DOVOLENÁ NA KOLE S CESTOVNÍ KANCELÁŘÍ

DOVOLENÁ NA KOLE S CESTOVNÍ KANCELÁŘÍ

Autor: Irena ŠpringlováDOVOLENÁ NA KOLE S CESTOVNÍ KANCELÁŘÍ

Autor: Irena Špringlová

Cyklostezky Rakouska a Německa lákají

Kola dnes nelze přehlédnout, ovládají silnice, cyklostezky. Horská kola vás překvapí i v těch zdánlivě nejnepřístupnějších koutech. Tento trend způsobuje vedle chuti zasportovat si snad i zvýšená odpovědnost k životnímu prostředí a k vlastnímu zdraví.

Cykloturistika nový trend dovolené

Čím dál tím více rodin, jednotlivců, párů nahradilo pasivní způsob trávení volného času, víkendů i dovolených za cykloturistiku. Kolo zprostředkovává pocit sounáležitosti s přírodou, jíž cykloturista vyjadřuje úctu právě tím, že se v ní pohybuje prostřednictvím vlastních sil.

Dovolená na kole

Dovolená na kole je ideální kombinací zdravého pohybu, poznávání i společenského vyžití. Je příjemným kompromisem mezi příliš pomalou chůzí a příliš rychlým hltáním kilometrů autem. Můžete zastavit v místě, které si chcete lépe prohlédnout, odbočit do autem těžko přístupného zákoutí. Na kole jsou všechny vjemy bezprostřednější než v motorovém vozidle a do celkového prožitku krajiny se zapojují intenzivněji všechny naše smysly. Cykloturistika nachází své příznivce v řadách zdatných "chrtů" i vyložených "pohodářů", oslovuje muže i ženy, seniory i děti.

Zájezdy za hranice s CK Trip

Dnes si již jen mlhavě vybavujeme dobu, kdy přání zakoupit si kolo kladlo větší nároky na vytrvalost, obchodní protřelost a nakonec i na vděčnost za cokoliv, nežli na jakoukoliv odbornost či jinou „vybíravost". Není divu, že 90. léta odstartovala v naší zemi boom, ze kterého se těšili prodejci jízdních kol, ale i organizátoři cykloturistických zájezdů mířících pochopitelně hlavně za naše západní hranice. Tento boom nepominul, naopak se z něj vyvinul dlouhodobý trend s patrným důrazem na kvalitu technického vybavení, ale i na kvalitu služeb, kterých cykloturista využívá (ubytování, stravování, propracovanost nabídek specializovaných cestovních kanceláří, itinerářů a map atd.).

Nadčasové služby cestovní kanceláře

Ruku v ruce se zvýšenými nároky svých zákazníků zvyšují kvalitu svých programů a služeb cestovní kanceláře , specializované na aktivní dovolenou. Jejich nabídek je výhodné využít zejména kvůli odborně připravenému programu, na jehož přípravu by laikovi chyběly zkušenosti, jazyková vybavenost a čas, a také kvůli partě podobně laděných lidí na zájezdu , vytvářejících pohodu, která se z dnešního uspěchaného světa vytrácí.

Proč vyrazit na cyklozájezd?

Dalším důvodem účasti na cyklozájezdech je doprovodný autobus, který umožňuje etapové pojetí výletu, jízdu nalehko (zavazadla veze autobus), speciální přívěs na kola a odborný průvodce a mechanik.
K cykloturistům hltajícím kilometry přibylo značné procento pohodářů, vítajících kratší trasy, zato však lemované hospůdkami, ale i kulturními zajímavostmi lemované trasy.

Organizační výhody cykloturistického zájezdu, pořádaného cestovní kanceláří

- zavazadla veze autobus, takže se jede „nalehko" (pokud není zájezd koncipován „natěžko")
- trasu je možné případně prodloužit či zkrátit (při setkání s autobusem se můžete nechat dovézt do cíle)
- kola jsou přepravována v přívěsech za autobusem (důležitý je šetrný způsob uchycení kola)
- před etapou dostane každý účastník itinerář jednotlivých etap s odpovídající mapou, do které je možné psát poznámky, či jsou zapůjčeny originální mapy a průvodci
- zájezd doprovází průvodce a u většiny zájezdů i mechanik
- nejede se v pelotonu, ale ve skupinách podle zájmu či výkonnosti
- u etapového pojetí bývá na trase domluvené místo srazu cyklistů s autobusem (možnost zkrácení trasy, občerstvení), u hvězdicového pojetí autobus zůstává v místě ubytování či slouží k přesunu na začátek či cíl trasy; vlastní trasu cyklistů však nesleduje

Vyhlášené cyklooblasti v Čechách

Nejčastěji tráví čeští cykloturisté svou dovolenou v Čechách. Za nejvyhlášenější cykloturistické oblasti u nás platí Jizerské hory, Šumava, Třeboňsko, Český ráj, Vysočina, Křivoklátsko, Posázaví a další. Rok od roku se zde zlepšuje cykloznačení, ale také infrastruktura - tedy občerstvení na trase a možnosti ubytování. Oproti vyspělým cykloturistickým zemím zůstávají zatím v plenkách půjčovny a servisy kol na trasách a bohužel také ohleduplnost našich řidičů.

Kam na kole do světa?

Na mapě světa najdete již jen málo - byť sebeexotičtějších - míst, která svou návštěvou již nepoctil nějaký cyklodobrodruh. Exotické cyklozájezdy po osvědčených trasách s odborným průvodcem najdete také v nabídkách některých cestovních kanceláří , např. Keňa, Tunisko, Maroko, Indie, Nepál, Patagonie atd.

Populární cyklostezky

Velké popularitě se mezi českými cykloturisty těší dovolená na kole na jaře a na podzim na středomořských ostrovech. Pro svou výjimečnou divokou krásu a zároveň dobrou síť málo frekventovaných silnic bych vyzdvihla Korsiku, „ostrov vůní a barev". Překrásné se ze sedla kola jeví také rozkvetlá Elba, malebná Sardinie, mezi cyklisty vyhlášená Malorka a další. Příznivci té pravé „zeleně" zase raději míří na sever, do Skandinávie, nejraději do země Trollů, do Norska. Kvalitativně nové vlně zájmu se těší země jihovýchodní Evropy, a sice ze strany cykloturistů, kteří upřednostňují kvalitní ubytování před dobrodružstvím „ve dne v noci". Ti, kteří se rádi za svůj sportovní výkon odmění, jsou na správné adrese v maďarských vinicích a termálech , zejména na cyklostezkách okolo Balatonu a Neziderského jezera.

Stálice mezi cyklostezkami

Neutuchajícímu zájmu se těší Francie, zejména půvabná Provence a tajemná Bretaň. Nově se mezi nejoblíbenější cykloturistické země zařadilo Německo, zejména bavorské Předalpí, Moselská a Rýnská stezka, Lužice.

Cyklistika v Rakousku vítězí

Díky své dokonalé síti cyklostezek, perfektní infrastruktuře, přírodním a kulturním krásám, ale i blízkosti k ČR, umožňující i prodloužený víkend na kole, zůstává cykloturistickou jedničkou Rakousko.

 
 

Archiv cestopisů »

   

© CK TRIP, s.r.o. 2024, design Marek Kotrouš, titulní foto MTB-GIGLACH-3095©Martin Huber, web VisionWorks

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím
Nastavení cookies