K O R S I K A - ostrov vůní a barev

K O R S I K A - ostrov vůní a barev aneb pohádka na kole

Dovolená na kole je ideální kombinací zdravého pohybu, poznávání i společenského vyžití. Kolo je bezesporu nejsmysluplnějším dopravním prostředkem v tak členité a přírodně atraktivní zemi, jakou je Korsika. Jízda na kole je příjemným kompromisem mezi příliš pomalou chůzí a příliš rychlým hltáním kilometrů autem či autobusem. Kolo vám navíc zprostředkuje pocit sounáležitosti s přírodou, jíž vyjadřujete jistou úctu právě tím, že se v ní pohybujete vlastní silou.


Korsikou na kole? Jak jinak! Můžete zastavit v místě, které si chcete lépe prohlédnout, odbočit do autem těžko přístupného zákoutí. Na kole jsou všechny vjemy bezprostřednější než z motorového vozidla. A nejen samotný pohled na krajinu vnímáte intenzivněji. Na kole se do celkového prožitku krajiny zapojují jinak silně zanedbávané smysly, jakým je na příklad čich. Korsika ke smyslovému vnímání přímo vybízí. Poukazuje na to i její půvabný přívlastek: "ostrov vůní a barev".

I Napoleon o svém rodném ostrově prohlásil, že by jej podle vůně poznal dříve, než by jej spatřil.

Vůni ostrova cítíte při každém šlápnutí do pedálů. Zejména na jaře, kdy je vše rozkvetlé, vás omamuje vůně macchie, jejíž rozsáhlé trsy dosahují výšky až 6 metrů. Silnice, po kterých šlapete, jsou lemovány háji typických korsických stromů: jedlých kaštanů, korkových dubů, nádherných borovic a pinií. Paletu jarních barev obohacují citrusy o bílé a růžové kvítky. Pestrá je také škála květů bodláků a kaktusů, na příklad žlutě kvetoucí americké agave nebo žluť a červeň květů aloe. Exotickou vůní si vás snad nejvíce podmaní eukalyptus.

Na kole ani nemáte čas na únavu, jelikož napjatě spěcháte vstříc dalšímu pestrobarevnému a voňavému překvapení.

Hra korsických barev doznává svého vrcholu v nevídaných kontrastech: šlapete po silničce, zaříznuté do žlutooranžovočervených skalních útesů, které strmě padají přímo do azurového moře s plážemi s bílým pískem či různobarevnými oblázky, někde nad vámi navazují na bizardní skály zelené svahy s šedými kamennými vesničkami a v dálce je dokonce vidět na jaře zasněžené vrcholy hor. Této paletě barev kraluje jasné slunce na modré jarní obloze.

Vedle sportovních a kulturně - poznávacích zážitků má pohyb na kole tu výhodu, že můžete snáze navazovat přátelství, spoluprožívat všední život, a tak lépe porozumět zvláštnostem korsické povahy. Jazykovou bariéru snadněji prolomíte v jednom z mnoha soukromých vinných sklípků, ve kterém usměvavý vinař dá žíznivému cyklistovi rád "okoštovat" sluncem nabitého muškátového vína a korsičtinou - tedy nepsanou kombinací dnes spisovné francouzštiny a po staletí používaného italského dialektu - se bude pravděpodobně vyptávat, odkud že to jedete, kde nocujete a jak pak se vám na Korsice líbí...Váš sportovní výkon s obdivem zhodnotí a živými gesty dá najevo, že pro něj by kolo nebylo to pravé. Jaký tedy je typický Korsičan? Francouzi z "kontinentu" považují Korsičany za směsici pečlivých úředníků, šarmantních zpěváků a herců, politiků, vojenských poradců, jednoho císaře a několika slavných banditů. Ve Francii je běžné přisuzovat Korsičanům jistou nedůslednost, přecitlivělost, sklon k lokálnímu patriotismu, neplacení daní a falšování volebních výsledků... Přímo na místě se věc jeví v poněkud jiném úhlu. Korsičan je spíše drsný a vážný, ale má smysl pro humor. Za touto fasádou se skrývají vzácné vlastnosti, jako hluboký smysl pro rodinu, věrnost, čestnost, spolehlivost. Jeho povahu ovlivnil jeho pastevecký a válečnický původ. Z toho lze odvodit jeho nepoddajnost a neobvyklou politickou angažovanost, kterou prokázal často v dějinách. Téměř vždy byl Korsičan nucen lstí a násilím se probíjet životem a bránit se proti násilníkům cizích národů. Protože stát, ve kterém žil, téměř nikdy nebyl jeho vlastní, nedůvěřuje zákonům a nad ně staví rodové právo, podobně jako Sicilčan. Korsičané jsou přesvědčenými katolíky, ale dosud se nezbavili řady pověr. Jsou pohostinní a pyšní na svůj domov. S nadšení naslouchají cizincům, kteří opěvují krásu jejich ostrova. Bez nadšení a pochopení však sledují snahy cizinců, kteří tu chtějí na jejich úkor zbohatnout.

