KOLO + TERMÁLY

KOLO + TERMÁLY Maďarsko je země termálům zaslíbená. Kdyby byl Praotec Čech stanul na některém z karpatských vrcholů, nejspíš by pronesl: "Vidím zemi termálními prameny oplývající..."
Díky tomuto "tekutému zlatu" se Maďarska stalo evropský lázeňským centrem, čítajícím k dnešnímu dni 22 měst a 62 menších obcí s léčivými koupelemi.


Lázeňská turistika je v dnešní době již neodmyslitelnou součástí cestovního ruchu, budují se stále nové hotely a léčebné komplexy na místech výskytu minerálních termálních pramenů. Spolu s rostoucí sítí turistických cest a cyklostezek v okolí tvoří příjemná místa pro aktivní dovolenou i pro odpočinek a relaxaci či rekonvalescenci těla i ducha.

Vžitá představa z dřívějších časů, že lázně jsou určené výhradně k léčení neduhů a ran chromých jedinců či veteránů z válek, již dávno vzala za své. V dnešním uspěchaném světě, měřícím svoji dokonalost gigabity informací, penězi a dosaženými úspěchy, jsou lázně a termály hojně navštěvovány těmi, kdo dokáží včas "vyskočit z rozjetého rychlíku", odložit mobilní telefony a ponořit svá těla do blahodárných termálních koupelí.

Již antičtí Římané, znalí slov otce medicíny Hippokrata "in balneis salus", využívali v hojné míře blahodárných účinků minerálních vod a budovali lázeňské komplexy po celé říši, jejichž prostory se pak stávaly místem společenských setkání i obchodních schůzek. Kladný vztah k lázeňství dokladují odkryté zříceniny bývalého římského vojenského tábora Aquincum, kde archeologové nalezli stopy několika lázní. Právě do termálních koupelí provincie Pannonia posílal římský vojevůdce Marcus Aurelius své vojáky na zotavenou po dlouhých taženích Římskou říší. Římané však nebyli první: již před šesti tisíci lety se primitivní lidé usazovali v blízkosti zdejších termálních pramenů a staří Keltové vybudovali své sídliště Ak-Ink (hojná voda) na místě dnešního hlavního města Budapešti. Po zániku vyspělých civilizací čekala lázeňská kultura na své znovuvzkříšení až do 16.stol., kdy se během půl druhého století turecké okupace staly léčivé vody opět středem zájmu.

Na kole do termálů a z termálů do sedel kol
Ještě než vyrazíme na kolech, povíme si několik slov o zdejších termálech. Při našem putování v okolí Egeru a v malebném pohoří Bükk totiž zavítáme každý den do jiných lázní. Mezi nejznámější patří termální prameny Miskolc-Tapolca při jihovýchodním úpatí pohoří Bükk. Jsou přitažlivé tím, že zde v jednom místě najdeme jek termální koupele, tak i jezero s pláží a vykoupat se můžeme dokonce v jeskyni, jejíž podzemní jezero Várhegy je plněno teplými prameny nasycenými plynem, majícím mimořádně příznivý vliv na dýchací potíže. Cesta na kole příjemně ubíhá díky krásným scenériím v okolních borových a dubových lesích, dopřejeme si chvilku "lelkování" u jezera Hámori, návštěvu zámku Diósgyőr, někteří si nenechají ujít řeckokatolický chrám v Miskolci, ale rozhodně nevynecháme krásné jeskyně v Lillafüredu.

Další zastávkou jsou lázně Mezőkövesd, další lázně při úpatí pohoří Bükk proslulé svým lidovým uměním a bazény napájenými vodou z hloubky 875 metrů o teplotě 38-40°C. Zdejší voda tlačená na povrch plyny má blahodárný vliv na pohybové ústrojí.

Další lázně Hajdúszoboszló, ležící nedaleko Debrecenu na okraji Velké nížiny vděčí za svůj původ stejně jako mnohé další neúspěšnému hledání nalezišť ropy v r.1925, kdy geologové našli dnes neméně cenné termální prameny. Z téměř zapomenutého místa se v průběhu času stalo město ročně vítající milion návštěvníků, kteří využívají pohostinnosti místních luxusních hotelů i penzionů a služeb 19 krytých a otevřených termálních bazénů. Místní voda má díky obsahu velkého množství soli, sody, jódu, brómu, fluoridů, železa, manganu a více než dvaceti dalších rozpuštěných minerálních látek včetně asfaltu zvláštní temně hnědou barvu a na první pohled může působit odpudivým dojmem, ale dlouholeté zkušenosti prokázaly její blahodárný vliv při léčení potíží pohybového ústrojí, kožních chorob a problémů se zažívacím dýchacím ústrojím. Léčebné kúry však netvoří jediný program v tomto místě. Turisté mohou podniknout pěší i cyklistické výlety do hortobáďské puszty, největšího Národního parku v zemi s jedinečnou florou a faunou, nebo navštívit nedaleký Debrecen s počtem kulturních a historických památek, nejstarší centrum maďarské vzdělanosti.

