S Papagenem na běžky aneb nejvyhlídkovější alpská běžecká trať

29.12.2015 - Text a foto: Irena Špringlová, irena@ck-trip.cz
Ze Schladmingu vyjedeme na náhorní plošinu Ramsau am Dachstein rozprostírající se mezi impozantními jižními stěnami Dachsteinu a Schladminskými Taury. Ramsau je vyhlášené dostatkem kvalitního sněhu a mimořádně zdravým klimatem. Pro běžecké lyžování existuje jen velmi málo lepších adres, a proto bývá Ramsau dějištěm světového poháru a tréninkovým centrem mnoha reprezentací včetně české. Ramsau pro dnešek přenecháme ambiciózním běžkařům a pokračujeme do sousední horské vesnice Filzmoos, ležící v nadmořské výšce 1057 m n. m. Snáze se sem dojede z dálnice A11 Salzburg-Villach (sjezd Eben, po 12 km jste ve Filzmoos). Údolí kolem idylického Filzmoos jsou protkána upravovanými běžeckými stopami – celkově měří 45 kilometrů. Ačkoliv je použití běžeckých stop ve Filzmoos zdarma a jsou opravdu lákavé, zavedu vás dnes do vyšší dimenze běžeckého lyžování.

S Papagenem na běžky aneb nejvyhlídkovější alpská běžecká trať

Zaparkujeme ve Filzmoos u dolní stanice kabinové lanovky Papageno. Ten, kdo nemá skipas Ski Amadé, si koupí zpáteční jízdenku na lanovku za 11,60 EUR a můžeme vyrazit lanovkou vzhůru do 1600 m n. m. Příjemné je, že ani v hlavní sezóně u lanovky nejsou fronty. Krom sjezdařů a běžkařů početnou skupinu návštěvníků tvoří pěší turisté a rodiny s dětmi a saněmi. Během několika minut jsme u horní stanice, vedle níž stojí mohutná horská chalupa Schörgi Alm, zvoucí k občerstvení a zahřátí během nebo po lyžování. Z terasy Schörgi Alm je vidět na masív Dachsteinu a na protilehlé straně vykukují za zalesněným horizontem bílé štíty Schladmingských Alp. Za slunečních dnů je chalupa obsypána lehátky s kožešinami i opalovacími koši, které známe od Baltu. Zde začínají dva vyhlídkové běžecké okruhy upravované pro klasiku i skating, či spíše „osmička" s průsečíkem u horní stanice lanovky. Kratší okruh měří 2 km a delší 12 km a oba vedou bez větších stoupání a klesání po táhlém hřebeni hory Rossbrand, která se v turistické literatuře pyšní přívlastkem nejvyhlídkovější vrchol Salcburska či dokonce nejvyhlídkovější vrchol Východních Alp! Studujeme mapu běžeckých stop Höhenloipe Rossbrand, značení i úprava stop výborné, což slibuje snadnou orientaci. Vyrážíme. Zprvu mírným táhlým stoupáním v lese. Rovinka, dvěma serpentinami nad hranici lesa, kde se otevře přímý pohled na masív Dachsteinu a Gosauský hřeben, zvaný též Salcburské Dolomity. Mohutnost a blízkost vrcholů velehor je velmi působivá. Pokračujeme částečně lesem ještě několika serpentinami k dominantnímu vysílači. Zde se nám otevírá pohled na celé údolí řeky Enns, lemované Schladmingskými a Radstadtskými Taurami. Naše stopy vedou souběžně s údolím, ale o více než 1000 metrů výše. Jako na dlani nám leží lyžařské terény Hausu, Schladmingu, Hochwurzenu, Reiteralmu, které postupně střídají Obertauern, Radstadt a Altenmarkt. Ještě jeden malý hup a po 6 kilometrech od lanovky dosahujeme nejvyššího bodu na trase, 1756 metrů, a s ním i dalších výhledů, které odsud již zahrnují i Vysoké Taury před námi a dále vpravo Hochkönig a Tennengebirge, navazující na Gosauský hřeben a tím i zakončující 360´ panorama.

Cílem či přesněji polovinou našeho okruhu je vrcholová chata Radstätter Hütte, v zimě zavřená a zasněžená několikametrovou vrstvou sněhu, v létě oblíbený výletní cíl a restaurace. Vystoupáme několik málo metrů k vrcholovému kříži a nemůžeme se nabažit „nejkrásnějšími kruhovými výhledy Východních Alp". Od kříže houpavým sjezdem s Grossglocknerem za zády a Dachsteinem přímo před sebou přibrzdíme u maličké chaloupky Karhütte, kde se zahřejeme polévkou. Zpátky k lanovce nám zbývají pouhé 2 kilometry mírného sjezdu. V chatě o jediné místnosti sotva 3 x 4 metry nejde nenahlížet pod pokličku svéráznému panu domácímu. Osazenstvo chaty je pestré, někdo na běžkách, někdo pěšky, Indové v kožichu, šlachovitý místní horal v tričku, veselí němečtí štamgasti a my, běžečtí nováčci v této nadpozemské dimenzi. Skol!

Více o běžeckýchh stopách ZDE

 

Fotogalerie

 
 
Archiv
 
   

Díky ionizačním elektro kotlům Stafor je elektrická energie stále efektivní a cenově výhodné řešení.