Cestování v Rakousku

Cestování v Rakousku Cestování po Rakousku se mnohém neliší od brázdění silnic v jiných evropských zemích. V zásadě odpovídají pravidla silničního provozu a dopravní značení pravidlům v ostatních evropských zemích. Kromě kouzla cestování má však tato země i některá specifika, které by měl český turista znát. Především při jízdě v horských průsmycích jsou klesání prudká a dlouhá a je třeba včas zařadit nižší rychlostní stupeň. Na úzkých místech couvá vozidlo, pro které je to vzhledem k okolnostem snazší. Používání bezpečnostních pásů a ochranných přileb pro motocyklisty je samozřejmě povinné.

 Hraniční přechody
Na hranicích s Českou republikou je dnes mnoho hraničních přechodů, které jsou více či méně využívány. Kromě hlavních, které hlavně v turistické sezóně praskají ve švech, je tu ještě pár menších, na které se dostanete stejně pohodlně po dobrých silnicích a malou zajížďku vám vynahradí ušetřený čas stání na hranicích. Navíc je v příhraničních oblastech Rakouska mnoho krásných míst, která stojí za shlédnutí a při cestě na jih zde projíždíte četnými vinařskými vesnicemi, kde můžete navštívit Heuriges, vinné sklípky s kouzelnou atmosférou. Navíc jsou tyto přechody orientovány tak, že se po pár kilometrech opět můžete připojit na hlavní silniční tahy vedoucí do nitra Rakouska.

Pro vaši orientaci uvádím hraniční přechody pro osobní vozidla:

České Velenice - Gmünd
Hevlín - Laa an der Thaya
Mikulov - Drasenhofen
Dolní Dvořiště - Wulowitz
Halámky - Neu-Nagelberg
Hatě - Klein Haugsdorf
Nová Bystřice - Grametten
Hnanice - Retz
Studánky - Bad Leonfelden
Mikulov - Drasenhofen

Tajným tipem je hraniční přechod Šatov/Retz nedaleko Znojma, kde snadno projedete ve chvíli, kdy jsou na Hatích hodinové fronty. Jeho provozní doba je od 6,00 - 22,00 hod.


Celní předpisy
Při cestě do Rakouska můžete volně a bezcelně dočasně dovézt zboží k použití během cesty. Jeho množství musí být přiměřené okolnostem cesty a délce pobytu a musí být určeno k osobní, nekomerční potřebě či spotřebě vaší nebo rodinných příslušníků, případně jako dárek.

Z tabákových výrobků můžete bezcelně dovézt 200 cigaret nebo 50 doutníků, 100 cigár (doutníků o váze do 3 gramů/kus) nebo 250 g tabáku, popř. podílné množství těchto výrobků.

Alkoholické nápoje na osobu (od věku 17 let): 1 litr destilovaných nápojů a lihovin s obsahem alkoholu nad 22 % nebo 2 litry destilovaných nápojů a lihovin, aperitivů z vína nebo alkoholu s obsahem do 22 %, šumivá vína, likéry v podílném množství a 2 litry nešumivého vína.

Ostatní zboží mimo vyjmenované předměty můžete dovážet do celkové hodnoty 75 ECU (cca 1.000 ATS) na osobu a tento limit nelze sčítat (dvě osoby nemohou dovézt bezcelně jednu věc za 150 ECU). Kromě toho můžete využít uvedených celních osvobození nejvýše jednou za kalendářní den. Pašeráky - začátečníky i mírně pokročilé upozorňuji na skutečnost, že díky členství země v Evropské unii jsou časté kontroly celní stráže (Zollamt) i ve vnitrozemí.


Omezení množství u potravin

Současně je pro osobní, nekomerční! spotřebu povolen dovoz následujících potravin v uvedených množstvích. To platí i pro řidiče českých autobusů, kteří často jezdí jako pojízdná prodejna.
Mléko a jiné mlékárenské výrobky: do 1 kg/1 l na osobu
Drůbeží vejce (ze všech zemí): do 1 kg/osobu
Maso a masné výrobky (i syrové): do 1 kg/osobu
Konzervované živočišné výrobky včetně potravy pro zvířata: do 1 kg/osobu
Ryby, rybí výrobky (ze všech zemí): do 1 kg/osobu
Ovoce z evropských zemí a ze Středozemí: do 15 kg/osobu
Povolené rychlosti

Po přejezdu hranice zapomeňte na "řádění" na českých silnicích a neriskujte! Nikam nespěchejte a dodržujte rychlosti hlavně v obcích a na křižovatkách mezi obcemi, kde je rychlost většinou snížena na 70 km/h a často kontrolována dopravní policií (Gandarmerie). Ta je nekompromisní a nepřístupná jakémkoliv smlouvání, vaše insolventnost ji nezajímá. A výše pokuty 500-5000 ATS udělá pořádnou díru do rozpočtu"

Osobní vozidla
Obec: 50 km/h
Mimo obec: 100 km/h
Dálnice: 130 km/h
Silnice pro motorová vozidla: 100-120 km/h (je uvedeno dopravním značením)

Osobní vozidla s přívěsy nad 750kg (max.hmotnost soupravy 3,5 t)
Mimo obec: 80km/h
Dálnice: 100 km/h.
Autobusy
Mimo obec: 80 km/h
Dálnice: 100km/h (na dálnicích se zákazem jízdy v noci mezi 22.00 a 5.00 pouze 90km/h).


