Advent, zvoníci a masopust v Solné komoře

Advent, zvoníci a masopust v Solné komoře

Irena Špringlová irena@ck-trip.cz

Kouzelné období Adventu zve k návštěvě mnoha romantických adventních trhů. Za návštěvu stojí pozoruhodné vánoční trhy v Mondsee na náměstí a v křížové chodbě kláštera. Velkolepým zážitkem jsou snad nejkrásnější adventní trhy v Rakousku na jezeře Wolfgangsee, na jehož hladině září 16metrová lucerna a adventní lodě spojují vánoční nazdobený St. Gilgen s barokními adventními trhy, pohádkový Strobl s mnoha betlémy, romantický St. Wolfgang s obřími vánočními branami a lucernami... Každé z městeček nabízí adventní trhy i spoustu zvláštností: St. Gilgen rodný dům Mozartovy matky; Strobl zve k pohlazení živá zvířátka, výstavu betlémů, plovoucí adventní stánek... St. Wolfgang láká k výjezdu zubačkou na vyhlídkový vrchol Schafberg. Světoznámé lázeňské letovisko Bad Ischl zve k procházce historickým městem s císařskou vilou s parkem, k návštěvě slavných kaváren a vánočních trhů v kolonádě. V Traunkirchenu můžete navštívit maličký vánoční trh na nádvoří kláštera, doprovázený chórovým zpěvem, ale velkolepým zážitkem adventními trhy na vodním zámku Orth na jezeře Traunsee a na náměstí v Gmundenu.
Foto: kleinezeitung.atV předvečer Tří králů slaví Solná komora jednu ze svých fascinujících zimních tradic. Je to poslední noc před Třemi králi, tzv. Rauhnacht, z 5. na 6. ledna, putují Solnou komorou tajemné, ale krásné postavy – průvody zvoníků. Jde o bíle oděné skupiny postav s fantasticky nazdobenými ozdobami hlavy. Tento zvyk existuje pouze v Solné komoře. Čepce zdobené pestrobarevnými motivy jsou velmi těžké a je velmi náročné je nést po celou dobu průvodu na hlavě. Tuto noc venku ale nepobíhají jenom zvoníci. Lidé se vydávají na návštěvy, dům od domu, a obdivují umělecky vytvořené betlémy. Je čas putování po betlémech.

Na masopust se pak dějí bláznivé věci. Ale žádná obec v tomto ohledu nepřebije dění v Ebensee v Solné komoře. Tradičním zlatým hřebem slavností je postava hadrníka s kostýmem z hadrů a malovanou dřevěnou maskou.

Masopustním pálením je pak celé divoké období na Popelečnou středu u konce a začíná období půstu. To by ale nebylo Horní Rakousko, aby se během půstu nenašly nějaké ty radovánky. Obzvláště krásným obyčejem je nedělní vyznávání lásky v Gmundenu. Čtvrtou masopustní neděli si lidé v městečku u jezera Traunsee dávají perníková srdíčka. Tomu se tady říká "Vyznávání lásky" a je to slavnostní den v celém městě. Po masopustu se již uvolní cesta pro přicházející jaro.

 
 

Archiv cestopisů »

   

© CK TRIP, s.r.o. 2019, design Marek Kotrouš, titulní foto MTB-GIGLACH-3095©Martin Huber, web VisionWorks

Eshop zaměřený na prodej postelí, matrací, roštů a doplňků pro zdravý spánek.