Rakouské cyklostezky

Rakouské cyklostezky

DOVOLENÁ NA KOLE aneb IDYLA RAKOUSKÝCH CYKLOSTEZEK CYKLOTURISTIKA - TREND MODERNÍHO ČLOVĚKA

Kola dnes nelze přehlédnout, ovládají silnice, cyklostezky. Horská kola vás překvapí v nejfantastičtějších koutech. Tento trend způsobuje vedle chuti zasportovat si snad i zvýšená ohleduplnost k životnímu prostředí a k vlastnímu zdraví. Kolo je nesporně nejekologičtějším dopravním prostředkem a zprostředkovává vám pocit sounáležitosti s přírodou, jíž vyjadřujete úctu právě tím, že se v ní pohybujete prostřednictvím vlastních sil. Dovolená na kole je ideální kombinací zdravého pohybu, poznávání i společenského vyžití. Je příjemným kompromisem mezi příliš pomalou chůzí a příliš rychlým hltáním kilometrů autem. Můžete zastavit v místě, které si chcete lépe prohlédnout, odbočit do autem těžko přístupného zákoutí. Na kole jsou všechny vjemy bezprostřednější než v motorovém vozidle a do celkového prožitku krajiny se zapojují intenzivněji všechny naše smysly. Cykloturistika nachází své příznivce v řadách zdatných "chrtů" i vyložených "pohodářů", oslovuje muže i ženy, seniory i děti. Nezkušení cykloturisté bývají sami velmi překvapeni, kolik kilometrů dokáží zvládnout. Délku i reliéf své trasy můžete přizpůsobit své kondici a také chuti si buď dát pořádně do těla, anebo projížděnou oblast jen tak v klídku vnímat.

 VÝJIMEČNOST CYKLOTURISTIKY V RAKOUSKU

Jedete si v pohodě příjemnou rychlostí, bez nástrah v podobě náročných stoupání či špatného povrchu, celou svou myslí se můžete oddávat vnímání přírody a kulturních památek cestou... Nemusíte si lámat hlavu orientací na křižovatkách a záludných odbočkách - celá stezka je totiž dokonale značená, a tak stačí jen sledovat zelené tabulky s obrázkem cyklisty, (který na první pohled vyzařuje spokojenost...,) a s nápisem např. "Donauradweg", většinou doplněným i údajem o vzdálenosti do další obce. Na cyklostezce vás neohrožují motorová vozidla, pro která po většinu trasy platí zákaz vjezdu či omezení provozu, což ocení nejen rodiny s dětmi, ale vůbec všichni milovníci svobodného pohybu. Totéž platí samozřejmě i pro ostatní rakouské cyklostezky, které byly s cílem podpory turistiky i zdravého pohybu vybudovány podél všech významějších řek (Dunaj, Salzach, Saalach, Ennže, Dráva, Gail, Inn, Mur, Mürz, Traun, Dyje,...) ale i podél menších řek (např. Ziller)  a také v oblastech jezer (Solnohradská a Korutanská jezerní pánev, Neziderské či Bodamské jezero), v lesnatém podhůří (např. Waldviertel, Vitorazsko), v rozsáhlých vinohradech (např. Weinviertel), ale také v mnoha městech (zejména ve Vídni, Salcburku, Villachu a Klagenfurtu). V Rakousku - alpské zemi - by člověk očekával náročné horské terény přístupné jen zdatným cyklistům. Rovinaté cyklostezky, sledující toky krásných alpských řek, tvořících hluboká údolí, lemovaná horskými štíty, jsou sympatickým překvapením pro odpůrce stoupání. S minimální námahou prožíváte úchvatnou kombinaci lehkosti jízdy a zároveň velehorských scenérií. Na východ země ubývá hor a přibývá terénů, již na první pohled stvořených pro cykloturistiku. Vedou vinicemi, podunajskými luhy, panonskou stepí. Důkladná údržba cyklostezek a jejich značení není záležitostí bezpracnou ani lacinou. S bezpříkladnou pečlivostí Rakušané budují také specializovanou infrastrukturu podél cyklostezek, a tak jsou výletníci cestou zváni do cyklistických restaurací, hospůdek, penzionů i hotelů, kde narazí nejen na pochopení pro jejich způsob trávení dovolené, ale i na potřebné nářadí, náhradní díly, samozřejmé stojany na kola, (ze kterých kolo do druhého dne "nezmizí..."). V takovýchto cyklistům nakloněných podnicích, které bývají také označené vlaječkou s nápisem "Radfreundlich", potkáte nové přátele stejné krevní skupiny, poklábosíte s místními a ochutnáte některé z místních specialit, které mají většinou původ v selské kuchyni. Dýchne na vás srdečnost, pohoda a přátelství, zkrátka "Gemütlichkeit", jedinečná rakouská specialita.

