Cestopisy » cykloturistika

ISTRIE

ISTRIE

V nohou máme necelých 15 km pozvolného stoupání, za zády moře, před sebou podzimem vonící vnitrozemí. Ještě poslední ohlédnutí: pod námi se rozprostřely kontury „chorvatské riviéry" Poreče, moře se jeví z naší perspektivy jako nekonečná síť s tisíci stříbrnými třpytkami, v dálce tušíme v mlžném oparu siluety pobřeží Apeninského poloostrova a vlevo od nás, tedy na jihu, vidíme souostroví Národního parku Brijuni, perlu mezi chorvatskými ostrovy, která je dodnes z větší části nepřístupnou baštou několika vyvolených. Brijuni je pozoruhodné souostroví, bohaté přírodními krásami, historií, ale i převratnými událostmi: Již v době antické zde měli svá honosná sídla bohatí Římané, na přelomu století si jej zvolili za místo pro rekreaci rakouští průmyslníci a šlechta, po 2.sv.válce se stalo letní rezidencí J.B.Tita a místem státních návštěv. Dnes přístupný největší ostrov Velký Brijun je Národním parkem, v jehož severní části je vyhlášené safari, v zálivu Verige lze obdivovat rozsáhlý římský komplex Villa rustica, táhnoucí se více než jeden kilometr podél pobřeží, dále Vilu Brijuniku, Bijelu Vilu a Jadranku, luxusní ubytování pro státní návštěvy. Toto vše jsme spatřili ze sedel kol na našem včerejším výletě. Se špetkou ironie vzpomínáme na tamní úzkokolejku s turisty ověšenými kamerami a na všudypřítomný přepych potvrzující vrtochy mocných, neschopných odolávat touze se odlišovat za každou cenu. Vše není jen minulost, současní chorvatští představitelé mají „k dispozici" nedaleký ostrůvek Vanga...

 
Podrobnosti
 
Maďarsko - země cyklistům zaslíbená

Maďarsko - země cyklistům zaslíbená

Maďarsko

... je země jako stvořená pro cykloturistiku.

Profil krajiny láká hlavně pohodové jezdce, kterým nejde v první řadě o výkony a současně vnímavé návštěvníky, kteří dokáží ocenit kulturní památky, které se zachovaly navzdory bouřlivým dějinám, ničivým válkám a častým osudovým zvratům. Najdeme památky 2000 let staré - z období Říše římské, dále stavby z doby tureckého panství 400 let staré, skvosty románského stavitelství. Oč umožňuje pohyb na kole intenzivnější prožitky, než jiné způsoby pohybu, o to více si na své přijdou všechny vaše smysly právě v Maďarsku, které je pestré, voňavé a chutné, ležérní a nonšalantní, rytmické a temperamentní, jindy zadumané, ale většinou veselé. Kolo je v Maďarsku běžným dopravním prostředkem. Nám však bude něčím víc: klíčem do zákulisí maďarského venkova, motorizovaným turistům nedostupného, do nitra zdravé a malebné přírody k pohostinným lidem i k sobě samým.

Okolo Neziderského jezera ZDE

Meandry Malého Dunaje ZDE
Rakousko-uherské radovánky ZDE
Pohodana kole ve vinicích a termálech ZDE

 

 
Podrobnosti
 
NEJZNÁMĚJŠÍ RAKOUSKÉ CYKLOSTEZKY

NEJZNÁMĚJŠÍ RAKOUSKÉ CYKLOSTEZKY

1.Podunajská cyklistická stezka

Klasická trasa vede po nejoblíbenější rakouské cyklistické stezce, která je nejstarší značenou cyklostezkou. sleduje stále po rovině oba břehy Dunaje a je celá asfaltovaná s vyloučením či omezením provozu motorových vozidel.
Tato akce je vysoce hodnotná po stránce nejen sportovní, ale i kulturní, a to pro všechny věkové i výkonnostní skupiny.

 

 
Podrobnosti
 
Údolími Zillertálských Alp

Údolími Zillertálských Alp

Hvězdicové cyklovýlety v srdci Tyrolska nás zavedou z údolí Innu do údolí říčky Ziller, které patří k přírodě nejzajímavější v Alpách a které se dále dělí na kratší údolí, do nichž po silničkách pronikneme. Pohled na kontrast sytě zelených pastvin se třpytem ledovců okolních třípůltisícových vrcholů nás bude lákat dál a výš.

Jízdu do kopce nám usnadní autobus a také kabinová lanovka.

Nabiti energií hor budeme sjíždět do údolí s upravenými městečky, jejichž pohostinní obyvatelé rádi nacházejí důvody k oslavám a teké v našich penzionech s vyhlášenou kuchyní příjemně završíme naše etapy. 