Severem Maďarska na kole
V této části Maďarska najdeme hned několik turisticky přitažlivých fenoménů, pro které stojí zato se sem vypravit. Je to kraj na maďarské poměry malebně hornatý, protože sem zasahují ze severu ze Slovenska výběžky karpatského horského masivu. Je bohatý na vývěry termálních pramenů, na nichž jsou vybudovány lázně s krásnými areály termálních bazénů. Přes zmíněnou značnou hornatost tu není drsné podnebí, ale kraj oplývá řadou vinorodých oblastí. Takže i milovníci dobrého vína si tu přijdou na své. Najdeme tu i významné historické památky, v čemž vyniká město Eger svým barokem a folklor podhorských a vinařských vesnic a městeček. Pro trasy na kole tu najdeme hustou síť vedlejších silniček s dobrým asfaltovým povrchem a začínají se zde zřizovat i cyklostezky, například v pohoří Bükk. Náročnost cyklistických tras není velká, stoupání jsou až na výjimky většinou krátká a nepříliš strmá. Jednotlivá zajímavá místa jsou rozložena nedaleko od sebe takže je tu výběr opravdu pohodových tras. Některé vedou rozlehlými stinnými bukovými lesy, což přijde vhod zejména v letních vedrech.

Turistická metropole Eger
Kouzelné město Eger si nás získá svou historickou atmosférou a přirozenou pohostinností. Je ideálním východiskem do turisticky a lázeňsky nejzajímavější části severního Maďarska. Leží mezi nejvyšším maďarským pohořím Mátra (na západě) a vrchovinou Bükk (na východě). Od Budapešti leží - pro představu - 120 km na severovýchod.

Eger bývá nazýván perlou baroka a není těžké uhádnout, proč. Na kolech se vydáváme za egerskými památkami, obzvláště nás láká středověký hrad, který nelze přehlédnout. Tato dominanta města byla vybudován ve 13. stol. po nájezdu Tatarů a v 15. stol. byl hrad opevněn baštami. Jako poslední pevnost horního Maďarska odolal pod vedením Istvána Dobó 20ti násobné přesile Turků a stal se symbolem maďarského patriotismu. Tuto událost popsal spisovatel Géza Gárdoniy v románě "Hvězdy Egeru" (jeho hrob na hradě se stal poutním místem Maďarů). Na hradě je muzeum jeho obránců, obrazová galerie a bludiště chodeb v kasematech.

Sjíždíme pod hrad a v historické části města obdivujeme 40 m vysoký minaret ze 17. stol., nejsevernější v Evropě. Na hlavním náměstí, nazvaném po zmiňovaném hrdinovi Dobó, kterého zde připomíná sousoší obránců města proti Turkům, na chvíli odložíme kola, abychom v příjemném stínu slunečníků ochutnali zdejší ohnnivá vína. Poté s lehkostí kličkujeme uličkami, v ulici Lajose Kossutha míjíme nejvíce barokních památek a na jejím konci, na nám. Esterházy, spatříme klasicistní baziliku, druhý největší chrám v Maďarsku.

Další barokní stavby nalézáme v ulici Szechényi a na jejím severním konci se nám do cesty staví zajímavý pravoslavný kostel s bohatým ikonostasem. Zmoženi po prohlídce města najdeme osvěžení v parku na jih od centra v lázních Termálfürdö. Jsou známé již od 15. stol. a o jejich věhlas se zasloužili Turci v 16. stol. Dnešní podoba je z 50. let 20. stol. Hydrogenuhličitanová voda obsahuje vápník, hořčík a radioaktivitu, léčí se zde choroby pohybového ústrojí, což s trochou nadsázky vítáme a postupně testujeme bazény a bazénky s různě teplou vodou. Nezapřeme v sobě gurmány a přímo v areálu lázní objevujeme chutě místních jídel v příjemných malých restauracích za přijatelné ceny. V podvečer nás touha po uvolněném závěru dne zavádí do Údolí krásných žen (Szepasszonyvölgyi), kde se krčí sklípek vedle sklípku a my ochutnáváme vyhlášený červený Bikaver (Býčí krev), bílou Leányka (Dívka) a Muszkátely (muškát).

Výlety v okolí Egeru
Na sever od města vyrážíme údolím říčky Eger, které nás dovede do Szarvaskó, kde nás upoutá ruina hradu ze 13. stol. Pokračujeme po západním úpatí pohoří Bükk a dojedeme do obce Bélapátfalva, kde je jako pozůstatek cisterciáckého kláštera pozdně románský kostel z r. 1250, nejzachovalejší v Maďarsku.

Severněji dojedeme do obce Szilvásvárad, kde v budově Orban je muzeum přírodnin pohoří Bükk a místo je proslulé hřebčínem koní Lipicánů. Do pohoří Bükk se jindy vydáváme romantickým údolím potoka Szalajka se 17 m vysokou kaskádou Fatyol.Zde navštěvujeme volně přístupnou jeskyni pračlověka Istálloskó.

Z údolí Szalajky stoupáme po lesní silničce na vrch Bálvány (Modla), 956 m vysokou a s turistickou chatou a rozhlednou navrcholu. Nabaženi výhledem do širého kraje sjíždíme dlouhým sjezdem bukovými lesy zpět do Egeru. Na jižním úpatí lesů pohoří Bükk je vinařské městečko Noszvaj s barokním zámečkem De la Motte, obklopeným pěkným francouzským a anglickým parkem, kam se vydáváme další den.

