Fenomén jménem IN-LINE SKATING

Fenomén jménem IN-LINE SKATING

Svobodnější než na kole a rychlejší než pěšky! V tichosti projíždíte po hladkém asfaltu krajinu polí, řek a jezer. Individualisté i rodiny na bruslích projíždějí skatelines (stezky pro bruslaře), kvalitou asfaltu a svou délkou dosud žel zcela nesrovnatelné s trasami v ČR. Bruslení, skating, nezná věkové hranice!Některé oblasti nabízejí spleť těchto stezek, které lze projet hvězdicově z jednoho místa ubytování, jiné kopírují říční cyklostezky a je zajímavější je zdolávat etapově. V obou případech je vhodnou kombinací kolo, za které lze in-liny např. v půli trasy vyměnit, nebo se na něm svézt po in-linové etapě do míst, na bruslích obtížně přístupných (vyhlídkový vrchol, historické jádro města s „kočičími hlavami“ atd.). Kolo může také plnit roli „psychické opory“ pro začínající bruslaře, kteří nevěří, že urazí např. 50 km za den. Výborná znalost trasy a jejího povrchu je pro in-linisty velice důležitá, neboť je mohou potkat nástrahy, kterých si cyklista ani nevšimne – především nedokonalost asfaltového povrchu, terénní vlny včetně krátkých klesání, zrádné kanály či rošty pro dobytek atd.


Předkládáme vám výběr těch nejkvalitnějších in-linových tras v Evropě, které vedou po speciálně vybudovaných a značených asfaltových stezkách bez provozu aut. Bruslařské stezky jsou rovinaté, jejich náročnost lze zvýšit prodloužením tras či naopak usnadnit jejich zkrácením.


Vídeň + ostrov Donauinsel + Dunaj
Rakousko
· páteční in-line párty
· skvělé stezky lužními lesy
· na bruslích kolem historických památek

S lehkostí, radostí a přirozeností můžete na bruslích a na kole projíždět vznešenou Vídní po jejích rovinatých cyklostezkách, lemujících historické stavby, luxusní bulváry, nádherné parky a s uličnickou nenuceností tak ujíždět její trošku nehybné atmosféře monarchie a nevyslovenému, avšak patrnému důrazu na staré pořádky... Vídeň je příjemným sportovním a zároveň kulturním a až překvapivě přírodním zážitkem pro všechny in-linisty a cyklisty!
Ostrov Donauinsel, vzniklý regulací Dunaje, představuje 40 km dlouhý pás lužních lesů protkaný in-line stezkami, které míjejí četné zahradní restaurace, beach-volejbalové kurty a městskou pláž s výhledem na blízké centrum Vídně. Z ostrova lze projet zábavním parkem Prater s cca 5 km bruslařským okruhem až do historického centra Vídně, průjezdného zcela bezpečně bez kontaktu s motorovými vozidly či chodci díky řetězci značených cyklostezek. Ostrov Donainsel lze projet za jeden den, nebo si jej naplánovat na dva dny a zvlášť probruslit sever a zvlášť jih. Voda Dunaje je až nečekaně průzračná a láká k osvěžení - není proto divu, že břehy ostrova lemují travnaté pláže. Asi 4 km dlouhá je nudistická pláž, podél níž vede naše stezka a kde za horkých dnů není výjimkou potkat in-linisty-nudisty, jejichž jediným oděvem jsou brusle a případně chrániče. Podivíni a romantici mohou opatrně vyrazit na Donauinsel i za stmívání a pozorovat tmavnoucí siluetu Vídně i mrakodrapy Donauparku a posléze od stolku zahradní restaurace vstřebávat atmosféru mezitím již osvětleného města, jehož hluk utlumují olše a osiky ostrova.
Páteční večer bývá v samotném centru Vídně ve znamení velkolepé in-line párty s několika tisíci účastníků, kteří se za doprovodu hudebního vozu a policejního kordónu vydávají na svižný18-25km okruh noční metropolí kolem nejznámějších památek.
Z Vídně lze také vyrazit po proudu či proti proudu Dunaje po Podunajské cyklostezce, např. do Klosterneuburgu, vinařského centra Rakouska.
Příjemné bruslení je též po Podunajské cyklostezce lemující samotné centrum Vídně souběžně s ostrovem Donauinsel.


Podunajská cyklostezka
Rakousko
· malebná krajina
· perfektní trasa
· 140 km za 3 dny

