Salcburské Dolomity na kolech aneb hvězdicově ze St. Martina

text a foto Irena Špringlová

Fascinující kombinace lehkosti jízdy po rovinaté cyklostezce a panoramatu velehor učinila z Tauernské cyklostezky, vedoucí od Krimmelských vodopádů do Salcburku, nejoblíbenější cykloturistickou trasu v Rakousku. Obdobnou pohodu a snad ještě více přírodních zážitků nabízí sousední Enžská cyklostezka. Oblast mezi Nízkými Taurami, Dachsteinem a Solnou komorou je však protkána mnoha dalšími, méně známými stezkami a panoramatickými silničkami.Ze St. Martin am Tennengebirge panoramatickou cestou do údolí Lammertal a k horské chatě Karalm

Vzhledem k relativní blízkosti Salcburska se nabízí akci pojmout například jako prodloužený víkend. Pokud za své východisko zvolíte krásnou horskou vesnici St. Martin am Tennengebirge, kde se můžete ubytovat např. v Pensionu Heidi, pak se na rozjezd nabízí půldenní etapa do divukrásného údolí Lammertal podél svislých stěn horského masívu Tennengebirge a údolím Neubachtal tváří v tvář hradbě Salcburských Dolomit s dominantní skalní jehlou Bischofsmütze (Biskupská čepice). Ze St. Martin am Tennengebirge pojedete po klesající silnici do sousední vesnice  Lungötz. Ta je známá daleko za hranice Rakouska svou továrnou Kaindl s výrobou plovoucích podlah, ale především jako rodiště nejúspěšnějšího současného lyžaře, Marcela Hirschera. Za továrnou Kaindl odbočíme doprava do údolí Neubachtal. Orientace je zcela nenáročná, přesto cestu údolím sleduje značení MTB „04 Neubachtal Runde“. Na 9. kilometru vás čeká konec asfaltu a také konec rovinatého profilu: Před vámi se rozkročí Gosauský hřeben s Bischofsmütze. Je to vskutku dech beroucí pohled na masív, který si vysloužil přezdívku Salcburské Dolomity. V zimě je tento region známý jakožto lyžařská oblast Dachstein-West, spojující 130 kilometry sjezdovek a 70 lanovkami střediska Gosau, Russbach, Abtenau, Annaberg a St. Martin am Tennengebirge. Nároční bikeři mohou touto oblastí projíždět a kochat se výhledy na jezera Solné komory i na hřeben Vysokých a Nízkých Taur.

Stejnou cestou se můžete vrátit do Lungötzu a za hotelem Lungötzer Hof odbočit kolem kapličky. Pojedete po cestě bezprostředně podél divokého horního toku říčky Lammer až k restauraci Lämmerhof. Zde se nabízí chvíle pro nabrání sil na terase této restaurace nebo možnost prodloužení k salaši Aualm ve vojenském prostoru pod hrozivě strmými stěnami Tennengebirge. Od restaurace s názvem inspirovaným pstruhovým potokem – Lammertalerhof – vystoupáte strmou lesní cestou po značení „MTB Panorama“. Na konci lesa se otevře opět nádherá scenérie Salcburských Dolomit. Po vskutku panoramatické horské silničce se dohoupete ke křižovatce nad St. Martinem. Odsud se nenasytní hltači výhledů mohou vydat k rázovité horské chalupě Karalm. Tříkilometrové stoupání ke Karalm každého odmění pohledy na chladivé vápencové stěny a na zelené pastviny s pasoucími se krávami všude okolo. Zde je to nejlepší místo na odpolední kávu a domácí štrúdl! Do St. Martina to nyní je opravdu jen s kopce. Ti, kteří objeli jen základní okruh přes Lungötz a údolí Lammertal, mají na tachometru jen 15 km. Se zajížďkou do Neubachtalu se urazí 25 km, s Aualm 30 km a s vrcholovou prémií u chaty Karalm vydatných 41 km. 

Po bývalé mýtní silnici Postalmstrasse kolem skrytých tůní do Abtenau

Další den se můžete vydat za výhledy na jednu z nejrozsáhlejších náhorních planin v Alpách, Postalm. Zdatnější si na Postalm vyšlápnou z Abtenau přes Voglau po zvolna stoupající mýtní silnici, která je pro cyklisty zdarma a nabízí krásné pohledy do údolí směrem na Abtenau a protilehlý masív Tennengebirge. Cestou, obzvláště ale na samotné planině, si užijete výhledů a panenskosti přírody plnými doušky.

