Rakouské Kolorádo & Amadé-bike

Rakouské Kolorádo & Amadé-bike

Na úpatí Nízkých a Vysokých Taur čekají cykloturisty nejen euforické říční cyklostezky, z nichž nejznámější jsou Tauernská a Enžská, ale také panenská zákoutí, do nichž pronikneme po panoramatických cestách bez náročných stoupání. Cykloturistiku nám zpříjemní občerstvení na četných horských salaších s nezapomenutelnými výhledy.

Do zájezdu Rakouské Kolorádo ZDE
Do zájezdu Amadé-bike ZDETajemno Lammertalského pralesa
Překračujeme obří kmeny mechem porostlých stromů v Lammertalském pralese a scházíme po úzké pěšině mezi kapradím ke stařičké salaši Spiessalm, kde jsme nechali opřená kola, abychom se pěšky přesvědčili o tom, že právě ve zdejším pralese rostou nejvyšší stromy Rakouska. Jejich úctyhodné míry bychom si nedovolili zpochybnit, co nás však zaskočilo, byla tajemná atmosféra tohoto místa, umocněná líně levitujícími parami probuzenými ranní přeháňkou. U stolu v černé kuchyni Spiessalm, který pamatuje víc, než si dokážeme představit, nás obsluhuje Gerti, která si nás získala svými 13 druhy sýra vlastní výroby. Svým jadrným dialektem nám vypráví legendy o Lammertalském Strážci – 400 let staré a 48 metrů vysoké jedli. Udiveni a posilněni sjíždíme po příjemné cestě od chaty do Lungötz a po necelých 10 km i do našeho pobytového St. Martina. Na to, že jsme teprve ráno vyrazili z Čech sem, do oblasti mezi pohoří Tennengebirge a Dachstein, nás již zdejší krajina stačila pořádně očarovat svou snivou atmosférou.

K salaším Hofalmen pod jižní stěnou Dachsteinu
V noci se St. Martinem prohnala mohutná bouřka s burácejícím hromobitím, které i ostříleným světákům připomnělo řád světa a pokoru. Ráno nás však vítá slunce a sytě modrá obloha, kontrastující s bledými štíty Salcburských Dolomit. Na kolech vyrážíme k dalším z bezpočtu zdejších salaší a horských chat, tentokráte pod jižní stěnu Dachsteinu. Zdatní bikeři se vydávají zkratkou – údolím Neubachtal s náročným přejezdem sedla na úpatí strmého skalního masívu Bischofsmütze, dominanty Gosauského hřebene. Klasická trasa nás vede přes horské středisko Filzmoos s dech beroucí kulisou trojzubého Dachsteinu a protilehlého Rossbrandu, o jehož výzvě se zmíním později. Z Filzmoos šlapeme tváří v tvář této třítisícové dominantě, což je pro milovníky Alp bytostným zážitkem. Zvolna stoupáme údolím Warme Mandling, prý nejrybnatější řece Rakouska, k chatě Unterhofalm, u které se nám otevírá pohled na celý amfiteátr vápencových velikánů. Horská chata Unterhofalm nás uvádí do rozpaků svými dvěma tvářemi – jednak tou rustikální, osobitou, ale také tou komerční. V blízké Oberhofalm nechají naše rozpaky rozplynout tóny harmonikáře, postupně se přidáme do zpěvu lidovek a nakonec se necháme vyfotografovat se zájezdem penzistů, který sem dorazil koňským spřežením. Náš okruh uzavíráme přes celkem pohodové sedlo Marcheggsattel. Ve své základní verzi, tedy s využitím autobusu ze St. Martina do Filzmoos, měří náš okruh skromných 26 km. Komu to nestačí, nechť si ještě z Filzmoos odskočí na Rossbrand – snad nejkrásnější vyhlídkový vrchol Alp. Za výhledy je logicky nutno stoupat, ale nic není nekonečné a odměna v podobě panoramatu Nízkých a Vysokých Taur i Vápencových Alp se určitě stojí za hodinu a půl námahy.