Nejoblíbenější a nejdelší rakouská cyklistická (a bruslařská) stezka, jež po rovině sleduje oba břehy Dunaje, je lemovaná kláštery, zříceninami hradů, vinicemi, malebnými městečky, a líbeznou krajinou. Rakouské Podunají je přírodně mnohem pestřejší a jeho okolí kopcovitější, než si mnozí představují. Pohodu a bezstarostnost cykloturistům umocňuje perfektní infrastruktura po celé trase – nejen dokonalé značení a mapy, půjčovny a opravny kol, ale také neodolatelné zahradní restaurace a typické vinné sklípky. Bruslaři si pohodu musí trošku vybojovat, neboť pro ně chybí speciální značení, které by např. varovalo před ostrými zatáčkami, klesáním, či popraskaným asfaltem. Pro Rakousko je tento nedostatek netypický, má ale své vysvětlení v zákoně, který brusle řadí do kategorie hraček a hračky na cyklostezce nejsou povolené. Všichni vědí, že tento zákon je směšný a zastaralý, ale nikdo neprosazuje jeho změnu – snad ze strachu, že by rakouskou byrokracií otřásl neznámý prvek pružnosti... My, bruslaři, správně tušíme, že tento nesmysl nikdo nekontroluje, zjistíme si potřebné informace o sjízdných úsecích a směle vyrážíme. Sjízdnost stezky pro in-linisty – tedy kvalita asfaltu – je proměnlivá, některé úseky se zdokonalují novým asfaltem, jiné se zhoršují, např. po velké vodě. Každopádně je výhodnou mít doprovodné vozidlo a vytipované trasy. Ta naše vede kolem dunajské „smyčky“ ve Schlögen do Aschachu, dále v okolí cisterciáckého kláštera ve Wilheringu, v okolí jezera Pleschingsee, do Greinu, přes Ybbs kolem poutního kostela Maria Taferl (výhled na Alpy) vinařskou oblastí Wachau do Melku. Díky znalosti optimálních úseků a doprovodnému autobusu tak ve 3 dnech urazíme 140 km. Ti, kteří trasu chtějí absolvovat celistvě, anebo si z údolí „odskočit“ na okolní kopce, ať už za výhledy, nebo k bezpočtu hradů a klášterů, nechť si s sebou vezmou kolo.


Ledovec Kitzsteinhorn a Tauernská cyklostezka
aneb Alpami po rovině na bruslích
Rakousko
· rovinatá stezka alpským údolím
· kombinace SKI&BIKE&SKATE
· strhující alpské scenérie

Oblast kolem Kaprunu, Zell am See a Maishofenu patří k nejkrásnějším místům na světě pro milovníky hor, kteří však vrcholy velehor raději pozorují, než zdolávají. Perlou oblasti je Zellerské jezero, kolem něhož vede Tauernská cyklostezka, kterou považuji díky své unikátní kombinaci lehkosti jízdy po rovině, lemované hradbou Vysokých Taur za snad nejkrásnější cyklostezku. Od Zellerského jezera míří stezka proti proudu řeky Salzach ke známým Krimmelským vodopádům, po proudu pokračuje kolem známé lyžařské oblasti Amadé přes Bischofshofen směrem k Salcburku, a proti proudu jejímu přítoku, řeky Saalach, směřuje k mohutným vápencovým masívům Steinernes Meer a Loferer Steinberge a dále napříč berchtesgadenským výběžkem Bavorska až do Salcburku. Okolí Zellerského jezera je jako stvořené pro příznivce pestré aktivní dovolené. Na Tauernské stezce samozřejmě převažují cyklisté, ale úseky s dobrým asfaltem jsou též útočištěm in-linistů, v poslední době vybavených speciálními holemi (nordic-blading), ale nezřídka i matek na in-linech, tlačícími svižně kočárek.
Volbu těch nejvhodnějších úseků usnadní doprovodný autobus, díky němuž lze denně ujet 15-80 km.
Cyklisty hledající výzvy čekají náročnější MTB výjezdy terénem k horským chatám; zdatní silničáři mohou pokořit Grossglocknerskou panoramatickou silnici!
Ti opravdu všestranní a neúnavní mohou ráno vyjet z Kaprunu pod vrchol Kitzsteinhornu (3203 m) a lyžovat zde na ledovci. Odpoledne, kdy již sníh změkne, lyže vyměnit za kolo či brusle a posléze aktivní den završit koupelí v Zellerském jezeře!


Bratislava & Podunají
Slovensko & Rakousko & Maďarsko
· dokonalá Podunajská stezka
· in-line mejdan v Bratislavě
· relaxace v maďarských termálech

Víkend na kole či na bruslích ve slovenské metropoli vám otevře nové obzory. Bratislava si na nic nehraje, nic vám nevnucuje, ale zároveň vám nabízí vše, na co si vzpomenete: idylickou krajinu s lužními lesy v blízkém Pomoraví a v Podunají, zasněné rybářské hospůdky lemující Dunaj přímo naproti centru města, sportovní vyžití naplno, noční život rušných i romantických lokálech, ale hlavně dokonalou a na bruslích parádně sjízdnou Podunajskou cyklostezku. Na bruslích projedete slovenskou metropolí, aniž byste přišli do kontaktu s automobilovým provozem, a vyrazíte na hvězdicové vyjížďky do míst bruslařům zaslíbených: po hrázi Dunaje krajinou lužních lesů směrem k mohutným zdymadlům Gabčíkova (můžete jet i 100 km, záleží jen na vás...), kolem přehrady Hrušov na půvabný dunajský ostrov za orlem mořským a do rakouského Hainburgu. Díky doprovodnému autobusu – anebo na kole po značených cyklostezkách (pro bruslaře ne dost hladký asfalt) – si můžete odskočit do blízkých maďarských termálních lázní Mosonmagyaróvár, či do nedaleké Vídně, s vyhlášenými in-line trasami v parku Prater a na ostrově Donauinsel se 40 km asfaltovaných stezek.
Podobně jako sousední Vídeň, pořádá se každý (nedeštivý) pátek v centru Bratislavy bujará večerní in-line párty, při které in-linisti za halasného doprovodu hudby projedou stanovený okruh, který je uzavřen pro motorová vozidla. Povznášející, omlazující a afrodizující sportovní zážitek!


