Maroko na kole   

Kategorie = Cykloturistika Doprava = Letecky
Maroko na kole
 

 

Stát(y): Maroko

Putování Středním a Vysokým Atlasem k Sahaře

Nejzajímavější
• Etapově na kole s doprovodným vozidlem
• Ubytování v hotelech s polopenzí
• Objezd nejvyšší hory severní Afriky Džebel Toubkal
• Památky UNESCO - Fés, Marrákeš, Ait Benhaddou

Maroko je stálicí v nabídce našich exotických cyklistických zájezdů, neboť poskytuje unikátní spojení přírody, historie, poznání i výborné kuchyně a zároveň je zemí zcela bezpečnou. Na kole projedeme mnohotvárnou krajinu od unikátních cedrových lesů Středního Atlasu, přes sedla Vysokého Atlasu až tam, kde se horské řeky vsakují do písku Sahary. Cyklistický program je obohacený o poznávání tradičního života Arabů a Berberů i dlouhé historie Maroka. Na cestě si vychutnáme rušnou atmosféru dvou královských měst Fésu a Marrakéše i poklidný běh života na marockém venkově, jemuž dominují staré hliněné kasby, mnohdy obklopené zelenými oázami a datlovými palmériemi. Ochutnáme velice pestrou exotickou kuchyni, budeme popíjet mátový čaj a v úzkých uličkách měst budeme pozorovat řemeslníky, kteří dodnes používají technologie staré tisíce let. Kulisa zasněžených vrcholků masivu Džebel Toubkal nebo rozpálených plání Sahary je lákadlem pro všechny, kteří chtějí poznávat Afriku ze sedla kola a zažít nezapomenutelnou dovolenou.

 
 

Termíny a rezervace

Pro rezervaci zájezdu klikněte na termín.

KódTermínNocí/Prog.Odj./Příj.Ubyt./StravaPojištění dnů/CenaCena zájezduCena FMKredit

Nejsou vypsány již žádné další aktuální termíny pro tuto sezónu. (Všechny termíny v aktuální sezóně již proběhly)

Cena zahrnuje

průvodce CK a místní průvodci, letenka vč. všech poplatků Praha–Marrákeš (nebo Casablanka)–Praha, transfery, doprovodné vozidlo po celou dobu cyklistiky, 14x ubytování v hotelech nebo tzv. auberge (ubytovnách), 13x snídaně, 10x večeře, bakšiše místním průvodcům a řidičům, informační materiály.

Cena nezahrnuje

letecký transport kola - asi 2 x 50 EUR.

Informace o stravování

13x snídaně, 10x večeře

Informace o ubytování

hotely nebo ubytovny zvané auberge, zpravidla 2-3lůžkové pokoje, někde však i vícelůžkové pokoje; pro lepší komfort doporučujeme vlastní lehký spacák.

Program

1. - 2. den
Letecky Praha - Marrákeš (nebo Casablanca) s noclehem v Lisabonu; pozemní transfer z Marrákeše (nebo Casablancy) do Fésu.
3. den
Fés - prohlídka královského města s největší a nejzachovalejší medinou (opevněné staré město) v Maroku, súky, koželužna, řemeslnické dílny; krátký přejezd do podhorského Azrou - "hlavního města Berberů", večer ve městě - tržiště, dílny, čajovny, ochutnávka výtečné berberské kuchyně založené na zelenině a skopovém.
4. - 6. den
Začátek cyklistiky: Střední Atlas - hlubokými cedrovými lesy s hejny endemických opic, makaků, k pramenům (skalním vývěrům) řeky Rbia; azurové jezero Azigza, opuštěné náhorní planiny, berberské pastevecké osady (190 km/3 dny).
7. - 9. den
Vysoký Atlas - první část: monumentální hluboká údolí i horská sedla (dvakrát přes 2600 m), překonáme hlavní hřeben Atlasu a spustíme se do impozantního červeného kaňonu Todra; cesta minimálně osídlenou oblastí končí v Tinerhiru (240 km/3 dny).
10. - 11. den
Vysoký Atlas - druhá část: popovezení do pouštního města Ouarzazatte a dále opět na kolech; kasby (berberské hliněné hrady) Ait Benhaddo a Telouet; starověkou horskou cestou až do sedla Tizi´n Tichka (2260 m) (90 km/2 dny).
12. - 14. den
Vysoký Atlas - třetí část: objezd hlavního hřebene s nejvyšším vrcholem severní Afriky Džebel Toubkal a přejezd sedla Tizi´n Test (2092 m); popovezení do Marrákeše (145 až 195 km/3 dny).
15. den
Marrákeš: královské město s nezapomenutelnou atmosférou náměstí Jemaa el Fna, množství unikátních památek a súky - staré obchodní a řemeslnické čtvrti; gurmánský večer v centru města a poslední nákupy suvenýrů.
16. den
Odlet z Marrákeše nebo Casablancy přes Lisabon do Prahy.

