga a let do Prahy.

Obj. č.

Termín

Cena (Kč)

Poznámka

21-863-301
21863301

1. - 23. 2. 2013

71 900

 

V ceně zahrnuto: průvodce, letenka vč. všech poplatků Praha-Santiago de Chile-Praha a 2 vnitrostátní přelety v celkové výši 35 800 Kč, doprovodné vozidlo na zavazadla, doprava (trajekt, transfery z a na letiště), ubytování.
V ceně nezahrnuto (platí se na místě): stravování, letecký transport kola (2000 - 6000 Kč dle aktuálních požadavků dopravce), odletové taxy, vstupy do památek.
Ubytování: 5x hotel (v civilizaci), 16x kemp či tábořiště v NP.
Stravování: individuálně - z místních zdrojů.
Náročnost: průměrná denní délka etap 50-80 km nalehko, celkem přibližně 1000 km.
Průvodce: Veronika Siňorová, Martin Kolář.
Povrch a profil: převážně štěrkové cesty, vhodné pro horské kolo.

Pořadatelem těchto zájezdů je Ck Adventura


 
 
Archiv aktualit
 
   

Poradíme Vám, jak ušetřit za vytápění i energie, jak využívat solární energii a úsporné zdroje světla a vody.