Jižním podhůřím Bükku o údolíčko dál na východ se dostaneme do vinařské a lázeňské obce Bogács. Zde se můžeme vykoupat v menším, zato velmi příjemném a pěkným parkem obklopeném areálu termálních bazénů s teplotou kolem 35°C a ochutnat na blízkém návrší v "městečku" vinných sklípků místní vína kvality srovnatelné s egerským. Zřejmě proto, že jsme "hezky šlapali", máme štěstí a k posezení nám hraje cikánská kapela čardáš.

Další etapa míří znovu na jih, do roviny, kde za svůj cíl volíme nedaleký Mezökövesd - středisko kraje Matyó se zajímavým folklórem (je zde národopisné muzeum). Na západ od města při výpadovce na Budapešť je rozlehlý areál termálních bazénů Zsórifürdö. Zdejší uhličité, sirné a jódové prameny o teplotě 71°C vyvěrají z hloubky 870 m a jsou tlačeny vzhůru plyny, které mají příznivý vliv na léčení pohybových potíží. V bazénech má voda teplotu 35 - 40°C, je zde i zajímavý kruhový plavecký bazén, kde se nakonec schází celá naše skupina, která se od ostatních návštěvníků liší typickým cyklistickým opálením.

Nazítří se vydáváme na západ od Egeru. V nedalekém údolí u obce Egerszalók vyvěrá uprostřed borového hájku termální pramen 70° C teplý - Höforrás, vytvářející sintrové terasy hrající barvami od smetanově bílé po okrovou. S trochou nadsázky bývá nazýván "Maďarské Pammukale" po tom známějším, tureckém. Na úpatí teras jsou bazénky upravené na koupel. Proti ostatním lázeňským areálům je vybavení poněkud primitivní a miniaturní, ale jeho přírodní poloha má své kouzlo a my jsme zde naprosto spokojeni. Někteří z nás v těchto bazéncích našli takové zalíbení, že snad zapomněli na kolo.

Ambicióznější z nás pokračují směrem k pohoří Mátra, kde nám s kopce nad obcí Sirok kyne mohutná zřícenina středověkého hradu, abychom se v nedalekém Bükkszéku opět ponořili do termálních bazénů Salvus. Zdejší voda 36° C teplá je tak bohatá na vápenité soli, že vytváří mléčné zakalení a usazují se při koupeli na těle. Při plavání také o poznání lépe nadnáší tělo.

Výborně zrelaxováni vyrážíme za lákavým, i když trochu namáhavějším cílem - do Národního parku Bükk (Bükki Nemzeti park) na severovýchod od Egeru. Jde o vápencový masiv, bohatý na krasové jeskyně. Napříč pohořím vede příjemná lesní silnice spojující Eger s Miskolcem. Po projetí obce Felsótárkány s příjemným lesním hotelem Táltos, obklopeným rekreačním areálem, nás sice čeká cca 4 km táhlé stoupání, ale vede stinným bukovým lesem.

Dále se již pohybujeme po lesnaté náhorní planině, pro kterou je Bükk nazýván "Stolem obrů". Cestou máme opět štěstí a v lese pozorujeme pálení milířů na dřevěné uhlí. Je to na dálku cítit. Asi v polovině této planiny odbočujeme k severu k již vzpomínané chatě a rozhledně na vrchu Bálvány 956 m, odtud s mnohem menším převýšením než ze Szilvásváradu.

Na opačné straně pohoří nás čeká parádní dlouhý sjezd k výstavnému zámeckému hotelu Palota v turistickém středisku Lillafüred u jezírka Hámor s koupalištěm. Jak název napovídá, nádrž Hámor sloužila dříve k pohonu hamrů v níže položeném údolí u Miskolce. V blízkosti hotelu je veřejně přístupná krápníková jeskyně s tak mimořádně vydatným pramenem, že zásobuje celý Miskolc (3. největší město Maďarska) vodou. Na východním úpatí Bükku, stranou od průmyslového Miskolce, jsou v pěkném lesoparku ukryty lázně Miskolc Tapolca, kde kromě plaveckých bazénů, u vstupu do parku, tvoří "top" atrakci jeskynní termální prameny Barlangfürdö. Voda je zde uhličitá a radioaktivní. Proplouváme labyrintem jeskynních chodeb (voda 26° C teplá) a necháváme si masírovat tělo pod vodopády, potom se vyhříváme ve 2 podzemních bazénech 36° C teplých. Vlhké jeskynní mikroklima působí blahodárně na dýchací choroby a nám je zase moc fajn.

Zájezd Pohoda na kolech ve vinicích a termálech

Zájezd Za teplem jižního Maďarska

Zájezd Balaton - sopky, víno, koupání

 
 

Archiv cestopisů »

   

© CK TRIP, s.r.o. 2021, design Marek Kotrouš, titulní foto MTB-GIGLACH-3095©Martin Huber, web VisionWorks