Náročnost

všechny etapy jedeme nalehko, věci nám veze doprovodné auto; celkově na kole ujedeme 750 - 800 km.

Povrch a profil
převážně kopcovitý terén, nezřídka s větším převýšením, dnes již výrazně převládá asfalt, ale nevyhneme se ani prašným cestám; doporučujeme horské kolo, ale celá cesta je sjízdná i na kole trekovém (šotolinové úseky se dají objet po asfaltu).

Naše doporučení
připravili jsme pro vás krátký instruktážní film, jak nejlépe zabalit kolo do letadla.

Očkování
Informace o doporučeném i povinném očkování do jednotlivých zemí najdete na stránce Očkování.

Nástupní místa

Praha

Tipy

Pořadatel: CK Adventura

Jiná sdělení

Maroko - praktické informace

Zpět na seznam zemí
Cestovní doklady a víza:

Pro krátkodobou návštěvu Maroka (nepřesahující 3 měsíce) je pro české občany zaveden bezvízový styk.
Ke vstupu do Maroka musí být občan ČR vybaven cestovním pasem s platností nejméně 6 měsíců od vstupu na marocké území.
Turisté musí být pro pobyt vybaveni přiměřenou částkou finančních prostředků s ohledem na předpokládanou délku a účel pobytu.

České zastupitelské úřady:

Velvyslanectví České republiky v Maroku, Avenue Mohammed VI, 10, Zankat Ait Melloul, Villa Merzaa,, 10000 Rabat -Souissi, B.P. 410, telefon: +212/537755420-21
Honorární konzulát České republiky - Fes, 13, rue Houssin Al Khaddar, Fes, telefon: +212/5356 500 87
Honorární konzulát České republiky - Casablanca, 10, rue Oued Zem, 20 000 Casablanca, telefon: +212/522275925
aktuální informace na stránkách Ministerstva zahraničí

Měna:

1 dirham (MAD) = 100 centimů,
1 EUR (euro) =11.340 MAD (marocký dirham)
1 USD (americký dolar) =7.956 MAD (marocký dirham)
1 CZK (česká koruna) =0.467071 MAD (marocký dirham)
Zpětný převod
1 MAD (marocký dirham) = 2.141 CZK (česká koruna)
kurzovní lístek ČNB
Ve většině mezinárodních hotelích jsou akceptovány volně směnitelné měny, především euro a USD
Platební karty a cestovní šeky: Prakticky v každém mezinárodním hotelu lze platit běžnými mezinárodními platebními kartami (VISA, Mastercard). Jsou dnes zcela běžné v celém Maroku. Pokud si budete chtít vybrat peníze z daného bankomatu, raději si zkontrolujte, zda akceptuje váš typ karty a dopředu si ověřte výši poplatku za výběr.
Jelikož peníze, platební karty a osobní doklady patří mezi to nejdůležitější na vaší cestě po Maroku, určitě se poohlédněte po nějaké bezpečností ledvince nebo peněžence.

Internet a důležitá telefonní čísla:

policie (ve městech): 19
královské četnictvo (mimo aglomerace): 177, 1
hasiči: 150
rychlá lékařská pomoc: 150
Pozn.: Uvedená „krátká" čísla dle zkušenosti ZÚ nefungují vždy zcela spolehlivě. V takovém případě je nezbytné telefonovat na číslo 160- Informace o telefonních číslech. Číslo 160 vždy funguje bez problémů.
Rabat:
záchranná služba (sanitka): 05 37 73 73 73
lékařská služba SOS: 05 37 20 20 20
Casablanca:
záchranná služba (sanitka): 05 22 25 25 25
lékařská služba SOS: 05 22 44 44 44, 05 22 98 98 98
taxi: 05 22 390 439/40
Marrakech:
lékařská služba SOS: 05 24 40 40 40
Internetová doména: .ma
Telefonní předvolba: +212
Posun času: SEČ -1 hod. (v období letního času -2 hod.)
Oproti středoevropskému času je zde posun o jednu hodinu méně. Maročané již mají letní čas, který začíná v květnu, končí ale dříve než v Evropě s ohledem na to, kdy začíná Ramadán. Proto v létě může být o dvě hodiny méně.

