Za krásami Libereckého kraje a Euroregionu Nisa s CK Trip!

Za krásami Libereckého kraje a Euroregionu Nisa s CK Trip! Konečně léto! Taky už se Vám plaší kolo v koutě a svrbí Vás ruce, nedržíte-li alespoň čas od času ve dnech volna pevně řidítka Vašeho bicyklu? Pěkně se zhluboka nadechnout a nasát vůni provoněných luk a borových lesů, okusit jak chutná voda ze studánky a zrakem pohladit malebná zákoutí krajiny…

Tak tahle nějak si já představuji příjemně strávenou sobotu. A co teprve když se člověk vydá na takový cyklovýlet s lidičkama podobně laděnýma! To si pak duše spokojeně přede jakoby do rytmu s cvrkotem pedálů a ruku v ruce ubíhá krajina i ujeté kilometry…

Bezstarostný způsob jak poznávat na kole krásy nejen vzdálených míst a zemí, ale i Libereckého kraje a Euroregionu Nisa by Vám, svým stálým zákazníkům, ale i novým duším pro aktivní odpočinek stvořeným, ráda nabídla i cestovní kancelář TRIP ve spolupráci s Libereckým krajem. S pomocí autobusu se speciálním krytým přívěsem na kola se proto v sobotu 16. července 2005 poprvé vydáme společně s průvodcem cestovní kanceláře TRIP do míst nikterak daleko vzdálených, jež ale zůstávají ať už z důvodu špatné dostupnosti či naší neznalosti mnohými opomíjena. První z připravovaných cyklistických výletů organizovaných cestovní kanceláří TRIP a doprovázených jejím odborným průvodcem Vás zavede po cestách a silničkách z Hrádku nad Nisou do malebných Žitavských hor. Kolem přehrady Kristýna projedeme jako myšky na hranici tří států – Čech, Polska a Německa, rozdělených řekou Nisa a pro následující dvě desítky kilometrů si zvolíme německé území, po němž budeme převážně lesem pokračovat do srdce malého, ale kouzelného pohoří Zittauer Gebirge, přes Čertův Mlýn (Teufelsmühle) do lázeňského městečka Oybin pod stejnojmenným vrcholem o výšce 514 m se zříceninami hradu a kláštera ještě z dob, kdy přes Oybin vedla důležitá obchodní stezka.

Při pohledu na krásně naleštěné parní lokomotivy úzkorozchodné železniční dráhy zde zaplesá srdce každého milovníka železnice i romantika! No a potom hurá pod úpatí Hvozdu – německy Hochwaldu, dvouvrcholového znělcového hřbetu o výšce 749 m s vyhlídkovou rozhlednou, přes nějž vede státní hranice Čech a Německa. My se ale domů ještě vracet nebudeme, setrváme na německé straně a po krátkém stoupání se můžeme zaslouženě kochat přírodními skalními pískovcovými výtvory, jejichž tvary nechají naši fantazii bujně pracovat…Cesta vede příjemně lesem a i když chvílemi do kopce, sluncem do zlata zbarvený pískovec v odstínech žluté i červené a voňavé borovice nám na zvýšenou námahu ze stoupání dovolí lehce zapomenout. Tak ještě letmý pohled na Hvozd s rozhlednou a pak už je tu Krompach, horská obec na bývalé Staré Lipské cestě, dříve sklářská osada a tak tiše a nenápadně jako jsme se ocitli v Německu, se zase vracíme do matičky vlasti.

Cyklostezka nás dál povede po úzkých silničkách mezi luky do Mařenic, malé vísky zdobené četnými roubenými chaloupkami. Na jejím návrší se k obloze vzpíná věž restaurovaného barokního kostela sv. Maří Magdalény s ambitem a kaplí. Při silnici na Heřmanice mineme památnou borovici lesní, stařičkou přes 200 let a podél Heřmanického potoka nám cesta do Jablonného v Podještědí uteče už hezky rychle. Aby taky ne, když se povezeme pěkně mírně z kopečka! Náš cyklovýlet zakončíme v jednom z nejstarších měst českého severu při obchodní stezce z Čech do Lužice. Vzniklo kolem roku 1240 a má za sebou bohatou historii. Dokonce sám Napoleon Bonaparte Jablonné v Podještědí roku 1813 krátce navštívil. Naší pozornosti určitě neujde poutní chrám sv. Vavřince a sv. Zdislavy s klášterem. Pod mohutnou kupolí skrývá bazilika bohatou výzdobu, katakomby s mumiemi a kryptu s hrobem svaté Zdislavy. A pak nezbývá než zážitky z našeho krátkého společného cykloputování pěkně vstřebat - třeba na místním koupališti při příjemné osvěžující koupeli. A protože dojmů budeme plní, ale náš žaludek by si mohl po cestě začít pěkně zpívat, gulášek a jedno orosený v hospůdce u nádraží nezní určitě také vůbec špatně!

Tím však výčet bohatých možností v cíli naší etapy zdaleka nekončí. Vždyť v nohách nebudeme mít více než 40 km, tak by ještě než nás vyzvedne autobus a naložíme kola zpátky do vleku krátká odbočka k vyhlídkové věži v Jablonném s výhledem do pravděpodobně nejstaršího hnízda čápů bílých v Čechách (r. 1864) nebo k nedalekému rybníku Markvart, Zdislavině studánce a na zámek Lemberk, kde žila a působila svatá Zdislava také určitě stála za úvahu…

 
 

Archiv cestopisů »

   

© CK TRIP, s.r.o. 2024, design Marek Kotrouš, titulní foto MTB-GIGLACH-3095©Martin Huber, web VisionWorks

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím
Nastavení cookies