Peru

Peru Neznám cestovatele, turistu, horolezce či milovníka historie, který by nechtěl navštívit tuto nejkrásnější zemi Jižní Ameriky. PERU prostě patří k cestovatelské klasice. Tato země, desetkrát větší než bývalé Československo, nabídne každému pestrou paletu přírodních krás, úžasných hor, příjemných lidí a veselých barev, mořské fauny, tajuplných pozůstatků historie a hlavně památek říše Inků.

Je až neuvěřitelné, co původně malá skupina andských indiánů dokázala za jedno pouhé století. Ano – Inkové vládli na území, které sahalo od Ekvádoru až po střední Chile, od roku 1410 až po dobytí španělským dobrodruhem Franciscem Pizarrem ve třicátých letech století následujícího. Normální milovník historie či obyčejný turista se pídí, a také nachází, po pozůstatcích slavné éry Inků. Odborníci však mohou spatřit v mnoha muzeích keramické, textilní i zlaté důkazy řemeslné dovednosti národů starších – Močicové, Tiwanaco, Chavin, Nasca a mnoho dalších.

Do Peru se zamiloval i světoznámý fabulátor Erich von Danniken, kterého ani zde neberou vážně. Byl to ale on, kdo svými výmysly zpopularizoval některé dosud nevysvětlené záhady - obrazce v Paracasu, Nasce, či neuvěřitelně opracované mohutné kamenné bloky v Cuscu a blízkém Ollantaytambu.
Je dost obtížné navštívit všechny zajímavé lokality v době třítýdenní dovolené; pro většinu z nás maximum volného času. Peru je ale relativně velmi dobře připraveno na turismus, díky čemuž stihnete více než by se zdálo možné. Kvalitní a dosti rozšířená dopravní síť, velké množství turistických hotýlků a dobrých restaurací vám cestu jen zpříjemní.

Pro obrovskou rozlohu si většina turistů vybírá hlavně jižní část. Pouze trekaři a horolezci zajíždějí na pár dnů na sever, do oblasti And Cordiliera Blanca, aby si prošli nádherný světoznámý trek Santa Cruz v těsné blízkosti nejvyšší hory Peru Huascaranu (6 768m/m). V samotné Limě se turisté zpravidla nezdržují déle, než je nezbytně nutné. Vcelku nehezké město je navíc trochu nebezpečné. Za vidění stojí snad jen klášter Sv. Francesca a Sv. Dominga, ovšem bylo by hříchem vynechat jedinečné Muzeum zlata.

Cestou na jih nejdříve navštivte ostrovy Ballestas s množstvím vodního ptactva a zvěře a v Paracasu si zajděte do kterékoliv přístavní restaurace. Po rybích a mořských lahůdkách popojedete 5 hodin autobusem do malého a ošklivého městečka Nasca, které je však světoznámé svými rozlehlými obrazci v poušti. Dodnes neobjasněné kresby ovšem nezahlédnete jinak než z letedla. Vyhlídkový let vám promptně zařídí většina místních cestovních kanceláří. Určitě na vás také zapůsobí návštěva hřbitova, kde se šklebí desítky krásných mumií.
Nočním autobusem se pohodlně přemístíte do Arequipy – bílého koloniálního města ze sopečného kamene. Vznešené město korunuje největší katolický klášter mimo území Španělska; klášter Sv. Cataliny. Místní agentury vám nabídnou výlet ke Colca kaňonu, pro „blbé“ a silné však doporučuji výstup na blízkou sopku Misti (5 822 m/m), která se dá zvládnout za jeden den. Je to ale dřina!
K přesunu do Puna u jezera Titicaca můžete použít noční vlak nebo bus. V samotném Punu kromě živého tržiště nic není, zato vás určitě uspokojí bájné Titicaca s plovoucími ostrovy. Pro případný výlet do Bolivie není vhodnějšího místa, i když dlouhé čekání a papírování na hranici vás asi nemine.
Opět nočním vlakem či busem se přemístíte do cíle všech návštěvníků Peru. Čeká vás neuvěřitelné hlavní město říše Inků – CUSCO. Dnešní okázalé koloniální město bylo vybudováno Španěly na základech původního bohatého inckého osídlení přičemž byl zachován i původní městský půdorys. Romantický dojem trochu narušuje nastupující komerce, ale i tak vám bude v místních hospůdkách milo. Kuchařskou specialitou Peru je pečené morče a není vůbec špatné. Z Cusca pokračuje jen jedna cesta, vedoucí k největší turistické „bombě“ Jižní Ameriky. MACHU PICCHU („maču pikču“) je nejtajuplnější a nejfotografovanější místo, které znám. Je to skutečná nádhera, kterou musí každý cestovatel a turista vidět. Na Machu Picchu se dostanete bez námahy vláčkem nebo se vydáte na jeden z nejkrásnějších treků světa. Tento Inca trail (Cesta Inků) vede sice náročným, ale fascinujícím terénem, kde pochopíte, proč Machu Picchu bylo objeveno až počátkem tohoto století.
Peru také nabízí návštěvu džunglí a mlžných pralesů, jako národní park Manu poblíž Cusca či Amazonie u města Iquitos na severu, kam se dostanete pouze letecky a na místě se neobejdete bez služeb místních cestovek. Letecké dopravy ale můžete využít i místo zdlouhavých přesunů busem do Arequipy a Cusca.
Vím, že těch nej… bylo moc, ale to byste to museli vidět. No a na závěr snad jen : „Kdo nebyl v Peru, nebyl v Jižní Americe.“.

 
 

Archiv cestopisů »

   

© CK TRIP, s.r.o. 2021, design Marek Kotrouš, titulní foto MTB-GIGLACH-3095©Martin Huber, web VisionWorks

Eshop zaměřený na prodej postelí, matrací, roštů a doplňků pro zdravý spánek.