Na kolech k vodopádům Riesachfälle
Červeno-oranžové paprsky zapadajícího slunce olizují ostré hrany skalních stěn Tennengebirge. Na terase salaše Moaralm si vychutnáváme západ slunce nad St. Martinem a povídáme si s Horstem, majitelem zdejšího sportovního obchodu, o trasách, které zde v okolí projel na svých speciálních terénních kolečkových bruslích. Jeho vytrvalostní výkony jsou fascinující, přesto je zřejmé, že mu nejde jen o sport - vyhledává místa, nabitá zvláštní energií. Naléhavě nám doporučuje zajet si k některému z mnoha vodopádů či soutěsek v okolí: do soutěsky Liechtensteinklamm na trase Tauernské cyklostezky, do Lammerklamm ležící na nové cyklostezce, ke Gollingskému vodopádu, který tryská ze skalní průrvy, kterou keltští předkové považovali za bránu do pekla.
Nazítří se vydáváme autobusem do Schladmingu a s koly kabinovou lanovkou na Planai, vrchol proslavený světovými poháry v alpském lyžování. Z kabiny shlížíme na „obrněnce" na horských kolech zdolávající speciální trasu pro MTB. Z horní stanice pohodlně sjíždíme až k odbočce do údolí Untertal, do kterého nás doprovází vyhlídková asfaltová silnička.

Projíždíme mýtnicí (pro cyklisty zdarma) a před námi se otevírá nádherné horské údolí, kterým pronikáme do nitra Schladmingských Taur. Poměrně rovinatá silnička vede stále podél rybáři oblíbeného potoka Untertal Bach a je lemována překvapivým množstvím vodopádů a lákavých horských chat, zvoucích k občerstvení: Waldhäusl Alm, Sondl-Alm, salaš Weisse Wand a na závěr restaurace Gasthof zum Riesachfall, kde končí asfalt a odkud se bez kol vydáváme po působivé cestě s vyhlídkami a mosty k vodopádům Riesachfälle. Se sotva 30 km v nohou se na křižovatce mezi Untertal a Obertal rozhodujeme pro průnik do neméně půvabného sousedního údolí, opět více méně po rovině a s hospůdkami na trase (Wehrhofalm, Silbersteinalm, Eschachalm). Komu ani tato 20kilometrová porce navíc nestačí, nechť zdolá třetí ze schladmingských údolí, Ursprungtal. Cesta sice není asfaltová, ale je dobře a téměř po rovině sjízdná až k romantické chatě Moarhofalm, kde nás uprostřed panenské přírody „trošku" zaskočil 49 místný autobus Setra. Od chaty Moarhofalm cesta začíná stoupat, ale je stále velmi dobře sjízdná. Extrémisti mohou vyjet až k horským jezírkům Giglach Seen po značené, ale velmi náročné MTB trase.

MTB Amadé - Wagrain
Všechny naše cyklistické trasy vedou na území nejrozsáhlejší lyžařské oblasti Rakouska, Ski Amadé, kde lyžaři mohou s jediným skipasem lyžovat na nekonečných 760 km sjezdovek, sahajících od Schladmingu, přes Flachau, Wagrain až po Gasteinské údolí a zahrnuje i lyžařskou houpačku Hochkönig spojující lanovkami a sjezdovkami Mühlbach a Maria Alm.

Obdobně jako na Planai přepravují kola i některé další z celkového počtu 270 lanovek této oblasti. My si usnadňujeme výjezd kabinou „červená osma" z Wagrainu do mezistanice, kde obdivujeme rafinovaný bike park a pokračujeme asi 400 m do kopce, ale pak již stále skopce do milé vesničky Kleinarl, známé mezi lyžaři nejen svými tratěmi, propojenými s Flachau-Winklem a Zauchensee, ale také nejúspěšnější zimní sportovkyní 20. století, zdejší rodačkou Annemarie Moser-Pröll, jejíž medaile lze obdivovat v kavárně Annemarie. Z Kleinarlu vede velmi příjemná cyklostezka k 5 km vzdálenému jezeru Jägersee na úpatí nejvyššího vrcholu Radstadtských Taur, Mosermandl (2680 km). Od Jägersee se vracíme pohodlně po silnici do Wagrainu, odkud se necháme kabinovou lanovkou vyvézt ještě na jiný vrchol, Grafenberg, skýtající fantastické výhledy a dětský zážitkový park Wagraini s bezpočtem atrakcí. Rakouské Kolorádo sice v žádné mapě nenajdete, ale tato slovní hříčka CK TRIP rozhodně milovníky kol a krásné alpské přírody nezklame!

 
 

Archiv cestopisů »

   

© CK TRIP, s.r.o. 2024, design Marek Kotrouš, titulní foto MTB-GIGLACH-3095©Martin Huber, web VisionWorks

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím
Nastavení cookies