Rakousko má co nabídnout i náročným horským cyklistům, "bikerům". Postupně se zpřístupňují lesní cesty a vznikají i značené trasy. Nejpokrokovějšími oblastmi jsou v tomto ohledu salcburská župa Pinzgau (720 km značených tras na úpatí třítisícovek!), tyrolské Nauders v sedle Reschenpaß i nedaleký Ischgl v masívu Silvretty, kde můžete "bikovat" doslova bez hranic terény Rakouska, Švýcarska a Itálie. Mountain-bikové trasy lákají také letní návštěvníky četných lyžařských terénů (např. Schladming, Amadé, Obertauern, Saalbach-Hinterglemm, Zillertal atd.)

 Cykloturisté prožívají v Rakousku vskutku bezstarostný život. Mohou přijet dokonce bez kola, které si zapůjčí v půjčovně či na nádraží a odevzdat jej mohou prostě tam, kde jim dojdou síly - třebas na nádraží 50 km vzdáleném. Ti, kteří se nechtějí vázat na své auto, mohou využít možnosti přepravovat kolo vlakem, mnoha linkovými autobusy a na Dunaji a některých jezerech i lodí. Kompletní služby včetně zapůjčení a přepravy kola včetně zavazadla a doprovodu průvodce nabízejí renomované rakouské cestovní kanceláře, které se na cykloturistiku specializují. Jejich nabídky jsou pro našince bohužel příliš drahé, ale naštěstí nahraditelné službami českých cestovních kanceláří, které zajišťují přepravu kol na speciálních přívěsech, které veze autobus, sloužící po dobu zájezdu jako doprovodné vozidlo.

 

NEJZNÁMĚJŠÍ RAKOUSKÉ CYKLOSTEZKY

 Podunajská cyklistická stezka

Klasická trasa vede po nejoblíbenější rakouské cyklistické stezce, která je nejstarší značenou cyklostezkou. sleduje stále po rovině oba břehy Dunaje a je celá asfaltovaná s vyloučením či omezením provozu motorových vozidel. Tato akce je vysoce hodnotná po stránce nejen sportovní, ale i kulturní, a to pro všechny věkové i výkonnostní skupiny.

Začíná za bavorským Pasovem, starém biskupském městě, klenotu architektury. Cesta pokračuje Horním a Dolním Rakouskem, kolem romantické smyčky ve Schlögen, mohutných vodních děl, dále kolem bezpočtu klášterů, zřícenin hradů, zámků, elegantním Aschachem do Linze s barokním náměstím a sobotním bleším trhem, dále do Mauthausen, přes půvabný Grein se zámkem, historický Ybbs do vinařského kraje Wachau s malebnými vesničkami, lákavými vinnými sklípky a s bohatstvím skvostných zámků a panských sídel (např. Melk je nejkrásnějším klášterem Rakouska) až do romantického opevněného Dürnsteinu u Křemže. Až sem ujedete asi 240 km, ale můžete pokračovat přes historický Tulln a kolem klášterního komplexu Klosterneuburg až do Vídně a připsat si na konto 315 km. Výškový profil vskutku nebudí respekt: Pasov - 313 m n. m., Křemže - 203 m n. m., Vídeň - 157 m n. m.

 Tauernská cyklistická stezka neboli po rovině napříč Alpami

Čekají vás úchvatné přírodní scenérie ve spojení s lehkostí jízdy na kole převážně s kopce po jedné z nejkrásnějších cyklostezek! Stezka začíná pod největšími evropskými vodopády Krimmelskými a pokračuje nenáročným terénem podél divoké horské řeky Salzach, lemované nejznámějšími vrcholy Vysokých Taur s ledovci i zasněženými špičkami třítisícovek, sytě zelenými pastvinami na strmých srázech. Projedete kolem zdobených sels­kých statků, malebnými vesnicemi, kolem důmyslných vodních elektráren, známými středisky Mittersill, Kaprun, Zell am See s oblíbeným jezerem. Cestou do St. Johannu  můžete navštívit divoké soutěsky Kitzlochklamm či Liechtensteinklamm. Dále se stezka stáčí přes historický Bischofshofen, proniká mezi vápencovými masívy Tennengebirge a Hagengebirge do keltského Halleinu s třítisíciletou historií těžby soli. Důstojným zakončením je prohlídka historického centra Salcburku, který stezka protíná. Celkem se ujede cca. 200 km po dobře značené cyklostezce bez provozu či s omezením motorových vozidel. Od vodopádů až do Salcburku máte k dobru 650 výškových metrů!

