MTB Dachstein-West

MTB Dachstein-West

Nejkrásnější cyklotrasy mezi Solnou komorou, Taurami a Dachsteinem

Svatých Martinů můžete v Rakousku navštívit hned několik a každý z nich vás osloví svou osobitou tváří. St. Martin am Tennengebirge v salcburské župě Pongau vám učaruje kontrastem rozkvetlých pastvin s kulisami vápencových masívů Tennengebirge a Salcburských Dolomit, jak místní nazývají Gosauský hřeben s Dachsteinem. Tato oblast má v sobě cosi vznešeného a nezkaženého masovým turismem, což potěší romantické cykloturisty obzvláště.

Do zájezdu MTB Dachstein West ZDEOblast mezi Nízkými Taurami, Dachsteinem a Solnou komorou, kde se nachází i náš St. Martin, je protkána mnoha stezkami vhodnými pro horská kola. Ty nejatraktivnější vedou k horským salaším, které v zimě slouží jako stylové hospůdky u sjezdovek lyžařské oblasti Dachstein-West, zatímco v létě jsou věrné svému několik set let starému poslání – jsou útočištěm pro dobytek pasoucí se na okolních horských pastvinách, ale zároveň své produkty jako sýry, máslo, uzeniny, pálenky, ale samozřejmě i pivo a nealko nápoje nabízejí turistům. Atmosféra horských chat v oblasti Dachstein-West je vskutku nezapomenutelná a cesta k nim na kole je díky nádherným výhledům velkým zážitkem. Za svůj start k salaším oblasti Dachstein-West si můžete zvolit St. Martin am Tennengebirge nebo sousední Annaberg či Abtenau nebo vzdálenější Russbach či Gosau. Romantickým zákoutím Astauwinkl se například můžete vydat na kolech cik cak vzhůru k velmi poetické chatě Stuhlalm; méně náročná cesta vás dovede k chatě Rottenhofhütte. Nejkrásnější výhledy si užijete na šotolinových cestách vedoucích k chatám Edtalm, či dále směrem ke Gosau s dech beroucím pohledem na ledovec Dachsteinu u chaty Sonnenalm či u Jablonecké chaty (Gablonzerhütte). K chatám Sonnenalm a Edtalm si můžete výjezd usnadnit díky kabinové lanovce na vrchol Hornspitz, která přepravuje i kola. Pozor ale na jízdní řád - v provozu pouze dvakrát týdně. Mým tajným tipem je horská chata Hareit s překrásným výhledem na Tennengebirge, kde vás svérázná Resi pohostí svým vyhlášeným Jagatee – velmi silným horkým alkoholickým nápojem, jehož ochutnávku před sjezdem na kole bych snad raději neměla doporučovat...

Zdatní bikeři mohou brázdit oblast Dachstein-West do úplné extáze. Ale také pro pohodové cyklisty se v okolí St. Martina najde několik nenáročných tras. V prvé řadě je záhodno zmínit zcela rovinatou Tauernskou cyklostezku, která oblast ohraničuje, jakož i Enžskou cyklostezku a síť cyklostezek přilehlé Solné komory. Zde však pojednáváme o zákoutích a tajných tipech, takže vzhůru do neznáma!
Přímo ze St. Martina se odpůrci dlouhých stoupání mohou vydat kolem horské chaty Buttermilchalm do divokého údolí Lammertal sevřeného svislými stěnami horského masívu Tennengebirge a – stále bez větší námahy – do protilehlého údolí Neubachtal, kde šlapete tváří v tvář hradbě Salcburských Dolomit s dominantní skalní jehlou Bischofsmütze (Biskupská čepice). Na Tauernskou i Enžskou cyklostezku se ze St. Martina snadno napojíme po zhruba 10 km jízdy po silnici, kterou má od příštího roku lemovat nová cyklostezka. Z obou cyklostezek odbočuje řada neznámých, ale překrásných horských údolí, které stojí za projetí. Některé vydají za samostatnou etapu a je proto vhodné se na jejich začátek přiblížit autem či autobusem. Za odbočení z Tauernské cyklostezky nesporně stojí divukrásné údolí Bluntautal, vycházející z historického městečka Golling a míjející tajemný vodopád Gollinger Wasserfall, který vyvěrá ze skály, kterou Keltové považovali za bránu do onoho světa. Tajemná a také trochu dobrodružná je cesta údolím podél smaragdového potoka Blühnbach po neudržované silnici divokou soutěskou k soukromému zámku. Lze po ní dojet až ke skalnatému úpatí horského masívu Hochkönigu. Tato cesta opouští Tauernskou cyklostezku za hradem Werfen.

Nedaleko Werfenu odbočuje horská silnice do Werfenwengu, moderního lyžařského střediska s dlouhou tradicí lyžování, která je podchycena ve zdejším Salcburském lyžařském muzeu. Mezi obyvateli i návštěvníky Werfenwengu a St. Martina se vedou živé diskuze o projektu, který zamýšlí lyžařsky – tedy lanovkami a sjezdovkami - obě horské vesnice přes 3 údolí propojit. Jde o oblast s nebývalou jistotou sněhu a krásnými svahy, vášnivým lyžařům můžeme tento záměr opravdu přát. Cyklisté si ale ve Werfenwengu také přijdu na své: ti drsnější v sedlech kol vyšvihnou 6kilometrové stoupání do sedla pod Bischlinghöhe, aby následným drsným sjezdem a přes několik hupů dojeli nejpřímější cestou do St. Martina. Ti pohodlnější se nechají z Werfenwengu (902 m) i s koly vyvézt lanovkou na vyhlídkový vrchol Bischlinghöhe (1834 m). Z vrcholu dolů na kolech vede šotolinová cesta kolem 3 horských chat s občerstvením a s kulisou masívu Tennengebirge. Cesta je díky klesání fyzicky málo náročná, ale klesání je místy tak strmé, že by někteří mohli litovat, proč nejeli lanovkou i dolů. Zastávky u 3 horských chat stojí za to: výhledy sahají od Nízkých po Vysoké Taury a přímo před vámi se z hlubokého údolí řeky Salzach zdvihají vápencové stěny Hochkönigu a Hagengebirge. Skutečně tajným tipem je cesta z Werfenwengu po stopách staré římské cesty do Hüttau, kde po necelých 20 kilometrech jízdy víceméně skopce můžeme navštívit měděné doly a pokračovat zpět do St. Martina.

Pokud nás naše zvědavost nasměruje na jih, pak využijeme pro zpestření ze St. Martina cestu kolem horské chaty Halmgut, od které nás strmě klesající asfaltová silnička dovede do údolí řeky Enns u Altenmarktu. Zde se otevírá bikové nekonečno v oblasti Ski Amadé, ale také řada bočních údolíček, zvoucích k probádání. Ta si ponecháme pro příště!

 

 
 

Archiv cestopisů »

   

© CK TRIP, s.r.o. 2021, design Marek Kotrouš, titulní foto MTB-GIGLACH-3095©Martin Huber, web VisionWorks