Flaeming-Skate
Německo
· špičkový asfalt
· venkovská idyla
· bruslení vyšší dimenze
Unikátní bruslařskou stezku Flaeming-Skate, ležící jižně od Berlína, lze pro svou vstřícnost vůči in-linistům považovat za nejlepší bruslařskou trasu v Evropě. Flaeming-Skate představuje in-line okruhy se zkratkami i zajížďkami o celkové délce 150 km, s nejjemnějším asfaltem (zrnění 0,5 cm) o šířce 3 m a s perfektním, spolehlivým značením. Značená jsou nejen rozcestí, ale také klesání, či prudké zatáčky, díky čemuž se můžete zcela oddat jízdě. Krajina Dolního Flämingu není na první pohled nikterak strhující, ale její venkovské idyle s větrnými mlýny, jezery, loukami a lesy přicházíme rychle na chuť. Vlídné jsou také zemědělské vesničky a historická města Luckenwalde, Jüterbog a Dahme. Pro ty, kteří si klidnou rovinu Brandenburska chtějí zpestřit, se cestou nabízí řada zážitků – koupaliště a jezera, návštěva větrných mlýnů, cisterciáckého kláštera v Zinně, sklárny v Baruthu, historických center měst Jüterbog a Luckenwalde s termálními lázněmi a opičí dráhou, projížďka drezínou a samozřejmě spousta hospůdek a zahradních restaurací na trase. Navzdory své vyhlášené dokonalosti a oblíbenosti mnohde na Flaemingu nikoho nepotkáte, a to ani v hlavní letní sezóně. Okruh s jeho odbočkami je rovněž oblíben mezi cykloturisty, hlavně mezi rodinami s dětmi a vyslovenými pohodáři. Na Flaeming-Skate se in-linista definitivně utvrdí ve zjištění, že prvotní pro jeho zážitek nejsou atrakce na trase, nýbrž kvalita asfaltu. Ten je na Flaemingu skutečně bezkonkurenčně dokonalý. Přetěžký je pak návrat z těchto hvězdných sfér do přelidněného Bráníku, či na „dlouhých“ 9 km mezi Poděbrady a Nymburkem atd...


Podél Rýna a Bodamského jezera
Švýcarsko & Lichtenštejnsko & Rakousko & Německo
· 200 km za 4 dny
· výborná pestrá trasa
· malebné obce v předhůří Alp
Švýcaři byli v Evropě první, kteří in-linisty nejen prostě tolerovali, ale navíc pro ně vyznačili speciální dálkové trasy, skatelines, které převážně kopírují cyklostezky, avšak v místech, kde bruslařům nevyhovuje kvalita povrchu či profil trasy, jsou skatelines od cyklostezek odkloněné, dokonale vyasfaltované a značené zvlášť pro in-linisty. Rýnská cyklostezka začíná vysoko ve švýcarských Alpách, pro bruslaře je vhodná až v její rovinaté části, v kraji Müller-Thurgau, v lázeňském městě Bad Ragaz (516 m). Dokonale asfaltovaná stezka vede hlubokým údolím mezi Švýcarskými Alpami a pohořím Rätikon, míjí Lichtenštejnsko a ústí u rozlehlého Bodamského jezera, odkud pokračuje vlídnou rovinatou krajinou podél jižního břehu jezera s četnými možnostmi koupání a občerstvení přes Kostnici (Konstanz) a přes ostrov Reichenau s pěknými stezkami dále do Stein am Rhein a k Rýnským vodopádůmu u Schaffhausenu (404 m). Ve 4 etapách tak urazíme svižných 200 km. Trasu si můžeme rozložit na více dní a využít též nově vzniklých skatelines jak podél Rýna a v jeho okolí, tak i kolem celého Bodamského jezera. Vhodným doplňkem je opět kolo, na kterém si snáze než na bruslích a rychleji než pěšky můžete prohlédnout lichtenštejnské hlavní město Vaduz, ležící vysoko nad údolím Rýna, nebo historické jádro Kostnice, pro in-linisty nepříjemné svými kočičími hlavami...
Výhodou této in-line stezky je skutečnost, že ji lze celou absolvovat na bruslích - autobus je zde opravdu pouze doprovod. Blízkost Rýna a Bodamského jezera s pravidelnou kyvadlovou lodní dopravou láká ke zdolání části etapy po vodě (např. Reichenau do Stein am Rhein).

 
 

Archiv cestopisů »

   

© CK TRIP, s.r.o. 2024, design Marek Kotrouš, titulní foto MTB-GIGLACH-3095©Martin Huber, web VisionWorks

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím
Nastavení cookies