Aktuální informace k cestování!

17.05.2021 - Situaci sledujeme a každou novou informaci Vám ihned přineseme zde.

Aktuální informace k cestování!

RAKOUSKO

Rakousko hodlá zrušit většinu pandemických omezení, včetně těch cestovních, od středy 19. května. Otevřou se znovu hotely a restaurace a obnoví se kulturní a sportovní události. Od července by měly začít znovu fungovat i bary. Vstup do země by měl být možný už od květnového data, a to bez testu pro cestující z nejbezpečnějších zemí a s PCR nebo antigenním testem pro rizikovější. Do druhé kategorie v tuto chvíli patří i Česko. Praha Rakousko hodnotí jako vysoce rizikové. 

 

MAĎARSKO a SLOVINSKO

Maďarsko a Slovinsko sice nejsou sousední státy, ale podobně jako Polsko, Rakousko a Německo mají s Českem prioritní dohodu: už od soboty (19. května v případě Rakouska) může mezi těmito zeměmi neomezeně cestovat kdokoliv, kdo před více než 22 dny dostal první dávku očkování proti covidu-19. Slovensko by mělo v dohledné době následovat.

NĚMECKO

Největší uvolnění přeshraničního pohybu představilo v posledních dnech Německo: do vybraných regionů je možné odjet bez nutnosti karantény s negativním antigenním testem (v anglickém, německém nebo francouzském jazyce), případně s dokončeným očkováním nebo potvrzením o prodělaném covidu-19. Pro celé Německo je povinné vyplnění vstupního on-line formuláře. 

Některé spolkové země začaly otevírat i obchody a restaurace, hotely ale zůstávají mimo provoz. Podrobnosti je potřeba vždy dohledat na stránkách jednotlivých spolkových zemí. Německo je hodnoceno jako vysoce rizikové

Podrobnosti o vstupu do Německa najdete v tomto textu.

ITÁLIE

Itálie v pátek zrušila povinnou karanténu pro turisty ze zemí takzvané kategorie C, kam spadá i Česko. Pro vstup proto stačí PCR nebo i antigenní test, očkování nebo potvrzení o prodělání covidu-19. 

V zemi ale po celé léto zůstane v platnosti nouzový stav, což znamená hlavně omezení pohybu (povinnost očkování, testu nebo prokázání protilátek) mezi jinými než "žlutými", tedy bezpečnějšími regiony. Jejich seznam se aktualizuje jednou týdně. Zvláštní pravidla si určují ostrovy, například Sicílie nebo Sardinie. Pro usnadnění pohybu chystá země vlastní koronavirový pas, od poloviny června by ho měl nahradit společný evropský dokument. 

Barva jednotlivých regionů bude určovat i tempo rozvolnění služeb: ve žlutých a oranžových už se obchody otevřely, jinde fungují jen v pracovním týdnu. Vnitřní prostory restaurací by se zatím měly otevřít pouze ve žlutých zónách, a to od 1. června, venkovní sezení je tam povoleno už nyní. Roušky jsou povinné uvnitř i venku, pokuty za jejich nenošení dosahují až 1000 eur (25 tisíc korun). Jestli bude pravidlo v létě zmírněno, zatím není jasné. Nadále platí i zákaz vycházení po 22. hodině.

K orientaci ve složitých pravidlech slouží interaktivní dotazník italské vlády. Z českého pohledu je Itálie nyní hodnocená jako země s vysokým rizikem nákazy. 

 

NÁVRAT DO ČR

Podmínky pro návrat do Česka ze zahraničí se nyní liší podle cílové destinace. Obecně vláda vycestování nezakazuje, doporučuje ale podstupovat ho jen v nezbytných případech - tedy ne kvůli turistice. Výjimku mají lidé naočkovaní v České republice. 

  • Země s nízkým rizikem: nejsou v platnosti žádná omezení. 
  • Pro všechny ostatní kategorie platí povinnost vyplnit příjezdový formulář a nosit po dobu dvou týdnů od návratu respirátor FFP2 všude mimo domov. Pravidla karantény a testovací povinnosti se nevztahují na kompletně naočkované české občany a rezidenty (v tuzemsku, a to před nejméně 14 dny).
  • Kromě toho platí pro země se středním rizikem: povinnost testu ještě před cestou veřejnou dopravou (PCR a ne víc než 72 hodin před cestou, antigenní ne víc než 24 hodin předem), nebo stačí do pěti dnů po příjezdu, pokud cesta proběhla jiným než veřejným dopravním prostředkem. Do té doby izolace.
  • Země s vysokým rizikem: povinnost testu ještě před cestou veřejnou dopravou (PCR ne víc než 72 hodin před cestou, antigenní ne víc než 24 hodin předem), poté druhý test (pouze PCR) do pěti dnů po příjezdu. Do té doby izolace. V případě cesty soukromou dopravou stačí PCR test po příjezdu.
  • Země s velmi vysokým rizikem: povinnost testu ještě před cestou (PCR ne víc než 72 hodin před cestou, antigenní ne víc než 24 hodin předem), poté druhý test (pouze PCR), provedený nejdříve pátý den a nejpozději 14. den od příjezdu. Do té doby izolace. 
  • Země s extrémním rizikem nákazy: občanům Česka i cizincům s bydlištěm na území ČR se vstup do těchto zemí zakazuje. 

 

 

 
 
Archiv aktualit
 
   

© CK TRIP, s.r.o. 2021, design Marek Kotrouš, titulní foto MTB-GIGLACH-3095©Martin Huber, web VisionWorks

E-shop se sportovním oblečením a vybavením