Aktuální informace k cestování!

23.06.2021 - Situaci sledujeme a každou novou informaci Vám ihned přineseme zde.  

Aktuální informace k cestování!

Rakousko od 13. 6. 2021 ruší povinnost elektronické registrace pro vstup do země.

Za t.zv. přednávratové testy (pro neočkované) jsou uznávané rakouské antigenní samotesty, které pro Vás budeme u zájezdů do Pensionu Heidi mít zdarma k dispozici a s jejichž vyhotovením zájemcům pomůže průvodce zájezdu. V nejbližších dnech má být povinnost přednávratových testů zrušena.

 

ZELENÁ!

Hurá! Na seznam zemí s nízkým rizikem (na „covidovém semaforu“ ZELENÉ) jsou od 22. 6. 2021 mimo jiné Itálie, Maďarsko, Německo, Rakousko. Pro návrat z těchto zemí pro občany ČR neplatí žádná omezení.

Více informací se dozvíte zde:

https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/x2020_04_25_rozcestnik_informaci_k_cestovani.html#aPrehled

https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/podminky_navratu_do_cr_ze_zahranici.html

TESTY ZDARMA: Od června má každý občan ČR nárok na dva PCR testy a dva antigenní testy zdarma, což nám výrazně zlevní cestování.

V pátek 28. května došlo k dohodě mezi těmito státy o volném cestování již po PRVNÍ dávce očkování (22 dní od aplikace):

- Česká republika

- Slovensko

- Německo

- Polsko

- Rakousko

- Slovinsko

- Chorvatsko

- Maďarsko

I nadále je ale možné cestovat na základě standartních splněných podmínek a testování.

Potvrzení o očkování první dávkou bude navíc možné v těchto státech využít i jako průkaz k využívání služeb (např. nutnost negativního testu při návštěvě restaurace apod.)

 
RAKOUSKO

Rakousko hodlá zrušit většinu pandemických omezení, včetně těch cestovních, od středy 19. května. Otevřou se znovu hotely a restaurace a obnoví se kulturní a sportovní události. Od července by měly začít znovu fungovat i bary. Vstup do země by měl být možný už od květnového data, a to bez testu pro cestující z nejbezpečnějších zemí a s PCR nebo antigenním testem pro rizikovější. Do druhé kategorie v tuto chvíli patří i Česko. 

 

MAĎARSKO a SLOVINSKO

Maďarsko a Slovinsko sice nejsou sousední státy, ale podobně jako Polsko, Rakousko a Německo mají s Českem prioritní dohodu: už od soboty (19. května v případě Rakouska) může mezi těmito zeměmi neomezeně cestovat kdokoliv, kdo před více než 22 dny dostal první dávku očkování proti covidu-19. Slovensko by mělo v dohledné době následovat.

NĚMECKO

Největší uvolnění přeshraničního pohybu představilo v posledních dnech Německo: do vybraných regionů je možné odjet bez nutnosti karantény s negativním antigenním testem (v anglickém, německém nebo francouzském jazyce), případně s dokončeným očkováním nebo potvrzením o prodělaném covidu-19. Pro celé Německo je povinné vyplnění vstupního on-line formuláře. 

Některé spolkové země začaly otevírat i obchody a restaurace, hotely ale zůstávají mimo provoz. Podrobnosti je potřeba vždy dohledat na stránkách jednotlivých spolkových zemí.

Podrobnosti o vstupu do Německa najdete v tomto textu.

 

ITÁLIE

Hotely i restaurace jsou otevřené. Pro příjezd je potřeba negativní PCR nebo antigenní test (ne starší 48 h). Aktuální informace zde: https://www.italia.it/en/useful-info/covid-19-updates-information-for-tourists.html

Itálie prozatím bohužel nezavedla výjimky pro očkované osoby, ani výjimky pro osoby, které již COVID-19 prodělaly (čeká na dohodu v rámci EU). Příjezdový formulář, který je pro vstup do Itálie nutný, vyplní cestovní kancelář hromadně pro celou skupinu. 

Návrat do ČR: Pro očkované bez omezení. Po návratu do ČR zatím platí pro neočkované povinnost předložit PCR test provedený v ČR, a to nejpozději do 5 dnů od příjezdu. Do doby negativního testu je nutná samoizolace.

Během června má být zrušena povinnost předodjezdových testů pro zájezdovou dopravu. Budeme vás informovat. Před vstupem do ČR je třeba vyplnit příjezdový formulář.   

Upozornění: Tyto informace mohou podléhat změnám, o nichž budete případně neprodleně informováni.   

