Alpentour: Na kole na alpský Mount Everest

Alpentour: Na kole na alpský Mount Everest Tato slovní hříčka není náhodná: na této trase napříč Štýrskem po hlavním hřebeni Rakouských Alp totiž na 350 km nastoupáte celkem 8.300 výškových metrů! Tato fantastická, leč náročná trasa spojuje Ramsau na úpatí třítisícového Dachsteinu a Mürzzuschlag a je vhodná pro dobře trénované a technicky vyspělé bikery, kteří dokáží zdolat strmá stoupání i ostré sjezdy, mnohé v odlehlých a opuštěných místech, což ještě více zvyšuje náročnost cestování. Alpentour je jedinečný zážitek po všech stránkách: přírodní skvosty, hory, lesy, řeky, pastviny a rokle, ale i historické památky, to vše obklopeno TICHEM a doplněno neuvěřitelnými výhledy, na které nikdy nezapomenete.

Trasa Alpentour je výborně značena v obou směrech a na turistických informacích podél ní obdržíte zdarma perfektně zpracované mapy, ve kterých najdete stručný popis trasy a výškové profily etap, zajímavosti cestou a dokonce detailně rozepsané povrchy, po kterých cestou pojedete. Celá vzdálenost je rozdělena do pěti etap od 53 - 88 km podle náročnosti, etapy lze zkracovat či zjednodušit vynecháním jejich částí. Převážná část trasy je vedena mimo silnice po kvalitních šotolinových a lesních cestách. Alpentour lze absolvovat pouze s horským kolem, které je ve výborném technickém stavu, hlavně brzdy dostanou pěkně zabrat. Nepodceňujte to, dlouhá a prudká klesání nemají obdobu v našich horách!
Do místa startu v Ramsau se dostanete po dálnici A10 ze Salcburku směrem na Villach, odbočíte směr Schladming a zde opět odbočíte vlevo prudce do kopce na Ramsau. Z cílového Mürzzushlag se jede přes Semmering na Vídeň a domů.


A nyní si Alpentour "projedeme":

1.etapa: Ramsau - Bad Mitterndorf 75,5 km/1.782 výšk.m
Hned úvodní etapa prověří vaše možnosti. Z Ramsau, rozloženého na náhorní planině, vystoupáte na necelých 8 km o 567 m až pod jižní stěnu Dachsteinu k chatě Türlwandhütte. Pohled na majestátnou horu a rozhled po okolí je odměnou za absolvovanou námahu. Sleduje "volný pád" mýtní silnicí mezi pastvinami, se skvělými výhledy na světoznámé lyžařské středisko Schladming se známou horou Planai, součást Schladmingských Taur, jímž vévodí námi právě "zdolaný" Dachstein. Tradice lyžování v tomto regionu sahá hluboko do minulosti: již od r.1909 sem směřovaly lyžařské vlaky z Vídně a v r.1914 se v nedalekém Hausu konal první závod ve sjezdu! Pod Dachsteinem si můžete udělat pausu a navštívit Alpské muzeum v chatě Austriahütte. Pokračuje se stále s kopce až do údolí řeky Enns, kde se na chvíli připojíme k Ennžské cyklostezce sledující tuto řeku od jejího pramene v rakouské župě Pongau až po ústí do Dunaje u Mauthausen. Projedeme údolím podél jejího toku až za Moosheim, kde před závěrečným 13.km stoupáním mezi vysoko položenými pastvinami a hlubokými soutěskami na Viehbergalm (1460 m.n.m.) můžeme na chvíli vydechnout a prohlédnout si zámek Moosheim Gröbming. Cestou je třeba opatrnosti při průjezdu soutěskou Öfen připomínající myší díru. Z vrcholu Viehbergalm je závěr již snadný, prudký sjezd o 700 výškových metrů do širokého a otevřeného údolí k přehradě Salza Stausee a několik závěrečných kilometrů do cíle první etapy v Bad Mitterndorf, který je součástí velice známé a krásné Solné komory.


Zkratky:

Lze vynechat zajížďku z Ramsau kolem chaty pod jižní stěnou Dachsteinu a pokračovat přímo do údolí Enns.