Varianta: využít navazující nové cyklostezky podél řeky Saalach, která je přítokem Salzach. Razí si cestu Berchtesgadenskými Alpami v Bavorsku a "kamenným mořem" Steinernes Meer za Loferem.

 Drávská stezka aneb Dolomity po rovině

Bonbónek pro obdivovatele Dolomit a Alp i pro odpůrce jízdy do kopce! Značená, snad nejkrásnější alpská cyklostezka vede podél divoké Drávy stále mírně s kopce s úchvatnými pohledy na hradbu Sextenských a Liezenských Dolomit. Strmé svahy hlubokého údolí Drávy zdobí četné hrady a statky horských sedláků; kvalitní silničky k nim jsou výzvou zdatnějším cyklistům.Ti mohou vyjet k alpskému jezeru Weißensee, které lze přejet  lodí a vrátit se horskými pastvinami. Ráz krajiny se změní v široké Korutanské jezerní pánvi, ohraničené pozoruhodným Nár. parkem Nockberge, lákajícím horské cyklisty. U některého z jezer můžete putování ukončit, anebo pokračovat až na hranice se Slovinskem, kde se budete moci pochlubit 230 km, ke kterým vám jistě (kromě kondice) pohohl profil trati: Sillian - 1100 m n. m., Oberdrauburg - 620 m n. m., Villach - 500 m n. m., Völkermarkt - 462 m n. m.

Varianta: Karnská cesta - v sevření Dolomit              

Tato "sestra" Drávské stezky opouští idylické údolí Drávy, abyste s řekou Gail pronikli do dramatického sevření Karnských a Liezenských Dolomit s jedinečnými přírodními scenériemi, milými vesničkami až do Villachu na trojmezí Rakouska, Itálie a Slovinska.

 Tour de Mur +Lungau

"Tour de Mur"je uměleckým názvem cyklostezky, vedoucí podél řeky Mur na jižní straně Alp. Začíná u horské chaty Sticklerhütte (1741 m n. m.) a rakouské území opouští na hranicích se Slovinskem (210 m n. m.) Přírodně nejzajímavější je její první část, nacházející se v salcburské  župě LungauLungau je tajný typ pro milovníky panenské přírody, leží na jižní straně Alp mezi 1.000 3.000 m.n.m. a chlubí se největším počtem slunečních dní v Rakousku. Hvězdicově z něj vybíhá 15 údolí. Bez významného stoupání můžete na kole proniknout podél potůčků a fantasticky rozkvetlých luk do nedotčené velehorské přírody. Idylické silničky, cyklostezky a turistické cesty vás zavedou do nejromantičtějších koutů údolí Weißpriachtal, Göriachtal, Zederhaustal, Riedingbachtal, případně dalších. Můžete se vydat na značený okruh "Mitterbergrunde", kolem zámku Moosham, kde se ve středověku pálily ča­rodějnice. Kdo si chce "dát do těla", nechť se vydá do sedla Katschbergu nebo na Schwarzenberský okruh nebo k jezeru Prebersee, kde se soutěží v podivné střelbě na vodní terč. Příznivci horských kol se mohou vydat lyžařskými terény středisek Lungau a Obertauern.

 Alpy podél řeky Enns

Nejmladší z rakouských cyklostezek sleduje tok řeky Enns, začínající ve Flachau v lyžařské oblasti Amadé (1.000 m.n.m.) a končící po 250 km u soutoku Enns s Dunajem, představuje objevnou cestu říší, které vévodí hory a voda. Po pravé straně vás doprovází Nízké Taury, přesněji Radstadtské a Schladmingské Taury, vlevo vaši pozornost přitahují rozeklaný Dachstein a majestátný Grimming. Po projetí známých lyžařských středisek Schladming, Haus, kolem zámku Trautenfels a kláštera Admont dorazíte do dramatické soutěsky Gesäuse v sevření rudných hor, odkud pokračujete po cestě vysoko nad řekou nebo po zrušené horské železnici s 13 tunely napříč Národním parkem Vápencové Alpy. Teprve v historickém městě Steyr se údolí rozšíří, aby vás dovedlo do cíle, nejstaršího města Rakouska Ennže, Enns (281 m.n.m.). Cyklostezka je značena jako Ennsradweg a  je z části asfaltová, z části šotolinová. Většina trasy vede po silnici s řídkým provozem.

