Cestopisy » cykloturistika

 

Scuol & Engadin po Innské cyklostezce

Vydat se od pramene Innu po stejnojmenné cyklostezce z průsmyku Malojapass (1815 m n. m.) přes světoznámý Sv. Mořic a pozvolně klesajícím údolím napříč Engadinem je fascinujícím a zároveň nejpříjemnějším způsobem, jak poznat tento kraj ze sedla kola. Cykloturistu doprovázejí úchvatné výhledy na okolní alpské hřebeny a bez větší námahy tak projíždí údolím lemovaným rozeklanou ledovcovou skupinou Bernina (4055 m n.m.), Engadinskými Alpami s malebnými kamennými obcemi Rétorománů ve stylu selské renesance. Engadin cyklisty uchvátí třítisícovkami strmě čnějícími do výše, které střídají široké náhorní plošiny, na nichž se rozprostírají horské vesničky. Innská cyklostezka za obcí Martina opouští kanton Graubünden, dále tvoří páteř rakouské spolkové zemi Tyrolsko, protíná Horní Rakousko, aby v bavorském Pasově (302 m n. m.), dosáhla po 530 kilometrech u soutoku s Dunajem svého cíle.

Pokračování
 
 
 
 

LUNGAU aneb údolí Nízkých Taur & TOUR DE MUR

Přirozená pohostinnost obyvatel, sluneční paprsky na jižní straně Alp, romantické vesničky, ve kterých dodnes tvoří kostel a hospoda centrum, panenská alpská příroda - to je Lungau.

Lungau je salcburská župa, představující tajný tip pro milovníky panenské přírody díky rozlehlým, až neuvěřitelně zeleným a na jaře pestrobarevně rozkvetlým loukám a podhorským pastvinám, zdravým hlubokým lesům, oblým i skalnatým vrcholům Alp. Lungau připomíná pánev, chráněnou horami před větrem a přeháňkami ze severu, západu i jihu. Navíc zde vysokohorská poloha mezi 1.000 až 3.000 m.n.m., slunce, neporušená krajina, ticho a zdravý vzduch vytvářejí podmínky pro komplexní relaxaci a ideální dovolenou po celý rok, a proto Lungau obstojí ve srovnání s nejznámějšími horskými lázeňskými středisky.  Specifickým klimatickým podmínkám oblast vděčí za dvě ocenění, která návštěvníky jistě potěší, a sice: za „jistotu sněhové pokrývky“ až do pozdního jara a současně za oblast s „největším počtem slunečních dnů v Rakousku.“

Pokračování
 
 
 
 

Alpe-Adria – od Julských Alp k moři

Slavná cyklostezka Alpe – Adria, spojující rakouské horské velikány s italským mořem, představuje soubor úžasných výhledů a zážitků. Alpsko-jadranská cyklostezka Alpe Adria byla v Amsterdamu vyhlášena evropskou cyklostezkou roku 2015. Její nejpůvabnější část vede po tělese zrušené železnice  Pontebbana a je nefalšovaným cyklistickým snem. Celá dálková cyklostezka Ciclovia Alpe Adria (Alpe - Adria Radweg), spojující Mozartův rakouský Salzburg s italským letoviskem Grado, měří 420 km, ale náš výlet povede po italském území, tedy vysloveně od Julských Alp k moři.

DO ZÁJEZDU: Alpe-Adria - od Julských Alp k moři

Pokračování
 
 

Rakouské Kolorádo & Amadé-bike

Na úpatí Nízkých a Vysokých Taur čekají cykloturisty nejen euforické říční cyklostezky, z nichž nejznámější jsou Tauernská a Enžská, ale také panenská zákoutí, do nichž pronikneme po panoramatických cestách bez náročných stoupání. Cykloturistiku nám zpříjemní občerstvení na četných horských salaších s nezapomenutelnými výhledy.

Do zájezdu Rakouské Kolorádo ZDE
Do zájezdu Amadé-bike ZDE

Pokračování
 
 

Salcburské Dolomity na kolech aneb hvězdicově ze St. Martina

text a foto Irena Špringlová

Fascinující kombinace lehkosti jízdy po rovinaté cyklostezce a panoramatu velehor učinila z Tauernské cyklostezky, vedoucí od Krimmelských vodopádů do Salcburku, nejoblíbenější cykloturistickou trasu v Rakousku. Obdobnou pohodu a snad ještě více přírodních zážitků nabízí sousední Enžská cyklostezka. Oblast mezi Nízkými Taurami, Dachsteinem a Solnou komorou je však protkána mnoha dalšími, méně známými stezkami a panoramatickými silničkami.

Pokračování
 
 

Lungau

Pohlazení pro vnímavé milovníky panenské přírody, korunované účastí na folklórních slavnostech. Lungau leží na jižní straně Alp mezi 10003000 m n. m. a chlubí se největším počtem slunečních dní v Rakousku. Hvězdicově z něj vybíhá 15 údolí, do nichž pronikneme po idylických silničkách a po cyklostezkách podél  potůčků bez významného stoupání. Zúčasníme se slavnosti Prangstangentragen (24.6.) - krojovaný průvod s tyčemi zdobenými 60 000 květinami, a slavnostního průvodu obra Samsona (15.8.). Idylu navštívených alpských údolí dokreslí příjemné pobytové místo, středověký Mauterndorf a hradem, hospůdkami a koupalištěm. 

