Cestopisy » lyžování

 

Silvretta-Skiaréna aneb lyžování bez hranic mezi rakouským Ischglem a švýcarským bezcelním pásmem Samnaun

                                                                              Text Mgr. Irena Špringlová

Velehorské středisko superlativů s bezkonkurenční atmosférou a sněhovou jistotou od listopadu do května nabízí dokonalé lyžování mezi švýcarským Samnaunem (s dvouposchoďovou kabinovou lanovkou) a rakouským Ischglem. Okuste na vlastní kůži exkluzivitu i snobství této snad nejlepší lyžařské oblasti, využívající francouzských zkušeností spolu s rakouskou a švýcarskou tradicí a precizností!

 

Pokračování
 
 

Střípky z historie horské vesnice St. Martin am Tennengebirge

Z kroniky obce vybraly Magda Stehnová a Irena Špringlová

St. Martin leží v nadmořské výšce 947 m, je rozvodím řek Lammer a Fritzbach a skládá se ze dvou částí – St. Martin a Lammertal.
Nejvyšším vrcholem na území obce je Fritzerkogel (2363 m), nejnižší část obce je u ústí potoka Haslangerbach v 818 m.
Stavení sedláků se rozkládají v nadmořské výšce 830-1197 m.
Vesnice je obklopena několika horskými masívy – Tennengebirge, Stuhlgebirge a téměř dvoutisícovými vrcholy Koreinhöhe, Frommerkogel a Gerzkopf.

Pokračování
 
 

Salzburské Perchty

Salcburské Perchty

V předvečer Tří králů bouchají na dveře v Salcbursku nevšední hosté bájemi opředené obří germánské nadpozemské bytosti , které se svým průvodem procházejí zemí a přinášejí plodnost a požehnání přicházejícího roku: PERCHTY.

Pokračování
 
 

Advent, zvoníci a masopust v Solné komoře

Irena Špringlová irena@ck-trip.cz

Kouzelné období Adventu zve k návštěvě mnoha romantických adventních trhů. Za návštěvu stojí pozoruhodné vánoční trhy v Mondsee na náměstí a v křížové chodbě kláštera. Velkolepým zážitkem jsou snad nejkrásnější adventní trhy v Rakousku na jezeře Wolfgangsee, na jehož hladině září 16metrová lucerna a adventní lodě spojují vánoční nazdobený St. Gilgen s barokními adventními trhy, pohádkový Strobl s mnoha betlémy, romantický St. Wolfgang s obřími vánočními branami a lucernami... Každé z městeček nabízí adventní trhy i spoustu zvláštností: St. Gilgen rodný dům Mozartovy matky; Strobl zve k pohlazení živá zvířátka, výstavu betlémů, plovoucí adventní stánek... St. Wolfgang láká k výjezdu zubačkou na vyhlídkový vrchol Schafberg. Světoznámé lázeňské letovisko Bad Ischl zve k procházce historickým městem s císařskou vilou s parkem, k návštěvě slavných kaváren a vánočních trhů v kolonádě. V Traunkirchenu můžete navštívit maličký vánoční trh na nádvoří kláštera, doprovázený chórovým zpěvem, ale velkolepým zážitkem adventními trhy na vodním zámku Orth na jezeře Traunsee a na náměstí v Gmundenu.
Foto: kleinezeitung.at

Pokračování
 
 

Hintertux-ledová koruna Zillertalu

Přírodní krásy Zillertalu vystihuje legenda, kterou s naivní hrdostí vyprávějí místní: když Stvořitel modeloval nejkrásnější kouty Země a zrovna nevěděl, jak dál, tak se na chvilku zastavil a přemýšlel. Jak pokračovat? Snad mořem s krásným písčitým pobřežím, lemovaným palmami? Dostal ale lepší nápad, jak dotvořit pozemský ráj. Vymodeloval překrásné hory, zčásti zaledněné, zčásti skalnaté, vystupující vysoko nad údolí, a tomuto ráji dal jméno Zillertal.

Pokračování
 
 

Ski-Welt Wilder Kaiser – lyžařský gigant opět triumfuje!

