Korutany - Gerlitzen

Korutany - Gerlitzen

První 8místná sedačková lanovka Korutan na Gerlitzenu!

Nejjižnější spolková země Rakouska je skvěle vybavena na všechny zimní sportovní potěšení perfektně upravené sjezdovky, nadprůměrné množství slunečných hodin, skvostné akce a připraveny jsou i nové, atraktivní nabídky. DO ZÁJEZDU ZDEPrávě v zimě majíKorutany více slunečných hodin než většina ostatních regionů v Alpách, přičemž zimní střediska díky moderním zasněžovacím zařízením patří mezi ty s absolutní jistotou sněhu. Mezi  Heiligenblutem a Nassfeldem, mezi Bad Kleinkirchheimem a Mölltalským ledovcem si i letos přijdou na své všichni - lyžaři a milovníci carvingu, freerideři a snowboardisté, znalci, začátečníci a rodiny. Ať již hledáte razantní sjezdy Světového poháru, pohodové svahy pro rodiny, boulovité sjezdovky pro zábavu či funparky - celkem 1.060 km sjezdovek vás v Korutanech naladí na zábavu v bílém na výborně upravovaných sjezdovkách s jistotou sněhu.  

Svahy Gerlitzenu se majestátně zdvihají přímo od břehů jezera Ossiacher See. Chcete-li se dostat nahoru, kde se před vámi otevře nádherný lyžařský ráj, je třeba nasednout v Annenheimu na kabinkovou lanovku a nechat se vyvézt až do nadmořské výšky 1.911 metrů. Lyžařská oblast na Gerlitzenu připravila pro nadcházející zimní sezonu nejedno příjemné překvapení. Jako první novinku je třeba uvést novou vysoce moderní osmimístnou sedačkovou lanovku „Carving Jet", která nahradila starý vysloužilý vlek „Neugarten". Trasa lanovky - mimochodem první osmimístné sedačkové lanovky v Korutanech - je o 150 m delší než trasa bývalého vleku a měří celkem 1.400 metrů. Trasa lanovky sleduje paralelně sjezdovou trať, která díky svým parametrům propůjčila lanovce i své jméno. Její neuvěřitelná šířka (200 m) umožňuje dlouhé a táhlé oblouky, jaké je možné kroužit na carvingových lyžích nebo na snowboardu. 

Tři nové sjezdovky

Lyžařská a snowboardová oblast na Gerlitzenu připravila pro milovníky bílého sportu také tři nové sjezdové tratě. První z nich, tak zvaná „Kanonenrohr", která měří 1,8 km a podle obtížnosti je zařazená do kategoie „středně těžkých", čili červených, představuje ideální alternativu ke známé sjezdovce „Klösterle II". Skoro stejně dlouhá (1,7 km), zato však citelně strmější a proto jistě atraktivnější pro velmi zdatné lyžaře, je nová sjezdovka „Gegendtaler". Speciálním bonbonkem bude zajisté sjezdovka „Wörthersee". Na ní se vyplatí častěji zastavovat a nechat na sebe působit úchvatný a okouzlující panoramatický výhled na horský svět Korutan. Její trasa měří 1,5 km a vede z vrcholu Gerlitzenu dolů do údolí k dolní stanici lanovky Bergerbahn.

A to ještě není všechno, pro úpravu zdejších 46 km sjezdovek a zajištění dostatečné sněhové pokrývky bylo zakoupeno dalších 28 sněhových děl a zřízen vozový park pro rolby, denně zajišťující lákavý „manšestr". K vozovému parku osmi výkonných rolb letos přibude nový moderní stroj o síle 430 PS. A tak je možné Gerlitzen právem označit za oblast s nejlépe upravenými terény v Korutanech.

„Welcome Beginners" aneb začátečníci a znovuzačínající lyžaři buďte vítáni!