Ze silnice Postalmstrasse odbočíte asi ½ km před horním parkovištěm doprava ke kapličce a k tradiční chatě Postalmhütte s možností občerstvení a samozřejmě i s výhledy. Pokračujete za závorou po značení „Runde 3“ k chatě Wiesleralm/Erlbachhütte (1361 m), od které se pěšky vydáte na vyhlídkový zatravněný vrchol Wieslerhorn (1603 m). Pěší túra zabere něco přes hodinu a to už je důvodem k občerstvení na salaši Wiesleralm. Přímo za chatou navštivte vyhlídku na solnohradské jezero Wolfgangsee. Stejnou cestou se vrátíte k závoře, dalším cílem je technicky i přírodně úchvatný sjezd po bývalé mýtní silnici Postalmstrasse. Šotolinu vystřídá asfalt. Cestou nepřehlédněte skryté vodopády a tůně, které činí tuto trasu za letních dní absolutně relaxující. Nenechte si uniknout ani soutěsku Zinkenbachklamm. Po 24 kilometrech více méně sjezdu se napojíte ve Voglau na hlavní silnici. Po ní musíte jet 2 km a odbočit na šotolinovou cestu podél potoka Schwarzenbach, která vás dovede zpět na parkoviště v Abtenau u dolní stanice lanovky na Karkogel s 37 km v nohou. Zde zřejmě svedete vnitřní souboj mezi návratem do St. Martina 20 km na kolech nebo posezením na svůdné terase zdejší restaurace.

Sportovní město Altenmarkt a Therme Amadé

V podvečer stojí za návštěvu městečko Altenmarkt, které leží přímo v srdci lyžařské oblasti Ski Amadé, a jehož sportovní duch dýchá nejen z hor okolo a z cyklostezek v údolí, ale také z nádherných výloh sportovních obchodů. Z nepřeberné nabídky sportovních obchodů stojí určitě za návštěvu fantasticky vybavený Intersport Schneider. V zimě zde přechází zrak z nabídky lyží, zejména značky Atomic, které se přímo v Altenmarktu dokonce vyrábějí, v létě obchod téměř praská ve švech díky kolům – v posledních letech hlavně elektrokolům.

Pan Michael Schneider a celý jeho tým jsou odborníci na slovo vzatí. Po stopách jedné z nejoblíbenějších tras pana Schneidera - údolími do nitra Schladmingských Taur - se můžete vydat nazítří. Jako bonus trasa slibuje pohledy na trojzubou jižní stěnu Dachsteinu.

Největší lákadlo Altenmarktu jsou jeho moderní alpské termály Therme Amadé s vnitřními i venkovními bazény, tobogány a nezapomenutelným saunovým světem.

Třemi panenskými údolími do nitra Schladmingských Taur

Třetí trasa vede do Schladmingu, zaparkujete v moderním podzemním labyrintu parkovišť, s koly vyjedete kabinovou lanovkou na vrchol Planai (1906 m) proslavený světovými poháry v alpském lyžování. Z kabiny je vidět „obrněnce“ na horských kolech zdolávající speciální MTB trasu s řadou serpentin a skoků. U horní stanice si vychutnejte výhled na Schladmingské Taury a masív Dachsteinu. Děti tu čeká zážitkový park Hopsiland, do kterého se neplatí žádné vstupné. Uvidíte skotačící děti na prolézačkách, překážkách a houpačkách. Na kolech pohodlně sjedete po široké cestě serpentinami až téměř k mezistanici lanovky. Nepřehlédněte ostrou odbočku doleva do údolí Untertal. Po této vyhlídkové asfaltové silničce se přehoupnete do údolí Untertal, kterým projedete po mýtní silničce (pro cyklisty zdarma) do nitra Schladmingských Taur. Poměrně rovinatá silnička vede rájem rybářů podél oblíbeného potoka Untertal Bach a je lemována 14 zastaveními s naučnými tabulemi na téma „divoká voda“, překvapivým množstvím vodopádů a lákavých horských chat, zvoucích k občerstvení: Waldhäusl Alm, Sondl-Alm, salaš Weisse Wand a na závěr restaurace Gasthof zum Riesachfall, kde končí asfalt.