Zájezd Romantika Nízkých Taur ZDE

Pokračování
 
 

Pozvánka: Pohodové cyklotrasy v okolí St. Martina v Rakouském Kolorádu

Nejkrásnější cesty mezi Solnou komorou, Taurami a Dachsteinem

Pokračování
 
 

Engadinem po Innské cyklostezce

Vydat se od pramene Innu po stejnojmenné cyklostezce z průsmyku Malojapass (1815 m) přes světoznámý Sv. Mořic a pozvolně klesajícím údolím napříč Engadinem je fascinujícím a zároveň nejpříjemnějším způsobem, jak poznat tento kraj ze sedla kola. Cykloturistu doprovázejí úchvatné výhledy na okolní alpské hřebeny a bez větší námahy tak projíždí údolím lemovaným rozeklanou ledovcovou skupinou Bernina (4055 m n.m.) a Engadinskými Alpami s malebnými kamennými obcemi Rétorománů ve stylu selské renesance. Engadin cyklisty uchvátí třítisícovkami strmě čnějícími do výše, které střídají široké náhorní plošiny. Na nich se rozprostírají horské vesničky i turistická střediska jako St. Moritz, Pontresina nebo Scuol.
Innská cyklostezka začíná v průsmyku Majolapass (1815 m n. m.) na území Švýcarska (Engadin, kanton Graubünden), dále tvoří páteř rakouské spolkové zemi Tyrolsko, protíná Horní Rakousko, aby u soutoku s Dunajem, v bavorském Pasově (302 m n. m.), dosáhla po 530 kilometrech svého cíle.

Do zájezdu Cyklostezkami alpským trojzemím ZDE


Pokračování
 
 

Cyklostezky Dolomit a Východních Tyrol aneb hvězdicově mezi Vysokými Taurami a Lienzskými Dolomity

„Fascinuje mě kontrast rozkvetlých pastvin a dramatické kulisy velehor. Lákají mě nové cesty, po kterých lze bez větší námahy na kole projíždět alpskými údolími a vychutnávat si majestátnost hor. Drsnost východotyrolských horských dialektů je pro mě klíčem k duším zdejších obyvatel. Tato oblast má v sobě cosi vznešeného a nezkaženého masovým turismem, což je pro člověka vždy dobrá zkušenost." Irena Špringlová, majitelka a tvůrkyně programů CK TRIP

Pokračování
 
 

Po rovině napříč Alpami

Unikátní zážitek:

Jedete téměř po rovině, po cyklostezce, kterou lemuje hradba Vysokých Taur a masívy Vápencových Alp. Stezka vede podél krásných řek  Saalach a Salzach, klikatí se mezi šťavnatými pastvinami, upravenými selskými usedlostmi, míjí úctyhodná vodní díla a nevynechává historická jádra městeček a na závěr i Salcburku. Ubytování na jednom místě nabízí ještě více pohody. Nejoblíbenější zájezd v historii CK TRIP!
Do zájezdu ZDE

Pokračování
 
 

Podél Nisy od pramene k soutoku s Odrou

Pramen Nisy je obestřen zvláštní atmosférou, jakousi kombinací panenské tajemnosti a vzrušivé naděje. Zdejší žula dala Nise do „kolébky" zvláštní, drsnou krásu, která ji provází až po její soutok s Odrou.

Pokračování
 
 

Čapí cyklostezka 5.-9.7.2017cyklozájezd pro děti CK TRIP
Čapí cyklostezka - Spreewald 5.-9. 7. 2017, 6950/5950 Kč
(doprava busem vč. kol, ubytování v ubytovně, polopenze)

cykloturistický + inlinový zájezd Benátky severu
4.-6.8. 2017 4350 Kč (doprava vč. kol, ubytování v penzionu, snídaně)

CESTOPIS k této oblasti naleznete ZDE

Pokračování
 
 

Pozvánka Ireny Špringlové – majitelky CK TRIP – na kolech Pohodově kolem západního Dachsteinu

"Fascinuje mě kontrast rozkvetlých pastvin a dramatické kulisy bledých vápencových masívů Salcburských Dolomit a hradby sousedních Nízkých Taur. Lákají mě nové cesty, po kterých lze bez větší námahy na kole projíždět alpskými údolími i k horským chatám a vychutnávat si majestát hor. Drsnost zdejšího pongauského dialektu je pro mě klíčem k duším zdejších obyvatel. St. Martin am Tennengebirge má v sobě cosi vznešeného a nezkaženého masovým turismem, což je pro člověka vždy dobrá zkušenost."

Do zájezdu Pohodově kolem západního Dachsteinu ZDE

Pokračování
 
 

MTB Dachstein-West

Nejkrásnější cyklotrasy mezi Solnou komorou, Taurami a Dachsteinem

Svatých Martinů můžete v Rakousku navštívit hned několik a každý z nich vás osloví svou osobitou tváří. St. Martin am Tennengebirge v salcburské župě Pongau vám učaruje kontrastem rozkvetlých pastvin s kulisami vápencových masívů Tennengebirge a Salcburských Dolomit, jak místní nazývají Gosauský hřeben s Dachsteinem. Tato oblast má v sobě cosi vznešeného a nezkaženého masovým turismem, což potěší romantické cykloturisty obzvláště.

Do zájezdu MTB Dachstein West ZDE

Pokračování
 
 

POZVÁNKA DO TRENTINA

Tato severoitalská provincie se nachází na místě, kde se po dlouhá staletí křižují kulturní vlivy ze všech světových stran. Dnes jsou nejpatrnější vlivy italské a rakouské a Trentino samotné má své vlastní velmi specifické zvyky a kulturu. Vřelý vztah mezi naší zemí a Trentinem dokládá orlice svatého Václava ve znaku Trentina. Tento symbol věnoval roku 1339 Jan Lucemburský Trentu.

Do zájezdu Lago di Garda z hotelu ZDE
Do zájezdu Lago di Garda z hotelu JIH ZDE

Pokračování
 
 

ALPY PODÉL ŘEKY ENNS

Řeka Enns pramení v salcburské župě Pongau, razí si cestu Radstdtskými Taurami přes Schladming a Liezen ve Štýrsku do hornorakouské oblasti Pyhrn - Eisenwurzen, následně do města Enns, za nímž ústí u Mauthausenu do Dunaje.

