NOVINKY Z TYROLSKA

NOVINKY Z TYROLSKA

A je to tady: Průlomu v letitém zákazu výstavby nových lanovek v Rakouských Alpách dosáhla letos nově propojená tyrolská lyžařská střediska Fiss-Ladis-Serfaus a zillertálské obce Zell am Ziller-Königsleiten-Gerloß.Po boomu budování lyžařských středisek v 70. a 80. letech následovalo "ekologické" období, kdy bylo možné investovat do modernizace lyžařských středisek, v žádném případě však do jejich rozšiřování. Této uvědomělé vlně vděčí rakouská střediska za nejmodernější technické vybavení, dokonale fungující infrastrukturu a nejrůznější detaily, zpříjemňující návštěvníkům pobyt. Kvetoucí lyžařský průmysl pochopitelně vybízel k dalšímu budování lanovek, či přímo k vzájemnému propojování lyžařských středisek po vzoru již existujících lyžařských cirkusů, ski-safari atd. Tyto záměry však vždy skončily nejdále v šuplíku příslušného zemského úředníka, obhajujícího "zelený" zákaz. Iniciátoři těchto projektů snadno získávali podporu lyžující veřejnosti zakreslováním svých záměrů do lyžařských plánků sjezdovek; někde lze dokonce i v terénu vidět již připravené betonové patky plánované lanovky. Tento ekologický trend trvá nadále. Bohužel nebo bohudík? Na tuto otázku těžko kdy naleznou shodnou odpověď ochránci přírody a lační investoři. Jednoznačná je ale skutečnost, že v sezóně 1999-2000 se mohou lyžaři v Tyrolsku radovat ze dvou exkluzivních novinek:

DO ZÁJEZDU ZDEFiss - Ladis - Serfaus aneb lyžování nové dimenze Nová dimenze spočívá v propojení 3 dosud samostatných středisek, z nichž každé samo o sobě je pojmem. Po velmi úspěšné sezóně 1998/99 s 13% nárustem ubytování se podařilo prosadit projekt, dle kterého v nastávající sezóně 1999/2000 umožní 5 nových lanovek lyžování na jednu permanentku a bez zutí lyží na tratích těchto tří středisek. Z údolí horního Innu silnice šplhá na náhorní planinu do výšky 1436 m, kde leží Fiss, lemovaný třítisícovými vrcholy Rakouských a Švýcarských Alp. Fiss i Ladis jsou nefalšované tyrolské ryze horské vesnice, s citlivě udržovanou původní rétorománskou architekturou. Fascinující je kombinace moderního střediska a středověké atmosféry v obci. Je to jedinečné středisko pro návštěvníky s vytříbeným vkusem, na hony vzdálené masovému pojetí lyžování panelákových vesnic. Zde, na "nejkrásnější sluneční terase Tyrolska" najdete pravou tyrolskou idylu a výtečné lyžování ve výškách do 2684 m.n.m. Nejdelší sjezdovkou ve Fiss je Frommes-Abfahrt, překonávající na 10 km výškový rozdíl 1300 m. V sousedním Serfaus s atraktivní lyžařskou oblastí Komperdell, rozprostírající se od Mindersjochu (2684 m) až pod vrchol Furgleru (3004 m) je jednou z nejhezčích "modrá" sjezdovka z Arrezjoch (2587 m) panenským údolím Trogtal až k pohádkové chatičce Mooshütte a nejdelší je 6 km dlouhá Seables. Mnohem sportovnější je razantní sjezdovka severní stěnou Lazidu. Serfaus se tradičně těší pověsti exkluzivního střediska nejen díky své raritě - podzemní dráze, která v této vesnici (1427 m.n.m) podpořila vznik pěší zóny již v roce 1985.

Délka sjezdových tratí (km) 160
Těžkých 19 Středních 96
Lehkých 45

Počet lanovek a vleků: 53
Kapacita (os./hod.) 60.000

Zell am Ziller - Königsleiten - Gerloß "Zillertálská aréna" Údolí Zillertal se těší nejen mezi rakouskými lyžaři velké oblibě a bývá dokonce nazýván Mekkou lyžařů. Zillertálský superskipas umožňuje lyžování na více než 400 km sjezdovek (!) v deseti střediscích - i na ledovci Hintertuxu, čímž se stává vůbec nejvýhodnějším skipasem. Bombou sezóny 1999-2000 je propojení oblasti Kreuzjoch nad Zell am Ziller s lyžařskou houpačkou Königsleiten a Gerloß, čímž se stává nejrozsáhlejší a nejatraktivnější oblastí Zillertalu se 135 km sjezdovek a se 47 lanovkami! Lyžování v nově vzniklé "zillertálské aréně" je zaručeným zážitkem díky šťastné souhře kvality tratí, nádherných výhledů na okolní třítisícovky, ale také díky pověstné pohostinnosti, výtečné selské kuchyni a typické pálence Obstleru.

Délka sjezdových tratí (km) 448
Těžkých 48
Středních 295
Lehkých105

Počet lanovek a vleků: 148
Kapacita (os./hod.) 181.600
údaje zahrnují celý Zillertal

 
 

Archiv cestopisů »

   

© CK TRIP, s.r.o. 2024, design Marek Kotrouš, titulní foto MTB-GIGLACH-3095©Martin Huber, web VisionWorks

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím
Nastavení cookies