LUNGAU - zimní pohádka aneb tajný tip pro české lyžaře

LUNGAU - zimní pohádka aneb tajný tip pro české lyžaře

Přirozená pohostinnost obyvatel, sluneční paprsky na jižní straně Alp, romantické vesničky, ve kterých dodnes tvoří kostel a hospoda centrum, panenská alpská příroda - to je Lungau.

DO ZÁJEZDU ZDENádherné sjezdové tratě ve střediscích Gro3eck-Speiereck, Aineck-Katschberg a Fanningberg zůstaly dosud nedotčené masovým turismem a hýčkají návštěvníky svou rodinnou atmosférou. Málokde jinde ještě zažijete pocit, že celý svah "patří" jen Vám a lanovky spouštějí takřka kvůli Vám... Celkově oblast Lungau zahrnuje 200 km upravovaných sjezdových tratí, vedoucích až z 2400 m n.m. K nim lze ještě připočítat Obertauern se svými 140 km tratí. Kvalita a různorodost zdejších lyžařských terénů osloví náročné i nesmělé lyžaře. Kromě vzorně upravovaných tratí najdete terény pro volné lyžování a snowboarding, ale též rozsáhlou síť běžeckých stop (celkem 228 km). Pobyt si lyžaři mohou zpříjemnit zastávkami v něžných horských chatách, kde se snad zastavil čas a kde u šálku horkého punče či Jagatee přijdou na chuť tomuto pohodovému kraji.

Kraj za Taurami, lungauským dialektem "entern Tauern", tak je dodnes nazývána jedna z pěti salcburských žup, jediná ležící na jih od hlavního hřebene Alp
. Otvírá se do údolí řeky Mur rozlehlými podhorskými pastvinami, zdravými, hlubokými lesy a skalnatými vrcholy Alp. Díky poloze za Taurami zůstalo Lungau po celá staletí nedostupné pro modernizační vlivy i masový turismus. Tato izolovanost se ještě v dnešní době odráží v hlubokém vztahu obyvatel k rodnému kraji i v zachování řady zvláštností - nejen dialektu, ale i mnoha pozoruhodných zvyků a folklórních slavností. V dnešní době je Lungau dostupné velmi snadno - buď po dálnici Salzburg - Villach s tím, že se dálnice opustí za prvním Tauernským tunelem, anebo se tento objede přes horské sedlo s lyžařskou oblastí Obertauern.

Pohoda + kvalitní lyžování: Gro3eck-Speiereck, Aineck-Katschberg a Fanningberg

V centru oblasti se nachází městečko Mauterndorf, které je se všemi oblastmi spojeno buď přímo, anebo prostřednictvím auta či autobusu. Přímo z něj vede strmá sedačková lanovka a čtyřsedačka na vrchol Gro3eck (2066 m), odkud se rozprostře nádherný rozhled přes celé údolí řeky Muhr s přilehlým velehorským panoramatem a odkud lze přes Speiereck (2411 m) s krásnými sjezdovkami i zasněženými žleby pokračovat po dlouhém jižním svahu do městečka St. Michael.

Po jiném svahu lze z Mauterndorf vyjet vleky do oblasti Fanningberg, skutečně zapomenutého lyžařského ráje, kde poměr počtu lanovek a sjezdovek je opačný, než u hypermoderních, "přelanovkovaných" středisek. To zjednodušeně znamená, že jedna krytá šestissedačka a čtyři vleky umožňují nádherné lyžování bez front na téměř 20 liduprázdných sjezdovkách i v hlubokém sněhu mimo ně.

Rozsáhlejší je lyžařská houpačka Aineck-Katschberg, která je z Mauterndorf i ze St. Michael přístupná ski-busy, které přepravu zajišťují zdarma několikrát denně. Pokud lyžařskou houpačku započnete v St. Margarethen, vyveze vás štafeta sedačkové lanovky a vleků na vrchol Ainecku (2210 m) s jedinečnými kruhovými výhledy na Vysoké i Nízké Taury, na Národní park Nockberge a panorama jižních vápencových Alp. Sjet zpět do St. Margarethen lze nenáročnou tratí, anebo strmým karem. Do sedla Katschberghöhe, tvořící hranici Korutan a Salcburska, vede velmi dlouhá, náročná, uměle vybudovaná trať. Výjezd zpět umožňuje třísedačka, výjezd na protilehlý Tschaneck (2020 m) celá spleť vleků, lákající sváteční lyžaře k lyžování na prosluněných, liduprázdných svazích. Nejdelší z vleků vede podél velmi náročné černé sjezdovky až na samotný vrchol - výzvy pro dobré a fyzicky zdatné lyžaře.