Do zájezdu Enžská cyklostezka ZDE

Pokračování
 
 

Dolomity po rovině aneb DRÁVSKÁ STEZKA

Řeka Dráva je překrásnou řekou, pramenící na úpatí Dolomit v Jižním Tyrolsku na území dnešní Itálie nedaleko Dobiacca (německy Toblach) a ústící u Osijeku do Dunaje. Za svůj původně slovanský název vděčí velmi živému, tedy dravému charakteru svého horního toku.

Do zájezdu Cyklostezky Dolomit a Východních Tyrol ZDE
Do zájezdu Korutanská jezera a Alpe-Adria ZDE
Do zájezdu Tyrolia bellavista ZDE

Pokračování
 
 

Cyklostezka Nisa – Odra

K řece Nise mám niterný vztah. Okna našeho domu v Jablonci nad Nisou směřují ke křižovatce ulic výmluvných názvů: Vodní a U Nisy; podél Nisy chodím každý den do práce a pramen Nisy na úpatí Černé Studnice je naším oblíbeným výletním cílem. Pramen Nisy je označen žulovým kamenem a obestírá jej zvláštní atmosféra, jakási kombinace panenské tajemnosti a vzrušivé naděje. V těchto místech mě vždy napadá, že tajuplnost žuly a její zemité vyzařování daly Nise do její „genetické výbavy" zvláštní, drsnou krásu.

Do zájezdu Nisa-Odra cyklo a in-line ZDE

Pokračování
 
 

Pohodově kolem západního Dachsteinu

Po týdenní pauze strávené zvelebováním baráčku mé sestry v Německu a hlídáním dvou malých capartů (dokonalá antikoncepce) jsem opět vyrazil na zájezd, tentokráte do Rakouska, kde jsme jezdili čtyři dny pod masivem Dachstein.
Do zájezdu ZDE

Pokračování
 
 

Podél Dunaje do Budapešti

Dunaj je se svými 2900 km po Volze druhou nejdelší řekou Evropy a hlavním tokem Maďarska. Pramení ve Schwarzwaldu na jihu Německa a ústí v Rumunsku do Černého moře. Dunaj, jako jediná řeka na našem kontinentě tekoucí od západu na východ, hrál po celá tisíciletí významnou roli v historii mnoha národů.
Do zájezdu ZDE

Pokračování
 
 

Lago di Garda = ráj mezi Alpami a Středomořím

Tato severoitalská provincie se nachází na místě, kde se po dlouhá staletí křižují kulturní vlivy ze všech světových stran. Dnes jsou nejpatrnější vlivy italské a rakouské a Trentino samotné má své vlastní velmi specifické zvyky a kulturu. Vřelý vztah mezi naší zemí a Trentinem dokládá orlice svatého Václava ve znaku Trentina. Tento symbol věnoval roku 1339 Jan Lucemburský Trentu.
Do zájezdu Lago di Garda SEVER a JIH

Pokračování
 
 

Zillertálská panoramatická silnice

Zillertálské údolí se nachází se ve východní části Tyrolska, je téměř 30 km dlouhé a táhne se podél stejnojmenné řeky, chráněné ze všech stran třítisícovými Zillertálskými Alpami, pouze na jih je otevřené do údolí Innu. Pro cyklistiku je přitažlivé svými ostrými kontrasty naprosté roviny kolem říčky Ziller a okolních vrcholů a hřebenů s rozsáhlými plochami firnovisek a ledovců. Nejmarkantnějším vrcholem je známý Olperer, vysoký 3.476 m.
Do zájezdu ZDE

Pokračování
 
 

Wachau: vinice nad Dunajem i opevněné kostely

Jedny z nejmalebnějších scenérií podél dlouhého toku Dunaje se najdou v oblasti Wachau asi 100 kilometrů nad Vídní. Řeka, zde již docela mohutná, tu vytváří hluboké údolí, které uspokojí milovníky krásných výhledů, znalce umění i příznivce vína. K Wachau totiž neodmyslitelně patří stráně pokryté vinicemi, starobylé vesnice s úzkými uličkami a středověkými kostely i hrady na kopcích nad řekou.
Do zájezdu ZDE

Pokračování
 
 

Chvála improvizace aneb ohlednutí za zážitky ze zájezdů CK TRIP

Zadání napsat nějaký zážitek z našeho cykloturistického zájezdu znělo jednoduše a sympaticky. Vždyť vlastně 22 let nedělám téměř nic jiného, než připravuji zážitky na kolech... Když si je však promítnu hlavou s tím, že ten nejlepší pro Vás vyberu a napíši, ukazuje se, že to není vůbec tak jednoduché! Ráda bych popsala nějaký euforický zážitek očima klienta nebo nějaké dobrodružství s happy-endem, ale to by nebylo autentické. Pro mě je euforická a dobrodružná příprava zájezdů, kdy se v mysli zrodí nápad, následuje nutkání až posedlost sběrem informací a vzrušujících představ a vyvrcholením je samotný průzkum tras, hladký či spíše komplikovaný, jejich harmonické sestavení, aby se vzniklý zájezd líbil. Inspirující setkání s místními lidmi, rodící další nápady.

Pokračování
 
 

Solná komora

V němém úžasu stojíme na hoře Traunstein (1691 m) vysoko nad jezerem Traunsee.

Vycházející slunce nás začíná hřát do zad, první paprsky osvětlují okolní panorama hor Solné komory a jejich odraz vytváří hru světel na hladině jezera, které ještě spí ve stínu hluboko pod námi stejně jako město Gmunden na jeho břehu: zapadá do okolního reliéfu jako by tu bylo od nepaměti.

