Ski Amadé

Ski Amadé

Lyžařský přelud? Nikoliv: Ski amadé!

Rakousko a lyžování jsou dva neoddělitelné pojmy. Lyžovat zde umí každý již od útlého dětství, čápům ze zavinovačky vykukují lyžičky ana téma lyžování si tu můžete popovídat prakticky s kýmkoliv. S trochou nadsázky lze říci, že na úspěších lyžařských hvězd spočívá rakouské národní sebevědomí. Pro české lyžaře je Rakousko nespornou alpskou jedničkou. SKIMAPY ZDEToto tvrzení potvrzují v prvé řadě překrásné lyžařské terény a vše, co k tomu patří. Výhodná je navíc nevelká vzdálenost k našemu jižnímu sousedovi – např. jen pouhá hodina jízdy z Mozartova města Salcburku dělí lyžaře od hlavního hřebene Alp a od Ski amadéjedné z nejmodernějších a nejrozsáhlejších lyžařských oblastí Alp. Českým lyžařům je navíc blízká také „národní povaha“ Rakušanů, podložená několika staletími společných dějin. Jejich srdečnost vytváří v lyžařských střediscích atmosféru pohody a radosti ze života. Tato atmosféra je jedinečná rakouská „specialita“. Všechny superlativy, týkající se lyžování v Alpách, objevíte v turistických oblastech Rakouska v nejdokonalejší podobě. Lyžařský zájezd Ski Amadé

ski amade

Příkladnou péči o sjezdové tratě, která v jiných alpských zemích nemá obdoby, ocení jak nároční lyžaři, kteří ve svých obloucích najdou díky fantastickému podkladu dlouho vytouženou dokonalost, tak i lyžaři nesmělí a děti, jimž v ideálních podmínkách stoupne lyžařské sebevědomí, podložené snáze osvojenými dovednostmi a citem pro sníh a skluz. Kde také jinde, než na vzorně upraveném svahu, by si člověk mohl lépe „vypilovat“ techniku?

ski amade

Na denně upravovaných sjezdovkách se cítí dobře začátečníci i závodní lyžaři. Velkolepost rakouských lyžařských středisek spočívá v rozsahu lyžařské oblasti, tedy ve velkém výběru dokonale upravovaných sjezdových tratí všech stupňů náročnosti, které jsou vzájemně propojeny moderními lanovkami a vleky do t. zv. lyžařských houpaček, safari, cirkusů, kolotočů apod., což umožňuje lyžování vyšší, jinde nepoznané dimenze. A navíc: Díky vysoké přepravní kapacitě se nečekají fronty.

Ski amadé sdružuje původně samostatné lyžařské oblastí: Salzburger Sportwelt, Schladming-Dachstein, Gastein, Hochkönig a Großarltal. Jediný skipas tak otevírá každému lyžaři 860 km denně upravovaných sjezdovek a 270 lanovek a vleků.

ski amade

Každý lyžař a snowboardista – od začátečníka až po závodníka – zde najde spousty sjezdovek různé náročnosti: 145 sjezdovek je „modrých“, tedy lehkých (280 km), 181 sjezdovek je „červených“, tedy středně náročných (483 km) a 30 sjezdovek je „černých“, náročných (97 km). Výuku dětí navíc usnadňují a zpestřují „kouzelné“ koberce, speciální výukové kolotoče a dětské vleky.

Salzburger Sportwelt

Salzburger Sportwelt se mezi lyžaři těší vysokému kreditu. Vznikl v roce 1988, kdy pod tehdejším názvem Salzburger Sportwelt
Amadé došlo ke sloučení několika do té doby samostatných středisek. Od tohoto převratného roku měli lyžaři k dispozici hned 350 km sjezdovek na jeden skipas. Osobitý vztah k salcburskému rodákovi W. A. Mozartovi nelze přehlédnout – maskotem oblasti je usměvavý andílek připomínající malého Wolfganga, lanovky nesou názvy „Papageno“ či „Flying Mozart“.

Lyžařské houpačky Zauchensee-Flachauwinkl-Kleinarl a Flachau-Wagrain-Alpendorf nabízejí nejen 46 km dlouhé a velmi široké sjezdovky, ale i celo­denní lyžařské „výlety“, při kterých nemusíte opakovat jedinou jízdu na stejné trati. Každé z devíti středisek Amadé má svou osobitou tvář a slavného rodáka: sportovní Zauchensee - rodiště Michaela Walchhofera; romantický Kleinarl - bydliště lyžařské legendy, nejúspěšnější zimní sportovkyně na světě, Annemarie-Moser-Proll, která vyhrála celkem 62 závodů světového poháru a šestkrát držela nad hlavou kříšťálový glóbus za vítězství světového poháru FIS; moderní Flachau proslavené Hermannem Maierem a závo­dy Světového poháru

ski amade

Kleinarl se díky největšímu snowparku v Evropě, „Absolut-parku“ stal Mekkou pro snowboardisty.