Spojení s ČR:

Telefon:
Telekomunikační infrastruktura je v Maroku velmi rozvinutá, zejména co se týká mobilních telefonů. Signál je prakticky všude, včetně hor a pouští.
Internet:
Na internet se lze běžně dostat v každém větším městě. Poplatky se pohybují kolem 10-20 dH za hodinu. Spojení samozřejmě není nejrychlejší, ale na běžnou komunikaci pomocí emailu stačí. Přístup k internetu je možný také v hotelech.
Pošta
Pošty mají otevřeno obvykle pondělí - čtvrtek od 8.30 do 12.00 a od 14.30 do 18.30 hodin, v pátek od 8.30 do 11.30 a od 15.00 do 18.30, v sobotu a neděli je zavřeno.
Známky je nejlépe koupit vždy zároveň s pohledy. Dále je lze koupit na poště, hotelové recepci nebo v obchodech se suvenýry.
Známka na pohled do zemí EU stojí 6,50 MAD. Doručení dopisu z Maroka do ČR trvá týden až deset dnů.

Místní zvyklosti a mentalita:

Maroko je islámská země, v níž je třeba ctít místní zvyky. V určitých objektech je tak nutné přizpůsobit své oblečení i chování místním zvyklostem. Téměř všechny mešity jsou pro turisty nepřístupné.
Místní průvodci, řidiči na výletech, hotelový personál, zavazadlová služba - všichni očekávají bakšiš. Nedat jej znamená nespokojenost.
Patriarchát je v Maroku silně zakořeněn. Ani polygamie není nic výjimečného, ale dnes již mohou mít muži pouze čtyři ženy. Mnoho z nich však žije v monogamních manželstvích přejímajíc evropské zvyky. Přesto se nedivte, když se na úřadech, v obchodech či v restauracích nebudou chtít se ženami vůbec bavit. Navíc do mnoha restaurací je ženám vstup zakázán. Bylo by pošetilostí ženy domnívat se, že bude "hvězda", když si vezme vysoké kramfleky, minisukni a hluboký výstřih. Naopak by se mohla stát cílem agresivního útoku. Naopak střízlivé a méně nápadné oblečení je vhodné. Nezapomínejte, že není dlouho pryč doba, kdy ženy musely mít zahaleny nejen vlasy, ale i obličeje, kdy bez svolení muže nesměly ani promluvit. To platí pro Araby, Berberky byly naopak vždy rovnocennými partnery svých mužů.
Není vhodné pohybovat se někde opily. Ani alkohol není vždy právě tím nejvhodnějším úplatkem či bakšišem. Naopak může vyvolat zbytečný konflikt. Na druhou stranu jsou ale Maročané, kteří si plechovku piva rádi vezmou.
Smlouvání je typickým koloritem každé arabské země, tedy i Maroka. Pokud si chcete koupit nějaký suvenýr (typickým z Maroka jsou například dýky, černé sošky, dřevěné bubny, barvivo hena), neváhejte obejít více obchůdků na tržišti a pokusně se zeptat na cenu. U té nejnižší začněte smlouvat. Pamatujte si, že cena, za kterou se dá vybraný kus koupit, je oproti navržené ceně přibližně třetinová. Nikdy neříkejte cenu jako první, nemáte šanci odhadnout reálnou cenu. Smlouvání je přitom nezbytností, protože vyjma turistických center nikde nejsou cenovky.

Pracovní a prodejní doba

Pracovní týden začíná v pondělí a končí v pátek, sobota a neděle jsou dny volna. Většina obchodů je však v sobotu otevřena.
V pátek, který je dnem velké modlitby (13:00 hodin), mohou být některé obchody odpoledne uzavřeny.
Obvyklá pracovní doba je od 9:00 do 12:30 hod. a od 14:30 do 18:30 hod. Státní správa přešla v roce 2005 na souvislou pracovní dobu od 8:30 hod. do 15:30 hod.
Práce bývá upravována v měsíci Ramadánu, kdy je krácena na dobu od 9:30 do 14:00 hodin. Rovněž banky mají v době Ramadánu pracovní dobu o 1 až 2 hodiny kratší.
V období měsíce Ramadánu (cca 1. srpna 2011 - cca 31. září Aid Al Fitr (ukončení ramadánu) je třeba respektovat půst věřících, nekouřit, nejíst a nepít na veřejnosti. Jídlo nebo kouření na ulici je v tomto období trestné. Tato omezení se nevztahují na provoz a prostory vybraných hotelů a restaurací, kde jsou ubytováni a stravují se cizinci.

Bezpečnost:

Pro ty, kteří se chovají obezřetně, je Maroko bezpečná země. Ale všude na vás číhá nebezpečí, ať se vypravíte na dovolenou do jižní Evropy či do Afriky.
Je třeba si dávat pozor na pouliční kriminalitu, zvláště na kapesní krádeže, strhávání kabelek nebo batohů z jedoucího motocyklu a vykrádání aut. Rovněž nedoporučujeme nošení nápadné bižuterie či jiných cenností zejména ve večerních hodinách v centrech měst či okrajových čtvrtích velkých aglomerací.
V důsledku politického vývoje na Blízkém východě nebyly zaznamenány v Maroku politicky motivované útoky na cizince a obyvatelstvo se nechová nepřátelsky.