Vzhledem k aktuálním opatřením přibalte prosím i respirátor, který je v některých prostorech povinný, mějte jej při ruce i při cestách autobusem. 

Itálie v pátek zrušila povinnou karanténu pro turisty ze zemí takzvané kategorie C, kam spadá i Česko. Pro vstup proto stačí PCR nebo i antigenní test (platný 48hod), očkování nebo potvrzení o prodělání covidu-19. 

V zemi ale po celé léto zůstane v platnosti nouzový stav, což znamená hlavně omezení pohybu (povinnost očkování, testu nebo prokázání protilátek) mezi jinými než "žlutými", tedy bezpečnějšími regiony. Jejich seznam se aktualizuje jednou týdně. Zvláštní pravidla si určují ostrovy, například Sicílie nebo Sardinie. Pro usnadnění pohybu chystá země vlastní koronavirový pas, od poloviny června by ho měl nahradit společný evropský dokument. 

Barva jednotlivých regionů bude určovat i tempo rozvolnění služeb: ve žlutých a oranžových už se obchody otevřely, jinde fungují jen v pracovním týdnu. Vnitřní prostory restaurací by se zatím měly otevřít pouze ve žlutých zónách, a to od 1. června, venkovní sezení je tam povoleno už nyní. Roušky jsou povinné uvnitř i venku, pokuty za jejich nenošení dosahují až 1000 eur (25 tisíc korun). Jestli bude pravidlo v létě zmírněno, zatím není jasné. Nadále platí i zákaz vycházení po 22. hodině.

K orientaci ve složitých pravidlech slouží interaktivní dotazník italské vlády.

 

NÁVRAT DO ČR

Podmínky pro návrat do Česka ze zahraničí se nyní liší podle cílové destinace. Obecně vláda vycestování nezakazuje, doporučuje ale podstupovat ho jen v nezbytných případech - tedy ne kvůli turistice. Výjimku mají lidé naočkovaní v České republice. 

  • Země s nízkým rizikem: nejsou v platnosti žádná omezení. 
  • Pro všechny ostatní kategorie platí povinnost vyplnit příjezdový formulář a nosit po dobu dvou týdnů od návratu respirátor FFP2 všude mimo domov. Pravidla karantény a testovací povinnosti se nevztahují na kompletně naočkované české občany a rezidenty (v tuzemsku, a to před nejméně 14 dny).
  • Kromě toho platí pro země se středním rizikem: povinnost testu ještě před cestou veřejnou dopravou (PCR a ne víc než 72 hodin před cestou, antigenní ne víc než 24 hodin předem), nebo stačí do pěti dnů po příjezdu, pokud cesta proběhla jiným než veřejným dopravním prostředkem. Do té doby izolace.
  • Země s vysokým rizikem: povinnost testu ještě před cestou veřejnou dopravou (PCR ne víc než 72 hodin před cestou, antigenní ne víc než 24 hodin předem), poté druhý test (pouze PCR) do pěti dnů po příjezdu. Do té doby izolace. V případě cesty soukromou dopravou stačí PCR test po příjezdu.
  • Země s velmi vysokým rizikem: povinnost testu ještě před cestou (PCR ne víc než 72 hodin před cestou, antigenní ne víc než 24 hodin předem), poté druhý test (pouze PCR), provedený nejdříve pátý den a nejpozději 14. den od příjezdu. Do té doby izolace. 
  • Země s extrémním rizikem nákazy: občanům Česka i cizincům s bydlištěm na území ČR se vstup do těchto zemí zakazuje. 

 

 

Dne 1. června 2021 byl zprovozněn Očkovací portál občana: https://ocko.uzis.cz/.

Přihlásit se do něj lze pomocí čísla pojištěnce (rodného čísla) a čísla občanského průkazu, následně Vám na telefonní číslo, které bylo zadáno při registraci na očkování či na test bude zaslána SMS s kódem pro přihlášení.

Po přihlášení se v portálu objeví informace o vakcinaci (včetně termínu první dávky očkovací látky) a testování (PCR i antigenním). V portálu je možné vygenerovat mezinárodně uznatelný certifikát s QR kódem potvrzující tyto informace. Ten je možné uschovat buďto elektronicky nebo ho vytisknout.

Přihlášení do portálu a následné vygenerování certifikátu je velmi jednoduché a přehledné.

Česká republika je navíc jednou z prvních zemí, které podobný portál v souvislosti s digitálním covidovým certifikátem zprovoznila.

 

 
 
Archiv aktualit
 
   

© CK TRIP, s.r.o. 2021, design Marek Kotrouš, titulní foto MTB-GIGLACH-3095©Martin Huber, web VisionWorks