Subjektivní hodnocení - nejlepší sjezdovky v jednotlivých oblastech kam jezdíme!

18.11.2014 - Toto je názor, který je ovlivněný počasím, stavem sjezdovek, viditelností. Někde upřesňuji, že nabízená kvalita je pouze ráno, když je málo lidí a pista je v dokonalém stavu! Ne každý s tímto hodnocením musí souhlasit. Pokud se chcete přesto orientovat podle této informace je třeba mít k dispozici lyžařské plánky zmíněných oblastí.

Subjektivní hodnocení    -    nejlepší sjezdovky v jednotlivých oblastech kam jezdíme!

AMADÉ

Flachau: Červená pod sedačkou č.6 (Space Jet 2), optimální sklon, šířka. Především červená pod kabinkou č.31(„Rote8erII), ale jen do mezistanice, široká sjezdovka, výborný sklon, poměrně méně lidí než jinde!

Wagrain: Ranní jízdy po červené, pod 6sedačkou č.38 ( Grafenbergexpres II), široká sjezdovka, výborný sklon . Červená pod 6sedačkou č.54 (Sportbahn Gernkogel I) v Alpendorfu, členitý terén, sportovního charakteru. Černá sjezdovka pod vlekem č. 55 (Stegbachlift), náročnější a hlavně kvůli vleku méně lidí.

Schladming: Červená 2a pod kabinkou Hauser Kaibling 8er-Gondel, příjemně členitá a dlouhá. Červená č.33 z Hochwurtzenu.

Flachau Winkl: Červená pod kabinkou č.15 (8er Highliner I), ale ráno,když je tam ještě volno, technicky náročnější s délkou tak akorád! V Zauchensee červená z konečné kabinky č.7 z konečné vpravo, členitá sportovní trať. Červená pod 4sedačkou č.26 z vrcholu Mooskopf, ve směru do Kleinarlu. Sportovním nadšencům doporučuji zajít na kávu do „Café Olympia" (dojedete na lyžích), kde jsou vystavené největší trofeje nejlepší lyžařky 20. století místní rodačky Anny Marie Moser-Pröll, vč. fotografií ze slavnostního vyhlášení nejlepších sportovců 20. století v Monte Carlu.

Hochkönig: Červená č.11 pod sedačkou „J", široká s výborným profilem . Červená č.29 pod 6sedačkou č.16, výborný profil, šířka, hodně sportovní. Červená 14, pod 6sedačkou „M", výborný sklon, šířka.

Gastein: pod kabinou č.31 (do mezistanice) ve Sportgasteinu, ale s podmínkou, že je slunce a viditelnost, jinak zcela nevhodné, velehorské panorama! Velkým zážitkem je sjezd po červené H1+H2 z Hohe Schatre (2300m) do údolí do Hof Gasteinu (převýšení je 1400m, délka 10,4km – nejdelší sjezdovka Východních Alp). Červená D3 pod 4sedačkou č.42 v Dorfgastein, příjemná odpočinková.

Jistě Vás příjemně překvapí další menší střediska v oblasti Amadé: Altenmarkt-Radstadt (především vrcholové sjezdovky), Filzmoos (hlavně pod kabinkou č.1), Eben - překvapí dokonalá červená sjezdovka jak délkou, sklonem, šířkou, pod 6sedačkou č.2. Určitě zde získáte větší sebevědomí o svých lyžařských schopnostech

Dachstein-West: Červená č.1 pod kabinkou „R" do Russbachu (ale opět především ráno). Červená č.19, pod 4 sedačkou č.A1 do Annabergu. Mimo jiné to byl treningový kopec Martina Hirschera, místního rodáka (poslední celkový vítěz Světového poháru)!

Lungau: Především ráno pod kabinou č.A (Grosseckbahn) do Mauterndorfu. Červené sjezdovky pod kabinkou Gipfelbahn č.D na Ainecku. Dále je zajímavý sjezd po sjezdovce ozn.A1 z Ainecku do St. Margareten (převýšení 1200m!). Všechny sjezdovky pod 6sedačkou na Fanninbergu.

Obertauern: Sjezdovky pod 4sedačkou „Plattenkarbahn". Všechny sjezdovky pod kabinkou „Zehnerkarbahn". Určitě objet celý Obertauern podle doporučeného značení. Je jedno, zda ve směru nebo proti směru hodinových ručiček! Obertauern zaujme svým vysokohorským charakterem

Ski Welt, Wilder – Kaiser: Nejpropojenější lyžařská oblast Rakouska. Ten, který byl v této oblasti před 10 a více lety neuvěří, jak se zde vše změnilo. To jak lanovky (vleky zde už prakticky nejsou), tak i sjezdovky. Velkou předností je 6 údolních lanovek , pod kterými vedou dlouhé a výborné sjezdovky s velkým převýšením. Zjednodušeně, téměř zde nenaleznete sjezdovku, která by Vás neuspokojila! Určitě nebudete litovat a budete příjemně překvapeni! Velkou výhodou je, že podstatná část tratí neleží nad hranicí lesa, takže při špatném počasí si velmi dobře zalyžujete a nechvalně známé „difúzní světlo" Vás nijak podstatně neomezí! Dále je možné si koupit rozšířený Skipass i pro oblast Kitzbühelu, kam můžete přejet z Westendorfu na lyžích.

Heiligenblut: Červená č.4 a č.1 ze Scharecku (2604m – nádherný výhled), určitě nezapomenout projet z mezistanice „tunelovou" lanovkou do sousedního údolí Fleiss.

