Tyrolské ledovce - nejen Hintertux

Tyrolské ledovce - nejen Hintertux Zillertal + Ledovec Hintertux

Stubai
Teprve relativně nedávno, od roku 1974, jsou v provozu lanovky na stubaiském ledovci v nejzazší části stejnojmenného údolí. Ve výškách mezi 3150 a 2600 metry najdeme pod vrcholem Schaufelspitze (3333 m) na 1200 hektarech nejrozsáhlejší celoroční lyžařský areál Rakouska. Jednadvacet tratí vykazuje celkem 57 km délky: "Černé" jsou vlastně neupravované boulové svahy, několik "červených" tratí uspokojí dobré lyžaře; většina tratí je mírných, "modrých"- jako je tomu logicky na všech ledovcích. Nabízí se nejen dokonale upravené svahy, ale též sjízdné kary a kuoláry a náročná 10 km dlouhou sjezdovku Wilde Grube s 1500 m převýšení. Technickým hitem mezi zdejšími lanovkami je supermoderní šestisedačka Eisjoch, vůbec první lanovka ukotvená nikoliv ve skále, nýbrž zčásti přímo v ledovci. Na stubaiském ledovci více než jinde spatříme ambiciózní carvery; ti si také mohou změřit síly na speciálně vytyčené měřené trati. Nejlepší lyžování je zde asi v květnu, kdy lze ještě sjíždět až do 2300 m n. m. Stubai pravidelně získává ocenění "Tiroler Pistengütesiegel", propůjčované střediskům s vynikající kvalitou lyžařských služeb. Není divu: spokojenost návštěvníků se zde zkoumá a vyhodnocuje téměř vědecky, investice majitele jsou cílené a nemalé - majitel, společnost Wintersport Tirol AG, za 25 let nainvestovala do střediska 1,5 miliardy šilinků.
Celé Stubaiské údolí, dlouhé 34 km, s největším sídlem Neustiftem nabízí lyžařům více než ledovec. Rakouské i jiné národní týmy se na sezónu připravují nad obcí Fulpnes ve středisku Schlick 2000, zajímavém svou sněhovou jistotou a dobrými terény. Zde příjemně překvapí nízká návštěvnost a pohled na kulisu Kalkkögel, která Schlick dělí od Axamer Lizum, dalšího pozoruhodného lyžařského střediska v okolí Innsbrucku, dějiště ZOH v letech 1964 a 1976. V Axamer Lizum vybojovala "zlatá" Rosi Mittermaier při hrách roku 1976 tři medaile a při týchž hrách na sjezdové trati mužů na Patscherkofelu v Igls vybojoval Franz Klammer slavné olympijské zlato.

Základní údaje - Stubaital
Počet obyvatel v oblasti: 10 000

Počet lůžek v ubytovacích zařízeních: 14 000

Sezóna: listopad - konec dubna, na stubaiském ledovci celoročně

Upravované sjezdové tratě: celkem 79 km v nadmořské výšce 1000 - 3200 m

Nejdelší sjezdová trať: Wilde Grube (na ledovci), 10 km, střední obtížnost

Kapacita vleků: 40 000 os./h


Pitztal
Tato oblast dochovaného prehistorického osídlení byla donedávna jednou z nejchudších v Tyrolsku, ale od roku 1983, kdy byl otevřen zatím nejmladší tyrolský ledovcový areál, se postupně stala velmi vyhledávaným cílem zimních rodinných dovolených. Leží pod druhou největší horou Rakouska Wildspitze (3774 m). Z obce Mittelberg na konci údolí (1740 m) stoupá ve skále tunel dráhy "Pitzexpressu" k přestupní stanici ve výšce 2840 m na spodním okraji vlastního ledovce a odtud pokračuje další lanovka na vrchol Brunnenkogelu (3450 m), nejvyšší v Rakousku. Ideální je zde lyžování v dubnu a květnu, bez ohledu na sníh končívá provoz začátkem června a zahajuje opět koncem září nebo v říjnu na novém sněhu.
Dostatek možností lyžování v nádherné scenérii nabízejí i další oblasti čtyřicetikilometrového Pitztalu: Hochzeiger nad největším obcí údolí, městečkem Arzl, a méně rozsáhlé Rifflsee, obě též bohatě překračující dvoutisícové výšky.
Pro náročnější lyžaře je nedostatkem středisek v Pitztalu relativně malý výběr obtížných sjezdových tratí a nepříjemně vysoká návštěvnost. Naopak výhodou jsou sněhové podmínky, díky vysoké nadmořské výšce vždy velmi dobré.