2.etapa: Bad Mitterndorf - St. Gallen 88,8 km/1.535 výšk.m
Druhá etapa je velice náročná a dlouhá s jedovatými stoupáními "proloženými" jízdou po půvabných rovinkách. Je nutné si ji časově dobře naplánovat. Po startu nás čeká příjemná jízda údolím s pohledem na majestátný Grimming se známých můstkem pro lety na lyžích v Kulmu na jeho úpatí, vlevo se vysoko šplhá Tauplitzalm, Alpská panoramatická silnice, mineme poutní kostel Maria Kumitz. Impozantní Grimming nás bude "doprovázet" až do Tauplitz, kde začíná táhlé stoupání na nejvyšší bod etapy Wörschachwald (1100 m) nad jezerem Spechtensee. Zde se můžeme i vykoupat, ale pozor na čas! Následný dlouhý sjezd k nám známé řece Enns nás vede nedaleko jedné z nejkrásnějších soutěsek v Rakousku Wörschachklamm. Za necelých 10 min. pěšky se ocitnete u mohutných vodopádů, kde příroda vytvořila úchvatné scenérie kombinací hry paprsků světla a padající vody. Pěší turisté ji znají jako výchozí bod pro túry do pohoří Totes Gebirge a Warscheneck. Máte-li ještě chvíli času, navštivte i nedalekou zříceninu hradu Wolkenstein z r. 1125. Ve své době strategický bod pro kontrolu nad středním údolím Enns odolal i nájezdu Turků. Nyní je zrestaurován a je z něj pěkná vyhlídka do údolí. Osvěženi na duši i těle chladivým vzduchem soutěsky pokračujeme podél Enns bez větší námahy až do Döllach, kde ji na chvíli opustíme, po strmých pasážích vyjedeme na Mitterberg a při sjezdu zpět do jejího údolí se zastavíme na hradě Strechau z r. 1070, kde se nám otevře pohled na celé údolí Enns, sevřené masívem Alp se stráněmi, ozdobenými statky horských sedláků. Téměř po rovině po starých silnicích dojedeme údolím Enns okolo kláštera Frauenberg až do malebného Admontnu se světoznámým klášterním komplexem, pocházejícím z r. 1074. Klášter byl několikrát přestavěn, v r. 1865 zničen požárem. Nyní je zrestaurován a tvoří unikát, kde je k vidění největší klášterní knihovna na světě, umělecko- a přírodně-historické sbírky klášterního muzea, klenotnice, sbírky obrazů a soch. Únavu lze zahnat v útulném klášterním sklípku se zahradou. Ale nepřehánět, cesta je ještě náročná: čeká nás přejezd přes Buchauer Sattel (861 m) po lesních cestách do St. Gallen, cíle etapy, který nás uvítá z dálky viditelnou zříceninou hradu Burg Gallenstein. Seberte zbytek sil a vyšlápněte si nahoru. Z parkoviště od turistických informací je to 10 min. chůze a vyhlídka po údolí za tu námahu stojí.


Zkratky:
Etapu lze zkrátit vynecháním odbočky přes Mitterberg a hrad Strechau a jet po staré silnici mezi Liezen a Selzthal, popř. místo po lesních cestách jet po silnici č.117 mezi sedlem Buchauer Sattel a St.Gallen


3.etapa: St. Gallen - Palfau 53,3 km/1.956 výšk.m
Nejkratší etapa se vyznačuje drsnými stoupáními a sjezdy. Již z pohledu na profil tratě je zřejmé, že únava nasbíraná po předchozím maratónu asi těžko vyprchá. Téměř celá trasa je vedena po kvalitních lesních a šotolinových cestách, náročná více fyzicky než technicky. Je třeba počítat s tím, že občerstvení najdete pouze v údolích, zbytek cesty absolvujete v hlubokých lesích odkázáni sami na sebe - dostatek vody s sebou! Po startu se ani pořádně nerozkoukáte a je tu první stoupání přímo ze St. Gallen na vrchol stoupání (990 m) pod horou Zinödl. Prudkým sjezdem se vrátíte zpět na silnici č.705 spojující St. Gallen a Großreifling, abyste z ní po pár kilometrech u Hackenschmiede odbočili do lesa a absolvovali největší stoupání etapy na Dunkelsboden (1105 m). Na vrcholu vás "uvítá" hluboký les bez výhledů, takže vám zbude jen dobrý pocit, že jste ten kopec přežili další prudký sjezd: šotolinová cesta je perfektní a tak můžete jet naplno až do Kircheland na náhorní planině vysoko nad řekou Enns. Od krkolomných cest si na chvíli odpočinete při jízdě podél silnice po speciální cyklostezce vedoucí až do Großreiflingu. Zde si můžete dát přestávku a navštívit nádhernou soutěsku Kripp-Klamm, kde můžete na visutých chodnících absolvovat procházku ve stínu vysokých skal vysoko nad divokou hladinou řeky. Pěší výlet trvá asi 50 min. a pro vaše nohy to bude balzám. Koho procházka nad vodní hladinou neláká, může navštívit místní lesnické či muzeum vodního stavebnictví. Řeky byly dříve jedinou dopravní cestou v těchto místech a první stavební úpravy soutěsky Kripp-Klamm byly provedeny již v r.1570. Naposledy se rozloučíme s řekou Enns a podél jejího přítoku, Salzy, vyrazíme na posledních 23 kilometrů. Čeká nás stoupání lesem po kvalitní šotolinové cestě, na vrchol stoupání k chatě Naturfreundehütte (1040 m) s nádhernými rozhledy do údolí Salzy. Tady si necháme zajít chuť na občerstvení, chata neslouží veřejnosti. Cesta na vrchol uteče velice rychle - jsou zde rozmístěny desítky včelích úlů a zlověstné bzučení vám dá zapomenout na únavu. Při závěrečném sjezdu do Palfau je třeba se mít na pozoru: kvalitní šotolina svádí k velké rychlosti a za zatáčkou na vás může "číhat" čerstvě poražený strom. Únavu z celodenního šlapání zaženete u řeky. Palfau je vyhlášený cíl příznivců vodní turistiky.