Text: Irena Špringlová, irena@ck-trip.cz
Foto: Tourismusverband SkiWelt Wilder Kaiser, Hohe Salve

Ski Welt Wilder Kaiser byl již čtyřikrát vyznamenán jako nejlepší lyžařská oblast na světě! V uplynulé sezóně obhájil prvenství udělené prestižním ADAC-Skiguidem jakožto lyžařská oblast s nejlepším poměrem ceny a kvality lyžování v Rakousku. Nezávislí, ale přísní měřiči kilometrů tratě Ski Weltu přeměřili a potvrdili, že se svými 279 km sjezdovek tvoří nejrozsáhlejší skutečně propojenou lyžařskou oblast Rakouska.
VIDEO z oblasti SkiWelt naleznete ZDE

Pokračování
 
 

Korutany - Gerlitzen

První 8místná sedačková lanovka Korutan na Gerlitzenu!

Nejjižnější spolková země Rakouska je skvěle vybavena na všechny zimní sportovní potěšení perfektně upravené sjezdovky, nadprůměrné množství slunečných hodin, skvostné akce a připraveny jsou i nové, atraktivní nabídky. DO ZÁJEZDU ZDE

Pokračování
 
 

Lyžařská oblast Dachstein-West

Dachstein-West se rozprostírá uprostřed pohádkové krajiny s jemnými konturami svahů na úpatí Dachsteinu (2995 m) mezi Solnou komorou a Taurami, v sousedství Ski Amadé. Rozkládá se na území spolkové země Horní Rakousko a Salcbursko. Nabízí 140 km sympatických sjezdovek, propojených moderními lanovkami do lyžařské houpačky Annaberg-Zwieselalm-Russbach. Příznivé ceny, příjemně nízká návštěvnost, mírné a středně náročné svahy osloví zejména lyžaře-pohodáře a rodiny. Mezi českými lyžaři je lyžařské středisko Dachstein-West velmi oblíbené pro kvalitní lyžování, ale i pro sněhovou jistotu od prosince do dubna, pro blízkost a snadnou dostupnost z Čech a samozřejmě pro dobré ceny. Děti se mohou zdokonalit v lyžování v Medvědím kempu (5 dětských vleků) nebo počkat na rodiče ve školce ve Špaččím hnízdě. Výzvou pro sportovní lyžaře je strmý „kanon" (Kanonenrohr), či 4 km dlouhý sjezd z Zwieselalmu s 1200 m převýšení. Pohodu a výhledy slibuje 16 rustikálních horských chat (mj. Jablonecká chata – Gablonzerhütte).

Na nových Gaudipisten, tedy sjezdovkách se zábavnými úkoly, zažijete legraci, rock´n´roll, free style, boule, rychlost na 67% sklonu nebo si projedete měřený slalom zdejšího rodáka, nejlepšího lyžaře světa roku 2013, Marcela Hirschera – vše zdarma!

Pokračování
 
 

Běžecké tratě v St. Martin am Tennengebirge

Severské sportovní zážitky v Salcbursku
Běžecké lyžování v Lammertalu
V St. Martinu je vám k dispozici přes 40 km upravovaných běžeckých tras lehké až střední náročnosti. Do sítě běžeckých stop můžete nastoupit bezprostředně u Pensionu Heidi.
Více ZDE

Pokračování
 
 

Ski-Welt Wilder Kaiser – střípky z kroniky

- Lanovkou na nejvyhlídkovější vrchol Rakouska

- Na lyžích kolem nejvýše položeného kostela v Rakousku

- Několikakilometrová sjezdovka bývalými chmelnicemi

Lyžování v lyžařské oblasti Ski Welt Wilder Kaiser si rozhodně nenechejte ujít. Ski Welt byl již čtyřikrát vyznamenán jako nejlepší lyžařská oblast na světě! V uplynulé sezóně obhájil prvenství udělené prestižním ADAC-Skiguidem jakožto lyžařská oblast s nejlepším poměrem ceny a kvality lyžování v Rakousku.
DO ZÁJEZDU ZDE

Pokračování
 
 

Lyžařská oblast Dachstein-West

Tradiční sněhová jistota od prosince do dubna, blízkost ČR, příjemně nízká návštěvnost a dobré ceny posouvají Dachstein-West mezi nejosvědčenější střediska CK TRIP! Dachstein-West se rozprostírá uprostřed pohádkové krajiny s jemnými konturami svahů na úpatí Dachsteinu (2996 m) mezi Solnou komorou a Taurami, v sousedství Ski Amadé. Nabízí 140 km sympatických sjezdovek, propojených moderními lanovkami do lyžařské houpačky Annaberg-Zwieselalm-Russbach.
Příznivé ceny, příjemně nízká návštěvnost, mírné a středně náročné svahy osloví zejména lyžaře-pohodáře a rodiny. Děti se mohou zdokonalit v lyžování v Medvědím kempu (5 dětských vleků) nebo počkat na rodiče ve školce ve Špaččím hnízdě. Výzvou pro sportovní lyžaře je strmý „kanon" (Kanonenrohr), či 4 km dlouhý sjezd z Zwieselalmu s 1200 m převýšení. Pohodu a výhledy slibuje 16 rustikálních horských chat (mj. Jablonecká chata – Gablonzerhütte).