Zde zaparkujte kola a vydejte se soutěskou podél hřmícího vodopádu přes 500 ocelových schodů a 50metrový visutý most doslova skrz vodopád Riesachfall, což je pro každého silný zážitek. Pěší výlet je možné prodloužit jezeru Riesachsee.

S necelými 30 km v nohou se na křižovatce mezi Untertal a Obertal můžete rozhodnout mezi návratem do Schladmingu nebo průnikem do neméně půvabného sousedního údolí, Obertalu, opět víceméně po rovině a s hospůdkami na trase (Wehrhofalm, Silbersteinalm, Eschachalm).

Tato 20kilometrová porce romantiky vás možná povzbudí ke zdolání třetího ze schladmingských údolí, Ursprungtal. Jeho název znamená „Původní“ či „Panenské“ údolí. Cesta sice není asfaltová, ale je dobře a téměř po rovině sjízdná až k romantické chatě Moarhofalm. Od chaty Moarhofalm cesta začíná stoupat, ale je stále velmi dobře sjízdná. Extrémisti mohou vyjet až k horským jezírkům Giglach Seen po značené, ale velmi náročné MTB trase.

Pro návrat do Schladmingu na parkoviště lze využít údolní Enžskou cyklostezku, na komputeru budete mít něco přes 60 km.

 

Večerní brífink před etapou do Solné komory

Poslední večer je na programu pravidelný brífink nad plány a mapami ve společenské místnosti Pensionu Heidi. Na závěrečný den tohoto hvězdicovitého putování je možné opět změnit směr a zamířit k jezerům do Solné komory. Nabízí se např. obkroužit Hallstattské jezero, na jehož panenském východním břehu byla teprve nedávno otevřena cyklostezka. Příroda i kultura je zde, pod severními stěnami Dachsteinu, vskutku strhující. V roce 1997 vyhlásilo UNESCO oblast kolem Hallstattského jezera za světové kulturní dědictví. Podle Hallstattu byla nazvána dějinná epocha - "doba hallstattská“, zasahující do 8. - 4. stol. před n. l. Sůl zajišťovala Solné komoře nejenom hospodářský blahobyt, ale také rozkvět kultury a zvyků. Oblast Hallstattu a Dachsteinu se pyšní bohatou kulturou, téměř čtyři a půl tisíciletou minulostí, ale také ojedinělou faunou a flórou a také celou řadou archeologicky významných vykopávek.

Praktické informace

Sezóna

Uvedené trasy jsou sjízdné od jara do podzimu, část tras alpskými údolími může být sjízdná kvůli sněhu teprve od konce května.

Doporučené mapy

Mapy obsahující oblast Dachsteinu, jižní Solné komory, Schladmingské a Radstadtské Taury a Tennengebirge, např. z edice Kompas či Freytag&Berndt. Lokální mapa St. Martina a okolí (zdarma od místní turistické centrály).

Doprava

Vzdálenost lokality z ČR (z Prahy): 400 km

Nejsnáze vlastním autem či autobusem CK. S přestupy lze vlakem a linkovým autobusem přes Linec, Salcburk.

Ubytování

Tato oblast nabízí díky svému zaměření na zaměření na alpské lyžování vysokou ubytovací kapacitu, od jara do podzimu poptávka nepřesahuje nabídku. Jediné úskalí mohou být podniky mimo zimu zavřené, ale ubytování všech kategorií téměř s jistotou v oblasti najdete. Vždy je vhodnější ubytování rezervovat předem. Bezkonkurenční poměr ceny a kvality a navíc také zaměření na hosty z ČR nabízí Pension Heidi v St. Martin am Tennengebirge (www.apartmany-heidi.cz)

 

Webové stránky

Informace o oblasti, cestopisy: www.amade.cz

Ubytování: www.apartmany-heidi.cz v St. Martin am Tennengebirge;

Nákup a servis kol: www.intersport-schneider.at v Altenmarktu. Obrovský výběr kol, špičková kvalita, osobní přístup.

Relaxace: www.thermeamade.at

Turistické zajímavosti

St. Martin am Tennengebirge (949 m) je idylická horská obec rozprostírající se mezi Dachsteinem a Tennengebirge na rozvodí řek Lammer a Fritz. Nabízí bezpočet výletů k horským salaším až 400 let starým a v zimě lyžování ve střediscích Ski Amadé a Dachstein-West.