Základní údaje - Pitztal (Hochzeiger, Rifflsee, ledovec)
Počet obyvatel v oblasti: 7 300

Počet lůžek v ubytovacích zařízeních: 8 400

Sezóna: prosinec - květen, na pitztalském ledovci září - červen

Upravované sjezdové tratě: celkem 80 km v nadmořské výšce 1500 - 3450 m

Nejdelší sjezdová trať: Rotmoos (Hochzeiger), 7 km, střední obtížnost

Kapacita vleků: 22 000 os./h

Ötztal - Sölden

Ötztalská lyžařská aréna, známá úvodními závody Světového poháru, zahrnuje 3 exkluzivní oblasti na rakousko-italském pomezí: Sölden-Hochsölden-Zwieselstein se 106 km mezi 1377 a 3260 m n. m; skialpinistický Vent; Unter-, Ober- a Hochgurgl se 110 km mezi 1793 a 3082 m n. m. Ötztal se návštěvníkům prezentuje mottem: "Lyžařský ráj superlativů," což potrvrzuje i 90 (!) třítisícových vrcholů oblasti včetně nejvyšší hory Tyrolska, Wildspitze (3774 m). Meteorologové v tomto 67 km dlouhém údolí zaznamenali nejvíce slunečních dnů v Rakousku.
Ve dvou "patrech" se lyžuje v Sölden-Hochsölden-Zwieselstein s ledovci Rettenbach a Tiefenbach mezi 1377 a 3260 m n. m., k nimž vede vysokohorská silnice. Zatímco Rettenbach s jednou sedačkovou lanovkou u "závodního" svahu a třemi kotvami s mírnějšími svahy je poměrně malý, "zadní" Tiefenbach za tunelem větší, ale až na nevelké výjimky dosti mírný, zato naprosto uspokojující lyžaře na carvingových lyžích a také rodiny s dětmi. V létě však jezdívá pouze Rettenbach. Sölden svou klientelou a mondénní atmosférou připomíná např. Lech nebo Kitzbühel. Levněji je každopádně na kraji údolí, např. v Oetzu, který byl v "předturistických" dobách nejdůležitější obcí regionu. S naší zemí pojí Oetz jméno dr. Tyrše, který zde byl na léčení a posléze tragicky zahynul; dodnes se v Oetzu každoročně sjíždějí sokolové.

Základní údaje - Sölden-Hochsölden-Zwieselstein-Vent
Počet obyvatel v oblasti: 3 000