Nízké domy, z nichž některé ještě mají šindelové střechy, několik kostelů, zámek Ort na umělém ostrově na jezeře.

Jakoby se tu nic od minulého století, kdy se město stalo dostaveníčkem rakousko - uherské smetánky, nic nezměnilo. Pouze zvuky probouzející se přírody ruší ticho, které nás obklopuje. Ten pohled je svým způsobem vzrušující, je to odměna za brzké vstávání a namáhavý výstup.

Nikdo z nás nemluví, sledujeme měnící se obrazy nabízené přírodou a nasáváme energii slunce a okolních hor. Přivírám oči, v paměti lovím něco z historie a představuji si život, který zde po staletí pulzoval.

Do zájezdu Za krásami alpských jezer a jezírek ZDE

Pokračování
 
 

Od Alp k Dunaji Rakousko-Traisental

Téměř nová, sto jedenáct kilometrů dlouhá cyklostezka Traisentalradweg začíná v překrásném poutním Mariazellu v sedle Alp (868 m n. m.) a vede po rovině a z kopce kouzelnou krajinou lemovanou zprvu alpskými vrcholky, živými vesničkami, historickými městy a poli a vinohrady, obklopujícími soutok Traisen s Dunajem (187 m n. m.).
Do zájezdu ZDE
 

Pokračování
 
 

Rakouské cyklostezky

DOVOLENÁ NA KOLE aneb IDYLA RAKOUSKÝCH CYKLOSTEZEK 

Pokračování
 
 

Salcburkem na kole

MOZARTOVO MĚSTO

V místech, kde řeka Salzach opouští Alpy a rozlévá se do kraje, během mnoha staletí vznikalo v údolí město Salcburk.
Vévodí mu desítky kostelních věží, dómů a mohutná pevnost Hohensalzburg.
Na levém břehu Salzachu kontrastují křivolaké uličky středověkého města s velkolepými barokními stavbami. Na pravém břehu vyrostly pod Kapucínským vrchem čtvrtě novější.
Pro svou jedinečnost je historické jádro Salcburku zapsáno na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Pokračování
 
 

Svatomartinská zákoutí

Tajné t(r)ipy mezi Hochkönigem a Radstadtskými Taurami

Svatých Martinů můžete v Rakousku navštívit hned několik a každý z nich vás osloví svou osobitou tváří. St. Martin am Tennengebirge v salcburské župě Pongau vám učaruje kontrastem rozkvetlých pastvin s kulisami vápencových masívů Tennengebirge a Salcburských Dolomit, jak místní nazývají Gosauský hřeben s Dachsteinem. Tato oblast má v sobě cosi vznešeného a nezkaženého masovým turismem, což potěší romantické cykloturisty obzvláště.

Do zájezdu ZDE

Pokračování
 
 

Glocknerské cyklostezky aneb hvězdicově mezi Vysokými Taurami a Lienzskými Dolomity

Fascinující kombinace lehkosti jízdy po rovinaté cyklostezce a panoramatu velehor učinila z rakouských cyklostezek, lemujících alpské řeky, nedostižný cykloturistický fenomén.
V nejjižnějším koutu Rakouska, na rakousko-italském pomezí, cykloturisty doslova ohromí amfiteátr velehor, obestupující Drávskou cyklostezku, která tvoří osu Východního Tyrolska: Na jihu rozeklané skalnaté masívy Dolomit s bizarními tvary a měnícími se barvami dle počasí od kovově šedé přes oranžovou až po fialovou, na severu důstojný hřeben Vysokých Taur s nejvyššími vrcholy Rakouska. V tomto reji velehor očekávají skutečné milovníky neporušené horské krajiny nádherné silnice i cyklostezky. Vězte, že cyklistika zde není jen sportovní, ale i citovou záležitostí. Po silničkách i cyklostezkách pronikneme panenskými údolími do klínu velehor, např. údolím Virgental v sevření Grossvenedigeru (3674 m) a Dreiherrenspitze (3499 m) a po klesající cyklostezce Iseltalradweg sjedeme do elegantního Lienzu s jižanským šmrncem.

Do zájezdu ZDE

Pokračování
 
 

Rakouské Kolorádo

Na úpatí Nízkých a Vysokých Taur čekají cykloturisty nejen euforické říční cyklostezky, z nichž nejznámější jsou Tauernská a Enžská, ale také panenská zákoutí, do nichž pronikneme po panoramatických cestách bez náročných stoupání.

Cykloturistiku nám zpříjemní občerstvení na četných horských salaších s nezapomenutelnými výhledy.

Zájezd Rakouské Kolorádo ZDE

 

Pokračování
 
 

ISTRIE

V nohou máme necelých 15 km pozvolného stoupání, za zády moře, před sebou podzimem vonící vnitrozemí. Ještě poslední ohlédnutí: pod námi se rozprostřely kontury „chorvatské riviéry" Poreče, moře se jeví z naší perspektivy jako nekonečná síť s tisíci stříbrnými třpytkami, v dálce tušíme v mlžném oparu siluety pobřeží Apeninského poloostrova a vlevo od nás, tedy na jihu, vidíme souostroví Národního parku Brijuni, perlu mezi chorvatskými ostrovy, která je dodnes z větší části nepřístupnou baštou několika vyvolených. Brijuni je pozoruhodné souostroví, bohaté přírodními krásami, historií, ale i převratnými událostmi: Již v době antické zde měli svá honosná sídla bohatí Římané, na přelomu století si jej zvolili za místo pro rekreaci rakouští průmyslníci a šlechta, po 2.sv.válce se stalo letní rezidencí J.B.Tita a místem státních návštěv. Dnes přístupný největší ostrov Velký Brijun je Národním parkem, v jehož severní části je vyhlášené safari, v zálivu Verige lze obdivovat rozsáhlý římský komplex Villa rustica, táhnoucí se více než jeden kilometr podél pobřeží, dále Vilu Brijuniku, Bijelu Vilu a Jadranku, luxusní ubytování pro státní návštěvy. Toto vše jsme spatřili ze sedel kol na našem včerejším výletě. Se špetkou ironie vzpomínáme na tamní úzkokolejku s turisty ověšenými kamerami a na všudypřítomný přepych potvrzující vrtochy mocných, neschopných odolávat touze se odlišovat za každou cenu. Vše není jen minulost, současní chorvatští představitelé mají „k dispozici" nedaleký ostrůvek Vanga...