Samozřejmě, že ve Sportweltu myslí na každém kroku i na rodiny s dětmi. Např. ve znovuzrozené lyžařské obci Eben se letos investovalo do nové sedačkové lanovky, ale také do nového „dětského světa“. Podtrženo sečteno – nelze než souhlasit s nejvyšším možným oceněním (5 hvězdiček), kterými Sportwelt ohodnitili experti z prestižního ADAC skiatlasu.

Schladming: Dachstein-Tauern-Region

Schladming byl živým městečkem již za středověku, kdy zde tisíce horníků dobývali ve zdejších horách stříbro, měď a zinek. Městská brána i zbytky opevnění tuto dobu připomínají. Dnes se v historickém městečku hemží turisté, kteří ve zdejších horách nehledají rudy, nýbrž jiný poklad: zrolbovaný sníh...

Velkorysé propojení 4 dominantních vrcholů s tratěmi světových pohárů Reiteralm – Hochwurzen – Planai – Hauser Kaibling nadchne všechny lyžaře a má co nabídnout i těm nejnáročnějším. S ultramoderními středisky Planai, Reiteralm a Haus kontrastuje stejně kvalitní, ale poklidnější Hochwurzen. Příznivci statistiky ocení možnost získání historie svého lyžařského dne – počet ujetých kilometrů, převýšení... Skipas platí též na dachsteinský ledovec (2700 m, vrchol 3004 m) s celoročním lyžováním a s velkolepou vyhlídkovou platformou "Dachstein Sky Walk , která odvážně přesahuje přes skalní hranu a nabízí vzrušující pohled do údolí.

ski amade

Další raritou je ledový palác, který návštěvníky zavede do nitra ledovce.

Tajným tipem pro odpůrce masového lyžování budiž lyžařské svahy na Rittisbergu, Fageralm, Galsterbergalm a Stoderzinken. Zpestřením je sáň­kování na 7 km dlouhé přírodní dráze z Hochwurzenu. Podél sjezdovek na lyžaře číhá 87 horských chat s neodolatelnými štýrskými specialitami.

Ti, kteří chtějí za lyžařským dnem udělat pořádnou tečku, se scházejí v největší chatě pro Après-Ski v Evropě, Hohenhaustenne ve Schladmingu. Léčivý účinek zdejších termálních pramenů ocenili již Keltové, Římani, jakož i mnoho evropských o aijských panovníků. Dnes vedle termálů nabízí Gasteinské údolí špičkové lyžování v srdci Vysokých Taur. Představuje čtyři střediska, která se od sebe liší pojetím lyžování i atmosférou.

Na začátku údolí lyžaře vítá Dorfgastein, spojený lanovkami a sjezdovkami s příjemně nízkou návštěvností a pohodovou atmosférou. Lázeňský Badgastein s do­minantou Stubnerkogelu (2246 m) je přes údolí Angertal propojen s vrcholy Schlossalm a Hohe Scharte (2373 m) tyčícími se nad honosným Bad Hofgasteinem.

ski amade

Lyža­řské terény této části Gasteinu jsou náročnější, nabízejí „francouzsky velehorské lyžování“ a po lyžování velkolepé termální lázně. Ryze sportovní lyžování nabízí Sportgasteinu, kolem jehož 6 km lanovky se táhne šest sjezdovek dlouhých 68 km s 10001500 m převýšení!

Ve střediscích Gasteinského údolí vás nikdy nezaskočí ospalá atmosféra. Tak např. 14. února 2009 při  Red Bull Playstreets spatří návštěvníci spektakulární freestylovou show přímo na střechách domů v Bad Gasteinu. Pozoruhodné kompoziční spojení termálů a lyžování slibuje Snow Jazz Festival, který se  konal 20.-29. března 2009.

Hochkönig

Kouzelná lyžařská oblast s kulisou majestátního masívu Hochkönigu je tajným tipem pro lyžaře - udiví vzácnou kombinací kvality, pohody a nízké návštěvnosti. Mühlbach am Hochkönig platí za jednu z kolébek lyžování: již na konci 19. století se zde krom lyžujících myslivců, lesníků, pošťáků a pašeráků objevili muži z měst, kteří měli lyže nikoliv pro usnadnění chůze za prací v horách, nýbrž pro zábavu, pro lyžování. A tak byl již 25. 12. 1902 poprvé lyžaři zdolán vrchol Hochkönigu (2941 m). Tento vrchol s chatou Matrashaus je dodnes oblíbeným cílem skiaplinistů. V Mühlbachu založil roku 1923 známý lyžař Peter Radacher 1. lyžařskou školu v Salcbursku. Jeho svěřenec, Buwi-Sepp Bradl, jako první skokan na světě prolomil legendární hranici 100 metrů.

Proslulá se tato oblast stala díky své sněhové jistotě. Nejmladší ze salcburských lyžařských houpaček spojuje pět údolí s poetickými obcemi Mühlbach, Dienten, Maria Alm pomocí moderních lanovek a dlouhých sjezdovek, přičemž vzdušnou čarou se jedná o vzdálenost 30 km! Lyžařská houpačka Hochkönig se pyšní několika oceněními jako „nejlepší lyžařská oblast pro rodiny“ a značkou kvality „Welcome Beginners“. Kulinářská překvapení na zdejších horských chatách osloví nejen začátečníky..