Obertauern - říše sněhu

Oproti idylickým oblastem Gro3eck-Speiereck, Aineck-Katschberg a Fanningberg je lungauský Obertauern podstatně světáčtější
. Toto moderní, bohaté zimní středisko v sedle Taur leží mezi 1765 m a 2400 m n. m. a garantuje dostatek sněhu od listopadu do května. Lanovky jsou zde uspořádány tak důmyslně, že celé středisko lze objet po značeném okruhu Tauernrunde v obou směrech. A to bez odepnutí lyží, tedy SKI TOTAL! Nesmělí lyžaři si oblíbí panoramatickou sjezdovku dálnici (Autobahn), náročnější budou spěchat pod kabinu, či na slalomák, boulaři se zaučí na Seekareck a techniku a fyzičku si prověří na slavné G2, jedné z nejnáročnějších "Buckelpiste" v Rakousku! Obertauern žije naplno i po lyžování na spontánních "čajích po lyžování", na vyhlášených "Aprés-ski", samozřejmě nejen při čaji... Kuriozitou je kamzičí mléko, nabízené mistrem světa v jízdě a ve skoku na lyžích pozadu, který má svůj "kamzičí bar" v horní stanici lanovky a pýchou jsou místa, kde Beatles točili v zimě 1964/65 své "Help!"


Mauterndorf - centrum sportovního a kulturního vyžití

Jako pobytové místo je nejpříjemnější zvolit někdejší celnici salcburského biskupství Mauterndorf s překrásným zámkem, tvořícím s vrcholem Gro3eck v pozadí (2066 m) jedinečnou siluetu. Večerní procházka městečkem se středověkými měšťanskými domy, mlýnem, se stanicí stařičké úzkokolejky, kterou se ještě před sto lety cestovalo do hlavního města Salcburku 12 - 14 hodin, s četnými rustikálními hospůdkami i stylovými restauracemi i cenově přijatelným "šenkem" na zámku je příjemným doplňkem lyžařského dne.


Lungau - sluneční pánev Rakouska

Lungau připomíná pánev, chráněnou horami před větrem a přeháňkami ze severu, západu i jihu. Navíc zde vysokohorská poloha, slunce, neporušená krajina, ticho a zdravý vzduch vytvářejí podmínky pro komplexní relaxaci a ideální dovolenou po celý rok, a proto Lungau obstojí ve srovnání s nejznámějšími horskými lázeňskými středisky. Specifickým klimatickým podmínkám oblast vděčí za dvě ocenění, která návštěvníky jistě potěší, a sice: za "jistotu sněhové pokrývky" až do pozdního jara a současně za oblast s "největším počtem slunečních dnů v Rakousku." Sloupek po straně (vztahuje se k fotografiím, které jsem poslala):


Lungau - kraj tradic

Vynášení zdobených tyčí, Prangstangentragen, je prazvláštní slavnost, která se každoročně koná v Zederhaus na sv. Jana (24. června) a v Muhr na sv. Petra a Pavla (29. června). Tyče, které váží až 85 kg a měří 8 - 12 metrů, jsou ozdobeny nádhernými ornamenty ze 60 000 květů. Nést zdobenou tyč ve slavnostním průvodů je nelehkým, avšak čestným úkolem místních mladíků. Na závěr průvodu tyče obratně pronesou až před oltář, kde - vztyčeny téměř až do stropu kostela - tvoří důstojnou dekoraci až do 15. srpna, svátku Nanebevzetí Panny Marie.

Průvod obra Samsona se koná ve více městech a vesnicích v Lungau několikrát za rok. Duté tělo obra Samsona, symbolizujícího sílu, nese na ramenou jeden muž. Doprovázejí jej dva trpaslíci a následuje je ve slavnostních krojích všichni obyvatelé obce. Dříve Samson vévodil procesí Božího těla, později se jeho průvod stal nespoutanou taškařicí a v dnešní době představuje projev upřímné úcty lungauských obyvatel ke svým tradicím.
 

 

Fotogalerie

LUNGAU LUNGAU LUNGAU LUNGAU LUNGAU LUNGAU LUNGAU LUNGAU LUNGAU LUNGAU
 
 

Archiv cestopisů »

   

© CK TRIP, s.r.o. 2024, design Marek Kotrouš, titulní foto MTB-GIGLACH-3095©Martin Huber, web VisionWorks

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím
Nastavení cookies