Pokračování
 
 

Maďarsko - země cyklistům zaslíbená

Maďarsko

... je země jako stvořená pro cykloturistiku.

Profil krajiny láká hlavně pohodové jezdce, kterým nejde v první řadě o výkony a současně vnímavé návštěvníky, kteří dokáží ocenit kulturní památky, které se zachovaly navzdory bouřlivým dějinám, ničivým válkám a častým osudovým zvratům. Najdeme památky 2000 let staré - z období Říše římské, dále stavby z doby tureckého panství 400 let staré, skvosty románského stavitelství. Oč umožňuje pohyb na kole intenzivnější prožitky, než jiné způsoby pohybu, o to více si na své přijdou všechny vaše smysly právě v Maďarsku, které je pestré, voňavé a chutné, ležérní a nonšalantní, rytmické a temperamentní, jindy zadumané, ale většinou veselé. Kolo je v Maďarsku běžným dopravním prostředkem. Nám však bude něčím víc: klíčem do zákulisí maďarského venkova, motorizovaným turistům nedostupného, do nitra zdravé a malebné přírody k pohostinným lidem i k sobě samým.

Okolo Neziderského jezera ZDE

Meandry Malého Dunaje ZDE
Rakousko-uherské radovánky ZDE
Pohodana kole ve vinicích a termálech ZDE

 

Pokračování
 
 

NEJZNÁMĚJŠÍ RAKOUSKÉ CYKLOSTEZKY

1.Podunajská cyklistická stezka

Klasická trasa vede po nejoblíbenější rakouské cyklistické stezce, která je nejstarší značenou cyklostezkou. sleduje stále po rovině oba břehy Dunaje a je celá asfaltovaná s vyloučením či omezením provozu motorových vozidel.
Tato akce je vysoce hodnotná po stránce nejen sportovní, ale i kulturní, a to pro všechny věkové i výkonnostní skupiny.

 

Pokračování
 
 

Údolími Zillertálských Alp

Hvězdicové cyklovýlety v srdci Tyrolska nás zavedou z údolí Innu do údolí říčky Ziller, které patří k přírodě nejzajímavější v Alpách a které se dále dělí na kratší údolí, do nichž po silničkách pronikneme. Pohled na kontrast sytě zelených pastvin se třpytem ledovců okolních třípůltisícových vrcholů nás bude lákat dál a výš.

Jízdu do kopce nám usnadní autobus a také kabinová lanovka.

Nabiti energií hor budeme sjíždět do údolí s upravenými městečky, jejichž pohostinní obyvatelé rádi nacházejí důvody k oslavám a teké v našich penzionech s vyhlášenou kuchyní příjemně završíme naše etapy. 

Do zájezdu ZDE

Pokračování
 
 

Spreewald - Blata

Blata/ Błota/ Spreewald vznikla v místě ledovcového praúdolí, které bylo vymleto vodami odtékajícími z čelní strany ledovců. Spréva později zanesla údolí pískem a jinými naplaveninami, ve kterých se rozlila do množství říčních ramen s malým spádem. K vyváření dalších ramen a struh pak přispěla i lidská ruka. Celkový počet ramen je asi 3 000 o celkové délce zhruba 500 km. Vzhledem k tomu, Blata se rozprostírají ve značné šířce až 16 km, není však síť říčních ramen v krajině příliš hustá. Kromě Sprévy jsou Blata napájena i malou říčkou Malksou, která pramení u Baršće a několika potoky, které stékají severním směrem z Dolnolužického hraničního valu. Blata se dělí na horní, zhruba mezi Chotěbuzí a Lubinem, a dolní, zasahující až k Lubuši a Nowowejsanskému jezeru. Rozsáhlejší a rozmanitější jsou horní Blata. Dolní Blata vynikají rozsáhlými lužními lesy a vodními plochami.

Do zájezdu Sprévská cyklostezka ZDE

Pokračování
 
 

Křížem krážem Chorvatskem

Výlet do Národního parku Risnjak
Chorvatsko.

Při vyslovení tohoto jména se snad každému z nás vybaví azurové moře, vzduch vonící jihem, čisté řeky a nedotčená příroda v Národních parcích i mimo ně. Je to země protikladů: vysoké hory Dinárského pohoří s hlubokými lesy na severu přecházejí ve strmé útesy na pobřeží, padající ze stametrových výšek přímo do moře ..... tyto rozervané úseky pobřeží svírají mírné pláže, chorvatské „zlato".