 Solná komora - divoká i klidná romantika nejkrásnější části Rakouska

Nejedná se o "klasickou" cyklostezku, spíše o několik cyklotras kolem desítek jezer a jezírek nejpůvabnějšího koutu Rakouska. Objedete Hallstättersee, "fjord" Grundlsee, Mondsee, Fuschlsee, Attersee, Traunsee. Tajemná malá jezírka Toplitzsee a Kammersee lze objevit pouze pramicí, jiná jen v rámci atraktivních zajížděk: např. osamělé Ödensee či pyšné Hintersee. Fantastickou polohou a bohatou kulturní historií se vyznačují městečka Hallstatt, do nedávna přístupné jen po jezeře, Bad Ischl s lázeňskou promenádou a s císařskou vilou, Gmunden s porcelánovou zvonkohrou a nejmalebnější z nejmalebnějších - St. Wolfgang, kterými projedete. Velkým zážitkem pro horská kola je bezpečná jízda divokou soutěskou z Blaa-Alm do Bad Ischl. Trasy vedou převážně po vedlejších silnicích a cyklostezkách. Podél jezer jedete po rovině, mezi jezery se však často musí překonat stoupání.

 Stepí a vinohrady kolem Neziderského jezera

Neziderské jezero najdete na rakousko-maďarském pomezí, v nejrovinatější a nejníže položené oblastiRakouska. Na kole projíždíte nejzápadnější stepí Evropy se vzácnou flórou a faunou, teplou mělkou vodou, nadprůměrným množstvím slunečních dní. Jezero lemují proslulé vinice, široký pás rákosu, louky, stylové vinařské vesnice. Můžete využít převozu lodí do oblasti Seewinkel s mnoha malými stepními jezírky, u nichž hnízdí vzácné druhy ptáků. Večer se nechte zlákat četnými "Heuriger" -vinařskými lokály v selských statcích s výtečným neuburským, veltlínským, místním Zweigeltem či muškátem Ottonelem.

 ... a na konec něco česko-rakouského:

Praha - Vídeň

Po "zavátých" stopách rakousko-uherských monarchů  vede tato nová mezinárodní cyklotrasa. Začíná  v Průhonicích u Prahy. Přírodní rezervací dolní Povltaví pokračuje k Sázavě a po překonání Posázavské a Táborské pahorkatiny sjede v Táboře k další známe řece, Lužnici, kterou krátce poté vystřídá Třeboňská pánev se spoustou rybníků. Cesta míjí bezpočet statků a hospodářských usedlostí, zřícenin hradů i udržovaných zámků a historických měst, z nichž většina byla založena před více než 600 lety a v dějinách českých má své neodmyslitelné místo. Za Jindřichovým Hradcem se tvář krajiny mění a nás uvítá Přírodní park Česká Kanada, jehož název sám mluví za vše. Tento dříve zapovězený kraj podél místy zachovalé "železné opony" má svou nezapomenutelnou atmosféru. Za Slavonicemi, které překvapí vzácně zachovalým náměstím v renesančním slohu, se zúročí nasbírané výškové metry a pomalu vychutnáte klesání až k Vranovské přehradě napájené Dyjí. Odtud nás rakouský Weinviertel provede vinicemi mírně zvlněnou krajinou do podunajské nížiny s luhy i vzácnými historickými památkami a nakonec do Vídně.

 ...tím však výčet nejkrásnějších cykloturistických oblastí Rakouska nekončí!

 Irena Špringlová:

Autorka získala vztah k cyklistice v době, kdy závodně lyžovala - zprvu jen jako k doplňkovému sportu. Postupně se jí stala koníčkem a v roce 1990, kdy ještě studovala tělocvik a němčinu na UK, motivací k založení rodinné sportovně zaměřené cestovní kanceláře TRIP v Jablonci n. N. s pobočkou v Praze. V roli průvodkyně cykloturistických zájezdů i na soukromých cestách poznala mnoho zemí i lidí a o své poznatky se dělí se čtenáři cestopisně a sportovně zaměřených časopisů.

 

 
 

Archiv cestopisů »

   

© CK TRIP, s.r.o. 2024, design Marek Kotrouš, titulní foto MTB-GIGLACH-3095©Martin Huber, web VisionWorks

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím
Nastavení cookies