Salcbursko & Štýrsko

Kulturní dědictví, vesměs poklidné dějiny a nejuzší propojení obyvatel s jejich rodným krajem tvoří dodnes základy národního povědomí v této nevelké zemi v srdci Evropy. Nesnadné životní podmínky ve velehorách a jejich těžko dostupných údolích jen prohloubily lásku Rakušanů  k jejich překrásné zemi a úctu k jejich staletým tradicím. Tento vzácný a upřímný vztah ucítí návštěvník Rakouska na každém kroku. Snad i skrze něj pochopí výjimečné rakouské pojetí lyžařských středisek, která byla vystavěna s citem pro tradici a garantují funkčnost a spolehlivost služeb, sněhovou jistotu, krásné terény pro lyžaře i širokou nabídku pro nelyžaře.

Ski amadénovinky z největšího lyžařského ráje Rakouska

Ski amadé sdružuje 22 původně samostatných lyžařských oblastí: Salzburger Sportwelt, Schladming-Dachstein, Gastein, Hochkönig a Großarltal. Ke spojení zmíněných středisek došlo v roce 2001 a od té doby každý návštěvník Ski amadé může lyžovat s jedním společným skipasem na všech 860 km sjezdovek a využívat všech 270 lanovek a vleků až do nadmořské výšky 2700 m.

Každou noc vyrazí 120 rolb, aby dokonale upravily všechny sjezdovky. K odpočinku přímo na sjezdovce lyžaře láká více než 200 útulných horských chat. Zkusíte odhadnout, kolik lyžařů za hodinu přepraví lanovky v této oblasti? Je to pro našince nepředstavitelných 364.000 lyžařů za hodinu!


Ski amadé patří ke špičce nejmodernějších alpských lyžařských středisek a své služby i infrastrukturu neustále zdokonaluje. Jen před letošní lyžařskou sezónou bylo investováno do modernizace lanovek, sjezdových tratí a zasněžování 70,6 miliónů EUR!
Navzdory vysoké jistotě přirozené sněhové pokrývky od konce listopadu do dubna je přes 80% sjezdovek (690 km) možné zasněžovat technickým sněhem díky 4000 sněhových děl.

Ve Ski amadé jsou lyžaři bez nadsázky hýčkáni. Např. chloubou Wagrainu jsou vyhřívané šestisedačkové lanovky. V letošní zimě si lyžaři užívají technické novinky: novou lanovku Senderbahn v Gasteinu , lanovku Sun Jet Lift v Hochwurzenu, šestisedačkovou lanovku v Eben a novou kabinkovou lanovku v Hochkönigu.
V žádném jiném alpském regionu se nekoná takové množství sportovních akcí jako ve Ski amadé. Kromě velkolepých ski-openingů patří k nejvýznamnějším událostem tradiční noční slalom ve Schladmingu (27.1.2009), Světový pohár žen v Zauchensee (17. - 18.1.2009) a Světový pohár ve snowboardingu v Gasteinu (9. - 11.1.2009). Velké pocty se dostalo Schladmingu, který se stane dějištěm Mistrovství světa alpských disciplín v roce  2013!
Rakouský marketingový průzkum oficiálně potvrdil, co mnozí jen tušili: jsou to ženy, kdo rozhoduje, kam se pojede na dovolenou. Ve Ski amadé se rozhodli ženám předcházet a každou zimu vyhlašují jeden týden, „ladies week“, kdy četné hotely nabízejí ženám zdarma skipas, testování lyží zdarma, hlídání dětí, speciální programy pro ženy (např. módní přehlídky, romantické vycházky s loučemi atd.)

Na speciální ceníky se ve Ski amadé mohou těšit i velké rodiny, jejichž třetí a každé další dítě lyžuje zdarma. Ski amadé zavedlo na podporu mládežnického sportu zvýhodněné víkendové tarify pro děti a mládež, kdy ušetří cca 35%.

Rodiny, které chtějí zažít kvalitní lyžování a zároveň ušetřit, by měli do Ski amadé vyrazit po 21. březnu 2009, kdy koupě 6denního skipasu alespoň jednoho z rodičů opravňuje dítě k lyžování zdarma.

Lyžařský zájezd Ski Amadé

 

Fotogalerie

Ski Amade Ski Amade Ski Amade Ski Amade Ski Amade Ski Amade Ski Amade Ski Amade Ski Amade prev_1347603957_048.JPG Ski Amadé Ski Amadé Ski Amadé Ski Amadé Ski Amadé Ski Amadé Ski Amadé Ski Amadé Ski Amadé Ski Amadé
 
 

Archiv cestopisů »

   

© CK TRIP, s.r.o. 2024, design Marek Kotrouš, titulní foto MTB-GIGLACH-3095©Martin Huber, web VisionWorks

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím
Nastavení cookies