Skiline.cc

01.02.2019 - Freerideři prokreslují prašanová moře svými lajnami - line. Přívrženci sjezdovek favorizují skiline.Více ZDE

Skiline.cc

Skiline

Freerideři prokreslují prašanová moře svými lajnami - line. Přívrženci sjezdovek favorizují skiline. Co se pod tímto názvem skrývá? Systém využívající čipové turnikety u lanovek a vleků, jež registrují průchod každého lyžaře. Skiline tak kombinuje reálné údaje – čas, ve kterém lyžař prošel turniketem, počet jízd na vlecích, délku vleků a výškové metry vycházející ze spodní a horní stanice lanovek -  s údaji odhadovanými – počtem ujetých kilometrů, které jsou v případě lanovek obklopených více sjezdovkami průměrnou délkou všech svahů napojených na lanovku.

První střediska Salzburska - Schladming a Saalbach - nabídla veřejnosti systém skiline už v roce 2007. Od té doby se do skiline zapojila řada velkých i menších lyžařských oblastí – skiline funguje nejen v obřích střediscích typu Saalbach, Flachau, Zillertal, Sölden, Wilderkaiser, ale i v malých oblastech jako Eben, Werfenweng, Tauplitz, Mitterbach s 16 km sjezdovek či snad nejparadoxněji v mecce freeridového lyžování Krippensteinu s jedinou upravovanou sjezdovkou a nekončícími kilometry volného terénu.  Do roku 2007 střediska využívala systém pro vlastní potřebu. Nabízí cenné údaje, jež lyžařským oblastem pomáhají v programování investic i cíleném přesunu lyžařů z plných svahů na svahy prázdnější. Díky skiline lze monitorovat počet jízd na lanovkách, časy hlavních náporů na svazích střediska, preferenci modrých, červených či černých sjezdovek, ale i čas, ve který lyžařská masa míří do restaurací či lanovky, které svou kapacitou přestávají dostačovat náporu lyžařů.

Skiline je zajímavý nejen pro střediska, ale i pro lyžaře. Střediska skiline doplňují řadou soutěží pro ambiciózní i běžné lyžaře – soutěží se o počet výškových metrů ujetých za den, za sezónu, za veškeré odlyžované sezóny, ale i o návštěvu všech středisek zahrnovaných do kolosů lyžařských resortů (např. 25 středisek Ski Amade), o lyžařsky nejaktivnější štědrý den, o objetí všech lanovek středisek během jednoho dne nebo o projetí vymezené trasy (zajímavé turisticky či lyžařsky). Ceny jsou rozmanité – od denních skipasů přes sezónní až po lyžařské vybavení a auta. Součástí Skiline je i Ski-Movies. Pokud na vybraných svazích střediska vybavených kamerou projedete startovacím turniketem, spustí se kamera, která natočí Vaši jízdu. Jízdu si po zadání čísla Vaší permanentky do systému skiline můžete prohlédnout.

Svůj lyžařský diagram, své video nebo soutěže, kterých se po zakoupení permanentky můžete zúčastnit, naleznete na https://www.skiline.cc. Jak je v moderní době zvykem, i skiline má svou sociální síť, na které můžete lyžařskou vášeň sdílet s podobnými nadšenci. Než opustíte středisko zapojení do systému skiline, projeďte svou permanentku nástěnným zařízením s nápi­sem skiline, jež bývá ve větších střediscích umístěno u dolní stanice nástupních lanovek. Pokud si číslo permanentky opíšete, můžete si své lyžařské dny prohlédnout z klidu domova. Čísel je na permanentkách více, to pro skiline je umístěno za hvězdičkou (viz obrázek). Pokud se rozhodnete prohlédnout si lyžařský den z jakéhokoli PC /skiline je přístupný po celou sezónu, víceletá evidence už vyžaduje registraci/, zvolte tento postup: Opište si číslo permanentky označené hvězdičkou.

Otevřete www.skiline.cc. Nastavte v menu vlevo češtinu (česká vlajka), vyberte lyžařskou oblast – (např. Austria – Salzburg – Flachau (apod.).

Zadejte číslo, pokud to nejde, registrujte se (sběr mailových adres je pro střediska důležitý) a poté zadejte číslo permanentky (registrace může obsahovat smyšlené údaje i smyšlený mail). Objeví se graf obsahující výškové metry, ujeté km, počet lanovek, začátek a konec lyžování.

Ze všech údajů jsou lyžařsky nejzajímavější výškové metry. Více než 10 000 ujetých výškových metrů je důkazem aktivního dne stráveného na lyžích. V honbě za ujetými metry ale nezapomínejte, že počet výškových metrů vypovídá pouze o tom, kolik hodin jste strávili na svazích a jak náročné sjezdovky jste volili. Ani 20 000 výškových metrů – úctyhodný výkon – není zárukou lyžařského prožitku. Kvantita a kvalita nemusí kráčet ruku v ruce. Až začnete hromadit kilometry, nezapomínejte na to, že prožitek bývá neměřitelný. A občas je škoda ho narušovat honbou za čísly:)  

P.S. Text napsala Magda Stehnová, průvodkyně TRIPU, která svůj volný čas tráví kumulací výškových metrů (a prožitků) v 22 střediscích zahrnutých do Salzburger Superskicard a jejíž data evidovaná ve skiline svědčí o tom, že ujeté metry a kilometry mohou převážit nad prožitky. Přívržence čísel ujišťuji, že Skiline nabízí řadu statických údajů, které jsou kumulované za celou sezónu mimořádně zajímavé. Např. výsledkem mé loňské lyžařské sezóny –  ve střediscích, ve kterých funguje skiline – je 541 010 výškových metrů a 2 648 tisíce ujetých kilometrů během 45 dnů. O dalších podivných rekordech a zvláštnostech skiline ale někdy příště...  

 
 
Archiv aktualit
 
   

E-shop s umyvadly, parapety a deskami z litého mramoru.