Lammertalský prales v údolí Lammertal - "Lammertaler Wächter" (strážce Lammertalu) je 300 let stará jedle, která měří jen těžko uvěřitelných 48 m, a která tu stojí s mnoha dalšími obrovskými stromy v tzv. Lammertalském pralese (Lammertaler Urwald) mezi obcemi St. Martin am Tennengebirge a Lungötz. Jedná se o nejvyšší stromy v Rakousku! Je potřeba nejméně pět dospělých osob, aby bylo možné obejmout jeden kmen. Některé z nich jsou až 312 let staré!

Tennengebirge jsou pohořím nacházejícím se v Rakouských Alpách ve spolkové zemi Salcbursko u města Bischofshofen. Geograficky se hory zařazují do Východních Alp. Jedná se o vápencovou náhorní plošinu o ploše 60 km². Nad výškou 2000 m má plošina ještě rozlohu 37 km². Od roku 1982 je oblast prohlášena za chráněnou. Vzhledem k velkému výskytu vápence se zde nalézajá mnoho krasových útvarů - jeskyně, propasti atd. Na západě masivu nalezneme největší ledovou jeskyni na světě - Eisriesenwelt.

Postalm je druhou největší náhorní plošinou Evropy a zároveň největší rakouskou náhorní oblastí s chovem především krav a koní a výrobou vlastních produktů.  Postalm se vypíná v nadmořské výšce 1200 – 1900 m.n.m. V zimě je Postalm vyhlášené sněhovou jistotou, je zde lyžařské středisko vhodné hlavně pro rodiny a oblíbené tratě pro běžecké lyžování. Postalm spadá do horské oblasti zvané Lammertal jež je výběžkem západního Dachsteinu. Rozprostírá se mezi Wolfgangským jezerem (Wolfgangsee) a horským střediskem Abtenau.

Dachstein je horský masiv v Severních vápencových Alpách a zároveň jedna z vůbec nejznámějších alpských oblastí. Nejvyšší ze stovek jeho vrcholů, Hoher Dachstein (2995), je zároveň druhou nejvyšší horou Severních vápencových Alp. Politicky patří toto území sejným dílem do spolkových zemí Salcbursko, Štýrsko, masív Dachsteinu pak hraničí k spolkové zemi Horní Rakousko. Masiv Dachsteinu pokrývá území přibližně 20×30 km. Většinu plochy tvoří zvlněná náhorní plošina s mnoha krasovými jevy. Nejvyšší vrcholy se nachází na jejím okraji, a spadají zejména k jihu vysokými stěnami (až 1100 metrů) do údolí. Dachstein je také místem nejsevernějšího a zároveň nejvýchodnějšího zalednění v Alpách - ledovce a významnější ledová pole jsou Hallstattský, Velký Gosauský, Schladmingerský, Schneeloch, Malý Gosauský, Edelgriesský, Severní Torsteiu a Jižní Torstein.

Schladmingské Taury jsou nejnavštěvovanějším a nejvyšším nízkotaurským masivem. V jejich, více jak 50 km dlouhém, především skalnatém hřebeni najdeme odvážně formované štíty, množství tyrkysových jezer, vodopády, soutěsky. Nejvyšším vrcholem je Hochgolling 2863 m), nemající výškou široko daleko konkurenci a je také nejvyšším vrcholem Nízkých Taur.

Schladming (745 m) je slavné lyžařské letovisko (světová mistrovství) patřící do lyžařského sdružení Ski Amadé, leží na jižní straně Dachsteinu v údolí řeky Enns se 4 500 obyvateli. Schladmingu náleží titul města již od roku 1322. V dobách středověku se zde pracovalo převážně v dolech, kde se kutaly vzácné a barevné kovy. Tuto dobu zde připomíná mimo jiné městská brána a zbytky opevnění. Dnes ve starých historických domech nalezneme nákupní pasáže, restaurace, noční bary a kavárny. Zachovalé jsou kostely ze 16. a 17. století, evangelickým kostelem z 19. stol. apod. Hauser Kaibling je se svými 2015 metry nejvyšší horou střediska Schladming, lanovkami a vleky spojuje 4 sousedící vrcholy.

 

Archiv cestopisů »

   

© CK TRIP, s.r.o. 2021, design Marek Kotrouš, titulní foto MTB-GIGLACH-3095©Martin Huber, web VisionWorks

E-shop se sportovním oblečením a vybavením