Chcete-li Korsiku vychutnat doslova, je výhodnější ji navštívit na podzim, kdy zralé exotické plody lemují silnice. Stačí opřít kolo o patník a pustit se do fíků, hroznového vína, citrónů, pomerančů. Nejen v době sklizně a nejen cyklisty lákají korsické restaurace svými specialitami. Tak jako vše na Korsice, je i její kuchyně ovlivněna výtečným francouzským a italským kulinářským uměním. Nabízí i vlastní tradiční speciality, ty je třeba hledat - na kole se jich dopídíte jistě snáze, než "ostatní turisté". Ochutnejte například ovčí a kozí sýr brocciu, najdete jej i ve speciální zeleninové polévce minestra. Obzvláště chutné jsou speciálně připravené (zejména uzené) různé druhy mořských ryb. Jedinečnou chuť má korsické vepřové maso. Jeho kořeněná příchuť je dána potravou volně se pasoucích prasat, která se živí jedlými kaštany, žaludy, bukvicemi a bylinkami, a umocňuje ji následné uzení ve fucone na roštech půd speciálně stavěných domů. Pro cyklisty je masitá strava poněkud těžká. Je libo raději něco sladkého? Třeba mléčný chléb falculelle, koblihy z kaštanové mouky - frittele nebo anýzové placičky canistrelli.

Na kole bezprostředně vychutnáte barvy, vůně i chutě ostrova, vašimi ráfky můžete i "ohmatat" reliéf krajiny. Členitost terénu na Korsice uspokojí cyklisty všech úrovní výkonnosti. Vhodná jsou jak silniční, tak horská kola. Milovníci roviny se musí buďuspokojit s východním pobřežím, které je o něco méně atraktivní, nebo v hornatých částech ostrova využít ve stoupání doprovodného motorového vozidla. Cyklisté s průměrnou výkonností prožívají na Korsice nezapomenutelné zážitky. Nejatraktivnější je západ ostrova - divokými skalními útesy přímo na pobřeží se víceméně po vrstevnici prodírají málo frekventované silnice, z nichž se vám naskýtají jedinečné pohledy na Středozemní moře a současně na korsické velehory, které tvoří esovitý hřbet po celé délce ostrova. Vnitrozemí nabízí cyklistům úzké, zvlněné silničky téměř bez provozu, vedoucí střídavě sluncem rozpálenými stráněmi, příjemně chladivými kaštanovými háji a pitoreskními vesničkami, ve kterých se snad zastavil čas.

Korsický přívlastek "pohoří v moři" je přímo výzvou pro nejvýkonnější cyklisty. S průměrnou nadmořskou výškou 568 m a s padesáti dvoutisícovými horami je Korsika nejhornatějším ostrovem Středozemního moře. Ctí této kategorie cyklistů je pokořit snad nejkrásnější průsmyk Col de Bavella (1218 m n. m.) či nejvyšší průsmyk Col de Vergio (1477 m n. m.). I jiné etapy jsou opravdovým sportovním výkonem. Odměnou jsou neopakovatelné výhledy na přírodní scenérie, např. stoupání po technicky důmyslně řešené silnici údolím Spelunca, jízda vnitrozemím přímo centrem Korsického národního parku atd. Na ostrově, dlouhém 183 km a širokém 84 km můžete na kole za jediný den projet odlišnými světy - vysokohorským, s drsnějším podnebím, alpskou flórou a faunou, horskými osadami a za krátkou dobu sjet na sluncem rozpálené pláže u lákavého moře.

Na Korsice lze příjemně prožít část života, vstřebávat půvaby její přírody a zvláštnosti její historie. Lze jí také letmo projet za jeden den.

Na projetí toho nejatraktivnějšího, co korsická příroda i kultura nabízí, bych doporučovala alespoň jeden týden, na vychutnávání a pohodu samozřejmě o něco déle. V žádném případě byste neměli vynechat silnice, lemující členité západní pobřeží - samým úžasem se vám zastaví dech při jízdě skalními terasami přímo nad zálivy mezi středisky Calvi a Porto a bizardními skalními kolosy, z nichž nejkrásnější jsou červeně svítící Calanche. Velice příjemná je etapa kolem severního poloostrova Cap Corse, zejména jeho západní části. Svůj neodolatelný půvab má podhorské vnitrozemí s úzkými silničkami a pouze zčásti obydlenými vesnicemi s oblastně odlišnou architekturou, např. typické stavby v Castagniccii. Na pohled nepřehledná struktura staveb v sobě skrývá silnou propojenost v rámci rodiny i obrannou funkci proti vnějšímu nepříteli. Zdatní cyklisté by si neměli nechat ujít zmíněné horské etapy. Vedle malých vesnic a zmíněných středisek navštivte i hlavní město Ajaccio, rodiště "velkého Korsičana" Napoleona, neobvykle lidnaté město s bulváry i uličkami ve francouzském stylu, dále přístav Bastia s nepřehlédnutelnými rozdíly mezi výstavnýmí třídami a chátrajícími, neobydlenými měšťanskými domy, nezapomeňte na Bonifaccio úplně na jihu, s nevídaným starým městem na vápencovém útesu, odkud je za jasného počasí vidět Sardinie a ve středozemí např. starobylé Corte. Korsika je pohádkou pro cyklisty i co se týká silnic. Jsou většinou asfaltované a dobře udržované i značené, i když vás možná překvapí dvojjazyčné místní názvy - jak ve spisovné francouzštině (tento nápis bývá přeškrtaný, občas dokonce prostřílený), tak v jakési písemné zkomolenině původních - nepsaných - názvů korsických, které byly v 18. století nadiktovány v toskánské italštině francouzským zeměměřičům.

