Lyžařská oblast Dachstein-West

Lyžařská oblast Dachstein-West

Dachstein-West se rozprostírá uprostřed pohádkové krajiny s jemnými konturami svahů na úpatí Dachsteinu (2995 m) mezi Solnou komorou a Taurami, v sousedství Ski Amadé. Rozkládá se na území spolkové země Horní Rakousko a Salcbursko. Nabízí 140 km sympatických sjezdovek, propojených moderními lanovkami do lyžařské houpačky Annaberg-Zwieselalm-Russbach. Příznivé ceny, příjemně nízká návštěvnost, mírné a středně náročné svahy osloví zejména lyžaře-pohodáře a rodiny. Mezi českými lyžaři je lyžařské středisko Dachstein-West velmi oblíbené pro kvalitní lyžování, ale i pro sněhovou jistotu od prosince do dubna, pro blízkost a snadnou dostupnost z Čech a samozřejmě pro dobré ceny. Děti se mohou zdokonalit v lyžování v Medvědím kempu (5 dětských vleků) nebo počkat na rodiče ve školce ve Špaččím hnízdě. Výzvou pro sportovní lyžaře je strmý „kanon" (Kanonenrohr), či 4 km dlouhý sjezd z Zwieselalmu s 1200 m převýšení. Pohodu a výhledy slibuje 16 rustikálních horských chat (mj. Jablonecká chata – Gablonzerhütte).

Na nových Gaudipisten, tedy sjezdovkách se zábavnými úkoly, zažijete legraci, rock´n´roll, free style, boule, rychlost na 67% sklonu nebo si projedete měřený slalom zdejšího rodáka, nejlepšího lyžaře světa roku 2013, Marcela Hirschera – vše zdarma!Zvu Vás na lyžařský výlet lyžařskou houpačkou Annaberg – Zwieselalm – Gosau – Russbach:

Naše putování zahájíme v Annabergu. Vyjíždíme čtyřsedačkovou lanovkou A1 na vrchol Kopfberg a pod sebou sledujeme sjezdovku, po které se budeme vracet - je poměrně náročná, v úvodní a závěrečné části strmý padák. V horní části se krčí neuvěřitelně romantická dřevěná hospůdka Harreit. Vězte, že tady u Resi ochutnáte ten nejsilnější Jagatee, jehož tajná receptura a jehož „volty" Vám usnadní jízdu po této poměrně strmé sjezdovce, až se tudy budete odpoledne vracet ke skibusu....

Na vrcholu Kopfbergu vystoupíme z lanovky a doslova se přehoupneme dál, sjíždíme po široké a velmi příjemné sjezdovce č. 18 do romantického údolí Astauwinkel. Tuto sjezdovku doporučuji všem jako terapii proti úzkostem z velkých lyžařských středisek nebo pro pokročilé jako cestu k lyžařské euforii. Její sklon a šířka Vám dovolí jet bez brzdění tou nejlepší technikou, kterou jen od sebe můžete čekat. Ideální je také pro rozježdění dětí, obě moje děti jsou toho důkazem. V dolní části vedesjezdovka přes most přes silnici, za ním na cestu doleva, dojede se k dolní stanici dvou lanovek – čtyřsedačkovou lanovku A2 Astauwinkelbahn, kterou zvolíme, pokud se chceme svézt znovu po této euforické sjezdovce, ale každopádně pro návrat, (pozor – při návratu neprošvihnout poslední jízdu v 16.15 h!, resp. zjistit aktuální čas poslední jízdy), zároveň je zde dolní stanice pomalé staré dvousedačkové lanovkou A3 Riedlkar pro pokračování. Tato sedačková lanovka má být nahrazena moderní kabinkovou lanovkou, což je již zakresleno ve skimapě. Cesta nahoru na Riedlkar trvá dobrých 15 minut, krom technické nostalgie si vychutnáme vpravo nádherný pohled na panorama Gosauského hřebene – „Salcburských Dolomit" - s nejvyšším vrcholem Bischofsmütze.

Od horní stanice krátký sjezd a hned po 300 m pokračujeme kotvovým vlekem A4. Od jeho vrcholu si můžeme odskočit na vždy liduprázdné sjezdovky 15 a 15a podél vleku A5. Pro pokračování nás čeká krátká strmá sjezdovka č. 16 kolem velmi sympatické chaty Rottenhofhütte. K této chatě jde lehce dojet po modře značené cestě vrcholu staré dvousedačky a zcela zmíněné vleky vynechat. Posezení na této chatě by se ale vynechat nemělo, děti tu čekají bagry, kterými mohou donekonečna přemísťovat sníh, zatímco rodiče na prosluněných lavicích přemítjí o nekonečnu. Za chatou po své levé ruce necháme vlek A6, který využijeme odpoledne pro návrat. Pokračujeme po cestě dál k dolní stanici čtyřsedačkové lanovky Z4, která nás vyveze do samého centra oblasti Dachstein-West, na Zwieselalm. Odsud je úchvatný pohled na ledovce i vrchol Dachsteinu a vpravo znovu na Gosauský hřeben, nyní z jiného, monumentálního úhlu. Na této čtyřsedačkové lanovce Z4 stojí za to se svézt vícekrát, Vaše lyžařské sebevědomí načechrají parádní široké a příjemně zvlněné sjezdovky 11 a 11a lemující tuto lanovku.Z Zwieselalmu bychom si neměli odpustit zajížďku směrem k Dachsteinu - nejprve doprava kolem velmi příjemné horské restaurace Sonnenalm s terasou s výhledem na ledovec Dachsteinu, na rozcestí již neodbočovat znovu na sjezdovku po č. 11 doprava, ale pokračovat rovně po č. 12 k dvousedačkové lanovce Z3, kde nás uvítají výborné sportovní svahy č. 10 (škoda, že nejsou delší). Za návštěvu stojí Gablonzerhütte = Jablonecká chata – ať už kvůli výhledům, tak kvůli doplnění bílých míst v povědomí o historii alpinismu i poválečného dění v naší zemi.

