Přes nově otevřený přechod Orle za krásami polských Jizerek

Přes nově otevřený přechod Orle za krásami polských Jizerek Za doprovodu průvodce a naší věrné pojízdné základny – autobusu se speciálním krytým přívěsem na kola – se vypravíme poznávat polskou část Jizerských hor!

Po úspěšném premiérovém cyklovýletu do srdce Žitavských hor Vás CK TRIP zve na další akci z připravovaného seriálu cyklovýletů po Libereckém kraji a Euroregionu Nisa. V sobotu 20.srpna 2005 se za doprovodu průvodce a naší věrné pojízdné základny – autobusu se speciálním krytým přívěsem na kola – vypravíme poznávat polskou část Jizerských hor! Autobus nás vyveze do nejvýše položené osady Jizerských hor, na Jizerku (861 m) na úpatí dominantního vrcholu Bukovec (1005 m), odkud se na kolech vydáme k našim polským sousedům přes nově otevřený hraniční přechod Jizerka-Orle, ležící na soutoku Jizerky s Jizerou. V místech kde se dnes nachází lávka přes Jizeru, pravděpodobně přecházeli řeku již v 17. století. Pohnutá historie tohoto místa však vypráví nejen o původní dřevěné lávce, využívané skláři i turisty mezi tehdejším Pruskem a Rakouskem, ale i o železobetonovém mostě z počátku 20. století.

Po uzavření hraničního přechodu po 2. světové válce se svých prvních turistů nově vystavěný dřevěný most dočkal až 15. července tohoto roku. A nás tak po překonání prvních kilometrů po méně pohodlných turistických cestách přivítá krásná cyklostezka polskou částí Jizerských hor vedoucí podél Jizery do lázeňského městečka Świeradów-Zdrój, jehož čtyři prameny byly známy již v 16. století. Přes další neveliké lázně Czerniawa-Zdrój, obec Pobiedna s barokním palácem, založenou v 17. stol. pro české exulanty a nakonec rozsáhlou obec Świecie se zříceninou hradu dorazíme do Leśna na řece Kwise, jehož střed města zdobí řada původních barokních domů z 18. století. Lehce znavené nohy a tělo osvěžíme v chladivé vodě přehrad Leśnianskie a Zlotnickie Jezioro, oblíbených zvláště surfaři. Kromě koupání se nabízí i návštěva hradu Czocha na žulové skále na jižním břehu Leśnianskie přehrady na řece Kwise. Od hradu a od přehrad dále, pustíme se do druhé části naší etapy, která nás zavede nejprve do starého tržního místa Mirsk, kdysi centra obchodu a tkalcovství. Silničkou lemující řeku Kwisu se pak navrátíme do lázní Świeradów-Zdrój, z nichž budeme pokračovat do Jakuszyce, části největšího letoviska západních polských Krkonoš Szklarske Poreby. Přes hraniční přechod Novosvětský průsmyk proklouzneme zpátky do vlasti a náš cyklovýlet zakončíme ve středisku turistiky a zimních sportů v západních Krkonoších v Harrachově, odkud nás autobus po ušlapaných cca. 60 km v podvečer odveze zpět.

Pro náročnější cyklisty a bikery se nabízí kromě základní provázené trasy vedoucí z větší části po cyklostezkách a silničkách i technicky náročnější alternativní trasy po turistických cestách a řada možných odboček. Ke zdolání přímo vyzývá např. od projížděné trasy nedaleko vzdálený Smrk, se svými 1124 m nejvyšší hora českých Jizerských hor, na jehož vrcholu se schází hranice Polska a České republiky, kdysi hranice tří zemí Čech, Slezka a Lužice. Výhledy z nově postavené rozhledny na Smrku určitě nechají rychle zapomenout na náročnější stoupání na vrchol. Trasa se touto odbočkou dá prodloužit cca. o 12 „výživných“ kilometrů. Vzbudili jsme Váš zájem a cyklistický apetit poznávat krásy polských Jizerských hor ze sedla kola? Neváhejte a kontaktujte Vaší sportovní cestovní kancelář…

 
 

Archiv cestopisů »

   

© CK TRIP, s.r.o. 2024, design Marek Kotrouš, titulní foto MTB-GIGLACH-3095©Martin Huber, web VisionWorks

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím
Nastavení cookies