NEJZNÁMĚJŠÍ RAKOUSKÉ CYKLOSTEZKY

NEJZNÁMĚJŠÍ RAKOUSKÉ CYKLOSTEZKY

1.Podunajská cyklistická stezka

Klasická trasa vede po nejoblíbenější rakouské cyklistické stezce, která je nejstarší značenou cyklostezkou. sleduje stále po rovině oba břehy Dunaje a je celá asfaltovaná s vyloučením či omezením provozu motorových vozidel.
Tato akce je vysoce hodnotná po stránce nejen sportovní, ale i kulturní, a to pro všechny věkové i výkonnostní skupiny.

  1.Podunajská cyklistická stezka

Klasická trasa vede po nejoblíbenější rakouské cyklistické stezce, která je nejstarší značenou cyklostezkou. sleduje stále po rovině oba břehy Dunaje a je celá asfaltovaná s vyloučením či omezením provozu motorových vozidel. Tato akce je vysoce hodnotná po stránce nejen sportovní, ale i kulturní, a to pro všechny věkové i výkonnostní skupiny.

Začíná za bavorským Pasovem, starém biskupském městě, klenotu architektury. Cesta pokračuje Horním a Dolním Rakouskem, kolem romantické smyčky ve Schlögen, mohutných vodních děl, dále kolem bezpočtu klášterů, zřícenin hradů, zámků, elegantním Aschachem do Linze s barokním náměstím a sobotním bleším trhem, dále do Mauthausen, přes půvabný Grein se zámkem, historický Ybbs do vinařského kraje Wachau s malebnými vesničkami, lákavými vinnými sklípky a s bohatstvím skvostných zámků a panských sídel (např. Melk je nejkrásnějším klášterem Rakouska) až do romantického opevněného Dürnsteinu u Křemže. Až sem ujedete asi 240 km, ale můžete pokračovat přes historický Tulln a kolem klášterního komplexu Klosterneuburg až do Vídně a připsat si na konto 315 km. Výškový profil vskutku nebudí respekt: Pasov - 313 m n. m., Křemže - 203 m n. m., Vídeň - 157 m n. m.

 Podél Innu a Dunaje2.Tauernská cyklistická stezka nebo-li po rovině napříč Alpami

Co Vás čeká?

Čekají vás úchvatné přírodní scenérie ve spojení s lehkostí jízdy na kole převážně s kopce po jedné z nejkrásnějších cyklostezek! Stezka začíná pod největšími evropskými vodopády Krimmelskými a pokračuje nenáročným terénem podél divoké horské řeky Salzach, lemované nejznámějšími vrcholy Vysokých Taur s ledovci i zasněženými špičkami třítisícovek, sytě zelenými pastvinami na strmých srázech. Projedete kolem zdobených sels¬kých statků, malebnými vesnicemi, kolem důmyslných vodních elektráren, známými středisky Mittersill, Kaprun, Zell am See s oblíbeným jezerem. Cestou do St. Johannu můžete navštívit divoké soutěsky Kitzlochklamm či Liechtensteinklamm. Dále se stezka stáčí přes historický Bischofshofen, proniká mezi vápencovými masívy Tennengebirge a Hagengebirge do keltského Halleinu s třítisíciletou historií těžby soli. Důstojným zakončením je prohlídka historického centra Salcburku, který stezka protíná. Celkem se ujede cca. 200 km po dobře značené cyklostezce bez provozu či s omezením motorových vozidel. Od vodopádů až do Salcburku máte k dobru 650 výškových metrů!
Varianta: využít navazující nové cyklostezky podél řeky Saalach, která je přítokem Salzach. Razí si cestu Berchtesgadenskými Alpami v Bavorsku a "kamenným mořem" Steinernes Meer za Loferem. DO ZÁJEZDU ZDE

Po rovině napříč Alpami PLUS a MAXI


3.Drávská stezka aneb Dolomity po rovině

Bonbónek pro obdivovatele Dolomit a Alp i pro odpůrce jízdy do kopce! Značená, snad nejkrásnější alpská cyklostezka vede podél divoké Drávy stále mírně s kopce s úchvatnými pohledy na hradbu Sextenských a Liezenských Dolomit. Strmé svahy hlubokého údolí Drávy zdobí četné hrady a statky horských sedláků; kvalitní silničky k nim jsou výzvou zdatnějším cyklistům.Ti mohou vyjet k alpskému jezeru Weißensee, které lze přejet lodí a vrátit se horskými pastvinami. Ráz krajiny se změní v široké Korutanské jezerní pánvi, ohraničené pozoruhodným Nár. parkem Nockberge, lákajícím horské cyklisty. U některého z jezer můžete putování ukončit, anebo pokračovat až na hranice se Slovinskem, kde se budete moci pochlubit 230 km, ke kterým vám jistě (kromě kondice) pohohl profil trati: Sillian - 1100 m n. m., Oberdrauburg - 620 m n. m., Villach - 500 m n. m., Völkermarkt - 462 m n. m. 