Do ZÁJEZDU Dachstein West ZDE
Více o tomto CESTÁŘI naleznete ZDE

Pokračování
 
 

Ledovec Mölltal + Glockner Dolomiten

Ačkoliv cesta Mölltalským údolím patří k nejstarším v celých Alpách, patří toto nejvýše položené lyžařské středisko v Korutanech k nejmladším.

První lyžaře mohla lyžařská oblast nad obcemi Flattach a Mallnitz přivítat teprve v roce 1987, kdy byly na ledovci Wurtenkees pod 3122 m vysokým Schareckem postaveny lanovky.

Pokračování
 
 

Familien-Skigebiet St. Martin

Rodinné i sportovní středisko Familien-Skigebiet St. Martin am Tennengebirge
Malé, ale výtečné, leží za humny Pensionu Heidi
Speciální ceny skipasů pro CK TRIP (13-17 EUR/den!)
Letos nový FUN PARK u vleku za Pensionem Heidi
Zdarma pronájem svahu pro kluby, firmy...
Kolébka šampionů - lyžoval zde rodák Marcel Hirscher, nejlepší lyžař loňské zimy a mistr světa ve slalomu!
Více informací  naleznete ZDE

Pokračování
 
 

SKICIRKUS SAALBACH - HINTERGLEMM VČERA A DNES

...aneb nelehká cesta chudé pohorské vesničky k lyžařskému středisku světové úrovně
Text a foto: Irena Špringlová pro Lidé a země (irena@ck-trip.cz)

Při letmém pohledu na rakouské Alpy se údolí Glemmtal snadno přehlédne. Zkušení cestovatelé a ambiciózní lyžaři ale vědí, že se Glemmtal zařezává západním směrem od spojnice mezi známými letovisky Zell am See a Saalfelden. Údolí sleduje horní tok řeky Saalach a je z obou stran lemováno pastvinami "travnatého pohoří", Grasberge, vklíněného mezi centrální Alpy, tedy Taury, či jak místní říkají Keesberge ("ledovcové hory"), a mezi mohutné masívy východních vápencových Alp, nazývaných pro svůj holý, skalnatý vzhled Steinberge. Dlouhé, zatravněné svahy hlubokého údolí a jeho specifické klima jakoby předurčovaly glemmtálské obce Saalbach a Hinterglemm stát se lyžařským střediskem světového významu.
DO ZÁJEZDU SAALBACH-HINTERGLEMM zde
Více O CESTOPISU ZDE

Pokračování
 
 

Skicirkus SAALBACH - HINTERGLEMM včera a dnes

Aneb nelehká cesta chudé pohorské vesničky k lyžařskému středisku světové úrovně.
Vyhlášené dobré sněhové podmínky, umožňující dlouhou lyžařskou sezónu, se dnes setkávají s nadšením lyžařů. Jinak tomu bylo v dobách, kdy lyže a cestování byly velkou neznámou. Tehdy bohatství sněhu proklínali horští sedláci, jimž ztěžovalo beztak náročnou práci a dlouhé zimy hrozily nedostatkem potravy pro dobytek.

Do zájezdu Saalbach-Hinterglemm ZDE

Pokračování
 
 

Kouzlo horských chat

Kouzlo horských chat

Samozřejmě, že si každý člověk o dovolené, byť zimní, přeje krásné počasí. Ideální počasí je v představě lyžaře kombinací čerstvého sněhu, modré oblohy, bezvětří, teploty kolem nuly; tedy kombinace velice vzácné. Dnes skutečně není ideální lyžařské počasí: sněží tak hustě, že se zdá být šero. K tomu ještě fičící vítr nutí každou chvilku přerušovat provoz lanovek. Lyžaři se staženými šusťákovými kapucemi, ze kterých vykukují jen lyžařské brýle, se nekoordinovaně spouštějí ze svahu. Každý pokus o kloudný oblouk po chvíli zmaří zrádná návěj sněhu. Ne, tomu se nedá říkat lyžování pro radost...