Do zájezdu ZDE

 
Podrobnosti
 
Spreewald - Blata

Spreewald - Blata

Blata/ Błota/ Spreewald vznikla v místě ledovcového praúdolí, které bylo vymleto vodami odtékajícími z čelní strany ledovců. Spréva později zanesla údolí pískem a jinými naplaveninami, ve kterých se rozlila do množství říčních ramen s malým spádem. K vyváření dalších ramen a struh pak přispěla i lidská ruka. Celkový počet ramen je asi 3 000 o celkové délce zhruba 500 km. Vzhledem k tomu, Blata se rozprostírají ve značné šířce až 16 km, není však síť říčních ramen v krajině příliš hustá. Kromě Sprévy jsou Blata napájena i malou říčkou Malksou, která pramení u Baršće a několika potoky, které stékají severním směrem z Dolnolužického hraničního valu. Blata se dělí na horní, zhruba mezi Chotěbuzí a Lubinem, a dolní, zasahující až k Lubuši a Nowowejsanskému jezeru. Rozsáhlejší a rozmanitější jsou horní Blata. Dolní Blata vynikají rozsáhlými lužními lesy a vodními plochami.

Do zájezdu Sprévská cyklostezka ZDE

 
Podrobnosti
 
Křížem krážem Chorvatskem

Křížem krážem Chorvatskem

Výlet do Národního parku Risnjak
Chorvatsko.

Při vyslovení tohoto jména se snad každému z nás vybaví azurové moře, vzduch vonící jihem, čisté řeky a nedotčená příroda v Národních parcích i mimo ně. Je to země protikladů: vysoké hory Dinárského pohoří s hlubokými lesy na severu přecházejí ve strmé útesy na pobřeží, padající ze stametrových výšek přímo do moře ..... tyto rozervané úseky pobřeží svírají mírné pláže, chorvatské „zlato".

Kam jen člověk z pobřeží pohlédne, tam spatří stovky ostrovů a ostrůvků, táhnoucích se podél hornatého pobřeží jako šňůra perel. Chorvatsko - to nejsou „jen" přímořská letoviska, byť různorodá. Jsou to i hluboké lesy Gorského kotaru, množství zámků, roztroušených po svazích Chorvatského Záhoří, nedozírná slavonská obilná pole, rybnaté řeky, termální prameny...
Do zájezdu Istrií křížem krážem ZDE

 
Podrobnosti
 
Pohoda na kole ve vinicích a termálech

Pohoda na kole ve vinicích a termálech

Pohodový začátek a konec sezóny na rakousko-maďarském pomezí nás provede po cyklostezkách vinicemi i rákosem kolem Neziderského jezera s nadprůměrným počtem slunečních dní. Kolem skvostného zámku Eszterházy ( "maďarské Versailles") se vydáme na jih krajinou modré frankovky do termálních lázní v Büku. Naší pozornosti jistě neuniknou stylové vinařské vesnice se svůdnými sklípky na trase. 

Do zájezdu  Pohoda na kole ve vinicích a termálech ZDE

 
Podrobnosti
 
Na kole podél řeky Enns

Na kole podél řeky Enns

Můj letošní první zájezd mířil do Rakouska na cyklostezku vedoucí podél řeky Enns pořádaný CK Trip. Na této trase jsem se před osmi rokama zaučoval a tak jsem se na ni jako již ostřílený průvodce znovu těšil.

Do zájezdu ZDE

 
Podrobnosti
 
MTB speciál – poměrně drsná záležitost!

MTB speciál – poměrně drsná záležitost!

Trasy určené nadšeným vyznavačům horských kol, znalých jízdy v terénu a s fyzickou kondicí, která drsným bikerům umožní překonat značné výškové rozdíly a dostat se tak do míst, na první pohled kolům nepřístupných.

Odměnou za náročná stoupání jsou fantastické výhledy do dáli i do hloubky a hlavně parádní sjezdy.
Každá hornatá země má své nádherné terény pro horská kola.

Z hlediska přírodních krás a vzdálenosti z ČR se jako nejatraktivnější jeví Alpy a Dolomity.

 
Podrobnosti
 
Vinice a termály z Köszegu

Vinice a termály z Köszegu

Náš cíl je však jiný...

míříme do lázní Bük, jednoho z nejmladších v Maďarsku.

Jeho historie se začala psát před necelými 30 lety, kdy hledači vody narazili čirou náhodou na termální prameny s vysokým podílem minerálů léčících hlavně poruchy pohybového ústrojí a využívaných v poúrazové terapii. ...
Do zájezdu Pohoda na kole ve vinicích a termálech ZDE

 
Podrobnosti
 

Nalezeno cestopisů: 63, zobrazeno: 31-40
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7]

   

E-shop s umyvadly, parapety a deskami z litého mramoru.