Samnaun – Ischgl: Lyžováním až do výšky 2800m. Charakterem připomíná známá francouzská střediska, ale vždy s dokonale upravenými tratěmi! Určitě vyzkoušet červenou č.40 a to ještě ve spojení z novou kabinkovou lanovkou na vrchol Piz Val Gronda (2812m). Stojí za to z vrcholu Palinkopf sjet dlouhou sjezdovkou (převýšení 1000m) do Samnaun . Červenou sjezdovku č.7 z Pardatschgrat do Ischglu s převýšením 1200m by byla škoda vynechat! Ale vůbec by asi byla škoda vynechat jakoukoliv lanovku v této oblasti.

Nauders: všechny sjezdovky pod 8sedačkou „Zirmbahn", optimální délkou, sklonem, šířkou. Sousední cca 5km vzdálený italský Schöneben (spojení skibusem) s modrou č.4, červenou č.5. I údolní červená č.1 potěší. Pokud si chcete zpestřit lyžování, můžete si půjčit na lanovce v Nauders sáně a sjet po asi 4km dlouhé sáňkařské dráze, ale pozor!- ne v lyžákách, to by vám nohy upadli!

KORUTANY

Gerlitzen: Charakterem připomíná italský Kronplatz, ale s menší rozlohou. Výborné červené sjezdovky č.6,7,8,9. Příjemný zážitek. Tratě č.5 a 7 jsou vyhlášenými carvingovými tratěmi!

Bad Kleinkirchham: Sjezdovky převážně sportovního charakteru. Určitě nevynechat červené sjezdovky z vrcholu Kaiserburg: „Kaiserburgabfahrt" a „FIS K 70".

Goldeck: Dominantní je červenočerná sjezdovka z vrcholu Goldeck(2142m) do údolí. Délka 8.5km, převýšení 1600m!!

Saalbach-Hinterglemm: Většina sjezdovek na slunečné straně Vás uspokojí. Nároční a sebevědomí ať si vyzkouší černou č.1 ze Schattbergu, sklon v závěru je až neskutečný. Zážitkem je sjet ze Schattbergu po modré 2a+2b do Vorderglemmu (délka 7km, převýšení 1100m). Všechny sjezdovky kolem kabinky č.52 (Asitzbahn) stojí zas to si projet!

GLOCKNER SKISAFARI

Matrei: Červené č. 2 a 8 ve směru na Matrei a červená č.14 ve směru na Kals. Překvapí moderní restaurace na horní stanici 6sedačky „Cimaross", ve výšce 2621m s impozantním výhledem na Grossglockner.

Lienz: Červená č.3 a 4 v oblasti „Zettersfeld". Vyplatí se i zajet skibusem do oblasti „Hochstein", kde se m.j. pravidelně konají závody světového poháru a zde doporučuji červenou č.2.

Sillian: Dlouhý sjezd po červené č.1 z vrcholu Thurntaler (2407m) do údolí (převýšení 1300m), velký zážitek!

Sankt Jakob im Defereggental: Červená č. 1 a 3. Relativně malé středisko, ale prakticky všechny tratě, vč. sjezdovek do údolí nemají chybu. I příroda je zde nádherná!

DOLOMITI SAFARI

Kronplatz: lyžařsky patří u nás k nejznámějším italským lyžařským střediskům. Na oblém vrcholu bezpočet modrých i červených příjemných sjezdovek. Nároční si jistě neodpustí černou Sylvester a Herrnegg s velkým převýšením

Meransen-Gitschberg: sjezd z vrcholu po červené je výborný. Červené č.4 v oblasti Jochtal/Vals, kam přejedeme lanovkami! Hodně dobré středisko, jehož hlavní výhodou je poměrně menší návštěvnost (ale jak dlouho to vydrží)!

Plose: Sjezdovky č.10 a 11. Sjezd do údolí po sjezdovce č.2 a 1 (převýšení 1400m)!

Val Gardena: přírodně úchvatné scenerie, tak trochu je povinností absolvovat „Sella Rondu", kde je dost problém, že toto přání má mnoho lyžařů a je tam dost plno, a zase Sella Rondu neabsolvovat by byla škoda! Jinak zvolit lyžování podle Vašeho gusta. Asi bych se vyhnul oblasti Seiseralm, která je hodně propagovaná, ale podle mne dost nudná. Jistě vhodná pro menší dětia začátečníky!

ZILLERTAL

Hochzillertal: Sjezdovky pod novou 8sedačkou „Kristall Express", červená 4 pod kabinkou „Zillertal Shuttle" do Hochfügenu a tam černá č.6. Možná nevynechat černou sjezdovku na závěr do Aschau!

Zillertal Arena: Doporučení – přejet po „hřebeni" přes Übergangsjoch (2500m), Isskogel(22645m), Königsleitenspitze(2315m) celou tuto oblast a cestou kde se Vám to bude líbit se párkrát svézt. Je to hodně velký zážitek, na který budete dlouho vzpomínat!

Zillertal 3000-Mayrhofen: Rozsáhlá oblast s převážně červenými sjezdovkami. Vybrat si podle situace. Já pravidelně navštěvuji červenou č.11 a 7 a doporučuji podle situace i přejet na lyžích do oblasti Eggalm.

Hintertuxer Gletscher: Vyplatí se pouze za pěkného počasí. Přímo na ledovci volit podle chutě. Projet všechny sjezdovky a ani neopomenout odvrácenou část Schlegeis.Gletscher! Je to asi u nás nejznámnější ledovcové lyžování a patří trochu k bontónu lyžovat na Tuxu!

Text: Zdeněk Špringl
Foto: SCHLADMING-DACHSTEIN = Rodeln-Almdorf-Reiteram (Pichl-Reiteralm)

 

Fotogalerie

 
 
Archiv
 
   

Díky ionizačním elektro kotlům Stafor je elektrická energie stále efektivní a cenově výhodné řešení.