Kouzelná sjezdovka Papageno

03.01.2018 - Text a foto: Irena Špringlová, irena@ck-trip.cz
V pohádkově laděné Mozartově opeře Kouzelná flétna musí ptáčník Papageno překonat vůlí i kouzly mnoho nástrah a zkoušek, aby si zasloužil svou milovanou Papagenu. Papagenovo jméno nese v romatické horské vesnici Filzmoos kabinková lanovka. Je pestře zbarvená, ozdobená notami a podél ní vede naprosto dokonalá sjezdovka, můj tajný tip. Když se někdy celé Salcbursko ponoří do mlhy nebo chumelenice, tak tady, na úžasně dlouhé a široké sjezdovce pod Papagenem, euforickému lyžování nestojí žádný nečas v cestě. Zní to jako fyzikální anomálie, kterou přisuzuji sklonu tratě a lesu podél ní. Filzmoos ocení každý, kdo zatouží se v nejvyšší sezóně vymanit z davů, ale zároveň si dokonale zalyžovat.

Kouzelná sjezdovka Papageno

Ve Filzmoos sice turisty uvidíte po celý rok, což mu jiná střediska mohou závidět, ale ani v sezóně tu nebudete mít pocit tlačenice na sjezdovkách. Tuto pro lyžaře velmi příjemnou okolnost přisuzuji tomu, že Filzmoos neleží bezprostředně u dálnice, jako např. Flachau (vzdálené pouhých 20 km od Filzmoos), a hlavně má širokou nabídku i pro nelyžaře. To je myslím důvodem, proč v této romantické horské vesnici je stále živo, ale spíše na horských chatách Hofalmen dostupných pěšky na upravovaných zimních turistických cestách či na koňských spřeženích nebo na vrcholové chatě Kleinbergalm, odkud vede přírodní sáňkařská dráha. Filzmoos navštěvují lyžaři sváteční a pohodoví, které lákají sluncem ozářené jihozápadní mírné svahy. Možná, že spíš než svahy je láká vyjet na vrcholovou chatu Kleinbergalm nebo útulnou Schwaigalm, zde se občerstvit a vychutnat si výhledy. Málokdo od Schwaigalm zamíří na lyžích dál – směrem do údolí Neubergtal, kde by si mohl docela sportovně zalyžovat, leč s návratem pomocí kotvových vleků, což není pro kochače pohodlné. Pomalu se dobírám ke svému zdůvodnění, proč tyto pohodáře nechává netečnými jedinečná sjezdovka na protilehlém svahu – červená „jednička" pod lanovkou Papageno. Vůči slunci je odvrácená, (proto má vždy výborný sníh) a je dlouhá a poměrně prudká (žádná zábava pro ty, kteří neustojí oblouk na hranách). Sjezdovka číslo jedna je tedy jen naše, statečných Papagenů a sličných Papagen! Můžeme v rychlosti, jakou si jen usmyslíme, vykrajovat oblouky o šíři a poloměru, na jaký máme zrovna chuť. Tato sjezdovka nás v ničem neomezí. Snad jedině naše kondice může po nějakých deseti patnácti jízdách začít škemrat o pauzu. Tu si ale nenechejme ujít! Na trati jsou dvě pozoruhodné horské chaty – vrcholová restaurace Schörgi Alm, kde si krom typických rakouských horských jídel jako Kasnocken či Grösti můžeme pochutnat na domácím štrůdlu, ať už na jablečném zalitém horkou vanilkovou omáčkou, tak na tvarohovém. O víkendu tu jistě – podobně jako na většině rakouských horských chat - v televizi poběží přímý přenos ze světového poháru v alpském lyžování. S kamarády si můžete mezi drinky zasoutěžit v zatloukání hřebíků do špalku, což je oblíbený rakouský hospodský „sport". V polovině sjezdovky nás do své něžné náruče sevře maličká dřevěná hospůdka Moosalm. Bez televize, s dřevěnými stoly a lavicemi a s pohádkovou atmosférou. K dolní stanici lanovky vedou od Moosalm tři varianty sjezdu i lehký obchvat.

Na skutečného Papagena ani na tóny Kouzelné flétny ve Filzmoos sice nenarazíte, zato můžete v poutním kostele ve Filzmoos spatřit zázračné Jezulátko, Filzooser Kindl, kterému se již celá staletí vydávají poklonit poutníci z blízkého i dalekého okolí a jemuž se přisuzuje mnoho uzdravení i pomoci v nouzi.

 

Fotogalerie

 
 
Archiv
 
   

© CK TRIP, s.r.o. 2019, design Marek Kotrouš, titulní foto MTB-GIGLACH-3095©Martin Huber, web VisionWorks

Aktuální zpravodajství z Pojizeří.