Vynikající kvalita sjezdových tratí na Gerlitzenu podnítila v minulém roce pracovníky lanovek ucházet se o speciální certifikát, jímž se označují lyžařské oblasti, které jsou zvláště vhodné pro lyžaře - začátečníky. Označení „Welcome Beginners", které je současně značkou nejvyšší kvality, propůjčuje odborné sdružení rakouských lanových drah teprve na základě důkladného přezkoušení a posouzení přísnou porotou, zda daná oblast splňuje předepsané parametry. Hodnotí se především šířka sjezdovek, jejich bezvadná úprava a sklon, počet cvičných vleků, snadné nastupování na lanovky a kvalita výuky v lyžařských školách a jejich úspěšnost, pokud jde o výuku začátečníků. Pobytové balíčky „all Inclusive" doplňují nabídku.

Milá památka na krásný lyžařský den

Na Gerlitzenu je zvláštní vyhlídkové místo, kde se můžete nechat vyfotografovat a odvézt si tak do svých domovů nezapomenutelnou vzpomínku na krásný den na lyžích. Budete zdvořile vyzváni, abyste se tvářili příjemně - což na závěr takového dne jistě nebude problém - a potom si již můžete fotografie prohlédnout, případně stáhnout nebo poslat svým přátelům. Stačí si otevřít domácí stránky www.gerlitzen.com. A jelikož se každý lyžař a snowboardista, ať zelenáč či ostřílený borec, tradičně zajímá o to, jaký podal za celý den sportovní výkon, máme zařízení, které obratem sdělí ctižádostivému sportovci, kolik kilometrů za celý den nalyžoval a kolik výškových metrů přitom zdolal. Stačí jen kliknout  na výše uvedených stránkách na „Schitags-Analyse" (Analýzu lyžařského dne), zadat číslo své lyžařské permanentky a již se na něj bude sypat sprška čísel a dat. Kromě již zmíněných ujetých kilometrů a výškových metrů se dozví také jméno a počet užívaných lanovek, délku jejich trasy v kilometrecha konečně mu bude předložen i časový diagram. Tuto osobní analýzu si pak může vytisknout a ohromovat jí své okolí. Tato služba funguje s velkým úspěchem již dva roky. Držitelé několikadenních lyžařských permanentek nebo dokonce permanentek celosezonních obdrží celkové vyhodnocení všech lyžařských dnů.

Nejen lyžování

Kdo se dostatečně znavil lyžováním, ten má možnost navštívit nedaleké termální lázně Warmbad-Villach. Nezapomeňte si však s sebou vzít svou platnou lyžařskou permanentku, dostanete totiž 50% slevu!

Warmbad Villach jsou lázně s tisíciletou tradicí. Představte si, že se jejich teplých termálních vodách koupali již staří Římané a ještě starší Keltové. Ovšem tehdejší lázeňství se tím dnešním vůbec nemůže srovnávat. Warmbad-Villach je dnes špičkový lázeňský rezort, jehož součástí jsou prvotřídní hotely, terapeutická zařízení, rehabilitační pracoviště a oáza wellnessu se saunami a bazény s termální vodou. Pro radost dětí i dospělých nechybí ani 21 metrů dlouhá a 3 metry široká skluzavka do vody.

 

Villach: nakupování, kultura a radost ze života

A když už budete ve Villachu, jistě vám neunikne jeho úžasná atmosféra: Překypuje životem, jedna kulturní událost střídá druhou, je prodchnuté veselou náladou s jižanskou nenuceností... Má zkrátka všechny atributy, které bychom připisovali velké metropoli. A přitom je zde vše přehledné, půvabné a okouzlující. Místní obyvatelé i návštěvníci Villachu přímo milují dávné tradice, z nichž nejzajímavější spadají do doby adventní a masopustní. Villach však drží i krok s nejmodernějšími nákupními městy - pyšní se mi o jiné zbrusu novým, architektonicky zdařilým nákupním centrem ATRIO, které je největší svého druhu mezi Alpami a Jadranem.

 

Autor: Irena Špringlová

 

Fotogalerie

Korutany- Gerlitzen Korutany- Gerlitzen Korutany- Gerlitzen Korutany- Gerlitzen Korutany- Gerlitzen Korutany- Gerlitzen Korutany- Gerlitzen Gerlitzen
 
 

Archiv cestopisů »

   

© CK TRIP, s.r.o. 2024, design Marek Kotrouš, titulní foto MTB-GIGLACH-3095©Martin Huber, web VisionWorks

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím
Nastavení cookies