Kam jen člověk z pobřeží pohlédne, tam spatří stovky ostrovů a ostrůvků, táhnoucích se podél hornatého pobřeží jako šňůra perel. Chorvatsko - to nejsou „jen" přímořská letoviska, byť různorodá. Jsou to i hluboké lesy Gorského kotaru, množství zámků, roztroušených po svazích Chorvatského Záhoří, nedozírná slavonská obilná pole, rybnaté řeky, termální prameny...
Do zájezdu Istrií křížem krážem ZDE

Pokračování
 
 

Pohoda na kole ve vinicích a termálech

Pohodový začátek a konec sezóny na rakousko-maďarském pomezí nás provede po cyklostezkách vinicemi i rákosem kolem Neziderského jezera s nadprůměrným počtem slunečních dní. Kolem skvostného zámku Eszterházy ( "maďarské Versailles") se vydáme na jih krajinou modré frankovky do termálních lázní v Büku. Naší pozornosti jistě neuniknou stylové vinařské vesnice se svůdnými sklípky na trase. 

Do zájezdu  Pohoda na kole ve vinicích a termálech ZDE

Pokračování
 
 

Na kole podél řeky Enns

Můj letošní první zájezd mířil do Rakouska na cyklostezku vedoucí podél řeky Enns pořádaný CK Trip. Na této trase jsem se před osmi rokama zaučoval a tak jsem se na ni jako již ostřílený průvodce znovu těšil.

Do zájezdu ZDE

Pokračování
 
 

MTB speciál – poměrně drsná záležitost!

Trasy určené nadšeným vyznavačům horských kol, znalých jízdy v terénu a s fyzickou kondicí, která drsným bikerům umožní překonat značné výškové rozdíly a dostat se tak do míst, na první pohled kolům nepřístupných.

Odměnou za náročná stoupání jsou fantastické výhledy do dáli i do hloubky a hlavně parádní sjezdy.
Každá hornatá země má své nádherné terény pro horská kola.

Z hlediska přírodních krás a vzdálenosti z ČR se jako nejatraktivnější jeví Alpy a Dolomity.

Pokračování
 
 

Vinice a termály z Köszegu

Náš cíl je však jiný...

míříme do lázní Bük, jednoho z nejmladších v Maďarsku.

Jeho historie se začala psát před necelými 30 lety, kdy hledači vody narazili čirou náhodou na termální prameny s vysokým podílem minerálů léčících hlavně poruchy pohybového ústrojí a využívaných v poúrazové terapii. ...
Do zájezdu Pohoda na kole ve vinicích a termálech ZDE

Pokračování
 
 

Glocknerské cyklostezky aneb hvězdicově mezi Vysokými Taurami a Lienzskými Dolomity

Fascinující kombinace lehkosti jízdy po rovinaté cyklostezce a panoramatu velehor učinila z rakouských cyklostezek, lemujících alpské řeky, nedostižný cykloturistický fenomén.
V nejjižnějším koutu Rakouska, na rakousko-italském pomezí, cykloturisty doslova ohromí amfiteátr velehor, obestupující Drávskou cyklostezku, která tvoří osu Východního Tyrolska: Na jihu rozeklané skalnaté masívy Dolomit s bizarními tvary a měnícími se barvami dle počasí od kovově šedé přes oranžovou až po fialovou, na severu důstojný hřeben Vysokých Taur s nejvyššími vrcholy Rakouska.

Do zájezdu Glocknerské cyklostezky - Stella Carnia ZDE

 

Pokračování
 
 

DOVOLENÁ NA KOLE S CESTOVNÍ KANCELÁŘÍ


Kola dnes nelze přehlédnout, ovládají silnice, cyklostezky. Horská kola vás překvapí i v těch zdánlivě nejnepřístupnějších koutech. Tento trend způsobuje vedle chuti zasportovat si snad i zvýšená odpovědnost k životnímu prostředí a k vlastnímu zdraví. Čím dál tím více rodin, jednotlivců, párů nahradilo pasivní způsob trávení volného času, víkendů i dovolených za cykloturistiku. Kolo zprostředkovává pocit sounáležitosti s přírodou, jíž cykloturista vyjadřuje úctu právě tím, že se v ní pohybuje prostřednictvím vlastních sil. Dovolená na kole je ideální kombinací zdravého pohybu, poznávání i společenského vyžití. Je příjemným kompromisem mezi příliš pomalou chůzí a příliš rychlým hltáním kilometrů autem. Můžete zastavit v místě, které si chcete lépe prohlédnout, odbočit do autem těžko přístupného zákoutí. Na kole jsou všechny vjemy bezprostřednější než v motorovém vozidle a do celkového prožitku krajiny se zapojují intenzivněji všechny naše smysly. Cykloturistika nachází své příznivce v řadách zdatných "chrtů" i vyložených "pohodářů", oslovuje muže i ženy, seniory i děti.

 

 

Pokračování
 
 

“Dolomity po rovině aneb DRÁVSKÁ STEZKA”

Řeka Dráva je nádhernou řekou, měřící celkově 749 kilometrů, pramenící v italských Alpách nedaleko Dobiacca (německy Toblach) a ústící u Osijeku do Dunaje. Za svůj původně slovanský název vděčí velmi živému, dravému charakteru svého horního toku. Třetinu své délky, přesněji 240 kilometrů, protéká územím Rakouska. Ze Sillianu na hranicích s Itálií až do Völkermarktu nedaleko hranic se Slovinskem její tok doprovází jedna z nejkrásnějších cyklostezek - Drávská. Na této trase cyklisté sledují proměnu zurčícího horského potůčku v mohutný proud, který si po dlouhá tisíciletí razil cestu mezi strmými svahy dolomitských a alpských vrcholů Východního Tyrolska i Korutan. O strategickém významu této trasy svědčí četné hrady a zámky, z výšky střežící údolí řeky. Také mnohá města byla na Drávě založená již v antice, neboť doprava byla pochopitelně podél řeky vždy snazší než přes hory. Úsek cyklostezky ze Spittalu do Völkermarktu vybudovala Rakouská drávská elektrárenská společnost, která zde provozuje několik vodních elektráren, jejíchž přehrad lze využít i pro zábavu (např. Feistritzer Stausee je surfařským revírem.)
Do zájezdu ZDE

Pokračování
 
 

Okolo Neziderského jezera

Výlet s méně kilometry a velkou pohodou. Neziderské jezero s teplou mělkou vodou a nadprůměrným množstvím slunečních dní lemují proslulé vinice, široký pás rákosu, stylové vinařské vesnice se svůdnými sklípky, na východě soubor stepních jezírek a a západě nejzazší výběžky Alp. Jezero objedeme ze tří stran a přejedeme jej také lodí. 