Voda a stravování:

Voda je v Maroku převážně nepitná.
Lze ji zakoupit relativně ve všech obchodech, cena se pohybuje kolem 7 DH za 1,5 litrovou plastikovou láhev. Před koupí zkontrolujte zda-li je uzávěr originální, neboť někteří obchodníci plní láhve obyčejnou vodou.
Nedoporučuje se jíst na ulici nedostatečně tepelně upravené potraviny. Dbejte zvýšené opatrnosti ohledně ledu v pití nebo ledových tříští. Voda ve které stánkaři potraviny omývají nebo ze které dělají led nemusí být nutně pitná (nikdy si nemůžete být jisti jestli použili „nezávadnou" vodu z plastikové lahve)
Nekoupejte se ve stojatých nebo pomalu tekoucích vodách, je zde velké riziko nebezpečných parazitů.

Očkování a lékařská péče:

Pro cestu do Maroka není třeba speciální očkování a mezinárodní očkovací průkaz není na hranicích vyžadován. Při cestě do odlehlých oblastí je doporučeno očkování: hepatitis A, B a břišnímu tyfus.
Mezi Marokem a EU neexistuje jednotná dohoda týkající poskytování lékařské péče občanům. Využívání lékařské péče občany EU tedy závisí na konkrétních bilaterálních dohodách mezi zeměmi EU a Marokem.
Podle mezistátní dohody, uzavřené mezi Českou republikou a Marokem, poskytují státní zdravotnická zařízení nezbytnou první pomoc českým turistům zdarma.
V zemi je několik státních nemocnic poskytujících uspokojivou základní lékařskou péči. Ve vážnějších případech je vhodnější vyhledat lékařskou pomoc na specializované soukromé klinice, kde je však třeba počítat s vysokými finančními náklady, často je nutné platit za ošetření v hotovosti. Zubní lékařství je na poměrně dobré úrovni, v Casablance a Rabatu je řada anglicky hovořících lékařů.

Jízda na silnicích:

standardní vpravo

Elektřina:

Napětí sítě : 127/220 V
Kmitočet sítě : 50 Hz
Poznámka: Probíhající přechod na 220 V
Ve většině hotelů jsou již nainstalovány euro zásuvky. Tam, kde zatím nejsou, lze si za poplatek zapůjčit adaptér.

Fotografování a filmování:

Pokud budete chtít fotografovat místní lidi, je možné, že jim to bude vadit a nebudou s tím souhlasit. V turistických lokalitách jsou na focení zvyklí, problémy mohou nastat v odlehlých oblastech. Maročané ovšem za pózování očekávají nějaký ten bakšiš.

Celní předpisy:

Marocké celní orgány mají právo ověřit u přijíždějících turistů jejich finanční zajištění pro pobyt v Maroku. Za minimální částku se zpravidla považuje 20,- USD na osobu a den (respektive její ekvivalent ve volně směnitelné měně). Důkazem finančního zajištění turistického pobytu je hotovost, šeky nebo kreditní karty, popř. hotelový voucher.
Marocké celní předpisy dovolují bezcelní dovoz oblečení, předmětů osobní potřeby, filmů, tabáku a potravin (včetně alkoholu) pro osobní spotřebu. Všechno ostatní zboží podléhá clu.
V případě léků musí druh a množství odpovídat předepsané osobní spotřebě a v případě zvláštních druhů léku je doporučováno mít potvrzení od lékaře (v anglickém či francouzském jazyce).
Zákaz platí pro vývoz fauny a flóry. Omezen je též vývoz zkamenělin (či ozdobných nerostů a hornin) - bezcelně lze vyvézt maximálně 10 ks.

Sdílet zájezd na Facebooku

Foto klientů

PŘIDAT VLASTNÍ FOTO Z TOHOTO ZÁJEZDU »

 

 

Podobné oblíbené zájezdy

 
Jižní Maroko na kole

Jižní Maroko na kole

Naše cyklistické putování zahájíme ve Ouarzazattu a přilehlé kasbě Ait Benhaddou, náležící k památkám UNESCO. Poté se v poklidném tempu vydáme po stopách dávných karavan na jih, až do Zagory – města, ze kterého to mají velbloudí karavany směřující...

39990 Kč

 
 

 

« Zpět na nabídku zájezdů

   

© CK TRIP, s.r.o. 2021, design Marek Kotrouš, titulní foto MTB-GIGLACH-3095©Martin Huber, web VisionWorks