Aprílové Velikonoce 2014

26.02.2015 - Text a foto: Irena Špringlová, irena@ck-trip.cz

St. Martin am Tennengebirge aneb bílý Zelený čtvrtek Letos poněkud pozdní Velikonoce. Do Heidi jsme dorazili po půlnoci. S vědomím, že na Zelený čtvrtek má být pod nulou a že svahy Ski Amadé budou prázdné a tudíž lyžování po celý den (nejen po ránu) dokonalé, jsme si přispali. Realita Zeleného čtvrtku ve Ski Amadé předčila očekávání – více než 20 cm prašanu a k tomu jarní slunce! V jedné „maličkosti" jsme se přepočítali a tou byly davy lyžařů v Zauchensee, kteří nadýchaný prašánek rozryli dřív, než my dorazili. Konfrontováni s nenaplněnou touhou po panenském prašanu jsme prokřižovali celé Zauchensee. Bylo to poprvé za celou zimu, kdy tu nebyla slyšet čeština. Po příjemném občerstvení v útulně chatě Gloneralm jsme čekali už jen jarním sluncem ztěžklý sníh, ale realita opět předčila očekávání: Objevili jsme volné terény překypující nadýchaným prašanem v místech, která od prosince do března nebyla sjízdná.

Aprílové Velikonoce 2014Euforickými oblouky v jarní nadílce hlubočáku jsme se prolyžovali do blaženého vyčerpání. Velikonoční zajíček na nadílku nezapomněl a tak můžeme dnešku dát „za jedna".


18. 4. 2014 Velký pátek ve Vysokých Taurách

Trochu v napětí, jestli v Gasteinu bude také tolik lidí jako v Zauchensee, jsme minuli Dorfgastein a zaparkovali na příjemně prázdném parkovišti v Bad Hofgasteinu. Elegantně archaickou pozemní lanovkou se šplháme vysoko nad zasněžené údolí. Přestupujeme do kabinové lanovky a nemohu se ubránit dojetí, když na sklech lanovky čtu bohulibé texty psané modrým fixem lanovkáře, hrdého na své poslání zde, mezi nebem a zemí. I na dalších lanovkách oblasti se mi potvrdila moje gasteinská hypotéza, že tady žijí a pracují nejšťastnější lanovkáři. Člověka ohnutého neochotou zdejší kontakt s hrdými a nadšenými lanovkáři skoro vyvádí z míry. Gasteinští lanovkáři mě prostě opět dostali, ale i okolní velehory a hlavně úžasné sjezdovky. Dnes bez lidí, jupí!!!
19. 4. 2014 Bílá sobota v nejlepším středisku Alp

Reiteralm prohlašuji v tento sváteční den za nejdokonalejší středisko Alp. I kdyby přijel tým negativistů, těžko by Reiteralmu měli co vytknout. Lyžařské absolutno! Reiteralm s mohutnými koberci sněhu, bez lidí, dokonalý od rána do pozdního odpoledne. Podobně jako v Zauchensee jsme po celý den nezaslechli češtinu. Místní to přičítají zbožnosti Čechů, kteří na Velikonoce nemohou chybět na bohoslužbách. Jak jinak si vysvětlit, že lyžařsky jindy fanatický národ nemá ve Ski Amadé zastoupení právě o Vánocích a Velikonocích?

Reiteralmský tip pro české koledníky: Vrbami je porostlé koryto řeky Enns přímo u parkoviště u kabinové lanovky v Reiteralm. Jinde v Evropě se tradice pomlázek nepraktikuje, proto žádný strach, že by proutí nebylo.


20. 4. 2014 šedá velikonoční neděle ve Flachau

Nejoblíbenější středisko Alp bez lidí? Všechny sjezdovky ve Flachau jen pro nás?? N E U V Ě Ř I T E L N É ! Ale přesně to nás dnes čekalo! Stačilo, aby hory i údolí přikryla mlha tak hustá, že i se nejodhodlanější lyžaři od ranní kávy vrátili zpátky do peřin. Mraky prokládající aprílovou mlhu věstily déšť. Výchovné „nejsme z cukru" znělo poněkud strojeně, ale osádka našeho vozu, téměř jediného na jindy narvaném parkovišti, vyrazila vstříc šedobílému lyžování. Neměli jsme velké ambice. Alibisticky dát pár jízd v husté mlze na krytých sedačkových lanovkách Space Jet 1, 2 a možná i Space 3 a pak honem za relaxací bazénu. Lyžovali jsme ve Flachau nakonec celý den. To mizerné počasí a skutečné liduprázdno mělo své kouzlo. Pod mraky mrholilo, nad mraky prokukovalo slunce. Paradoxně mrholení sníh v dolních částech Flachau urychlovalo, zatímco mokrý čerstvý sníh, který napadl přes noc a dopoledne nahoře, tak brzdil, že si člověk při jeho prorážení připadal jako v posilovně. Všude bez lidí. Ve Flachau! Dnes jsme poprvé za celé Velikonoce ve Ski Amadé potkali Čechy. Byli stateční. Plavky připravené na mokrou variantu v Therme Amadé tedy nakonec zůstaly suché. Večer si kluci ozdobili pomlázky a doladili jsme poslední kraslice pro zítřejší koledu.21. 4. 2014 – pozdní velikonoční pondělí aneb poslední den sezóny ve Ski Amadé

Bezchybné lyžování na Reiteralmu! Luxusně zrolbovaná mohutná vrstva sněhu, sjezdovky jen a jen pro nás, pohled tváří v tvář Dachsteinu. Nostalgické myšlenky točící se kolem skutečnosti, že dneškem to vše skončí. Lyžařská zima, která v Čechách byla skoupá na sníh a v Rakousku jej rozhodila poněkud neobvykle. Nádherný poslední lyžařský den nádherné sezóny ve Ski Amadé. Naši kluci lyžují s pomlázkami za opaskem a číhají na děvčata, která by chtěla vyšlehat. Samozřejmě marně, lidí lyžovala hrstka a pomlázku ani neznají. Slunce a sníh kontrastující s jarní zelení okolních pastvin. Ticho přerývané odpoledními nárazy větru, zvěstujícími přicházející frontu z jihu. Lyžujeme jen v tričkách a vychutnáváme si velikonoční opalovačku. Poslední jízda lanovkou. Syn Matyáš si prohlíží svůj skipas, který dnes platí poslední den. Poryv větru mu skipas vytrhl z ruky. Skipas letí, letí....


 
 
Archiv
 
   

Díky ionizačním elektro kotlům Stafor je elektrická energie stále efektivní a cenově výhodné řešení.