Mexiko - MP Gudal

Mexiko - MP Gudal Mexiko je zemí pro požitkáře zaslíbenou. Shon, stres a přehršel lidí zažijete snad jen v hlavním městě v Mexico City a trochu v Cancunu, ale pak už se můžete nechat unášet rytmem mexického světa.


Měla bych tu jeden typ pro cestovatele „požitkáře“, pro ty kteří dokáží krom historických památek nebo luxusu hotelů vnímat i celkovou atmosféru země a i když s trochou obav, chtějí ochutnat místní život.
Mexiko je totiž zemí pro požitkáře zaslíbenou. Shon, stres a přehršel lidí zažijete snad jen v hlavním městě v Mexico City a trochu v Cancunu, ale pak už se můžete nechat unášet rytmem mexického světa.


Ač nejbližšími sousedy jsou uspěchaní a upracovaní Američané, potomků španělský kolonizátorů a původních indiánských obyvatel, tzv. mesticů, se to ani v nejmenším nedotklo. Jen na ukázku, člověk vlastnící a používající mobil, je v Mexiku téměř raritou. Ne že by byli tak pozadu, naopak, jsou o míle a míle vpředu a vlnu mobilománie přežili bez úhony – museli by přece začít pracovat a to se na Mexičana nehodí. Odolat takovému pokušení, to už musí být silný charakter.

Lidé jsou tu přitom velmi příjemní a přátelští, ale zároveň si pevně stojí za svým způsobem života. Pravda, že dnešní Mexičan je od svých předků z kmenů Mayů, Mixtéků, Totonaků, Huavů a mnoha dalších na hony vzdálen a přetvořen k obrazu křesťanského člověka, v dobrém i zlém slova smyslu, ale svou osobitost si zachovali dodnes. Ne marně se říká, že pod sukní každé Pannenky Marie se skrývá na tisíc indiánských bůžků. Poblíž krásného koloniálního města San Cristobal de las Casas v kostele malé indiánské vesničky Chamula tak můžete zažít obrovsky silný zážitek pramenící právě ze spojení indiánského kultu a křesťanství. V záhadném příšeří hoří tisíce tenoučkých svíček, jen tak přilepených na podlaze, která je všude okolo pokryta voňavým jehličím. Lidé si sem nosí coca colu a vajíčka a vše možné, aby je svou modlitbou posvětily. Svá zbožná přání mumlající staříci i celé rodinky dokreslují živoucí atmosféru tohoto neuvěřitelného místa. Ať vás tady ani nenapadne fotit nebo filmovat, se zlou byste se potázali a možná i přišli o foťák. Zato venku před kostelem na rozlehlém náměstí můžete v době trhu, který se koná tak dvakrát do týdne, ulovit dokonalé portréty chamulanů, většinou už ale za poplatek.
Trochu odlišným zážitkem, ale neméně silným, je svátek Panny Marie Gudalupské, kdy se do hlavního města sjíždí tisíce poutníků. Někteří pěšky přes Cortézovo sedlo pod vrcholem Popocatepetlu, což byla i původní trasa indiánských kmenů do mayského sídla Tenochtitlánu pohřbeného pod dnešními zdmi Mexica City, ale také samotného Cortéze při dobývání Mexika, jiní pokorně po kolenou z blízka i daleka. Cestou ale také potkáte vyšňořené náklaďáčky na jejichž otevřené korbě se pyšně vezou účastníci štafetových běhů do hlavního města i zněj a jeden z nich s pochodní, vlaječkou či malou Madonkou právě běží před tímto alegorickým vozem.

Vyvrcholení celého svátku je 12. prosince na prostranství okolo baziliky Panny Marie Guadalupské, kde se tísní davy věřících a hlavně taneční skupiny různých indiánských kmenů a oblastí předvádějící své umění v rytmu ohlušujících bubnů. Nejposvátnější místo v Mexico City, …., je dnes lehkou změtí moderní a koloniální architektury. Dle pověsti se na tomto kopečku chudému indiánskému pastevci a dobrému křesťanu zjevila Pannenka Marie…. Původní kostel je dnes v zuboženém stavu díky četným zemětřesením a vůbec nestabilnímu podloží pod celým městem. Zato moderní bazilika se tkví v celé své mohutnosti a „kráse“. Možná se teď ptáte, proč by se člověk měl do takové změti a zrovna ve svátek hnát, ale věřte, že důvod je. Jsou jím ony taneční skupiny, oděné v indiánských krojích, s čelenkami z pestrých per sahajících kolikrát až ke kotníkům, s maskami strašidelnými a obličeji pomalovanými, v pestrobarevných kostýmech nebo jen s bederní rouškou, s kastaněty kolem kotníků doplňující rytmus udávaný velikými bubny uprostřed kruhu tanečníků. Občas narazíte i na kytaru či mandolínu, ale jejich zvuk se beznadějně ztrácí mezi údery bubeníků.

Na prostranství před bazilikou tak křepčí několik desítek skupin, každá z nich v jiném kroji, s vlastním bubeníkem a vlastním rytmem a vám z toho za chvíli jde hlava kolem. Tváře až fanaticky zaujatých tanečníků vám ale nedají spát a znovu se musíte vracet do nesourodé vřavy bubnů a hltat další zážitky, vyfotit několik filmů a nakonec se absolutně ohluchlí pokusit prorazit davem hrnoucím se proti vám k bazilice do postranních ulic, kde už je trochu klidněji.
Mexico City je jinak město, které byste bez výčitek mohli při svém plánování cesty po Mexiku vynechat, ale jestli se tam chystáte v prosinci, kdy je mimo jiné i ideální počasí, neměli byste si svátek Panny Marie Guadalupské nechat ujít. Jen je možná škoda, že celá ta indiánská nádhera se odehrává na pozadí ne zrovna demokratického přijetí křesťanské víry v dobách kolonizace.

 
 

Archiv cestopisů »

   

© CK TRIP, s.r.o. 2021, design Marek Kotrouš, titulní foto MTB-GIGLACH-3095©Martin Huber, web VisionWorks

E-shop s umyvadly, parapety a deskami z litého mramoru.