Pokračování
 
 

Balaton - sopky, víno, koupání

V okolí Balatonu - "Maďarského moře" je tolik krás přírody a pamětihodností, že by bylo škoda u něj jen ležet na pláži a nepoznat je. Rozvoj cyklostezek, k němuž dochází v posledních letech, usnadňuje poznávání tohoto kraje na kole. Vydejte se s námi do příjemných letovisek, vinicemi a sady, úhlednými vesnicemi, k hradům a zámkům, do termálních lázní, útulných hospůdek- csárd a vinných sklípků. 

Zájezd Kolem Balatonu ZDE

 

Pokračování
 
 

BRENTA - Via delle Bocchette

Brentamagický vliv na turisty i na fotografy. Její chladivé stěny, náladově měnící se barvy, její křehké tvary, vyvolávající neuvěřitelnou hru světel a stínů, vtahují omámeného objevovatele neuvěřitelných tvarů do víru svých fantastických forem.Jedna z nejkrásnějších zajištěných "železných" cest v celých Alpách se nazývá "Via delle Bochette" a vede po divoce rozeklaném hřebenu Brenty. Vysokohorského turistu přivádí do míst, která byla dříve jen výsadou horolezců.

Zájezd Val di Sole - Údolí slunce ZDE

Pokračování
 
 

Cyklistika okolo Kilimandžára a safari v Ngorongoro

Cyklistika po vyzkoušených trasách kolem zasněženého Kilimandžára a Mt. Meru, na fotosafari terénními vozy do kráteru Ngorongoro a na pláně Serengeti - divoká zvířata, Olduvaiská rokle - 3,5 mil staré vykopávky (14 denní zájezd).
+ Nairobi, safari a turistika na dně Velké příkopové propadliny, kráter Menengai, jezero Nakuru a Naivasha, Elsamere - domov Joy Adamsonové (21 denní zájezd).

Pokračování
 
 

MOŘE+KOLA+LEVANDULE

Vůně dálek, šumění moře, plachty napnuté svěžím mořským větrem, pocity očekávání při spatření siluety ostrova. Dětské sny o dávných výpravách mořeplavců a objevitelů, dřímající v každém z nás, naplní skvělá kombinace poznávání dalmáckých ostrovů v sedlech kol a plavby lodí, která je zároveň místa znalým doprovodným vozidlem, výtečnou babiččinou kuchyní, ložnicí i svůdným místem k lenošení na slunci uprostřed širého moře.

Do zájezdu Istrie křížem krážem ZDE

Pokračování
 
 

Alpentour: Na kole na alpský Mount Everest

Tato slovní hříčka není náhodná: na této trase napříč Štýrskem po hlavním hřebeni Rakouských Alp totiž na 350 km nastoupáte celkem 8.300 výškových metrů! Tato fantastická, leč náročná trasa spojuje Ramsau na úpatí třítisícového Dachsteinu a Mürzzuschlag a je vhodná pro dobře trénované a technicky vyspělé bikery, kteří dokáží zdolat strmá stoupání i ostré sjezdy, mnohé v odlehlých a opuštěných místech, což ještě více zvyšuje náročnost cestování. Alpentour je jedinečný zážitek po všech stránkách: přírodní skvosty, hory, lesy, řeky, pastviny a rokle, ale i historické památky, to vše obklopeno TICHEM a doplněno neuvěřitelnými výhledy, na které nikdy nezapomenete.

Pokračování
 
 

KOLO + TERMÁLY

Maďarsko je země termálům zaslíbená. Kdyby byl Praotec Čech stanul na některém z karpatských vrcholů, nejspíš by pronesl: "Vidím zemi termálními prameny oplývající..."
Díky tomuto "tekutému zlatu" se Maďarska stalo evropský lázeňským centrem, čítajícím k dnešnímu dni 22 měst a 62 menších obcí s léčivými koupelemi.

Pokračování
 
 

Toskánskem na kole

KRAJEM CHIANTI K TOSKÁNSKÉMU MANHATTANU

Cykloturistické trasy Toskánska osloví jak zasvěcené obdivovatele kulturního dědictví, tak i milovníky romantické krajiny, jejíž členitost je pro cyklisty příjemným zážitkem.

Do zájezdu Toskánsko v pohodě ZDE

Pokračování
 
 

Cestování v Rakousku

Cestování po Rakousku se mnohém neliší od brázdění silnic v jiných evropských zemích. V zásadě odpovídají pravidla silničního provozu a dopravní značení pravidlům v ostatních evropských zemích. Kromě kouzla cestování má však tato země i některá specifika, které by měl český turista znát. Především při jízdě v horských průsmycích jsou klesání prudká a dlouhá a je třeba včas zařadit nižší rychlostní stupeň. Na úzkých místech couvá vozidlo, pro které je to vzhledem k okolnostem snazší. Používání bezpečnostních pásů a ochranných přileb pro motocyklisty je samozřejmě povinné.