Zkratky:
Lze vynechat stoupání na Zinödl nebo Dunkelsboden a zůstat na hlavní silnici č.705 mezi St. Gallen a Erbsattel, popř. Hackenschmiede a Kirchenlandl. Komu by se nechtělo absolvovat závěrečné stoupání, z Großreiflingu může pokračovat do Palfau po silnici č.714.


4.etapa: Palfau - Mariazell 71,8 km/1.444 výšk.m
Předposlední etapa se dá nazvat "pohodovou". Pouze s sebou nezapomeňte zásoby na cestu, v hlubokých lesích budete těžko hledat občerstvení. Je vedena částečně po silnici s malým provozem, uprostřed hlubokých lesů, podél řek a širokých potoků.. Ty pravé výškové metry začnete nabírat až posledních 30 km, ale stojí to za to. Začátek je na rozcvičení veden lesem až k soutěsce Palfauer Wasserlochklamm. Dále je lehký úsek s mírnými "hupy" až k Fachwerk, kde stezka odbočuje vlevo do lesa. Čeká vás první kopeček na rozcvičenou, převýšení nestojí takřka za řeč: 217 m. Po lehkém sjezdu se opět připojí k silnici, po které pojedete dalších 20 km. Ale nebojte se! Silnice vede lesem a okolní příroda vám dá zapomenout, že jedete po asfaltu místo "adrenalínovým" terénem. To "pravé ořechové" začne až na 46.km u Rotmoos, kde stezka naposledy v této etapě opustí silnici a začne šplhat vzhůru. Postupně zdoláte vrcholy Reuschlackenhütte (1165 m), nejvyšší bod etapy (1175 m) a Köckensattel (1092 m). Vše uprostřed lesů, s krátkými výhledy do dálky na vzdálené vrcholky Alp. Vpravo dole pod námi můžeme jen tušit malé městečko Gußwerk, bránu do údolí Salzatal. Po zdolání posledního vrcholu můžete vydechnout a sjet do Mariazell, cíle etapy, kde vás ohromí nádherný klášterní komplex, který je nejvýznamnějším poutním místem ve střední Evropě. Přesné historické údaje sice chybí, ale odhaduje se, že původní románský kostel v Mariazell byl postaven asi v letech 1340 - 1380, později byl goticky přestavěn a mnohé gotické prvky jsou dodnes zřejmé. V bazilice se nachází náhrobek jejího stavitele, Domenica Sciassia (1639 bis 1673). V Mariazell stojí za prohlídku celé jeho historické centrum, místní pivovar, zábavný park Bürgeralpe či místní hvězdárna Volkssternwarte. Milovníci koupání nechť navštíví 6 km vzdálené jezero Erlaufsee nedaleko St. Sebastian. Nebudete litovat - kromě dobrého ubytování v kempech přímo na břehu jezera je zde pěkné koupání a večerní posezení v četných hospůdkách na břehu jezera. Nestačí vám již na tento výlet síly? Využijte místní rarity, úzkokolejky z Mariazell přímo k jezeru, po které vás dopraví historická tramvaj z r.1884 tam a zpět za 80 ATS.