Vybavení
Před cestou je dobré zkontrolovat stav povinné výbavy vašeho vozu (lékárnička, rezervní pneu, tažné lano atd.) Čas od času je předmětem kontroly policie a i když pokuty nejsou vysoké, proč platit. V zimních měsících jsou povinné při jízdě do Rakouska sněhové řetězy, což bývá často kontrolováno přímo na hranicích nebo policií v místech, kde jsou dopravními značkami sněhové řetězy předepsány. Rakouské autokluby ÖAMTC a ARBÖ provozují dnes 110 půjčoven sněhových řetězů. Při sněhu se bezpodmínečně doporučují zimní pneumatiky, jsou povoleny pneumatiky s hroty (doba použití od 15. listopadu do 1. pondělí po Velikonocích). Děti do 12 let nebo menší než 150 cm, smějí být přepravovány pouze v dětských sedačkách

Mobilní telefony
Od 1.7.1999 je zakázáno používat při jízdě za volantem mobilní telefony. Pokud nemůžete bez vašeho miláčka vydržet, pořiďte si autosadu nebo sluchátko k vašemu telefonu (handsfree). Kromě peněz ušetřených za pokuty navíc zjistíte, že je to pohodlnější a bezpečnější.

Alkohol
Rakousko je země pohostinná a pokušení na vás číhá na každém kilometru. Pokud se necháte zlákat k návštěvě některé z četných vinných sklípků (Hueriges), mějte na mysli, že zákon stanoví hranici obsahu alkoholu v krvi na 0,5 promile. Překročení tohoto limitu se trestá pokutou ve výši 8.000-50.000 ATS. Drahé pití"

Dálniční a jiné poplatky
Jízda na dálničních úsecích je povolena pouze s dálniční známkou (Vignette), kterou zakoupíte na hraničních přechodech, čerpacích stanicích nebo poštách, popř. před odjezdem v České republice v nejbližším autoklubu nebo na čerpacích stanicích v blízkosti hranic za Kč. Pokud pouze projíždíte tranzitem nebo se chystáte strávit krátkou dovolenou, vystačí vám 10-ti denní za 70 ATS (190 Kč), jezdíte-li do Rakouska častěji, můžete si pořídit známku na dva měsíce (150 ATS) nebo roční (550 ATS). Dálniční známka může být na skle pouze jedna, umístěná podle nákresu na snímatelné folii. Chcete-li risknout cestu bez dálniční známky, dejte si stranou 1.100 ATS. Tolik je totiž výše pokuty v případě, že vám nebude přát štěstí.

Kromě dálniční známky se platí některé dálniční tunely, mosty a horské silnice. Uvádím jen ty nejdůležitější a pro ty, kdo jedou do Rakouska za poznáním a netlačí je čas, i s variantou, jak se placenému úseku vyhnout a současně vidět nádherné přírodní scenérie Alp.

A. Tunely

1. Dálnice A10 Salzburg-Villach (Tauerntunnel + Katschbergtunnel, 140 ATS): Tento úsek se dá objet po kvalitních silnicích přes horské průsmyky Tauernpaß a Katschbergpaß s minimem kilometrů navíc a navíc jste odměněni úžasnými pohledy na panorama Alp, upravené horské vesničky a poznáte lyžařská střediska Trasa: Z dálnice A10 sjezd č.63 na Radstadt a odtud po silnici č.99 na Obertauern a Mauterndorf, před St.Michael vlevo přes průsmyk Katschbergpaß do Renweg, kde se na dálniční křižovatce č.112 opět připojíte na dálnici A10.

2. Dálnice A9 Graz - Wels ( Gleinalm-Tunnel + Bosruck-Tunnel, 110 ATS): Prvnímu placenému tunelu se lze vyhnout menší (30km) zajížďkou přes Bruck a.d.Mur a Leoben, vedenou převážně po silnicích pro motorová vozidla. Navíc část trasy jedete impozantním údolím řeky Mur sevřené z obou stran vysokými štíty Alp a samotné historické město Bruck a.d.M. stojí také za vidění. Další poplatek (menší) se vybírá za průjezd tunelem Bosruck. Kdo nespěchá, může jej objet přes Liezen, po silnici č.138 přes Pyhrnpaß a před městem Spital a.P. se napojit zpět na dálnici A9.