Počet lůžek v ubytovacích zařízeních: 11 100


Sezóna: prosinec - začátek května, na ledovcích Rettenbach-Tiefenbach celoročně

Upravované sjezdové tratě: celkem 123 km v nadmořské výšce 1400 - 3250 m


Nejdelší sjezdová trať: Gaislachkogel - Sölden, 10 km, střední obtížnost

Kapacita vleků: 62 000 os./h


Základní údaje - Untergurgl-Obergurgl-Hochgurgl
Počet obyvatel v oblasti: 400

Počet lůžek v ubytovacích zařízeních: 3 900


Sezóna: prosinec - začátek května

Upravované sjezdové tratě: celkem 110 km v nadmořské výšce 1800 - 3100 m


Nejdelší sjezdová trať: Wurmkogl - Untergurgl, 8,5 km, vysoká obtížnost

Kapacita vleků: 22 000 os./hKaunertal

Ledovec nad hlubokým kaunerským údolím je nejméně známý z pěti tyrolských ledovcových lyžařských oblastí. Oč je jeho jméno méně zvučné, o to s lehčím srdcem jej lze doporučit jako tajný tip. Zatímco v jiných ledovcových střediscích se lyžař musí vyrovnávat se značným náporem turistů a v pravém slova smyslu s tržními cenami, ocitá se v Kaunertalu v ráji, nabízejícím dobré ceny, výborné lyžování a příjemně nízkou návštěvnost. Člověk je zde ušetřen deprimujících ranních hromadných výjezdů podzemními metry či velkokapacitními lanovkami a přeplněných obřích parkovišť u jejich dolních stanic; dopravit se však musí sám - autem či skibusem po vysokohorské silnici, jejíž mýto je započteno v ceně skipasu a jejíž sjízdnost závisí na počasí. Tato silnice stoupá za obcí Feichten 27 km s převýšením 1300, spoustou serpentin uprostřed nádherných scenérií k parkovišti přímo na ledovci v úctyhodné výšce 2750 m. Silnice byla postavena v roce 1980 za 12 měsíců a provoz tak mohl zahájit areál, jenž je dnes nejzápadnějším ze série pěti tyrolských lyžařských ledovců. Do té doby byl Kaunertal ospalým tyrolským údolím, kde se žilo chudě a nelehce. Nic na tom nedokázaly změnit ani dva rozmachy alpinismu v šedesátých letech minulého a dvacátých letech současného století. Teprve stavba elektrárny s přehradním jezerem v letech 1961 65, stavba zmíněné silnice a obzvláště lyžařského areálu otevřely Kaunertal dveře do světa. Svůj vesnický charakter si však toto údolí zachovalo, což jistě pocítí i návštěvník při nenuceném kontaktu se starousedlíky vesnice Feichten. Turisté, kteří potřebují na své lyžařské dovolené "být viděni", jsou zde na špatné adrese. Navzdory tomu patří mezi zdejší vážené štamgasty např. Girardelli, Raich, Eberharter, Knauss a další špičkoví závodníci. Vyhlášený je v posledních letech Kaunertal mezi snowboardisty, které sem láká ohromná U-rampa a populární "kempy". Svahy pod vrcholy Weißseespitze (3535 m) a Falginjoch (3110 m) jsou převážně střední obtížnosti, pod Karlesspitze (3231 m, s rozhledem do tří zemí - Rakouska, Švýcarska a Itálie) se nacházejí náročnější tratě s větším sklonem.
Při celkové kapacitě vleků na vlastním ledovci 11 000 osob a pouhých 1600 lůžkách v celém údolí máte často celý kopec pro sebe! Kromě ledovce nabízí kaunerské údolí ve své dolní části lyžařský areál Fendels s provozem vleků od prosince do dubna.

Základní údaje - kaunerský ledovec a Fendels

Počet obyvatel v oblasti: 1 300

Počet lůžek v ubytovacích zařízeních: 2 000

Sezóna: prosinec - duben (Fendels), na kaunerském ledovci celoročně

Upravované sjezdové tratě: celkem 52 km v nadmořské výšce 1350 - 2300 m

Nejdelší sjezdová trať: Nörderjoch - Ochsenalm, 8 km, střední obtížnost (ledovec)

Kapacita vleků: 25 000 os./h

 

Fotogalerie

Hintertux Hintertux Hintertux Hintertux Hintertux Sölden Sölden Sölden Sölden Sölden Sölden Sölden Sölden Sölden Sölden
 
 

Archiv cestopisů »

   

© CK TRIP, s.r.o. 2024, design Marek Kotrouš, titulní foto MTB-GIGLACH-3095©Martin Huber, web VisionWorks

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím
Nastavení cookies