Magdin sněhový zápisník (18.11.2018)

21.11.2018 - Zima se blíží! Více ZDE

Magdin sněhový zápisník (18.11.2018)

Aneb lyžařský podzim ve stínu sucha a v lesku snowfactory.

Střed Evropy si užíval teplého, slunečného a především extrémně suchého léta. Tlakovou níži, která pravidelně přichází do centrální Evropy od Atlantiku a nese s sebou mraky, vítr a déšť, brzdila v létě i na podzim poklička teplého středozemního proudění, která určovala ráz počasí nejen v Česku, ale i v Alpách.  Americký a evropský model počasí dlouho nevěstily začátek zimy. Ale východní vítr nakonec přece jen rozbil stabilní tlakovou výši s mimořádnými teplotami a přinesl do středu Evropy – alespoň krátkodobě - masu chladného vzduchu. Lyžaři zvýšili intenzitu sledování webkamer rakouských středisek. Nejprve museli skousnout hořkou pilulku – Alpy porazil Monínec se svou snowfactory - laicky továrnou na výrobu ledových zmrazků, jež umožňuje výrobu bílé hmoty i za plusových teplot (firma Technoalpin by mě poučila o tom, že revoluční snowfactory vyrábí technický sníh, ale opravdu se jedná o šupiny ledu). Monínec zahájil provoz na své Horní kotvě v délce 600m 17.11. a překonal všechna alpská neledovcová střediska – kromě kitzbühelské Resterhöhe, která v 1704 m n. m. vydolovala ze zásobníků loňský sníh a 13.10. zprovoznila první sjezdovku v podobné délce jako Monínec. Brzké zahájení sezóny na Resterhöhe mělo svůj důvod – v po­lovině října se Rakouskem prohnala tlaková níže, která ledovce zasypala první souvislejší vrstvou sněhu. A 31.10. s 1.11. slavila státní svátek část Německa a 1.11. i celé Rakousko. Lyžaři, na start! Na přeplněné ledovce či loňský sníh nad Kitzbühlem!

Neledovcová střediska mlčela. Při teplotách, jež v alpských údolích atakovala 18 C a v 3 000mnm ledovců se šplhala na 3°C, to nepřekvapovalo. Alpy zažívaly podzim s průměrnými teplotami 2 C nad normálem. Ledovcový Kitzsteinhorn spustil sněhová děla 28.10. a poté až 15.11. Dříve to nebylo kvůli vysokým tep­lotám možné (ani ve výšce 2045 – 2913 m n. m.). A 16.11. – v mírném ochlazení, ale stále v plusových teplotách – blesk z čistého nebe. Web Reiteralmu (Schladming) hlásí do světa: Marcel Hirscher trénuje na Reiteralmu! A ačkoli na webech rakouských středisek stojí v kolonce: Start zimní sezóny stále opatrné: Začátek prosince, pokud to sněhové podmínky dovolí, lyžař se začíná radovat. Planai, Reiteralm, Haus v pátek 16.11.spustila děla, z nichž se valil sníh i přes den. Saalbach – první várka sněhu vystříkla z děl 16.11. v noci. Lungau, jehož počasí ovlivňuje níže ze Středozemí, zapnulo děla 17.11.a jako jedno z mála středisek očekává 20. a 21.11. i skromných 10 cm přírodního sněhu. A nezahálí ani Obertauern, Flachau, Zauchensee. Zasněžuje dokonce i jindy letargický Gastein. 

Dle předpovědi počasí - amerického, evropského modulu, dlouhodobých předpovědí a všech meteo­rologických webů, na nichž lyžař hledá naději, má být zbytek listopadu abnormálně suchý. Noční teploty -2 až -4 C (v 1500 m n. m.) se mají přes den převalit pár stupňů nad nulu. Mírná zima, kterou ale nemá přerušit žádný nápor vysokých teplot. V kombinaci celodenních teplot kolem nuly a nízké vlhkosti (Alpy budou stále pod vlivem vysokého tlaku) střediska s dostatkem vody a odvahy (část vody v rezervoárech musí zůstat jako pojistka na Vánoce) dokáží zasněžit hlavní sjezdovky základem 30 cm během tří až čtyř dnů. Lyžaři, začněte být pozorní. Start sezóny se nezadržitelně blíží! S Tripem poprvé 6.-9.12.2018 Amadé.

 

Text: Magda Stehnová - překladatelka, sportovkyně, průvodkyně CK TRIP

 

 
 
Archiv aktualit
 
   

© CK TRIP, s.r.o. 2021, design Marek Kotrouš, titulní foto MTB-GIGLACH-3095©Martin Huber, web VisionWorks