Maďarsko - země cyklistům zaslíbená

Maďarsko - země cyklistům zaslíbená

Maďarsko

... je země jako stvořená pro cykloturistiku.

Profil krajiny láká hlavně pohodové jezdce, kterým nejde v první řadě o výkony a současně vnímavé návštěvníky, kteří dokáží ocenit kulturní památky, které se zachovaly navzdory bouřlivým dějinám, ničivým válkám a častým osudovým zvratům. Najdeme památky 2000 let staré - z období Říše římské, dále stavby z doby tureckého panství 400 let staré, skvosty románského stavitelství. Oč umožňuje pohyb na kole intenzivnější prožitky, než jiné způsoby pohybu, o to více si na své přijdou všechny vaše smysly právě v Maďarsku, které je pestré, voňavé a chutné, ležérní a nonšalantní, rytmické a temperamentní, jindy zadumané, ale většinou veselé. Kolo je v Maďarsku běžným dopravním prostředkem. Nám však bude něčím víc: klíčem do zákulisí maďarského venkova, motorizovaným turistům nedostupného, do nitra zdravé a malebné přírody k pohostinným lidem i k sobě samým.

Okolo Neziderského jezera ZDE

Meandry Malého Dunaje ZDE
Rakousko-uherské radovánky ZDE
Pohodana kole ve vinicích a termálech ZDE

 Délka vybudovaných cyklostezek

... v Maďarsku

... dnes činí 2000 km, což je úctyhodné číslo, které rok od roku vzrůstá, nicméně cyklostezky dosud netvoří souvislou síť. Délka vedlejších silnic s minimálním provozem aut, které jsou vhodné pro cykloturistiku, je zhruba 2750 km. Na kole se může jezdit i po náspech řek, čímž naše čísla narůstají o dalších 1500 km. Ačkoliv se nejpříjemněji na kole svezete v přírodě mimo města, příjemně vás překvapí 100 km cyklostezek v samotné metropoli Budapešti.

Kolem Balatonu

Podunajská cyklostezka vede Maďarskem celých 403 km. Profil trasy sleduje koryto řeky a jelikož výškový rozdíl je zanedbatelný, může se bez problému jezdit podél Dunaje v obou směrech. Přesto většina cyklistů volí směr po proudu; snad i proto, aby využili převládajících západních větrů. V první třetině trasy vám přijde k duhu dokonce i přehazovačka, protože mezi městem Tata a Budapeští vám v cestě stojí několik terénních vln. Nejde však o dlouhá ani strmá stoupání. Trasa podél Dunaje vede převážně po vedlejších silnicích s minimálních provozem, silnější provoz vás čeká pouze mezi Ostřihomí (Esztergom) a Visegrádem. Úsek mezi slovensko-maďarskými hranicemi a Györem po náspu řeky je šotolinový, ale silničáři mohou zůstat na asfaltu na „oklice" přes Mosonmagyaróvár. S Györu do Visegrádu vede stezka převážně po asfaltovaných cestách, jejichž kvalita předčí mnohdy rozbité vedlejší silnice. Speciální cyklostezka vás dovede ze Szentendre do Budapešti, klenotu mezi metropolemi a ráje cykloturistů. Budapešť většina českých cyklistů bude vnímat jako důstojný cíl svého putování.
Meandry Malého Dunaje

TIP: Meandry Malého Dunaje

Dopřejte si a užijte tělu i duchu lahodící kombinaci pohodové cyklistiky v rovinatém maďarském Podunají a koupání v termálních lázních! Trasy na kole vedou lužními lesykolem romantických meandrů a říčních ramen s bohatou ptačí říší, ke gurmánským zastávkám lákají rázovité csárdy. Vynechat byste neměli město Mosonmagyaróvár se známými termálními lázněmi a pitoreskním historickým jádrem s cukrárnami a hospůdkami, dále tajný tip - vesničku Lipótu s moderním termálním koupalištěm, malebné městečko Hedervár se zámkem a na kole lze též dojet k Neziderskému jezeru - do rakouského Halbturnu s habsburským zámkem a vinařskými obcemi Mönchhof a Weiden do Neusiedl am See.

Okolo Neziderského jezera

Oblast jižně od Neziderského jezera, „Fertö-tö"

Oblast Neziderského jezera byla prohlášena za národní park. Žije zde více než 300 druhů ptáků. Toto poloslané jezero existovalo již v době kamenné. Je dlouhé 35 km, široké 7 - 15 km hluboké max. 1,5m. V průměru však pouze 50 - 60 cm. Jedinými přítoky jsou řeky Wulka a Rákos. Je to třetí největší jezero ve Střední Evropě a jeho nejvýznamnější rostlinou je rákos (hádanka: uhodnete, které slovo dala maďarština světu?) Kolem celého jezera vede cyklostezka s několika možnostmi zajímavých odboček, např. do půvabných historických měst Sopron, Köszeg, či do „maďarské Paříže" Szombathely a za relaxací stojí za to se vypravit do termálních lázní v Büku.

Balaton a okolí

Největší jezero ve střední Evropě (590 km²) dosahuje na délce 78 km největší šířky 12 km mezi Alsóörs a Siofok a nejužší je mezi Szántód a Tihany, kde měří pouhých 1,5 km. Balaton, bez nadsázky Mekka cyklistů, si za mnoho let vybudoval výborně fungující infrastrukturu. Na kole můžeme po cyklostezkách objet celé jezero, což však je velké sousto. Výhodnější je zvolit pěkné okruhy podél břehu a v okolí, obzvlášť zajímavé je využití trajektu. Při toulkách okolím jezera by bylo hříchem opomenout přírodní termální jezero v Hévízu, které je největším svého druhu v Evropě (5 ha) s léčivou vodou o teplotě 28-35ºC, plovárnami na kůlech a kvetoucími lekníny.

Velmi oblíbená cykloturistika je na úbočí pohoří Börzsöny, Cserhát, Mátra, Bükk a Zempleni. Na středně náročných stezkách těmito svahy si vychutnáte členitou přírodu a zdravý vzduch, kde poznáte tvář Maďarska skrytou tuctovým turistům. Členitost krajiny se zcela vymyká vžitým představám o nekonečných rovinách. Nejzajímavějším zdejším městem je barokní Eger, výjimečně bohatý na kulturní památky, ale samozřejmě i termální lázně a vynikající vína. Odsud můžeme podnikat hvězdicové vyjížďky, přičemž se každý den vykoupeme v jiných termálních lázních. Přiblížíme se řece Tise, podél níž vede dálková cyklotrasa. Její celková délka na maďarském území je 590 km a vede převážně po polních cestách. V Potisí si přijdou na své příznivci „totální roviny". Vyplatí se občas opustit koryto řeky a zavítat do zajímavých obcí v jeho okolí, kde najdete četné památky a pomníky velikánů maďarské historie a literatury.

Meandry Malého Dunaje

 

 

 
 

Archiv cestopisů »

   

© CK TRIP, s.r.o. 2024, design Marek Kotrouš, titulní foto MTB-GIGLACH-3095©Martin Huber, web VisionWorks

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím
Nastavení cookies