Z tohoto zákoutí oblasti Dachstein-West se dostaneme zpět na vrchol Zwieselalm po fantastické červené „desítce" a znovu 4sedačku Z4. U horní stanice 4sedačky Z4 je zároveň horní stanice kabiny Z1vedoucí z Gosau. Pod ní dlouhá pěkná sjezdovka č. 9, v dolní části bývá uježděný technický sníh (trochu náročnější pasáž).

Pro přesun na Hornspitz (ke kabině R2 z Russbachu a sedačky G1 a G2 z Gosau) je potřeba využít několik vleků a 6sedačku E2 (u E2 pěkný, velmi sportovní svah, nepříliš dlouhý). Čeká nás nyní úsek několika pěkných, ale bohužel krátkých sjezdovek, úžasných výhledů na masiv Dachsteinu a také příjemné posezení na rázovité horské chatě Edtalmhütte.

Sjezdovky pod sedačkovými lanovkami z Gosau GI a GII jsou pěkné, široké, nepříliš náročné. Kousek pod horní stanicí příjemná maličká horská chata Zaishofhütte, která opět láká k zastavení. Tolik jízd a tolik zastávek za jediný den nestihneme, je proto potřeba si vytvořit plán na den nebo na několik dní.

Sjezdovka č. 1 do Russbachu je dlouhá a velmi pěkná, nepříliš náročná. V dolní stanici kabiny R1 se nachází sportovní obchod, toalety a „Vrabčí hnízdo" – hlídání dětí.

Pro návrat do Annabergu doporučuji počítat s časovou rezervou. Z lyžařského plánku není vždy jednoznačně viditelné, které sjezdovky a vleky vedou do kopce a s kopce a návrat se jeví jednodušeji, než ve skutečnosti je. Jisté a vyzkoušené je, že pokud přijedete k lanovce po „zavírací" době, máte prostě smůlu a musíte si kopec nebo kopce vyšlápnout pěšky nebo sjet do postranního údolí a zavolat si taxíka. Naopak pokud návrat stihnete hladce a ocitnete se na posledním vrcholku Kopfbergu dříve než zatoužíte po posledním sjezdu do tmavnoucího údolí, je tu hozená rukavice v podobě silného alkoholického horkého nápoje Jagatee na horské chatě Harreit. Tady, u svérázné Resi, zapadá sluníčko nejpozději. Do údolí na skibus už stačí jen sjet...

Dachstein-West stručně: převažují středně náročné a mírné svahy, z nich nejlepší dle mého názoru jsou: sjezdovka č. 18 Astauwinkl, č. 11 a 11a, dále 15a a 16 (škoda jen, že jsou krátké a nahoru vede vlek), dobré a jediné dlouhé svezení skýtají sjezdovky do údolí do Gosau (kabina Z1, sedačky GI a GII) a do Russbachu (R1).

Sportovní strmější svahy jsou č. 10, 9c, 5, bohužel nepříliš dlouhé.

Celá oblast se geograficky člení na A = Annaberg, Astauwinkl, G=Gosau, R=Russbach, což se odráží v označení lanovek v plánku (např. A1 atd.).

Několik lyžařských tipů: Od Annabergu až po horní stanici 4sedačky Z4 lyžuje příjemně málo lidí.

Dalším tipem je občerstvení na horských chatách, níže zmíněné jsou velmi útulné.

Rada: nesnažit se každý den přejet celou lyžařskou oblast z jednoho konce na druhý, protože přejezd centrální části mezi Zwieselalm a Hornspitz jsou lyžařsky nepříliš hodnotné přejezdy, které stojí spousty času. Lépe zvolit pro jednotlivé dny konkrétní část střediska a tu si užít a „cestování" se věnovat jen např. 1 – 2 dny.

Obrazový průvodce oblastí Dachstein-West:

Horská chata Hareit s vyhlášeným JAGATEE

(tajná receptura, obzvláště silný) – horní část

sjezdovky do Annabergu č. 19

Edtalmhütte

Edtalmhütte, pohled na Gosauský hřeben

Rottenhofhütte na sjezdovce č. 16

Sjezdovka č. 18 do Astauwinkel

Vrchol Bischofsmutze (Biskupská čepice) z lanovky A2

Sjezdovka č. 16 k chatě Rottenhofhütte

Rozcestí u Sonnenalm, pohled na Dachstein

Horní stanice Z1, pohled na Dachstein

Sonnenalm pod horní stanicí kabiny Z1

a 4sedačky Z4 s výhledem na ledovec Dachsteinu

Jablonecká chata (Gablonzerhütte)

pod 3sedačkou Z3 s výhledem na Dachstein

Pohled od horní stanice Z3 směrem

k horní stanicí kabiny Z1 a 4sedačky Z4

 
 

Archiv cestopisů »

   

© CK TRIP, s.r.o. 2019, design Marek Kotrouš, titulní foto MTB-GIGLACH-3095©Martin Huber, web VisionWorks

Aktuální zpravodajství z Pojizeří.