Cyklisty na Korsice vítají silnice, příroda i lidé, nikoliv však půjčovny kol či jejich opravny a prodejny. Zapomenout doma důležitý náhradní díl či nářadí se může stát těžko řešitelným problémem. Také dobrý cyklistický obchod byste na Korsice hledali marně, špatný najdete na příklad v Bastii. Je bezpodmínečně nutné mít kolo v dokonalém technickém stavu s vhodnými převody a pochopitelně se spolehlivými brzdami, nezapomeňte potřebné nářadí a náhradní díly. Velmi užitečnou součástí výstroje je ochranná cyklistická přilba - dnes již samozřejmost na evropských silnicích. Rovněž je nutné uzavřít před odjezdem s pojišťovnou "pojištění léčebných výloh v zahraničí". V případě nouze je možno ve větších střediscích navštívit lékaře či vyrozumět policii.

Korsika je lákadlem také pro jiné sporty. Známé jsou značené turistické přechody, zejména slavná, 160 km dlouhá turistická cesta GR 20 nebo Tra mare e monti. Velmi oblíbené je rybaření v potocích a horských jezerech (pstruzi, úhoři), potápění, windsurfing, jízda na kajaku, na koni a dokonce i lyžování ve čtyřech lyžařských střediscích.

Jak se dostat na Korsiku s kolem? Buď individuálně autem, vlakem nebo s leteckou společností, která vám bude ochotna transportovat kolo. Je potřeba rezervovat si zpětnou jízdenku na trajekt, kterým se na ostrov dostanete z Livorna, Janova, La Spezie, ze Sardinie, z Marseille, Nice a Toulonu. V turistické sezóně jezdí trajekty několikrát denně. Na vlastním ostrově se již budete pohybovat na kole, auto by vás zbytečně nutilo vracet se na výchozí místo. Pokud byste si chtěli šetřit síly, můžete i popojíždět vlakem, který spojuje Bastiu - Ponte Lecchio - Corte - Ajaccio, rovněž Ponte Lecchia - Calvi. Finančně i programově je u nás v dnešní době rozhodně nejvýhodnější využít nabídky některé ze specializovaných cestovních kanceláří (nejlépe CK TRIP ), která za vás převezme starosti s dopravou i trajektem, návrhy tras a programu, zajistí noclehy a na Korsiku vám přepraví kola. Pokud vám věci poveze doprovodný autobus, můžete jet nalehko. Je důležité si ověřit, zda přeprava kol cestovní kanceláře odpovídá předpisům projížděných zemí, aby se váš sen o Korsice nerozplynul např. kvůli příliš těžkému či nebržděnému přívěsu na kola již na hraničním přechodu do Rakouska.

Co se týká ubytování, je důležité vědět, že kempování "na divoko", tedy mimo oficiální kempy, je zásadně zakázáno, což by se pro zachování tohoto přírodního ráje a slušné pověsti našich turistů mělo dodržovat. Ani Korsičané nemají v lásce turisty, kempující bez hygienického zařízení, ačkoliv sami neprojevují vždy citlivý přístup k životnímu prostředí (divoké skládky, rezivějící odstavena auta). Ubytování je možné ve dvou stovkách vybavených kempů i v bezpočtu bungalowů a hotelů všech kategorií, nacházejících se především na pobřeží.

Kdy je cyklistika na Korsice nejpříjemnější? Nejpříznivější jsou poměrně suché měsíce od poloviny května do poloviny října, pokud se nechcete vystavovat přílišným vedrům a zvýšenému provozu na silnicích, vynechte červenec a srpen. Pobřežní oblasti jsou silně ovlivněny středomořským podnebím (mírné zimy, teplá léta), zatímco hornaté vnitrozemí vykazuje větší výkyvy počasí (chladnější podnebí, v zimě sněhové a dešťové srážky). Tomu je potřeba přízpůsobit výstroj (mít u sebe mj. pláštěnku). Pro horskou oblast se předpověďpočasí dozvíte na telefonu: 95201224, předvolba je jako do Francie 0033, z Korsiky do Čech se dovoláte s předvolbou 1942. Další informace se dozvíte v informačním středisku "syndicats d´initiative" v každém významnějším středisku.

Zájezd Korsika - ostrov vůní a barev

 
 

Archiv cestopisů »

   

© CK TRIP, s.r.o. 2024, design Marek Kotrouš, titulní foto MTB-GIGLACH-3095©Martin Huber, web VisionWorks

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím
Nastavení cookies