Pohádka na dobrou noc...

04.08.2016 - Království Šilibrunda Za devatero horami a desatero řekami kdysi dávno vyrostlo království. Krásné. Pohořím se tam říká Taury, Dachstein a ty nejbližší jsou Tennengebirge. V údolích se dá koupat v přírodních jezírcích a vedou tam značené stezky. Třeba podél řeky Enže. Všude všechno je zelené a šťavnaté, takže se tam líbí pasoucím se kravičkám i lidem. Ti jsou velice milí a pohostinní. Ve svých chalupách připravují pocestným výborné pochoutky jako je třeba císařský trhanec a k tomu podmáslí s lesním ovocem. Mňam.. Více čtěte ZDE

Jenom se to tam tak zvláštně jmenuje. Království Šilibrunda. Nikdo netuší, proč se mu tak říká. Možná je to podle krále Brundy III., přezdívaného Šílený, možná proto, že se tam platilo šilinky a králové Brundové byli vždycky lakotní, kdo ví.

Tohle divné království tam je dodnes, jen peníze se nazývají Euro a mezi horami v Sankt Martinu am Tennengebirge vládne královna Elibrunda. Možná je také šílená po předcích. Představte si, že každé léto adoptuje asi tak dvacet dětí a hledá své nástupce. Ale ono to není jen tak! Rodiče těch dětí je nechtějí dát a královna si je tedy přisvojí všechny. Táty, mámy, babičky, dědečky a všechna pacholata. Pro princezny a princátka pak vymýšlí úkoly a zábavu, aby si byla jistá, že království nezůstane zapomenuto.

Královský palác není nijak zvlášť veliký a honosný. Ono to stačí. Každý má svou postel, svou židli, talíř a lžíci. Palác se jmenuje Heidi, protože král Brunda III. se kdysi strašně zamiloval do princezny Heidi, vzal si jí za ženu a měl s ní jedenáct dětí. Pro ně tam pak pořídil obrovskou trampolínu.

Královna Elibrunda je obklopena různými pomocníky, z nichž nejdůležitější je rádce Petrbrunda. Ten zná všechny cesty v okolí a umí se výborně postarat o koně. Nebo kola? Má hromový hlas. Když se rozzlobí, začne si někdy povídat s bouřkou. To pak hromy a blesky lítají.

Další, kdo má v tomhle království docela velké slovo je hlavní lokaj Zdendabrunda. Ten zas nesnáší, když se mu ničí královský kočár! Pro hodné pasažéry v něm má limonády, pivo, kafe, čaj a kořalku. Dokonce, do konce zájezdu dává na sekeru.

Na koho nesmíme zapomenout?! Na kulatou kuchařku Dorisbrundu a jejího pomocníka, tak trochu taky šaška, Pepubrundu. Ti připravují snídaně, svačiny a večeře. A že to umí! I vybírat ze dvou jídel se může. Jenom pozor! Pořád se tam ztrácejí rozpečené housky k snídani. Pořád a pořád je Dorisbrunda s Pepabrundou přepočítávají a stejně na někoho nevyjde. Budete hlídat, kdo je snědl?

V královském zámku se občas vyskytují také krásné pokojské a oškliví, zlomyslní skřítci. Jsou to takoví malí trolové a strašidýlka. Někdy bouchají dveřmi, někdy něco schovají. Nejhorší z nich jsou ale Liják a Neustávající déšť. Ti škodí nejvíc.

Jednoho léta, možná že to je tohle léto, si Královna Elibrunda vybrala zase skupinu velkých i malých lidí, že je doveze do svého království a tam se uvidí.

Co se uvidí? Každý den něco jiného. Možná to bude Strašidelný vrch, kde vládnou Ghosty a Spuki. Jindy ty její lidičky přepadnou na záchodech čerti Krampusové. A věřte nevěřte na Planai se rozmnožili králíci a vznikl tam Hopsiland. A to není zdaleka všechno. Všechny děti čekají různé hry, stavění domečků pro skřítky, rytířská klání, noční hledání ukradené truhly s pokladem a každoroční šilibrundská olympiáda. To se snad ani nedá stihnout. A to se ještě neví, jestli náhodou nepropukne vodní bitva.

Královna Elibrunda miluje pohádky, které čte i vypráví. Každý den bude tak trochu pohádkový a proto i pohádkou na dobrou noc skončí.

Bude tenhle příběh napínavý? Určitě ano a nakonec vždy dobro zvítězí nad zlem a všechno dobře dopadne.

Královka Elibrunda=Eli Riedlová :)

 
 
Archiv
 
   

Aktuální zpravodajství z regionu Jablonecka.