 

Pokračování
 
 

Ski Amadé

Lyžařský přelud? Nikoliv: Ski amadé!

Rakousko a lyžování jsou dva neoddělitelné pojmy. Lyžovat zde umí každý již od útlého dětství, čápům ze zavinovačky vykukují lyžičky ana téma lyžování si tu můžete popovídat prakticky s kýmkoliv. S trochou nadsázky lze říci, že na úspěších lyžařských hvězd spočívá rakouské národní sebevědomí. Pro české lyžaře je Rakousko nespornou alpskou jedničkou. SKIMAPY ZDE

Pokračování
 
 

Skialp Crans Montana - na lyžích mezi nebem a zemí

Skialpinismus je nejpřirozenějším způsobem pohybu na lyžích v horách, je vyváženou kombinací výstupů a sjezdů, útrap i blaha, vytrvalé trpělivosti a bouřlivých odměn. Trpělivost, cílevědomost, velkou fyzickou kondici, ale i zkušenost v pohybu ve vysokých horách si vyžadují nelehká stoupání, kdy je často potřeba zatnout zuby a sladit dech s rytmem svých kroků, které zvolna míří k vrcholu. Během úmorného výstupu se hlavou honí nejrůznější myšlenky, vzpomínky, představy. Závratné pohledy zpět do údolí jsou snad to jediné, co skialpinistovo srdce během výstupu potěší.

Pokračování
 
 

Salcburský rok v zrcadle tradic

Pinzgau je salcburská župa, pyšnící se překrásnou alpskou krajinou, korunovanou množstvím třítisícových vrcholů. Těžké životní podmínky se odrážejí na zvycích a tradičních slavnostech, které se dodnes s láskou udržují.

Pokračování
 
 
 
 

Historie lyžování v Rakousku

V Rakousku se již od nepaměti vedou spory o to, kde vlastně vzniklo lyžování. Celá Evropa sice prvenství přiznává severským zemím, ale ne už tak Rakušané. Například salcburští příznivci shromažďují průkazný materiál o vzniku lyžování v Salcbursku, kterým by předčili "tyrolskou hypotézu". Ani s jedněmi, ani s druhými zase nesoupeří pyšné Vorarlbersko. Nestojí mu to prostě za to, neboť mu je nad slunce jasné, odkud lyžování pochází...

Pokračování
 
 

Zillertal

Přitažlivost okolních hor je dána především smělou a mohutnou stavbou vrcholů a hřebenů, které ostře kontrastují s rozsáhlými plochami firnovisek a ledovců. Nejmarkantnějším vrcholem je Olperer, vysoký 3476 m.Zillertalské údolí je téměř 30 km dlouhé. Nachází se ve východní části Tyrolska a táhne se podél stejnojmenné řeky, chráněné ze všech stran třítisícovými Zillertalskými Alpami, pouze na jih je otevřené do údolí Innu. Horní část Zillertalu se rozděluje na čtyři údolíčka, kterým místní říkají Gründe: Zillergrund, Stillupgrund, Zemmgrund a Tuxertal. Ve dvou z těchto údolí byly vybudovány přehradní nádrže, napájené vodou z ledovců. Ledovec Hintertux je využíván lyžaři po celý rok. Lanovka zde vede až do výšky 3250 m - nejsou to snad ideální předpoklady pro prašan? Ledovcový areál je vybaven 18 vleky a lanovkami s kapacitou 25 000 lyžařů za hodinu.

DO ZÁJEZDU ZDE

Pokračování
 
 

Lyžování v Rakousku

Rakousko a lyžování jsou dva neoddělitelné pojmy. Rakouské děti i někteří turisté věří pohádkám o tom, že v Rakousku čápi přinášejí děti a ty již mají na nohou lyžičky, které vykukují ze zavinovačky... Lyžovat zde umí každý již od útlého dětství a na téma lyžování si tu můžete popovídat prakticky s kýmkoliv: s majitelkou zapadlého penzionu, s úspěšným obchodníkem, s listonošem, s trafikantkou, ve frontě u přepážky na bance atd.

Pokračování
 
 

LUNGAU - zimní pohádka aneb tajný tip pro české lyžaře

Přirozená pohostinnost obyvatel, sluneční paprsky na jižní straně Alp, romantické vesničky, ve kterých dodnes tvoří kostel a hospoda centrum, panenská alpská příroda - to je Lungau.

