Magdin sněhový zápisník (27.11.2018)

27.11.2018 - Jak vypadaly v Alpách v posledních letech starty lyžařských sezón?

Magdin sněhový zápisník (27.11.2018)

Sezóna 2015/16 držela lyžaře dlouho v napětí. Lanovky větších oblastí se díky krátkému ochlazení rozjely v omezeném režimu těsně před štědrým dnem. Menší střediska ale sjezdovky připravit na vánoční svátky nedokázala. Velká střediska a ledovce praskala během Vánoc ve švech. Lyžování se změnilo na opatrné sjezdy v ledových pruzích. Ani velká střediska nedokázala vrstvou ledu pokrýt více než třetinu běžné šíře sjezdovek – a zasněženy byly samozřejmě jen hlavní tahy. Byl to pohyb na sněhu s lyžemi na nohou. K lyžování měl ale stav sjezdovek daleko. Setrvalá inverze s 10°C přikovala většinu návštěvníků středisek do lehátek. Rozumné řešení sněhové bídy.

Zima 2016/2017 začala mimořádně brzo. Začátkem listopadu způsobilo sněžení chaos v nížinách Německa a Alpy zasypalo více než 70 cm sněhu. Část středisek otevřela sjezdovky lyžařům už 11. listopadu 2016. 

V Rakousku k nim patřila očekávaně Planai s nejvýkonnějším zasněžovacím systémem Alp, která 11. listopadu zahájila provoz nejen na tradiční startovací sjezdovce Märchenwiese, ale lyžařům připravila i rozšířenou sjezdovku pod novou osmisedačkou Burgstallalm a nečekaně i hlavní sjez­dovku č. 1 přístupnou ze sedačky Lärchkogel. Planai využila více než půl metru přírodního sněhu a nízkých teplot, které umožnily přírodní sníh smísit se sněhem technickým. Na Planai navázala o týden později další dvě střediska nad Schladmingem – Reiteralm (ta byla otevřená o týden dříve pouze závodním týmům) a Hauser Kaibling.  

11. listopadu nečekaně otevřela své brány i korutanská zásobárna sněhu Turracher Höhe. Už 9.11. se lyžařům otevřel Wildkopflift a Turracher Höhe tak překonala v prestižním souboji o první otevřené neledovcové středisko rakouských Alp favorita Planai. V sobotu 11.11.první otevřený vlek doplnila sedačka Zirbenwaldbahn. Středisko lyžaře na startu sezóny přivítalo výrazně zlevněnými permanentkami– samotný vlek otevřený 9. a 10.11. stál 9 Euro a od 11.11. se cena permanentky zvedla na stále stále přátelských 21 Euro.

11.1. zahájila provoz i vorarlberská Silvretta Montafon (sněžení kolem hlavního hřebene Taur a zároveň na hranici Rakouska se Švýcarskem svědčilo o rozbitém polárním vortexu, Alpy se většinou mezi Salcburskem, Tyroly a Korutany dělí na oblasti s hojností a naopak nedostatkem sněhu). Montafon lyžařům otevřel tři lanovky, pod nimiž se bělalo 30 cm kompaktní sněhové pokrývky.

Paletu doplnil Kitzbühel, který ze zásobníků starého sněhu připravil už 22. října 500 m dlouhý svah na Resterhöhe. 12.11. první otevřený kopec doplnily další sjezdovky na Hahnenkammu a Resterhöhe. Kitzbühelu se podařil mistrovský kousek, když otevřel nejen údolní sjezd na Pass Thurnu, ale i trasu slavného Hahnenkammu - 12. listopadu!

To, že ledovec Sölden zahájil na ledovcích provoz během září, není překvapivé. Silné sněžení začátkem listopadu mu ale umožnilo otevřít i neledovcovou část střediska – kabinu Gaislachkogl a další čtyři sedačky. Ledovec tedy doplnilo pět otevřených svahů. 

O síle sněžení svědčí i to, že 12.11. zahájilo provoz se 40-50 cm i pět nízko položených středisek v Německu.

Nejvíce nového sněhu ale zasypalo Francii, jejíž severní hřeben Alp během tří dnů překryl více než metr sněhu (z toho spadlo 70 cm během jediného dne). Přes dostatečné množství bílého zlata se ukázal rozdíl mezi Rakušany a Italy tlačícími na brzký začátek sezóny a Francouzi, kteří jsou zvyklí otvírat střediska až v polovině prosince. Do 11.1 listopadu byl otevřený pouze ledovcový Tignes, 11.11. oslavil rekordní start sezóny Courchevel ve Třech údolích. 

Jedinou oblastí Evropy nezasaženou sněžením zůstala Itálie. Ačkoli děla jela naplno, k zahájení sezóny měla italská střediska v polovině listopadu daleko. 

A jak vypadal start zimy 2017/18 a 2018/19? O tom příště… 

Text: Magda Stehnová - překladatelka, sportovkyně, průvodkyně CK TRIP

 
 
Archiv aktualit
 
   

© CK TRIP, s.r.o. 2021, design Marek Kotrouš, titulní foto MTB-GIGLACH-3095©Martin Huber, web VisionWorks