Zkratky:

Místo přes Hühnermauer jet po hlavní silnici mezi Fachwerk a Wildalpen

5.etapa: Mariazell - Mürzzuschlag 63,3 km/1608 výšk.m
Ani poslední den zdolávání alpských vrcholů nebude snadný. První šlapání do pedálů je sice odpočinkové, jakoby duchovní otcové této trasy tušili, co se v našich tělech bude odehrávat. Nic naplat, čtyři dny ostrých soubojů s místními vrcholy a překonávání svého já zanechá na těle stopy. Začíná se zlehka a krajina jen umocňuje relaxační charakter, který těch pár "hupů" do Mooshubenwirt nemůže narušit. Vnímáte jen přírodu, vdechujete čistý vzduch okolních bystřin, potoků a vyschlých řečišť z jarního tání, nasycený vůní horských pastvin. Probuzení přijde na 8.km, kde se terén začíná prudce zvedat do prvního stoupání na vrchol Dürriegelalm (1353 m). Útěchou vám je jen skutečnost, že máte za sebou nejvyšší bod dnešní etapy. Následný téměř 12-ti kilometrový sjezd zase prověří vaše brzdy, které již zažili za předchozích 280 km své a jejich účinnost se začíná povážlivě zmenšovat, a přivede vás do Mürzstegu. V nevelké obci hluboko v údolí máte možnost navštívit největší dřevěné dětské hřiště v Rakousku, bývalý císařský lovecký zámek a nedaleký vodopád "zum Toten Weib" (u mrtvé ženské). Zvláštní název vyvolávající otázky, ale snad je lepší se nepídit po historii názvu... Raději do sedel: máme před sebou vrchol Falkensteinalm (965 m), za nímž se v údolí "krčí" Neuberg an der Mürz. Malá vesnička, která však stojí za zastavení. Najdete zde kromě kostela i dvě muzea: "Příroda a umění v Münsteru" a " Císař Josef I. a lov". Je vidět, že arcivévoda nelovil jen v Lánech a křivoklátských lesích. Zvídaví mají možnost navštívit nedalekou přístupnou štolu, němého svědka dobývání rud v tomto kraji. Po odpočinku a nasycení své touhy po poznávání se opět opřete do pedálů, abyste s lehkostí sobě vlastní překonali poslední vrchol Altenberg (1104 m), ze kterého budete při sjezdu do Mürzzuschlagu již jen vychutnávat sladké vítězství nad svým JÁ. Navštívit můžete po cestě Kapellen na řece Mürz, kde vám rádi ukáží největší kolovrátek na světě, a podél stejnojmenné řeky pohodlně dojedete do Mürzzuschlag. Zde určitě rádi "zahodíte" kolo s předsevzetím, že už na něj nikdy neusednete, ale přesto najděte v sobě ještě zbytek síly k prohlídce města.
Ne náhodou je právě zde největší lyžařské muzeum na světě s 50. letou tradicí. Lyžování tu zapustilo kořeny před více než sto lety, kdy si místní hoteliér Toni Schruf a jeho přítel Kleinoscheg nechali dovést první lyže z Norska a na okolních svazích začali objevovat jejich tajemství. Nebyli sami, kdo v tehdejší monarchii propadl kouzlu prkýnek, jejich přínos však byl v šíření znalostí lyžování mezi místní obyvatelstvo a založení Svazu štýrských lyžařů 6.února 1892, v den zdolání prvního alpského vrcholu na lyžích. Lyžování se pomalu začalo stávat sportem, módním trendem, ale i možností, jak zdolávat alpské svahy v dlouhých zimních měsících. V roce 1904 zde byly uspořádány podle severského vzoru Nordické hry, předchůdce zimních olympijských her, které se konaly až za dlouhých 20 let ve francouzském Chamonix. Problémy se sněhem po roce 1904 a vznik nových středisek v Alpách odsunulo postupně Mürzzuschlag mimo střed zájmu. V muzeu najdete snad vše od počátků lyžování až po současnost. Svůj koutek zde má i Český svaz lyžařů, jeden z prvních v Evropě.


Zkratky:
Stoupání přes Falkensteinalm nebo Altenberg vynechat a pokračovat údolím po silnici č.23 na Mürzzuschlag.


Výlet končí. Pro mnohé nejnáročnější akce za jejich cyklistickou kariéru, pro jiné příjemný trénink. Spousta zážitků a poznání krásných míst. Ujetých 8.325 výškových metrů a 352,5 km v přírodě, odkázáni sami na sebe, na svou vůli a houževnatost uprostřed hor, které dokáží být nekompromisní a přívětivé zároveň.
Pro ty, které Alpentour nadchla a rádi by se vrátili, ale současně mají rádi změny, bylo v roce 2008 vyznačeno pokračování Alpentour, čímž se uzavřel "kruh" a jižní cestou se vrátíte zpět k Dachsteinu. Je to více než výzva!

 

 
 

Archiv cestopisů »

   

© CK TRIP, s.r.o. 2024, design Marek Kotrouš, titulní foto MTB-GIGLACH-3095©Martin Huber, web VisionWorks

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím
Nastavení cookies