Dolomity po rovině


4.Varianta: Karnská cesta - v sevření Dolomit

Tato "sestra" Drávské stezky opouští idylické údolí Drávy, abyste s řekou Gail pronikli do dramatického sevření Karnských a Liezenských Dolomit s jedinečnými přírodními scenériemi, milými vesničkami až do Villachu na trojmezí Rakouska, Itálie a Slovinska.Tour de Mur +Lungau
"Tour de Mur"je uměleckým názvem cyklostezky, vedoucí podél řeky Mur na jižní straně Alp. Začíná u horské chaty Sticklerhütte (1741 m n. m.) a rakouské území opouští na hranicích se Slovinskem (210 m n. m) Přírodně nejzajímavější je její první část, nacházející se v salcburské župě Lungau. Lungau je tajný typ pro milovníky panenské přírody, leží na jižní straně Alp mezi 1.000 až 3.000 m.n.m. a chlubí se největším počtem slunečních dní v Rakousku. Hvězdicově z něj vybíhá 15 údolí. Bez významného stoupání můžete na kole proniknout podél potůčků a fantasticky rozkvetlých luk do nedotčené velehorské přírody. Idylické silničky, cyklostezky a turistické cesty vás zavedou do nejromantičtějších koutů údolí Weißpriachtal, Göriachtal, Zederhaustal, Riedingbachtal, případně dalších. Můžete se vydat na značený okruh "Mitterbergrunde", kolem zámku Moosham, kde se ve středověku pálily ča¬rodějnice. Kdo si chce "dát do těla", nechť se vydá do sedla Katschbergu nebo na Schwarzenberský okruh nebo k jezeru Prebersee, kde se soutěží v podivné střelbě na vodní terč. Příznivci horských kol se mohou vydat lyžařskými terény středisek Lungau a Obertauern.

Romantika Nízkých Taur


5.Alpy podél řeky Enns

Nejmladší z rakouských cyklostezek sleduje tok řeky Enns, začínající ve Flachau v lyžařské oblasti Amadé (1.000 m.n.m) a končící po 250 km u soutoku Enns s Dunajem, představuje objevnou cestu říší, které vévodí hory a voda. Po pravé straně vás doprovází Nízké Taury, přesněji Radstadtské a Schladmingské Taury, vlevo vaši pozornost přitahují rozeklaný Dachstein a majestátný Grimming. Po projetí známých lyžařských střediseSchladming, Haus, kolem zámku Trautenfels a kláštera Admont dorazíte do dramatické soutěsky Gesäuse v sevření rudných hor, odkud pokračujete po cestě vysoko nad řekou nebo po zrušené horské železnici s 13 tunely napříč Národním parkem Vápencové Alpy. Teprve v historickém městě Steyr se údolí rozšíří, aby vás dovedlo do cíle, nejstaršího města Rakouska Ennže, Enns (281 m.n.m). Cyklostezka je značena jako Ennsradweg a je z části asfaltová, z části šotolinová. Většina trasy vede po silnici s řídkým provozem. 

Alpy podel reky Enns


6.Solná komora - divoká i klidná romantika nejkrásnější části Rakouska

Nejedná se o "klasickou" cyklostezku, spíše o několik cyklotras kolem desítek jezer a jezírek nejpůvabnějšího koutu Rakouska. Objedete Hallstättersee, "fjord" Grundlsee, Mondsee, Fuschlsee, Attersee, Traunsee. Tajemná malá jezírka Toplitzsee a Kammersee lze objevit pouze pramicí, jiná jen v rámci atraktivních zajížděk: např. osamělé Ödensee či pyšné Hintersee. Fantastickou polohou a bohatou kulturní historií se vyznačují městečka Hallstatt, do nedávna přístupné jen po jezeře, Bad Ischl s lázeňskou promenádou a s císařskou vilou, Gmunden s porcelánovou zvonkohrou a nejmalebnější z nejmalebnějších - St. Wolfgang, kterými projedete. Velkým zážitkem pro horská kola je bezpečná jízda divokou soutěskou z Blaa-Alm do Bad Ischl. Trasy vedou převážně po vedlejších silnicích a cyklostezkách. Podél jezer jedete po rovině, mezi jezery se však často musí překonat stoupání.

Solná komora


7.Stepí a vinohrady kolem Neziderského jezera

Neziderské jezero najdete na rakousko-maďarském pomezí, v nejrovinatější a nejníže položené oblasti Rakouska. Na kole projíždíte nejzápadnější stepí Evropy se vzácnou flórou a faunou, teplou mělkou vodou, nadprůměrným množstvím slunečních dní. Jezero lemují proslulé vinice, široký pás rákosu, louky, stylové vinařské vesnice. Můžete využít převozu lodí do oblasti Seewinkel s mnoha malými stepními jezírky, u nichž hnízdí vzácné druhy ptáků. Večer se nechte zlákat četnými "Heuriger" -vinařskými lokály v selských statcích s výtečným neuburským, veltlínským, místním Zweigeltem či muškátem Ottonelem.

Okolo Neziderského jezera


...tím však výčet nejkrásnějších cykloturistických oblastí Rakouska nekončí! PŘÍJEMNÉ LÉTO! NA ZDRAVÍ...

Hvězdicově po Salcbursku a Bavorsku

 

 

 

 
 

Archiv cestopisů »

   

© CK TRIP, s.r.o. 2021, design Marek Kotrouš, titulní foto MTB-GIGLACH-3095©Martin Huber, web VisionWorks