Pokračování
 
 

Ralsko - oáza klidu

Taky máte někdy dojem, že život je jak rozjetý rychlík a Vaše dny běží stejně rychle jako krajina za jeho oknem? Na chvíli zastavit své myšlenky a jen tak vychutnávat obyčejné krásy přírody co možná nejdále od davů - to si asi v dnešní době přeje alespoň občas každý z nás. Máte-li chuť prožít trochu jinou sobotu v sedle kola a obklopeni pouze poklidnou krajinou Máchova kraje, konkrétně bývalého vojenského prostoru Ralska, pak jste srdečně zváni na náš cyklovýlet ze série výletů po Libereckém kraji a euroregionu Nisa.

Pokračování
 
 

Přes nově otevřený přechod Orle za krásami polských Jizerek

Za doprovodu průvodce a naší věrné pojízdné základny – autobusu se speciálním krytým přívěsem na kola – se vypravíme poznávat polskou část Jizerských hor!

Pokračování
 
 

Za krásami Libereckého kraje a Euroregionu Nisa s CK Trip!

Konečně léto! Taky už se Vám plaší kolo v koutě a svrbí Vás ruce, nedržíte-li alespoň čas od času ve dnech volna pevně řidítka Vašeho bicyklu? Pěkně se zhluboka nadechnout a nasát vůni provoněných luk a borových lesů, okusit jak chutná voda ze studánky a zrakem pohladit malebná zákoutí krajiny…

Pokračování
 
 

Pokoření grossglocknerské panoramatické silnice na kole

Je časné ráno a my pomalu šlapeme do pedálů údolím řeky Möll.
Při putování podél řeky Drávy (Drau) jsme se nechali zlákat dobrou předpovědí počasí a rozhodli se pro "malou" odbočku - láká nás Großglocknerská silnice, 65 let starý technický unikát své doby, který slibuje nádherné výhledy na okolní štíty i samotný Großglockner, nejvyšší horu Rakouska (3.798 m).


Do zájezdu Glocknerské cyklostezky - Stella Carnia ZDE

Pokračování
 
 

Finské Laponsko

Tato turistická oblast se prostírá zhruba na sever od ústí řeky Kemi až po nejsevernější končiny Finska. Laponsko však není přesně vymezeným zeměpisným pojmem: původně šlo o území severně od obdělávané půdy, dnešní hranice provincie Lappi ve Finsku prochází asi 100 km jižně od polárního kruhu; hranice etnograficky chápaného Laponska (kde žijí Laponci a je užívána laponština) prochází asi 150 km nad polárním kruhem, z hlediska přírodovědného však ještě asi o 100 km severněji.

Pokračování
 
 

Jihomoravské a (dolnorakouské) mámení

WEINVIERTEL - na kole krajem vína Kde se daří vínu, tam najde výborné podmínky i cykloturista: mírné klima, málo srážek, jemně zvlněný povrch, daleké výhledy a v neposlední řadě i sympatické vinné sklípky.Zvu vás na projížďku tímto poetickým krajem a předesílám, že kilometrů na kole neurazíme o mnoho víc, nežli doušků vína! Tak už to totiž ve Weinviertlu, "vinné čtvrti" Dolního Rakouska chodí…

Pokračování
 
 

Solná komora

V němém úžasu stojíme na hoře Traunstein (1691 m) vysoko nad jezerem Traunsee. Vycházející slunce nás začíná hřát do zad, první paprsky osvětlují okolní panorama hor Solné komory a jejich odraz vytváří hru světel na hladině jezera, které ještě spí ve stínu hluboko pod námi stejně jako město Gmunden na jeho břehu: zapadá do okolního reliéfu jako by tu bylo od nepaměti. Nízké domy, z nichž některé ještě mají šindelové střechy, několik kostelů, zámek Ort na umělém ostrově na jezeře.

Pokračování
 
 

Dolomity po rovině - Drávská stezka

Dolomity po rovině aneb DRÁVSKÁ STEZKA

Řeka Dráva je překrásnou řekou, pramenící na úpatí Dolomit v Jižním Tyrolsku na území dnešní Itálie nedaleko Dobiacca (německy Toblach) a ústící u Osijeku do Dunaje.

Pokračování
 
 

Enžská cyklostezka

Enžská cyklostezka je zajímavou obdobou Tauernské cyklostezky, na kterou nedaleko salcburského Bischofshofenu navazuje, a to směrem východním, stále podél Nízkých Taur. Je objevnou cestou říší, které vévodí divoké hory a nespoutaná voda. Podél Enže - jak se česky řece Enns říká - si vychutnáte atmosféru klidu a majestátnosti hor, stanete se součástí tohoto světa živlů.

Pokračování
 
 

K O R S I K A - ostrov vůní a barev

aneb pohádka na kole

Dovolená na kole je ideální kombinací zdravého pohybu, poznávání i společenského vyžití. Kolo je bezesporu nejsmysluplnějším dopravním prostředkem v tak členité a přírodně atraktivní zemi, jakou je Korsika. Jízda na kole je příjemným kompromisem mezi příliš pomalou chůzí a příliš rychlým hltáním kilometrů autem či autobusem. Kolo vám navíc zprostředkuje pocit sounáležitosti s přírodou, jíž vyjadřujete jistou úctu právě tím, že se v ní pohybujete vlastní silou.

Pokračování
 
 

Víkend v Karpatech

Horský masív vystupující jako přízrak z nížin, které jej obklopují. Na jihu úrodná Podunajská nížina, na západní, nehostinné straně nížina Záhorská, tvořená především písky vystupujícími často až na povrch, takže vytváří dojem pouště. Přestože místní kopce nedosahují velkých výšek (nejvyšší hora Záruby má „jen“ 768 m.n.m.), působí impozantně a mohutně.

Pokračování
 

Nalezeno cestopisů: , zobrazeno: 1-10
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7]

   

© CK TRIP, s.r.o. 2024, design Marek Kotrouš, titulní foto MTB-GIGLACH-3095©Martin Huber, web VisionWorks

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím
Nastavení cookies