3. Dálnice A13 (Brennerpaß, 110 ATS): za Innsbruckem na dálničním sjezdu č.7 sjeďte na silnici č.182, která kopíruje dálniční úsek a s minimálním zdržením se na něj napojíte u Vipitena. Zde však začínají italské dálniční poplatky za jednotlivé úseky.

4. Felbertauern-tunnel (140 ATS): leží na silnici č.108 mezi Lienz a Mittersill. Pokud se vydáte tímto směrem jižně od údolí řeky Salzach, nezbude vám než zaplatit, neboť v blízkosti není žádná silnice, po které by bylo možné tento tunel objet.

5. Arlberg-Autobahntunnel (130 ATS). Leží na silnici S16 mezi Landeck a Bludenz. Objedete jej po silnici č.197 ze St.Anton am Arlberg přes Arlbergpaß do Dalaas.

6. Tauerntunnel (Böckstein - Mallnitz, 8 km, 120-200 ATS) Železniční tunel spojující údolí Gastein a Mölltal. Přeprava vozidel, naložených na vagóny i s posádkou, probíhá oběma směry v krátkých intervalech Mohu doporučit, je to zážitek! Budete si připadat jako na horské dráze. Informace na nádražích Böckstein, tel.: 0043/6434 2663-39 a Mallnitz, tel. 0043/4784 600-390. Na vagóny se vejdou i autobusy s výjimkou dvoupatrových autobusů Kässbohrer s přívěsem.


B. Placené horské silnice.

1. Großglockner Hochalpenstraße (350 ATS). Silnice vedoucí od Zell am See na jih přes sedlo pod Edelweißspitze (2.577 m.n.m.)

2. Gasteiner Alpenstraße (50 ATS/os.) Silnice vedoucí z Bökstein do lyžařského střediska Sportgastein.

3. Silvretta (150 ATS). Silnice č.188 vedoucí z Landecku na Silvretta-Stausee je placená v úseku Galtür - Partenen

4. Timmelsjoch (85 ATS). Hraniční přechod (2.509 m.n.m) mezi Rakouskem a Itálií na silnici č.186 v průsmyku mezi Stubaiskými a Ötztalskými Alpami. Silnice začíná v Ötztalu a vede do Merana.

5. Gerlospaß (90 ATS). Placený úsek na silnici č.165 mezi Zell am Ziller a Mittersil v oblasti Krimmelských vodopádů.

6. Breitlahner Schlegeis-Stausee (120 ATS). Silnice č.169 vedoucí údolím Zillertal z Mayerhofenu k jezeru Schlegeis Speicher.

7. Nockalmstraße (175 ATS). Vyhlídková silnice, spojnice mezi dálnicí A10 Villach - Salzburg a Ebene Reichenau, vedoucí Národním parkem Nockberge.

Většina těchto úseků je sjízdná pouze v letních měsících a doba provozu je vyznačena v atlasech. Dále je na některých horských silnicích zakázán provoz s karavany. Mějte na paměti, že horské silnice se výrazně liší od těch našich. Při dlouhých sjezdech do údolí je dobré mít zařazený nižší rychlostní stupeň, neboť účinnost brzd se stoupající teplotou rychle klesá.


Parkování
Při parkování ve městech není žádná věda, je však třeba pečlivě sledovat dopravní značení. Kromě vyhrazených parkovišť jsou zde zóny krátkodobého parkování (tzv."modré zóny"), kde můžete stát od 30 min. do 3 hodin a dobu příjezdu vyznačit na parkovacích kotoučích umístěných viditelně za předním oknem.

V některých městech se za parkování v modrých zónách platí buď parkovacími lístky, které se prodávají mj. v bankách, u čerpadel pohonných hmot a v trafikách nebo jsou u parkoviště automaty na mince, které vám po zaplacení vytisknou potvrzení. To opět umístíte viditelně za přední sklo.

Parkoviště a odpočívadla
Na rakouských silnicích a dálnicích není nouze o parkoviště, motoresty a odstavné plochy. Najdete zde kromě čerpacích stanic restaurace a bufety, na většině z nich i ubytování. Cenově výhodnější je však přenocovat v nedalekých vesnicích v Gasthofech nebo privatech.

Dopravní nehody a poruchy:
Dopravní nehody, při kterých byly zraněny osoby, je třeba neprodleně ohlásit na policii, v případě věcných škod jen tehdy, když nebyla oboustranně prokázána totožnost. ÖAMTC (tel. 120) a ARBÖ (tel. 123) udržují nepřetržitou poruchovou službu, kterou si může vyžádat každý řidič (tato třímístná čísla se volají bez předvolby): Řidiči, kteří nejsou členy těchto nebo podobných organizací, mohou využít této služby za úhradu.

 
 

Archiv cestopisů »

   

© CK TRIP, s.r.o. 2021, design Marek Kotrouš, titulní foto MTB-GIGLACH-3095©Martin Huber, web VisionWorks

KP Papír -papírnictví a kancelářské potřeby nabízí široké spektrum papírnických potřeb pro Vaši kancelář, domácnost i do školy.