Salzburské Perchty

Salzburské Perchty

Salcburské Perchty

V předvečer Tří králů bouchají na dveře v Salcbursku nevšední hosté bájemi opředené obří germánské nadpozemské bytosti , které se svým průvodem procházejí zemí a přinášejí plodnost a požehnání přicházejícího roku: PERCHTY. Tradice Percht má dlouhou histori i, nejstarší masky se dochovaly v  Gasteinském údolí i v samotném Salcburku z roku 1850. Masky Percht jsou vyřezané ze dřeva, jsou děsivě malované a opatřené bohatou srstí, rohy či parohy a váží 515 kilogramů. Perchty mají různá jména: paní Bercht, Berigl, Bechtra, Berchtlmuada, Bechtrababa, Lutzl, Sampa, Stampa, Zamperin, Zampermuatta, Pudelfrau a Rauweib. Perchta platila v dávných dobách za osudovou ženu a za průvodkyni pohanských duší, těší se velké autoritě jakožto dozorkyně pořádku a sociální spravedlnosti. V této roli se objevila již v antice. Ve středověku "domina Berchta" byla naopak alegorií hříchu. Od 16. století se její jméno přeneslo na její čertovský doprovod. Divoké běsnění těchto čertů se církev v 17. a 18. století snažila zakázat. Později se děsivé průvody Percht staly oblíbenou podívanou místních a ve 20. století i turistů.

advent

Perchty se zjevují vždy v dvojí podobě: jako krásné, přinášející štěstí nebo škaredé a trestající bytosti. Nejautentičtejší Perchty nalezneme v Salcbursku. Jejich podoba a rituály se liší údolí od údolí. Zatímco škaredé Perchty hlomozí zvonci, bubny nebo biči, straší děsivými maskami, skákáním a dupáním v rituálním tanci vyhánějíce zlé duchy právě uplynulého roku, krásné Perchty přinášejí zpěvem a verši příslib všeho dobrého do roku nadcházejícího.
advent

Největší Krampuslauf v Alpách

Obzvlášť sugestivně působí večerní průvody , jako např. v Abtenau, krásném městečku v rozsáhlé lyžařské oblasti Dachstein West. Obří, šklebící se chlupaté postavy s drápy, vystupují za hrůzu nahánějícího rachotu ze tmy na prostranství zasněženého středověkého náměstí, kde začne hra tance, světel a stínů i pekelných ohňů , kterému i neotrlejší divák ustoupí.

advent

Ne všude mají Perchty děsivé masky . Výjimkou jsou např. zobákovci v Raurisu, chlapci v bílých košilích, slaměných papučích "Strohzoggeln", s koštětem, obřími nůžkami, lopatkou a nůší. Jejich pohyblivé zobáky jsou zhotovené ze dvou bílých ručníků, šikovně uchycených k hlavě. V předvečer Tří králů obcházejí domácnosti s hlasitým: "Ga, ga, ga!"Běda, kdyby zobákovci v tuto "velkou noc" našly nějakou nečistotu! Hned by ji smetly na lopatku, líné hospodyni by nůžkami rozstřihly břicho a nečistotu do něj zašily... Po takovéto kontrole pořádku Perchty mlčky zase zmizí.

advent

Potichu se vytrácíme i my s dvouletým synkem, který se před měsícem Mikuláši smál, čerty tahal za ocas, ale salcburské Perchty - ty si k tělu nepřipustil...

Autor: Irena Špringlová

 

 

Fotogalerie

Salzburg Salzburg Salzburg Salzburg Salzburg Salzburg Salzburg Salzburg
 
 

Archiv cestopisů »

Novinky e-mailem

Chcete dostávat aktuální nabídky a informace o dění v CK Trip na svůj e-mail?

Registrovat »

Sleva za kredit

Vyměňte své kredity získané účastí na zájezdech CK Trip za slevu na Váš další zájezd!

Více informací »

Doporučujeme

Lyžování, snowboarding

Korutanské skisafari

Korutanské skisafari Termín: 29.12.-02.01.

Slunce + jižanská pohoda

Zillertal + ledovec Hintertux

Zillertal + ledovec Hintertux Termín: 20.01.-23.01.

Velehorské lyžování!

Skiaréna Silvretta: Samnaun-Ischgl+Nauders-Reschenpass

Skiaréna Silvretta: Samnaun-Ischgl+Nauders-Reschenpass Termín: 13.12.-18.12.

PŘEDVÁNOČNÍ SKI-FREE: SKIPAS V CENĚ! Při zájezdu 10801 navštívíme 2x do rakouského Naudersu a 2x do italského Schönebenu/Reschenpass.

Ski Welt Wilder Kaiser / Ski Juwel

Ski Welt Wilder Kaiser / Ski Juwel Termín: 26.12.-29.12.

Světové ocenění nejkvalitnější lyžařské oblasti!

Kontakty

Centrála Jablonec

Telefon 483 312 276
483 314 298

 

E-mail ck-trip@ck-trip.cz
info@ck-trip.cz

 

Pobočka Praha

Telefon 222 521 623

 

E-mail praha@ck-trip.cz

 
   

E-shop se sportovním oblečením a vybavením