DO ZÁJEZDU ZDE

Pokračování
 
 

Heli-skiing nad Zermattem

Světoznámé středisko Zermatt leží v bezprostřední blízkosti italských hranic v dvojjazyčném kantonu Wallis na jihu Švýcarska ve výšce 1.616 m.n.m., na úpatí vrcholů zvučných jmen jako Matterhorn a Monte Rosa.

Pokračování
 
 

Jizerské hory v bílé stopě aneb ...

... běžkařské zájezdy z osady Jizerka a sobotní výlet do polského běžkařského ráje Jakuszyce

Z MALÉ JIZERKY NA BĚŽKÁCH

Lyžování v Alpách je úžasná věc. Moderní lanovky, co vás za chvíli vyvezou skoro až do oblak, nekonečné sjezdy a dech beroucí výhledy z majestátních horských masívů… Těžko byste hledali srovnání mezi českými lyžařskými středisky.

Pokračování
 
 

Za bílou krásou ledovců: Ortler

ORTLER/ORTLES - KRÁL NÁRODNÍHO PARKU STILFSERJOCH/STELVIO

Příkré, ledem pokryté stěny, jejich třpyt a majestátně působící krása, vznešenost horských tvarů, ale také hrdá atmosféra jedinečnosti a nedostupnosti ledového království této horské skupiny jsou pocity, kterým se člověk při pohledu na "krále" Ortlera/Ortlese neubrání.

Pokračování
 
 

NOVINKY Z TYROLSKA

A je to tady: Průlomu v letitém zákazu výstavby nových lanovek v Rakouských Alpách dosáhla letos nově propojená tyrolská lyžařská střediska Fiss-Ladis-Serfaus a zillertálské obce Zell am Ziller-Königsleiten-Gerloß.Po boomu budování lyžařských středisek v 70. a 80. letech následovalo "ekologické" období, kdy bylo možné investovat do modernizace lyžařských středisek, v žádném případě však do jejich rozšiřování. Této uvědomělé vlně vděčí rakouská střediska za nejmodernější technické vybavení, dokonale fungující infrastrukturu a nejrůznější detaily, zpříjemňující návštěvníkům pobyt. Kvetoucí lyžařský průmysl pochopitelně vybízel k dalšímu budování lanovek, či přímo k vzájemnému propojování lyžařských středisek po vzoru již existujících lyžařských cirkusů, ski-safari atd. Tyto záměry však vždy skončily nejdále v šuplíku příslušného zemského úředníka, obhajujícího "zelený" zákaz. Iniciátoři těchto projektů snadno získávali podporu lyžující veřejnosti zakreslováním svých záměrů do lyžařských plánků sjezdovek; někde lze dokonce i v terénu vidět již připravené betonové patky plánované lanovky. Tento ekologický trend trvá nadále. Bohužel nebo bohudík? Na tuto otázku těžko kdy naleznou shodnou odpověď ochránci přírody a lační investoři. Jednoznačná je ale skutečnost, že v sezóně 1999-2000 se mohou lyžaři v Tyrolsku radovat ze dvou exkluzivních novinek:

DO ZÁJEZDU ZDE

Pokračování
 
 

SILVRETTA - Skiaréna

aneb lyžování bez hranic mezi rakouským Ischglem a švýcarským bezcelním pásmem Samnaun
"Duty free" ve sněhu!

DO ZÁJEZDU ZDE

Pokračování
 
 

Východní Tyroly

Východní Tyroly = „OK“

Velehorský ráz, široké, dlouhé a až nepochopitelně liduprázdné sjezdovky a také příznivé ceny jsou hlavními lákadly Východních Tyrol, Osttirol. Snad jediný nedostatek – roztroušenost lyžařských středisek, na něž platí společný skipas – lehce proměníme ve výhodu tím, že navštívíme každý den jiný areál.

Do zájezdu Glockner Skisafari ZDE

Pokračování
 

Nalezeno cestopisů: , zobrazeno: 1-10
[1] [2] [3]

   

© CK TRIP, s.r.o. 2021, design Marek Kotrouš, titulní foto MTB-GIGLACH-3095©Martin Huber, web VisionWorks

KP Papír -papírnictví a kancelářské potřeby nabízí široké spektrum papírnických potřeb pro Vaši kancelář, domácnost i do školy.