Nejbližší Krampuslaufy v salcburském Pongau

05.12.2018 - 4.12. v Bischofshofenu a v Eben
5.12. v St. Johannu, v Grossarlu, v Altenmarktu a v Badgasteinu
6.12. v St. Johannu
7.12. ve Flachau a v Kleinarlu  Čeští čerti jsou proti rakouským krampusům učinění andílci a kliďasové. Ti rakouští se předvádějí a drží se hesla, že čím více rámusu, tím lépe. Proto jsou tradiční součástí jejich kostýmů i burácející kravské zvony a rachotící řetězy. A jako by nestačilo, že strach nahání už jejich samotné vzezření, nosí si s sebou pekelníci i různé metly, proutky nebo i koňské žíně.

Nejbližší Krampuslaufy v salcburském Pongau

Masky krampusů jsou opravdu děsivé. Mnohé z nich jsou vyřezány ze dřeva místními řezbáři a protože výroba jedné takové masky jim může zabrat i desítky hodin ruční práce, není divu, že čertovské kostýmy jsou finančně velmi nákladnou záležitostí. Je proto zvykem, že se dědí z generace na generaci, stejně tak jako se z generace na generaci dědí a urdžuje tradice čertovských běhů. Na masky se upevňují i beraní, mufloní, kozí či jiné rohy, snad aby příšery naháněly ještě větší hrůzu. Na zlobivé děti mají čerti připravený pytel, nůši, anebo za sebou dokonce táhnou vozík, ze kterého mohou šlehat třeba i ohnivé plameny.

Čerta od nepaměti doprovázejí Mikuláš a anděl. Platí to i v Rakousku, ovšem čerti tu drží jasnou převahu. Jsou hluční a rozdovádění a nahánějí strach. A to nejen dětem!

Podle legendy v adventním čase k lidským obydlím scházeli z hor a lesů strašliví pekelníci, aby ztrestali hříšné smrtelníky. Takové návštěvy si oblíbili i lidé, kteří se pod maskou cítili krytí a nebáli se tak veřejně ukázat svoji nespokojenost s čímkoliv. Pod maskami tak začali běhat skupinky výtržníků, u nichž nikdo pořádně nevěděl, odkud se vyloupnou a co provedou. Proto není divu, že byly čertovské běhy jednu dobu i zakázané. Po jejich oficiální obnově přibližně v polovině 20. století došlo k jakési regulaci, ale i tak jsou rakouské čertovské přehlídky dost divoké a „plné nevybité energie“. 

Nejdivočejší čertovská setkání z celého Rakouska se odehrávají zejména v Salcbursku a v Tyrolsku. Jedním z  největších srocení pekelníků je Krampuslauf ve Schladmingu. Do tohoto vyhlášeného centra zimních sportů a lyžařských závodů každoročně přijíždí přibližně tisícovka čertovských příšer, aby si za účasti diváků divoký průvod městem jaksepatří užili. Další velkolepou čertovskou přehlídkou je Krampuslauf pořádaný v Salzburgu. V Mozartově městě se průvodu každoročně zúčastní i 700 pekelníků a je to právě zdejší čertovský běh, který je považován za jednu z nejvýznamnějších a nejznámějších akcí tohoto druhu.

Po celém Rakousku se takových Krampuslaufů koná ještě mnohem víc. Všude jsou fantastickou podívanou a nevšedním zážitkem. Udeří-li mrazy, pak vás při jejich návštěvě jistě zahřeje ďábelsky dobrý svařák. Jako přihlížející diváci ho můžete popíjet bez omezení. To pekelníkům je konzumace alkoholu z bezpečnostních důvodů pro jistotu zakázána. Ale větru, dešti a čertu neporučíš...

Čerti v průvodech jsou nespoutaní, divocí, strach nahánějící, ale i zábavní a v každém případně fascinující. Seberte odvahu a vyražte na setkání s čerty, ďábly a další pekelnou havětí. Nevšední zážitek zaručen!

 
 
Archiv
 
   

© CK TRIP, s.r.o. 2019, design Marek Kotrouš, titulní foto MTB-GIGLACH-3095©Martin Huber, web VisionWorks

Aktuální zpravodajství z Pojizeří.